Страници: 1 2 [3]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За щастието  (Прочетена 2313 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен Борислава
Jr. Member
**
Публикации: 87

« Отговор #30 -: (Петък) 18 Януари 2013, 08:42 »

Митко,за да научиш някого на нещо-най-важното условие е той да го иска.За да поиска,обаче да постигне това състояние-той трябва да е готов да се отдаде изцяло,всичко,що е трупал се оставя-а кой иска да се раздели с натрупаните си "съкровища"?Трудно е,умът не го приема и се превръща в пречка.Буда го е постигнал-имал е всичкото и му е останало само да познае нищото.Но и Буда да ти е учител-все тая-този ПЪТ се извървява САМ.
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*
Публикации: 1892

« Отговор #31 -: (Петък) 18 Януари 2013, 13:23 »

Извинявай,  че  те  разпитвам,  но  ми  е  интересен  начина  ти  на  мислене. 
       Ти  до  къде  си  стигнала по  въпроса?  Можеш  ли  да  кажеш:  Аз  не  очаквам  нищо!
Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен Psyhea
Restricted
*
Публикации: 3138
Дата на регистрация 2012-12-12!

« Отговор #32 -: (Петък) 18 Януари 2013, 13:55 »

Митко,за да научиш някого на нещо-най-важното условие е той да го иска.За да поиска,обаче да постигне това състояние-той трябва да е готов да се отдаде изцяло,всичко,що е трупал се оставя-а кой иска да се раздели с натрупаните си "съкровища"?Трудно е,умът не го приема и се превръща в пречка.Буда го е постигнал-имал е всичкото и му е останало само да познае нищото.Но и Буда да ти е учител-все тая-този ПЪТ се извървява САМ.
Е ми то тва е цаката бе Борислава.С лекота да хвърляш съкровищата си,просто щото знаеш,че навсякъде е пълно с такива.Имах си ковчеже с бисери,и един по един заминаха на боклука!Първо Исус с всичките му производни хвърлих.После думи и понятия като"грях","вина"..Второто не особено успешно,ма ще стане..Все някой ден..Още помня как си мислех,че злото съществува,за да бъде победено от доброто!Каква заблудена овца съм била Grin..Просто си представях"сферата"на Мирозданието и черно-белите енергии във  вихрен двубой..И как после всичко става бяло и добро..И най-после.. Мир и покой за изтерзаните души.. Grin..СМяях,смях,смях..Човешките ценности са като обувките.Рано или късно се съсипват.Колкото и удобна да е старата обувка,все някога се къса и става безполезна.Тогава е времето е за смяна.
А па кат се сетя за фазата на"месията" и направо ми иде да се завра в ъгъла от срам.Честно!Патката му с патка,мислех,че тряя на всеки да кажеш,да му отвориш очите..Мислех,че ако с моята свещичка запаля колкото се може повече,...ако всеки що е "прогледнал"даде от своя огън на другите..Мислех,че тогава цялата планета ще се събуди и ще блесне кат коледна елха осветена от свещичките на цялото човечество.Каква заблуда само Grin Grin
И още много и много..Разширяването на съзнанието го оприличавам на шизофренски слалом,пълен с възходи и падения!
Активен
Неактивен Борислава
Jr. Member
**
Публикации: 87

« Отговор #33 -: (Събота) 19 Януари 2013, 10:35 »

Митко-няма никакво значение до къде съм стигнала аз или ти,или някой друг.Крачката,нужна да стигнеш,е само една и се нарича Осъзнаване.Тази последна крачка не зависи от километрите,които си извървял.Тоест пътя е толкова дълъг,колкото си го направиш.Ако не желаеш пълното Щастие,продължаваш да си вървиш,докосвайки се само до щастливи мигове.Свободна воля Wink
Активен
Неактивен Вещичка
Hero Member
Публикации: 820
Виждам те!

« Отговор #34 -: (Събота) 19 Януари 2013, 11:24 »

Можеш  ли  да  кажеш:  Аз  не  очаквам  нищо!

Почти да  Tongue. Имам си мечти, но те не са свързани с други хора и не очаквам нищо от тях. Така е по-лесно да приемеш нещата. Очакваш ли, то след това следва и разочарованието. Очакванията ако не са свързани с други хора са хубаво нещо, но ако са свързани, то неминуемо следва и разочарование. А да очакваш нещо от някого, то си е равносилно на да му даваш наклон кво да прави... Всеки е свободен да бъде себе си и не съм аз човека, който да му казва какво да прави.
Активен

Неактивен old4
Hero Member
Публикации: 1105

« Отговор #35 -: (Събота) 19 Януари 2013, 12:07 »

Всеки е свободен да бъде себе си и не съм аз човека, който да му казва какво да прави.

Вещичка с това ти изказване  разбирам че децата трябва да ги оставим на самотек и да израстват без да ги учим на нищо, така ли е или аз нещо несъм разбрал ?

П.С. И като цяло ми се струваш разочарована от човеците и звучиш доста егоистично ( не ми се сърди но това излъчват думите ти ).
« Последна редакция: (Събота) 19 Януари 2013, 12:13 от old4 » Активен
Неактивен Вещичка
Hero Member
Публикации: 820
Виждам те!

« Отговор #36 -: (Събота) 19 Януари 2013, 12:46 »

Децата ни са отделни Души, отделни ВА. Ние сме само създателите на телата им, но не ги притежаваме, а още по-малко пък да притежаваме Душите им. Можем да им обясняваме и да им даваме съвети, но не и да ги насилваме да правят каквото ние искаме.

Аз съм израснала в доста консервативно семейство, но винаги ми е била давана свободата да действам както сметна за добре, като така ме научиха да нося последствията от собствените си решения. По този начин съм възпитавала и децата си.

Не го наричам самотек, защото повечето от родителите са свикнали да КОНТРОЛИРАТ дори вдишването и издишването им - това е подло. Нямаме правото да го правим. Ако искаме да възпитаме самостоятелни, отговорни и щастливи хора, то трябва да ги оставим да си взимат решенията сами. Аз не съм диктатор, а родител. Може да не съм перфектен родител според наложените стандарти, но това е моят начин на мислене и така действам.

Относно другото: тцъ, не е разочарование, а скука относно предвидимостта на повечето действия  Grin...
Активен

Неактивен Psyhea
Restricted
*

« Отговор #37 -: (Събота) 19 Януари 2013, 16:00 »

Почти да  Tongue. Имам си мечти, но те не са свързани с други хора и не очаквам нищо от тях. Така е по-лесно да приемеш нещата. Очакваш ли, то след това следва и разочарованието. Очакванията ако не са свързани с други хора са хубаво нещо, но ако са свързани, то неминуемо следва и разочарование. А да очакваш нещо от някого, то си е равносилно на да му даваш наклон кво да прави... Всеки е свободен да бъде себе си и не съм аз човека, който да му казва какво да прави.
Да.Очакванията "трябва"да бъдат свързани само със собствената личност.Нямам правото да очаквам квото и да било,от някой друг.Т.е.не,че нямам право,ма това както казваш води до разочарование,щото аз мога да гарантирам/контролирам/насочавам/ само себе си!Колкото и да очаквам чавето да стане ядрен физик(примерно)той може да избере стане овчар.Или банкер.Или художник.Няма как да си гарантирам,че желанието ми ще се сбъдне,щот не зависи от мен.И..воала..разочарованието е на лице!МА похарчила съм хиляди за образованието му,за частни уроци..Обаче чавето кат не го влече материята,кво мога да направя?
Или па да очакваш,че ще срещнеш човекА дето ще те"направи"щастлив....Трънки.Щастието е до вътрешна нагласа.

ОЛД,самотека е да го оставиш само да се развива!Не да му определяш ти пътя по който да върви.Ролята на родителя е да подкрепя детето си в неговите избори.Допустими са някои корекции(или по-скоро опити за такива)ма и тва не е гаранция за нищо!
Аз съм живият пример за това!
Предаването на ценностната система от родител на дете,е друга бира....
Активен
Неактивен old4
Hero Member
Публикации: 1105

« Отговор #38 -: (Събота) 19 Януари 2013, 18:02 »

ОЛД,самотека е да го оставиш само да се развива!Не да му определяш ти пътя по който да върви.Ролята на родителя е да подкрепя детето си в неговите избориПредаването на ценностната система от родител на дете,е друга бира....

Това някой на някой да определя пътя е най абсурдното нещо dash2  може да му даде съвет за да не кривне по лошия път но избора остава само твой. А явно немога да предам какво съм искал да кажа, на това в червеното съм имал изпредвид.
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*
Публикации: 1892

« Отговор #39 -: (Събота) 19 Януари 2013, 18:57 »

Предаването на ценностната система от родител на дете,е друга бира....
       Никак  не  е  друга  бира,  даже  точното  място  за  разискване  на  ценностната  система  е  тук  в  темата  за  щастието,  защото  ценностната  система  е  основата  за  качеството  на  живота! 
      Има  непреходни  ценности  които  трябва  да  пазим  и  предаваме  на  децата  си!!!
      1/  Поемай  отговорността  за  изборите  си!
      2/  Търси вината  първо  в  себе  си  и  после  в  другите
      3/  Думата  ти  трябва  да  бъде  неотменима   (обещание = на  свършена  работа) 
      4/  Бъди  благодарен!!
      И  т.н.
Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен Psyhea
Restricted
*

« Отговор #40 -: (Събота) 19 Януари 2013, 21:25 »

В контекста на темата е друга бира!Не е като да проектираш своите желания върху детето!
Предаването на ценностната система не е като да му даваш наклон на живота.Или па да имаш очаквания от него.

Иначе с изброеното съм съгласна.
Допълвам..
Да се научи да бъде щастлив с това което има,докато се бори за онова което няма.
Да не прави на другите онова,което не иска на него да му правят.
Да раздава без да очаква в замяна.
Да гледа на света като на огледало.
И още и още.. Smiley
Активен
Страници: 1 2 [3]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: