Страници: [1] 2 3 ... 10   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Кой или Какво е Иисус Христос!?  (Прочетена 7007 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен znaebe
Newbie
*
Публикации: 6

« -: (Четвъртък) 31 Юли 2014, 16:20 »

Бих се радвал на някакво мнение по заглавието на темата...

Беше ми допаднала една теза, че е "Процесът" или "Начинът" за Съединяването ни с Бог чрез Духа... нещо такова.

Тук има нещо, но е доста блед опит... ( http://www.morphono.com/articles/jesus.pdf

Активен
Неактивен Страшкоу
Hero Member
Публикации: 1563
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #1 -: (Четвъртък) 31 Юли 2014, 16:24 »

Цитат
Кой или Какво е Иисус Христос!?
Един от нас, но според мен малко по-осъзнат за живота и неговата цялост. Smiley
Активен
Неактивен Psyhea
Restricted
*
Публикации: 3138
Дата на регистрация 2012-12-12!

« Отговор #2 -: (Четвъртък) 31 Юли 2014, 19:09 »

Ъъъм..Тук Форум да спретне един отговор,че аз ще сътворя миш-маш Grin

И да уточним за кой Ицко говорим..
Този от Назарет или ЕА?
Активен
Неактивен meander
Hero Member
Публикации: 1588
"Муха влиза само в отворена уста"

« Отговор #3 -: (Четвъртък) 31 Юли 2014, 19:50 »

Grin
Тва за Ицето ли си приказвате? Той нито е от назарет нито е ЕА. Ма пострада завалийката от душмани.Не стига че му заковаха ръцете в чакрите на проявлението,ми и му  ковнаха крачетата да не може да мърда.Даже и му туриха трънен венец от болка и лоши помисли,и най нагло го ръгнаха в сърцето с копието на "съдбата", за да го разделят с душата му(любимата Земя).И са перят, като го разнасят като разпятие.Ма дет са вика, нанайси.Бацето Ицо си извади пироните, като стоматолог зъб,лекичко им си върна венеца,и си гушна душата.И тия сега подивяха,друг път невидели, човек свободен.
И ужасТ,гледайте .
Между другото тва с ЕА някой та е метнал.Абсолюта е абсолютка,незнам как да ти го обясна.
 Cool
« Последна редакция: (Четвъртък) 31 Юли 2014, 19:59 от meander » Активен

Ако кажеш истината, не ти се налага да лъжеш.
Ако не знаеш какво да правиш, ела на себе си.

„Ползата от книгата за този, който няма собствен ум,
       е като ползата от огледало за слепия.”
Неактивен bg2
Hero Member
Публикации: 766

« Отговор #4 -: (Четвъртък) 31 Юли 2014, 22:21 »

Не го четох всичкото. Прилича ми на нещо писано от модерните библейски изследователи. Не знам как точно се наричат - евангелисти, адвентисти, или нещо подобно.

От малкото прочетено, това ми направи особено впечатление:

Цитат
Кой е Исус от Назарет за вас? От отговора на този въпрос зависи не само животът ви тук на земята, но и
през вечността.

Въпросът в случая е къде е уловката?
Активен

Което е разумно, съществува, и което съществува, е разумно - Георг Хегел
Неактивен Веско
Hero Member
Публикации: 648

« Отговор #5 -: (Петък) 01 Август 2014, 00:00 »

Мисъл форма която е захранват доста овце и ще продължат.
Активен
Неактивен meander
Hero Member
Публикации: 1588
"Муха влиза само в отворена уста"

« Отговор #6 -: (Петък) 01 Август 2014, 09:04 »

Grin
bg2
Цитат
Ми да речем в библията.Сумалък ти тинтири минтири,даже и заповеди.Мишмаш от трошичка  истини,щипка голяма полулъжи и неверна информация.
Обаче цялата фатка е, да се прикрие символа разпятие.Който е, вуду магия.И там не е прикован героя чието име рзнасят,а човека/човешкия род.
И ако обърнеш внимание на конфликтите по света,нещо много взеха да избиват христиени.Ма беше тяхната.
 hi
Активен

Ако кажеш истината, не ти се налага да лъжеш.
Ако не знаеш какво да правиш, ела на себе си.

„Ползата от книгата за този, който няма собствен ум,
       е като ползата от огледало за слепия.”
Неактивен Psyhea
Restricted
*

« Отговор #7 -: (Петък) 01 Август 2014, 10:12 »

Меандере,Исус е многопластов образ..

Според източниците в древността учениците на ЕА са се наричали СУ.
ЕА-СУ,което е титла/ранг,не име.

После на сцената се явява и Назаретската личност..

Онова за което ти говориш,ми се чини като някъв първообраз на легендата,но разказана само от "духовния" си аспект.

Моля,те да напишеш свързано и разбираемо тази легенда която знаеш. Kiss
Активен
Неактивен dido
Full Member
Публикации: 120

« Отговор #8 -: (Петък) 01 Август 2014, 11:17 »

Според мен не е важно "Кой или Какво е Иисус Христос". Дали в нашата реалност е съществувала или не тази личност е без значение. Значение има за какво се използва тази идея СЕГА.
И основната идея, която се прекарва е тази за външен спасител - някой извън нас ще дойде и ще ни спаси и вместо да следваме собсвения си път на развитие, да чакаме второто пришествие (или 2012 Grin, или третата световна война, или световен икономически колапс, или да възхваляваме бога, или...). Нашето лично развитие да остане на втори (трети/четвърти...) план.
Тъй като очаквам "рестартиране" на религията, смятам че дори и  тази парадигма да отпадне, идеята за външния спасител ще остане същата и в новата.
« Последна редакция: (Петък) 01 Август 2014, 11:24 от dido » Активен

Неактивен Psyhea
Restricted
*

« Отговор #9 -: (Петък) 01 Август 2014, 12:22 »

Според мен не е важно "Кой или Какво е Иисус Христос". Дали в нашата реалност е съществувала или не тази личност е без значение. Значение има за какво се използва тази идея СЕГА.
И основната идея, която се прекарва е тази за външен спасител - някой извън нас ще дойде и ще ни спаси и вместо да следваме собсвения си път на развитие, да чакаме второто пришествие (или 2012 Grin, или третата световна война, или световен икономически колапс, или да възхваляваме бога, или...). Нашето лично развитие да остане на втори (трети/четвърти...) план.
Тъй като очаквам "рестартиране" на религията, смятам че дори и  тази парадигма да отпадне, идеята за външния спасител ще остане същата и в новата.
Принципно си прав.
Но понеже всяка крушка си има опашка,няма лошо да разнищим малко къв е случая с опашката на Христос
Активен
Неактивен dido
Full Member
Публикации: 120

« Отговор #10 -: (Петък) 01 Август 2014, 12:40 »

Психея, препоръчвам ти този филм в kolibka.
Caesar's messiah - The roman conspiracy to invent Jesus (2012)
Връзката на християнството с Цезарите е показана достатъчно ясно.
Може да се направи и генерализация за това, как се рестартират религиите. С оглед на това, когато това започне да се случва, да сме в час и да не отдаваме напразно енергия за тоя дето духа. Но това, разбира се, си е личен избор.
Активен

Неактивен Вотан
Newbie
*
Публикации: 40

« Отговор #11 -: (Петък) 01 Август 2014, 20:49 »

Тъй като цялото Евангелие е пълно със скрит смисъл, символика и алегория, отговорът също е многозначен и отвъддуален. Иисус Христос е символ на свободния човешки дух, на идеята, на целенасочеността, на разбирането, на връзката на Човек с Бог, на още много други неща, които може би и Вие виждате....
Активен

Копието ми ще те обвърже с мен... но ще останеш на разстояние една дръжка от мен!
Неактивен bg2
Hero Member
Публикации: 766

« Отговор #12 -: (Петък) 01 Август 2014, 22:54 »

Grin
bg2
Цитат
Ми да речем в библията.Сумалък ти тинтири минтири,даже и заповеди.Мишмаш от трошичка  истини,щипка голяма полулъжи и неверна информация.
Обаче цялата фатка е, да се прикрие символа разпятие.Който е, вуду магия.И там не е прикован героя чието име рзнасят,а човека/човешкия род.
И ако обърнеш внимание на конфликтите по света,нещо много взеха да избиват христиени.Ма беше тяхната.
 hi

Ще се присъедина към призива на Psyhea

Цитат
Моля,те да напишеш свързано и разбираемо тази легенда която знаеш

За конфликтите по света, ами като се замисля, цялата философия на воюващите помежду си религии може да се опише с израза: "Подчини се или умри!" Нищо чудно, че са се навъдили всякакви фанатизирани луди по света.

В християнската религия посланието е ясно: Поклони се на бого-човека Исус Христос, или ще гориш вечно в ада!
Активен

Което е разумно, съществува, и което съществува, е разумно - Георг Хегел
Неактивен Вотан
Newbie
*
Публикации: 40

« Отговор #13 -: (Събота) 02 Август 2014, 13:32 »

Евангелието, пак казвам, е преди всичко художествена литература. Така че, дори и героят да е имал прототип (а всички литературни герои имат  прототип(и) ), това наистина е второстепенно. По-важна е идеята, общочовешкият план, вечно валидното (идея, преследване на цел, личностни качества - отстъпчивост, доброта и същевеременно духовна сила). И, разбира се, да се прави разлика между църква, религия, Бог и Иисус Христос "Помазания".
Активен

Копието ми ще те обвърже с мен... но ще останеш на разстояние една дръжка от мен!
Неактивен Psyhea
Restricted
*

« Отговор #14 -: (Събота) 02 Август 2014, 13:59 »

Аз пък казвам,че евангелието  не е худ.измислица,а пресъздава реалн събития.
Това,че му привнесен някъв псевдо-духовен аспект и факта,че е написано поради нуждата на стадото,съвсем не значи,че е просто"измишльотина"..

Напротив.Описват се реални събития и всичко е толкоз цинично,че чак ми е гот да чета Grin
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 10   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: