Страници: [1] 2 3   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За щастието  (Прочетена 2181 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен Вещичка
Hero Member
Публикации: 820
Виждам те!

« -: (Събота) 22 Декември 2012, 15:18 »

Митко ме провокира да я направя тази тема  Wink.

И така нека ви питам: Щастливи ли сте и какво ви прави щастливи?

И да започна със себе си:
* Мога да седя с часове през лятото на терасата и да съзерцавам облаците.
* Обичам да мисля сред природата за най-невероятни неща.
* Обичам разговорите с приятели за темите, които ни вълнуват, а те са преди всичко с езотерична насоченост.
* Обичам пътешествията и морето.
* Понякога се затварям в кухнята и сътворявам най-невероятни неща, защото просто ми доставя удоволствие.
* Обичам да рисувам и понякога да пиша.
* Обожавам да се смея и смешните неща, та дори и черния хумор  Grin.

И да аз съм щастлив човек, защото съм тотално убедена, че Вселената ми носи всичко, което ми е необходимо и когато ми е необходимо  Tongue...
Активен

Неактивен Вещичка
Hero Member
Виждам те!

« Отговор #1 -: (Събота) 22 Декември 2012, 16:52 »

Дефиниция на щастието от Укипедия:

Щастие е емоционално състояние, при което човек изпитва чувства, вариращи от задоволство и удоволствие до пълно блаженство и прекалена радост. Антиподът на щастието се явява нещастието. Според философа Фридрих Ницше (1844-1900), истинското щастие е неделимо от инстинктите, стига животът да е във възход. Когато е щастлив, човек често се смее.

Щастието осмисля живота ни, придава му реалност, без него всичко е привидно, без същност. Според една сентенция да си щастлив значи да си докоснат и воден от Бога. Затова Щастието е свързано със смисъла на живота. Това, което е противоположно на щастието е страданието.

Щастието като философска категория:
Щастието е една от основните категории на Етиката. Като етическа категория то се разработва още в Античната философия. Аристотел въвел самото понятие етика нарича щастието най-висшето благо, понеже всяко човешко поведение в крайна сметка е мотивирано от стремежа към щастие. Но едва ли има друга философска школа през Античността, която да е толкова тясно свързана с философския проблем за щастието като епи*урейците. Щастието и пътищата за неговото достигане стават основна тема в тяхното учение. Макар че епи*урейците са си спечелили лоша слава в историята, като проповедници на разгулен живот, главно благодарение на отношението на християнската Църква към учението на Епи*ур, тяхното учение за блаженството(на ст.гр. Евдемония) всъщност описва един съвсем умерен идеал за земно щастие.

Религиозни аспекти на щастието:
Щастието е също така обект на религиозните доктрини. В Християнството то е свързано с учението за благодатта, която представлява връзката между човека и св. дух. В религиозното християнско съзнание, щастието е свързано предимно със задгробният живот и с представата за рая, който е отреден за праведниците. В източните религии представата за щастието е свързана с освобождаването от земните страсти, което се осъществава в т.нар Нирвана. Блаженно състояние на угасване на индивидуалното съзнание и вливане във всемирният дух, Брахман.

От тук: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A9%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B5

Бих казала, че щастието е връзката ни с Духа и вървенето по Пътя ни, като се наслаждаваме на всеки един миг от нашето съществуване.
Активен

Активен МИТКО
Hero Member
Публикации: 1659

« Отговор #2 -: (Събота) 22 Декември 2012, 22:59 »

Никога  не  съм  бил  щастлив!  Имало  е  само  отделни  проблясъци,  но  ....................
Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен Psyhea
Hero Member
Публикации: 2730
Дата на регистрация 2012-12-12!

« Отговор #3 -: (Неделя) 23 Декември 2012, 00:40 »

И аз така Sad
Активен
Неактивен Вещичка
Hero Member
Виждам те!

« Отговор #4 -: (Неделя) 23 Декември 2012, 13:12 »

Ама вие сериозно ли?  Shocked

Тогава защо живеете?

Само не ми скачайте с номера на масата от хората, че смисълът на човешкия живот е да учиш в "елитно" училище, да си намериш "елитна" работа, да се омъжиш/ожениш за "елитен/а" партньор/ка, да родиш и възпиташ "елитни" деца и всички тези неща така да ти накъсат нервите, че на 60 години да се гътнеш от инфаркт и да съжаляваш цял живот, че от да се водиш по акъла на някакво общество, то ти си пропуснал онова, което е разгаряло вътрешният ти огън на познанието и авантюризма и онова, което те е довело в този свят.

Човешкият Дух "живее" единствено в състояние на любов и щастие, поне според мен. Дори и въплътен в тяло тук, той търси да намери щастието по един или друг начин. Щастието започва от малките неща, а не от големите - изгрева, морските вълни, песента на птиците, вятъра... Дори да трае само миг, то този миг е много по-стойностен от цял един живот. Щастието зависи от нас самите, а не от странични неща. То е вътрешно състояние - просто те изпълва и се сливаш с Вселената. Всичко останало е страдание.

Така ли си избирате да живеете - като страдате? Наистина е непонятно за мен Embarrassed...
Активен

Неактивен Psyhea
Hero Member

« Отговор #5 -: (Неделя) 23 Декември 2012, 15:13 »

Сериозно Вещичке.Може и мазохизъм  да е..Де да знам.Със сигурност има чисто човешки желания и  амбиции,които са останали несбъднати..И със сигурност ми е кофти за това.Но основната причина е един вътрешен конфликт,нямащ нищо общо с материалното.Вътрешен дисхармония породена от причини с чисто"духовен"характер.
Активен
Неактивен old4
Hero Member
Публикации: 1105

« Отговор #6 -: (Събота) 29 Декември 2012, 07:19 »

Ха как съм я изтървал тази тема  Shocked, щастие ... мнооого относително понятие, например има "товарищи" които са щасливи че правят другите нещастни   Wink ......
Какво бих казал за себе си, за човека обърнал на 180 градуса живота си, преди бях щаслив независимо от гадостите поднасяни от живота .... сега  съм също щаслив липсва ми само едно "малко" нещичко което загубих завинаги и би ме направило най щасливия човек на този свят, но пълно щастие няма, такъв е живота за огромно съжаление.

И да аз съм щастлив човек, защото съм тотално убедена, че Вселената ми носи всичко, което ми е необходимо и когато ми е необходимо  Tongue...

Моят свят никога не ме е изоставял, винаги ми е давал това от което се нуждая ( за което Му благодаря от сърце) но това да ме прави щаслив ......
Активен
Неактивен Tangrata
Hero Member
Публикации: 779

« Отговор #7 -: (Неделя) 30 Декември 2012, 02:25 »

Ама вие сериозно ли?  Shocked

Тогава защо живеете?

Само не ми скачайте с номера на масата от хората, че смисълът на човешкия живот е да учиш в "елитно" училище, да си намериш "елитна" работа, да се омъжиш/ожениш за "елитен/а" партньор/ка, да родиш и възпиташ "елитни" деца и всички тези неща така да ти накъсат нервите, че на 60 години да се гътнеш от инфаркт и да съжаляваш цял живот, че от да се водиш по акъла на някакво общество, то ти си пропуснал онова, което е разгаряло вътрешният ти огън на познанието и авантюризма и онова, което те е довело в този свят.

Човешкият Дух "живее" единствено в състояние на любов и щастие, поне според мен. Дори и въплътен в тяло тук, той търси да намери щастието по един или друг начин. Щастието започва от малките неща, а не от големите - изгрева, морските вълни, песента на птиците, вятъра... Дори да трае само миг, то този миг е много по-стойностен от цял един живот. Щастието зависи от нас самите, а не от странични неща. То е вътрешно състояние - просто те изпълва и се сливаш с Вселената. Всичко останало е страдание.

Така ли си избирате да живеете - като страдате? Наистина е непонятно за мен Embarrassed...
Чисто статистически погледнато, вероятността да се гътнеш от инфаркт, когато нямаш елитна работа, елитна партньорка и елитни деца е много по-голяма.
Но си остава, разбира се какво се разбира под понятието "елитен", "елитна".
Аз може да разбирам добра работа, при която няма стрес, а само любознателно занимание и гимнастика на ума, придружено с достатъчно количество пари, за да не те стресират дребните житейски проблеми.
За жената, да обяснявам ли какво разбирам под "елитна"? Супер красива, добра, честна, мила, внимателна, чувствена, женствена и тн. И не ми казвайте че няма такива. Има, защото съм виждал лично.  Wink
Ако вие не можете да имате "елитна" работа, "елитен" мъж и деца, и си търсите някакви его-оправдания, за да се почувствате по-добре, и да потулите липсата, това е много хубаво, но хайде не генерализирайте за всички хора.
Активен

"От човешката глупост по-забавно нещо няма. Това комиците са го открили много отдавна."
Неактивен Вещичка
Hero Member
Виждам те!

« Отговор #8 -: (Неделя) 30 Декември 2012, 08:39 »

Точно напротив, Сър Драка, имам или съм ги имала точно тези неща и знам за какво става въпрос, така, че айде не прави изводи за мен на базата на няколко реда, щото ще сбъркаш  Wink.
Активен

Активен МИТКО
Hero Member
Публикации: 1659

« Отговор #9 -: (Неделя) 30 Декември 2012, 12:52 »

..И със сигурност ми е кофти за това.Но основната причина е един вътрешен конфликт,нямащ нищо общо с материалното.  Вътрешна дисхармония породена от причини с чисто"духовен"характер.

Съгласен!!! 
      Щастие  какво  ли  е  това - Вътрешен  мир!

Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен old4
Hero Member

« Отговор #10 -: (Неделя) 30 Декември 2012, 18:00 »

Щастие  какво  ли  е  това - Вътрешен  мир!

И външен мир Мите и външен  Wink.
« Последна редакция: (Неделя) 30 Декември 2012, 18:08 от old4 » Активен
Неактивен Psyhea
Hero Member

« Отговор #11 -: (Неделя) 30 Декември 2012, 18:12 »

Въшният е невъзможен без вътрешният!
Страда ли душата,това неминуемо се манинифестира като заболявания на материалното тяло.И това съвсем не е всичко..
Активен
Неактивен old4
Hero Member

« Отговор #12 -: (Неделя) 30 Декември 2012, 18:21 »

За да постигнеш вътрешен първо постигни външен  Wink та така стоят нещата другото ... лафмоабет.

Активен
Неактивен Psyhea
Hero Member

« Отговор #13 -: (Неделя) 30 Декември 2012, 18:48 »

Тцъ!Е те тука сбърка!
Активен
Неактивен mira
Hero Member
Публикации: 1507
живота е изумително приключение

« Отговор #14 -: (Неделя) 30 Декември 2012, 18:51 »

Откакто е започната темата се мъча да си представя какво точно значи "щастие"...и не мога.  Sad Дрънчи ми на кухо тая дума /макар, че в разговорния език и аз я употребявам, най-често като синоним на "радост", но с пълното съзнание, че не е и точно това.../
Изследвала съм вибрациите, които създават в мен различните думи и считам, че най-близката до същината на същността ни /душата ни/ е думата "радост". Това не е нито "любов", нито "веселие", нито "удоволствие", нито "удовлетворение", нито "задоволство", нито "спокойствие", нито "умиротвореност", нито ...каквото там още се сетите. Според мен "щастието" е някаква вторично фабрикувана, реално нямаща своя собствена вибрация емоция и състояние.
Така го чувствам.
Виж: радостта - напротив - тя е лекота...Тотална безпричинна лекота...И подозирам, че е е първа братовчедка на любовта./На онази - нищо не искащата/..
Ама щастието...направо ми ..."дрънчи".
Олд, проявленията /външното/ и причините/вътрешното/, които ги пораждат да свързани и в двете посоки, защото сме впечатлителни същества и онова, което ни заобикаля се връща към нас по мощна обратна връзка. Т.е. преди нещо да се прояви, то е било износено в мислите ни и в чувствата ни. НО! Понеже сме впечатлителни същества, това пък, което ние /или човеците до нас/ сме създали /са  създали/, ни впечатлява до толкова, че повлиява на следващото, което ние създаваме с ума и с чувствата си. А е така, защото задържаме мисълта и вибрацията на чуждото /или на предишното наше/ творение - проявление в себе си. Ако успеем да прекъснем обратната връзка волево, сме способни да променим много от проявленията които създаваме.Напук на заобикалящата ни среда и действителност. Но ние си караме по инерция повечето хора и затова мислим, че външното определя вътрешното. А истината е, че това е двупосочна улица.
Активен

Добрите решения идват с опита, а голяма част от опита идва с лошите решения...
Страници: [1] 2 3   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: