Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 20   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Опитът  (Прочетена 10586 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен Страшкоу
Administrator
Публикации: 1586
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #30 -: (Сряда) 12 Февруари 2014, 16:02 »

Не можеш да си представиш колко десетки години къртовска нечовешка работа + лишения от всякакви изкушения, са необходими да ти мръднат малко вибрациите нагоре.
Имам една сентенция на компютъра, на Конфуций се води:
Три пътя водят към знанието- пътят на размишлението - това е най-благородният път, пътят на подражанието - това е най-лекият път, и пътят на опита - това е най-горчивият път.
Това което си написал в цитата, го разбирам като пътят на опита - Ако греша, ме поправи, но и аз смятам че е важна част от развитието на човек. Обаче "пътят на размишлението" ми е струва, че също е доста поучително нещо. Примерно, човек може да се концентрира върху дадена мисъл, да я анализира, да я замени и на нейно място да сложи друга мисъл и т.н.
Активен
Неактивен Psyhea
Restricted
*
Публикации: 3138
Дата на регистрация 2012-12-12!

« Отговор #31 -: (Сряда) 12 Февруари 2014, 16:20 »

Ами,че ние сме тук именно заради третата пътека..Опита..Щото"горе"може да размишляваш колко искаш,ама без материята опит не можеш натрупа..Поне не и такъв какъвто го предлага  3д-то
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*
Публикации: 1892

« Отговор #32 -: (Сряда) 12 Февруари 2014, 17:19 »

Три пътя водят към знанието- пътят на размишлението - това е най-благородният път, пътят на подражанието - това е най-лекият път, и пътят на опита - това е най-горчивият път.
Това което си написал в цитата, го разбирам като пътят на опита - Ако греша, ме поправи, но и аз смятам че е важна част от развитието на човек. Обаче "пътят на размишлението" ми е струва, че също е доста поучително нещо. Примерно, човек може да се концентрира върху дадена мисъл, да я анализира, да я замени и на нейно място да сложи друга и т.н.

Ето  отговора   и  според  мен!
Ами,че ние сме тук именно заради третата пътека..Опита..Щото"горе"може да размишляваш колко искаш,ама без материята опит не можеш натрупа..Поне не и такъв какъвто го предлага  3д-то
   Бих  попитал  Страшко,  какво  като  си  стоиш  в  топлата  стая  и  размишляваш  за  студа  отвън,  нима  ще  го  усетиш!   Опита  е  нещо  много  важно,  единственото  нещо  по  важно  от  опита  е  поуката  която  ще  извлечем  от  него.  Ако  го  оставим  без  поука  след  време  ще  повторим  ситуацията  за  да  придобием  същият  опит,  което  си  е  безумие. 
     "Когато  правиш  едно  и  също,  ще  ти  се  случва  едно  и  също!"
Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен Psyhea
Restricted
*

« Отговор #33 -: (Сряда) 12 Февруари 2014, 19:31 »

"Когато  правиш  едно  и  също,  ще  ти  се  случва  едно  и  също!"

Активен
Неактивен Bobi
Hero Member
Публикации: 666

« Отговор #34 -: (Четвъртък) 13 Февруари 2014, 08:16 »

Мисля си,че Конфуций не случайно е изброил и трите пътя.И не случайно е това,че не е посочил само един от тях за правилния,верния,истинния.На мен сентенцията ми говори, че и трите са верни.Още повече-те са преплетени,а не успоредни и независими един от друг.
  С подражание започваме житейския си път-подражаваме на Мама, на Тати, на Кака, на Бати, на по-големите, на ....с какъвто се събереш-такъв ставаш.Гледаме,слушаме,четем,за да знаем как го правят другите.След това идва опита и откриваме нашия начин.Накрая,ако отделим и време за размишление(поука)-то ние самите се превръщаме в достойни за подражание.
  Върху кое да седнем да размишляваме,ако не сме опитали-няма база за размисъл.
  Голото подражание,без собствена мисъл и творчество, ще ни превърне в посредствени имитатори.
  А опит, без поука е хабене на енергия.

Активен
Неактивен Psyhea
Restricted
*

« Отговор #35 -: (Четвъртък) 13 Февруари 2014, 11:52 »

O,нямам нужда ни от Конфуции,ни от сентенции,за да знам,че всеки път е верен.

Дори ако някой го кефи да се завре у каца,кат Диоген,и така да прекара живота си,това пак е верен път.. Grin
Активен
Неактивен old4
Hero Member
Публикации: 1105

« Отговор #36 -: (Четвъртък) 13 Февруари 2014, 12:08 »

Доколкото съм чувал пътищата на Конфуций са доста далеко от езотеричните .
Активен
Неактивен Страшкоу
Administrator
Публикации: 1586
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #37 -: (Четвъртък) 13 Февруари 2014, 13:02 »

Бих  попитал  Страшко,  какво  като  си  стоиш  в  топлата  стая  и  размишляваш  за  студа  отвън,  нима  ще  го  усетиш!   Опита  е  нещо  много  важно,  единственото  нещо  по  важно  от  опита  е  поуката  която  ще  извлечем  от  него.  Ако  го  оставим  без  поука  след  време  ще  повторим  ситуацията  за  да  придобием  същият  опит,  което  си  е  безумие.  
     "Когато  правиш  едно  и  също,  ще  ти  се  случва  едно  и  също!"
Така написано е вярно. Но ти сам пишеш, че резултата от опита е поуката. Ако поуката променя мирогледа на човек, променя поведението му в положителна посока, резултата от размишлението прави същото.
Борислава го е описала ok, но за мен "пътят на подражанието" е доста показателен. И дори не е свързано единствено с периода с родителите. Ако човек има жив пример до него в живота, идеал от който да черпи и нагледно да се учи и поучава - тогава определено е по-лесно.
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*
Публикации: 1892

« Отговор #38 -: (Четвъртък) 13 Февруари 2014, 15:22 »

Знам  за  раждането  при  животните  и  хората  наистина  много  от  книгите,  но  се  питам  знам  ли  повече  от  една  жена  която  не  е  чела,  но  е  раждала?

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1/1926764_10151890065687051_408846903_n.jpg
« Последна редакция: (Четвъртък) 13 Февруари 2014, 15:38 от МИТКО » Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен Tangrata
Hero Member
Публикации: 779

« Отговор #39 -: (Четвъртък) 13 Февруари 2014, 16:12 »

Като заговорихте за Конфуций, се сетих за тая притча, която много я обичам:

Конфуций пътувал, минавал през някакво село, и ви­дял един старец да вади вода от кладенеца и да полива ни­вата си. Работата била много тежка, а слънцето препичало. Мислейки си, че вероятно този старец не е чувал, че същес­твуват механични средства за вадене на вода от кладенец -можеш да използваш коне или волове и ще ти е много по-лесно, отколкото да вадиш водата сам - Конфуций се приб­лижил до стареца и казал:

--Не си ли чувал, че сега са измислили механични средства? Водата може да се вади много лесно от кладенеца и работата, която вършиш за дванадесет часа, може да се свърши за половин час. Конете могат да я свършат. Защо се мъчиш толкова много, без никаква нужда? Та ти си толкова стар.

Старецът трябвало да има деветдесет години.

Той казал:

- Винаги е по-добре да се работи с ръцете, защото ко­гато се използват хитроумни средства, се появява хитроумният ум. Всъщност, единствено лукавият ум използва лука­ви средства. Не се опитвай да ме поквариш. Аз съм един стар човек, позволи ми да умра така невинен, както съм се родил. Много е хубаво да работиш с ръцете си. Човек оста­ва смирен.
Активен

"От човешката глупост по-забавно нещо няма. Това комиците са го открили много отдавна."
Неактивен Tangrata
Hero Member
Публикации: 779

« Отговор #40 -: (Четвъртък) 13 Февруари 2014, 16:15 »

Всъщност, някъде бях чел по-дълъг вариант.
По приблизителен спомен:

Конфуций се връща потресен при учениците си. Те го питат, какъв е тоя старец.
- Не знам, но философията му ме потресе. Не ще да е обикновен старец. Може дори да е Лао Дзе!

... та не е Конфуций най-великия. Лао Дзе, българина е най!
 Grin
Активен

"От човешката глупост по-забавно нещо няма. Това комиците са го открили много отдавна."
Неактивен Bobi
Hero Member
Публикации: 666

« Отговор #41 -: (Четвъртък) 13 Февруари 2014, 17:00 »

Знам  за  раждането  при  животните  и  хората  наистина  много  от  книгите,  но  се  питам  знам  ли  повече  от  една  жена  която  не  е  чела,  но  е  раждала?

Митко,и да четеш и да опитваш и да размишляваш-не можеш да родиш,защото е извън природата на мъжа да ражда.Акушерите-мъже знаят много,но никога няма да имат познанието.За това човек трябва да си поставя реалистични цели.Но пък ти е дадено да си съпричастен и да помагаш на жената в отглеждането и възпитанието.
  Чрез подражание съм се научила на много неща и винаги съм откривала собствената си уникалност-свирене на пиано,рисуване,плетене,гравиране и какво ли още не... Всичките човешки изобретения са започнали като имитация на творенията на Природата.Въпроса е да добавим уникалния си почерк...или по-скоро да го открием.

Активен
Неактивен old4
Hero Member
Публикации: 1105

« Отговор #42 -: (Четвъртък) 13 Февруари 2014, 17:11 »

Цитат
За това човек трябва да си поставя реалистични цели.

Иначе цял живот ще прави това  dash1   Grin.

П.С.Винаги съм се чудил на хора които имат идоли и все копират някого.
« Последна редакция: (Четвъртък) 13 Февруари 2014, 17:17 от old4 » Активен
Неактивен meander
Hero Member
Публикации: 1798
"Муха влиза само в отворена уста"

« Отговор #43 -: (Четвъртък) 13 Февруари 2014, 20:15 »

Grin
Страшкоу
Цитат
Ако човек има жив пример до него в живота, идеал от който да черпи и нагледно да се учи и поучава - тогава определено е по-лесно.
Единственния правилен начин за показване на знания е личния пример.
Ето още нещо,не е цялата информация ,но има бая-
Цитат
Ние сме уникални,и личния пример е единственния правилен начин,да се ориентираме,и с вяра в себе си да вървим напред.
Опита е на основата на разумността, и възможносттите ни,които повечето пренебрегват.А за да направиш нещо за живота си , не трябва да имаш чужди енергии в себе си.Това е нещото което се крие, и е най великата тайна на живота на земята.
За това циклим на едно място,а армии от "енергийни работници" се грижи да сме обилно замърсени с чужди енергии.Е в крайните времена драстично намалят,но това което са сторили ,единственно се изчиства от събраната имунна система.За сега друг начин не е намерен.Каквото и да четете, и каквито енергийни практики да ползвате,само си вредите,защото се отваряте за чужди енергии.
Между другото,присъствието на 3% чужденци/етноси в мирно време,на територията на някоя "държава", води до "пресичане" на кръвта.А кръвта е пряко свързана е енергийната част от живота ни( и е енергия на душата(жените/живота)).За това се набляга за мулти общества,но чумата вече е в енергийната част.Тръгне ли,тея които покоси,поради замърсяване,"забравят" за прераждания.
Всичко живо реве за химическите трасета,но мълчат за истинската отрова,а тя е мулти обществата.Те тровят живота.
Бил съм в Белгия,10 милиона,3 милиона местни,психически отклонения които са немислими.

hi
« Последна редакция: (Четвъртък) 13 Февруари 2014, 20:34 от meander » Активен

Ако кажеш истината, не ти се налага да лъжеш.
Ако не знаеш какво да правиш, ела на себе си.

„Ползата от книгата за този, който няма собствен ум,
       е като ползата от огледало за слепия.”
Неактивен ARRI
Hero Member
Публикации: 1831

« Отговор #44 -: (Четвъртък) 13 Февруари 2014, 22:12 »

Да се изкажа и АЗ по темата с опита. Мисля, че най-добре е човек да не се пари сам, а да слуша хора, които вече са горяли в дадена ситуация......Да де, но явно така сме устроени, че вместо да слушаме ''патило'', ние непременно държим сами да си строшим главите....Поне при мен е така де.....И от позицията на моите достолепни 27г., стигнах до извода, че когато не съм послушал къщните, все съм сбъркал......и главата ми жестоко строшена, а стената си стои цяла....а АЗ стоя с кървяща глава пред непокътнатата стена Grin
Та изводът ми е, че е по-добре да ''ползваме'' опита на по-старите и препатили, а ние да си живеем живота тихо...кротко и спокойно.....Естествено, че опит требе да се трупа......Например в секса....в работата....като шофьор.....или др. професионална дейност, но само толкова....никакви други експерименти в трупането на личен опит.....НИКАКВИ !
Вече съм заел тази позиция......карам го тихо....скромно и ''набожно''......Тва последното не го правя, но термина набожно си върви в комплект с първите два, та за тва го цитирах.....
Активен

Ако искате картина на бъдещето, представете си ботуш, който стъпва върху човешкото лице и остава там завинаги.Оруел
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 20   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: