Страници: [1] 2 3 ... 6   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Централни банки + Неолиберализъм  (Прочетена 5927 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен Страшкоу
Hero Member
Публикации: 1563
САМО НУ ПАГАДИ!

« -: (Събота) 15 Март 2014, 13:02 »

Хрумна ми една идея, не я бях срещал. По-точно едно противоречие и ми се струва, че е доста явно.
Всички държави имат външен дълг. Този външен дълг се формира от няколко неща:
1. Заеми на правителството или президента който е начело на държавата
2. Заеми на обикновените граждани
3. Заеми на частни фирми, дружества и др.

http://prikachi.com/images/329/7161329a.png
Централни банки + Неолиберализъм

С червеното е отбелязано кои държави са задлъжнели. Не можех да намеря данни за Западна Сахара, Северна Корея. Също така и Бруней, Лихтенщайн и още няколко малки държави нямат външен дълг. Въпросът ми е, как е възможно почти всичките държави да са на минус? Ако държавите изплащат външния си дълг, по пътя на логиката някой трябва да е на плюс. Този който е дал пари на заем, трябва да ги е имал налични преди това, за да ги отдаде. Не е възможно според мен всички държави да си дължат пари и в същото време взаимно всичките да са на минус. Т.е. всички граждани на всичките държави си дължат пари и на всичкото отгоре всичките са задлъжнели? Някой може ли да поясни защо се получава това и кой е на плюс всъщност от цялата работа? Smiley
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*
Публикации: 1892

« Отговор #1 -: (Събота) 15 Март 2014, 19:42 »

А  ако  парите  се  дават  от   банки  които  нямат  държава.  Например  частни  банки!!!!
Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен ARRI
Hero Member
Публикации: 1831

« Отговор #2 -: (Събота) 15 Март 2014, 20:34 »

Точно така.....МВФ и СБ работят почти с частни капитали, макар че официално не е така....Втория донор на кредити за държавите е фондовота борса....Казват му, да листваш дълг....А кой изкупува този дълг, никой не знае....тва са частни мега корпорации, чиито собственици почти не се знаят, понеже са скрити зад офшорки....има и разни клубове - Римския клуб....Френския клуб и пр. Те също дават заеми на държавите.....Изобщо няма да се учудя, ако се разплете плетката и се окаже, че държавите са задлъжняли на няколко фамилии.....т.е. зад МВФ, СБ....частните клубове....мега корпорациите, стоят няколко фамилии.....опсссссс....забравих и ФЕД-аджиите.....те пък са кредиторите на Америка....
Активен

Ако искате картина на бъдещето, представете си ботуш, който стъпва върху човешкото лице и остава там завинаги.Оруел
Неактивен Страшкоу
Hero Member
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #3 -: (Неделя) 16 Март 2014, 14:13 »

А  ако  парите  се  дават  от   банки  които  нямат  държава.  Например  частни  банки!!!!
Споделям мнението ти.  good

Изобщо няма да се учудя, ако се разплете плетката
Това ми е идеята, малко да разплетем плитката. И ми се струва, че ще се получи сполучливо и разбираемо на достъпен език. Ето още едно явно противоречие:

Какво представлява сегашната банкова система? Тя може да се раздели на две нива:
1. Търговските банки. Това са напълно частни структури и държавата няма никакво участие в тях. Както един едноличен търговец се кон*урира за печалба, така и търговската банка отпуска кредити, поддържа депозити, прибира и начислява лихви - чисто и просто също работи за печалба и се кон*урира с останалите търговски банки.

2. Централни банки. Всяка държава си има централна банка или друга структура, която изпълнява такава функция. Централната банка контролира търговските банки и управлява паричната системата на цялата държава. Централната банка държи монопола и печата парите, пуска ги в и ги вади от обръщение, контролира инфлацията и дефлацията, раздава лизенции на търговските банки, централната банка финансира безвъзмездно търговските банки ако са застрашени от фалит, централната банка е финансов съветник на правителството или на президента на дадената държава - дава напътствия кое как да се прави, централната банка управлява златните резерви и т.н. и т.н. Обаче сега става интересното. Централната банка е едновременно и държавна и частна структура:
  • Тя е държавна защото: Управителя и ръководството на централната банка се назначават от правителството или президента. И от тази гледна точка, всеки човек разсъждавайки би стигнал до извода, че централната банка е подчинена на държавната власт. Но както ще се види впоследствие това изобщо не е така. Държавата назначава хората в централната банка и с това на практика се изчерпват нейните правомощия. Няма никакъв законов механизъм по който правителството или президента могат да контролират паричната система на собствената си държава. Правителството, гражданите, изобщо цялата държава теглят пари назаем от централната банка. И ето тук идва частния характер на централната банка.
  • Тя е частна защото, капиталите, парите на централната банка са на частни акционери, на частни банкери, на частни финансови къщи, на частни клубове и т.н. Реално погледната държавата вместо да държи монопола на паричната си система, вместо сама да управлява парите си - властта над парите е отдадена на частни структури. Т.е. самите граждани, правителството, президента и цялата държава се явяват клиенти на централните банки.

Противоречието може да се формулира в следния въпрос: Защо държавната власт не управлява сама паричната си система, а тегли парите назаем от частници? Защо държавите на цялата планета теглят пари назаем и след това връщат заемите с лихвите на частни структури? Някой ако може да даде логично обяснение защо нещата се случват по този неестествен начин? Smiley
Активен
Неактивен ARRI
Hero Member

« Отговор #4 -: (Неделя) 16 Март 2014, 14:45 »

Отговорът е много прост и се състои от 1 думичка - Неолиберализъм....
Доста съм писал из форума за него, и статии съм поствал.....
Та по същество.
Идеите на неолиберализма са по-малко държава, даже никаква, а повече частен сектор....
По този начин голямите икономически отрасли попадат в ръцете на голямите компании, понеже малкия човек не може да си позволи да си направи ЕРП или банка.....Та така ....
По този начин извън борда остава хем държавата, хем малкия човек.....
И естествено, че когато държавите трябва да търсят пари, те се обръщат към частните банки, понеже няма държавни.....Ся схвана ли от къде идват бедите ни....
Неолиберализъм + Фасадна(представителна) демокрация = НСР или по-просто казано глобализъм .
И не забравяй, че при глобализма малките хора като нас са ненужна съставка в живота на едрия капитал.....те си имат роботи и високо технологични джаджи да им вършат работата....
За това и в глобален мащаб расте безработицата и се появи поколенията на ненужните....
Просто голямите батковци нямат нужда от 6-7 млрд. обслужващ персонал, а само от 600-700 млн. ..... Факт....
Активен

Ако искате картина на бъдещето, представете си ботуш, който стъпва върху човешкото лице и остава там завинаги.Оруел
Неактивен ARRI
Hero Member

« Отговор #5 -: (Понеделник) 17 Март 2014, 09:44 »

Относно горния ми пост, ето какво казва бил гейтс по въпроса с безработицата и обслужващия персонал....

Бил Гейтс: Все повече професии се превземат от софтуерни ботове

Развитието на технологиите и особено на софтуера ще доведе до сериозни промени на пазара на труда. Според Бил Гейтс обаче хората все още не са готови за това.

"С времето технологиите ще намалят търсенето на работна ръка, особено по-ниско квалифицирана. След 20 години търсенето ще е значително по-ниско", коментира Гейтс по време на реч пред The American Enterprise Institute във Вашингтон, цитиран от онлайн изданието BusinessInsider.

Основната причина за това ще е развитието на софутера, който ще позволи да се автоматизират много дейности. Т.нар. софтуерни ботове ще могат да заменят шофьорите, ще управляват роботи, които са сервитьори, дори и медицинските сестри ще имат сериозна кон*уренция в лицето на технологиите, прогнозира най-богатият човек в света.

Той не смята, че хората са готови за тази промяна или дори, че я приемат като възможност в съзнанието си. Според него единственото решение за момента е да не се увеличава минималната работна заплата, защото това ще обез*уражи работодателите да наемат хора и ще предпочетат автоматизираните услуги.
Активен

Неактивен ARRI
Hero Member

« Отговор #6 -: (Понеделник) 17 Март 2014, 12:56 »

Ето още една малка част от истинското лице на неолиберализма.....

Великобритания: пет семейства са по-богати от 20% от населението

Съвкупното състояние на петте най-богати семейства във Великобритания е повече, отколкото  това на най-бедните 20 процента от населението, според благотворителната организация Oxfam .

Според нея, състоянието на най-богатите семейства в  държавата, се оценява на близо 47 милиарда долара, повече  отколкото това на 12,6 милиона  британци.

От Oxfam заявиха, че Великобритания се превръща в  разделена нация. Те призоваха правителството по време на обсъждането на годишния бюджет да не се фокусира върху проблемите на укриването на данъци , а върху повишаване на данъците върху лукса.

В организациите подчертаха, че докато доходите на елитите активно растат,  то милиони семейства се борят да свържат двата края.
Активен

Неактивен Страшкоу
Hero Member
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #7 -: (Вторник) 18 Март 2014, 16:04 »

Отговорът е много прост и се състои от 1 думичка - Неолиберализъм....
Доста съм писал из форума за него, и статии съм поствал.....
Та по същество.
Идеите на неолиберализма са по-малко държава, даже никаква, а повече частен сектор....
По този начин голямите икономически отрасли попадат в ръцете на голямите компании, понеже малкия човек не може да си позволи да си направи ЕРП или банка.....Та така ....
По този начин извън борда остава хем държавата, хем малкия човек.....
И естествено, че когато държавите трябва да търсят пари, те се обръщат към частните банки, понеже няма държавни.....Ся схвана ли от къде идват бедите ни....
Неолиберализъм + Фасадна(представителна) демокрация = НСР или по-просто казано глобализъм .
И не забравяй, че при глобализма малките хора като нас са ненужна съставка в живота на едрия капитал.....те си имат роботи и високо технологични джаджи да им вършат работата....
За това и в глобален мащаб расте безработицата и се появи поколенията на ненужните....
Просто голямите батковци нямат нужда от 6-7 млрд. обслужващ персонал, а само от 600-700 млн. ..... Факт....
Добра идея за включването на неолибералите.
ARRI, неолиберализмът се заражда едва около 20 век, средата. Преди 20 век, държавите пак теглиха заеми от частни финансови структури, вместо сами да управляват парите си. Значи има нещо друго и основният проблем не е само в неолиберализма?
Активен
Неактивен Страшкоу
Hero Member
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #8 -: (Вторник) 18 Март 2014, 16:07 »

Няколко реда за една международна организация. Казва се Банка за международни разплащания (БМР) - www.bis.org
Акционерите в тази международна структура са самите централни банки. Основните органи на управление на БМР са:
 - борда на директорите
 - управителите на самите централни банки
В повечето случаи, като изтече мандатът на управител в централната банка на някоя от по-големите държави, управителят бива поканен и назначаван в борда на директорите на БМР. Веднъж годишно се събират и отделно имат срещи през няколко месеца. Обобщено казано обсъждат монетарната системата и финансовата политика на световно равнище. Идеята ми е по-друга: Тази банка за международни разплащания може да се нарече като Банка на централните банки на всичките държави на планетата, образно казано. За да се види наистина образно ето една снимка. Седалището на БМР се намира в северна Швейцария, в градчето Базел. От тук се координират централните банки на всички държави:

http://prikachi.com/images/915/7171915E.png

Уебстраницата на всяка една централна банка: http://www.bis.org/cbanks.htm
Активен
Неактивен ARRI
Hero Member

« Отговор #9 -: (Вторник) 18 Март 2014, 16:49 »

Истината е, че банките винаги са били частни, но за по-голяма тежест са ги окичили с името ''Национални'' банки.....

Към средата на 15-то столетие Косимо де Медичи образува една интернационална банка със седалище Флоренция. Това е може би първата по-усъвършенствана банка за онова време с разклонения в други италиански градове, както в Авиньон и Лондон. В Римския отдел банката съхранява сметките и авоарите на папата. Лихвата, която банката получавала, е била 10%.[2]

През 16-то столетие от Южна Америка в Испания се внасят огромни количества злато, което дава идеята и възможността за кредитиране. През това столетие се образуват и първите модерни банки, някои от които съществуват и до ден-днешен: Банко ди Санто Спирито в Рим, Монте де Пиета в Неапол и Банко ди Палермо в Сицилия.

Тези банки, финансирали международната търговия, трупат неимоверни печалби от лихвите и най-вече от валутната разлика. Най-важната фаза в развитието на банките настъпва в момента, когато те започват да си служат с чужди пари и когато използват влоговете и спестяванията на хората. Те заплащат някакво минимално възнаграждение на вносителите, а предоставят същите пари на други хора, предприятия и държави с много по-висока лихва. Използват се най-различни трикове, които засягат имената на банките. Някои са наречени „Национални банки“ за по-голяма убедителност и стабилност. Първата такава банка през 1674 г. взема името Шведска национална банка. Тя е последвана от Английската национална банка през 1694 г., когато една група търговци се споразумяват да дадат 1200 милиона лири назаем на крал Вилхелм III с 8% лихва. Но освен това те получават монополното право да печатат банкноти и да приемат депозити

Към средата на 18-то столетие Ротшилд налага една наистина много по-модерна и усъвършенствана банкова система[4]. Той изпраща своите петима сино

http://chitanka.info/text/21032/3

А относно неолиберализма, той е продължение на класицизма и либерализма....Първата му и най - силна школа е от края на 19в. в Германия....
След това набира скорост покрай ФЕД......Неолибералите плясват с ръце и казват - Щом парите на Америка може да се печатат от частници, защо и ние пък да не направим икономиката наша, и да отречем държавното участие....За това и първата и най-важна мантра на нео либералите е - ''Държавата е лош собственик''....За това и видни нео либерали като каролев и др. икономисти услужливо посредничаха на ЕРПтата да дойдат и да попадне електропреносната мрежа в ''по-добри'' и ''грижовни'' ръце.....

Активен

Неактивен ladonnae
Sr. Member
Публикации: 310

« Отговор #10 -: (Вторник) 18 Март 2014, 18:55 »

Не съм чела мненията след първото и се извинявам, ако повтарям някого.
Още преди да се задълбоча в теории на конспирацията, т.е. 8 год.- средно и висше образование, уча икономически дисциплини. Вярно, не твърде задълбочено, нито в добри/реномирани институции, но...все пак - от зор да изкарам изпитите, горе-долу старателно. Интересно е, но до един момент. Не съм специалист, но от цялата си подготовка, разбрах освен всичко друго, два много прости принципа:
-за да има растеж икономиката, трябват инвестиции. За да има инвестиции са нужни заеми. Заемите предполагат лихви. Те пораждат инфлация (и не само). Тя оскъпява номиналната (май беше) стойност на "ликвидните" пари. Има много вида "пари". Потърпевши са крайните потребители, които рефлектират чрез търсенето си в/у пазара. След това малките и после средните фирми. Маркетинга омагьосва, но не за дълго, пък и той означава средства. Държавата гледа да прибере, каквото и откъдето може. Обикновено и лесно от "почтените/коректните" Ф и ЮЛ. Пък и за нея да остане, нали Wink. Идват явленията "корупция" и "сива икономика". Рекет. С(т)растване на интереси. Всеки се оправя кой как знае, може или се налага. Печелившите са известни. Нищо че мъдрите хора казват: "Човек като печели, не знае колко губи или обратно!". Мисълта ми е, че системата в този вид не може да се завърти без дейното участие на банките и заинтересованите от дейността им лица. Всичко е измислено в най-сложни варианти за хуманитарната ми душа, за да се получи явлението "фиктивни/виртуални/бъдещи  пари" и именно по този начин се правят реални. Това е системата. Дори да се спука балона, вече няма значение. Според скромното ми мнение, единствено противодействие е Н И К О Г А да не се теглят кредити. Има далеч по-творчески решения на бизнес и всякакви проблеми. И понеже сме в Абсурдистан, може би ще ме опонира някой за здравето. Само ще кажа, че по този въпрос се превърнахме в просяци, донори, смс-чии, фейс-буковци, гурбетчии и е грозно.
Темата е друга, но Божия слава, човек чрез Него се спасява, дори лекарите се кръстят и шепнат: "Божа работа!".
Здрав дух, в здраво тяло и нека никому не се налага да се занимава с банки или болници.
АМИН Smiley
П.С.: Кой е вторият принцип - Не теглете кредити!!!
Освен ако не сте монополист, мутра, лобист ....Истина е, че всеки има каквото му трябва.
Ако искате, ще го докажа Smiley

Активен
Неактивен ladonnae
Sr. Member
Публикации: 310

« Отговор #11 -: (Вторник) 18 Март 2014, 22:41 »

Или изгледайте " Вълкът от Уолстрийт". Рядко се среща интересен, интелигентен, изчистен от снобария, изненадващ, колкото живота, филм. Без да се коментира Леонардо ДиКаприо. От " Баскетболните дневници" го харесвам и кьосавото му лице, нито приписваната лигавщина, пречат на таланта.
Мокрите ми сънища остават за Джъстин Тимбърлейк и (особено) Райън Филип, ахххх..., русото, сладко Embarrassed
Лео играе добре, вижте филма, след това онзи за "Гилбърт Грейп".
(Ако не сте.)
Лека Smiley
Активен
Неактивен Страшкоу
Hero Member
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #12 -: (Вторник) 10 Юни 2014, 15:54 »

Sad
Ами тогава остава да се молим на Господ да затрие територията им, със все тях /рептилиите - управници/....Не мразя никого, най - малко пък американския народ, защото и те са хора като всички останали...Но себебогоизбралите се...просто вече ми лазят по нервите... Evil
Пак те цитирам, ама още нещо да напиша.
И да се нервираш срещу САЩ, то проблемът не е само в тях. Щатите са просто военния център на апашите. Точната локация на леговището им е - федерален окръг Колумбия. Като се види военния бюджет и става ясно за какво иде реч: за 2011 американците са заделили над 700 млрд. долара. Докато за сравнение военния бюджет на руснаците за 2011 година е бил около 50 млрд. долара.

Другото леговище на апашите е Ватикана. Да не се обяснявам, ето просто няколко фотоса:
http://prikachi.com/images/973/7387973p.jpg
http://prikachi.com/images/974/7387974y.jpg

http://prikachi.com/images/975/7387975y.jpg
http://prikachi.com/images/976/7387976d.jpg

Снимките не са колаж а са нещо като церемония на затворени врати с подбрани гости. От 7 млрд. души на планетата, само католиците са 2 млрд. А тези супер-набожните е ясно как разсъждават ...господи смили се над мен, аз съм грешник, не ме наказвай, имай милост и т.н. Няколко милиарда човека като им промият мозъците с този начин на мислене и става страшно. Освен това папата оперира и по стоковите борси, прибира лихви от влогове, златото му сигурно е повече от на лихварчетата, обаче в същото време той говори за милосърдие, съпричастност и т.н. Е тоя последния папа, сложиха там някакъв добряк, за да замаже положението, ама то така не става...

И третото леговище на апашите е лондонското сити в Англия - от там лихварчетата координират действията си. Те лихварчетата стъпват законно в Северна Америка едва през 20 век след узаконяването на федералния резерв с подписа на президента Удроу Уилсън. А банката на Ротшилд (централната банка на Англия) която се намира в лондонското сити е създадено още през 16-17 век. Още тогава ционистчетата са омотали кралското семейство на Англия с което тогавашния крал (Джордж, Уилям или там който е бил на власт, някоя от марионетките не му помня името) с подписа си дава зелена светлина на лихварчетата, като узаконява една от първите централни банки в Европа.

И ми се струва, че има още голямо леговище в Швейцария, там като че ли кътат имането. Изобщо плъзнали са по цялата планета тия паразити  ...ама ще им светим маслото, малко им остава.
Активен
Неактивен Страшкоу
Hero Member
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #13 -: (Сряда) 11 Юни 2014, 14:19 »

“Разрешете ми да печатам и контролирам парите на даден народ
и няма да ме интересува кой пише законите му.”

Мейър Анселм Ротшилд, банкер

“Сложната лихва е осмото чудо на света. Този, който я разбира, я получава... този, който не я разбира, я плаща.”
Алберт Айнщайн

Джеймс А. Гарфийлд президент на САЩ през 1881:
"Който контролира количеството на парите в нашата страна е абсолютен господар на цялата индустрия и търговия... и когато осъзнаете, че цялата система е много лесно контролируема, по един или друг начин, от няколко души на върха, не е нужно да ви казват откъде произтичат периодите на инфлация и депресия."
Същата година е убит.

Джексън, президент на САЩ говори за опасностите от централната банка, както следва:
„Щедростта на нашето правителство е не само за нашите собствени граждани. Повече от 8 млн. акции на банката са в ръцете на чужденци … Има ли някаква опасност за нашата свобода и независимост, че банката, по самата си природа няма нищо общо със страната ни? … Позволението за контрол над нашата валута, получаване на нашите данъци и поддържане на хиляди наши граждани, в зависимост … е по-страшен и опасен от всяка военна мощ на врага.„

Губернаторът Морис, който е един от авторите на Конституцията на Съединените щати, мрачно предупредил всички ни, че ние не трябва да си позволяваме да ни поробят банкерите:
„Богатите ще се стремят да доминират и да поробят останалите. Те винаги правят така. И те ще направят … Те ще направят същото и тук, ако ние използвайки силата на правителството не ги държим в тяхната сфера. „

“Парите са нова форма на робство, различима от старата
само поради факта, че е безлична, няма човешки отношения между господаря и роба.”

Лев Толстой

“Докато контролът върху пускането на пари и кредити не бъде върнат
на правителството и припознат като негова най-очевидна и свята отговорност,
целият разговор за върховната власт на Парламента и на демокрацията
е напразен и безплоден…След като нацията се раздели с контрола
върху своя кредит, повече нямазначение кой прави националните закони.
Получило веднъж управлението, лихварството ще унищожи всяка нация.

Уилям Лайън Макензи, кралски министър-председател на Канада,

“Всички дилеми, бъркотиии беди в Америка произтичат
не от недостатъци наКонституцията или Конфедерацията,
не от недостиг на почтеност и добродетели, колкото от явно невежество
относно природата на парите, кредита и обръщението.”

Джон Адамс, Баща на конституцията на САЩ

“Аз съм най-нещастният човек. Аз несъзнателно унищожих
моята страна. Велика индустриална страна е контролирана
от нейната кредитна система.Нашата кредитна система е концентрирана.
Затова растежът на нацията и всичките ни дейности са в ръцете
на няколко души. Ние станахме едно от най-лошо управляваните,
едно от най-контролираните правителства в цивилизования свят,
вече не сме правителство на свободното мнение, не сме правителство
според убеждението и избора намнозинството, а правителство на мнението
и принудата на малка група господстващи хора.”

Уидроу Уилсън, президент на САЩ узаконил създаването на Федералния Резерв

“Модерната банкова система произвежда пари от нищо.
Този процес е може би най-изумителният фокус с ръце,
който изобщо е бил измислен.
Банкерството беше заченато порочно и родено в грях.
Банкерите притежават Земята. Ако им я вземете, но им оставите силата
да създават пари, с едно драсване с перото те ще създадат достатъчно пари,
за да я купят пак. Отнемете им тази огромна сила и всички огромни богатства
като моето ще изчезнат, и те трябва да изчезнат,
за да стане този свят по-добро и по-щастливо място за живот.
Но ако желаете да продължите да бъдете роби на банките
и да плащате цената за собственото си робство,
оставете банкерите да създават пари и да управляват кредитите.”

Сър Джозеф Стамп, управител на Bank of England 1928-1941
Активен
Неактивен Страшкоу
Hero Member
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #14 -: (Сряда) 11 Юни 2014, 14:38 »

-за да има растеж икономиката, трябват инвестиции. За да има инвестиции са нужни заеми. Заемите предполагат лихви. Те пораждат инфлация (и не само). Тя оскъпява номиналната (май беше) стойност на "ликвидните" пари. Има много вида "пари". Потърпевши са крайните потребители, които рефлектират чрез търсенето си в/у пазара. След това малките и после средните фирми. Маркетинга омагьосва, но не за дълго, пък и той означава средства. Държавата гледа да прибере, каквото и откъдето може. Обикновено и лесно от "почтените/коректните" Ф и ЮЛ. Пък и за нея да остане, нали Wink. Идват явленията "корупция" и "сива икономика". Рекет. С(т)растване на интереси. Всеки се оправя кой как знае, може или се налага. Печелившите са известни. Нищо че мъдрите хора казват: "Човек като печели, не знае колко губи или обратно!". Мисълта ми е, че системата в този вид не може да се завърти без дейното участие на банките и заинтересованите от дейността им лица. Всичко е измислено в най-сложни варианти за хуманитарната ми душа, за да се получи явлението "фиктивни/виртуални/бъдещи  пари" и именно по този начин се правят реални. Това е системата.
ladonnae, не е това системата. И също така няма реални пари. Единствено реален е трудът на хората. Думата банкнота идва от bank note - бележка от банката. А банките създават бележки от нищото под формата на дълг. Когато човек тегли пари, банката му дава несъществуващи пари, а той се задължава да и ги върне с лихвата, чрез полагане на труд като ги изработи тези пари. Ако искаш да уточним нещата, драсни.
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 6   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: