Страници: [1] 2 3 ... 20   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Опитът  (Прочетена 10545 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен ironia
Hero Member
Публикации: 523

« -: (Вторник) 04 Февруари 2014, 16:17 »

Мисля да си поговорим за опита на хората.
Всякакъв човешки опит.
Има ли безполезен опит примерно?

Като започнете от това да се "научите" да дишате до използването на контролираното дишане при плуването, бягането, медитацията до уменията, които придобивате след известно време практика.

Например Съсела в съседната тема обясни колко манджи е развалила, докато й се получат. Катето Евро за Жени Калканджиева в едно предаване каза нещо подобно: има още много боб да загори, докато се научи да го готви.
Да ама аз не бях така. До сега не съм загаряла боб, не съм пресолявала и въобще още като започнах сама да си готвя го правя добре и вкусно. Това не е хвалба, а искреност и ще ви направя сравнението с майка ми. Принципно на теория от нея съм се учила, но на практика сама съм се научила. Тя не ми е показала: ето толкова олио се слага и толкова сол или джоджен. И тя в момента е на 70+ години. Последно като сготви беше безвкусно и не ставаше за ядене. Боб без джоджен!  Angry като нямаш в момента, направи салата-бобена, а не да ми свариш помия с боб вътре.
За шофьор, също не съм много сигурна, голяма част от жените, колкото и време да са карали, винаги ще си останат неориентирано-разсеяни. За космонавтиката. Тези които излитат в Космоса колко реално "години" стаж или опит имат?

И така остава онази есенция от опита или поуката и полезното, което ти остава и може да ти помогне занапред. Така си мисля.

Ако обаче ми се прииска да полетя, колкото и да разпервам ръце или да пляскам с ръце като с криле мисля, че няма да ми се получи, ако не се кача на самолет Wink

Така мисля, че на въпросът ми  в предишната тема остана неотговорено. Т.е. два са висящите въпроси.

Мерси за вниманието  hi
Активен

"Няма радост на света, която да замени радостта, която ти е отнета" Байрон
Неактивен Страшкоу
Administrator
Публикации: 1586
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #1 -: (Вторник) 04 Февруари 2014, 16:39 »

Ей тъкмо довтаса и такива ги насготви из темите във форума  ...пикантерия просто. Smiley

ironia, полезният опит е да четеш и да прилагаш, да го разбереш и да практикуваш. Виж един пример: да четеш е като да трупаш една купчина с камъни и колкото повече четеш, толкова по-голяма купчина с камъни правиш. Обаче да четеш и да приложиш наученото е като да построиш стена с камъните. Значи какво се получава? Ако само практикуваш, стената която си построил след време ще падне, защото няма да си знаел как да я построиш правилно. Ако само четеш без да прилагаш - след време ще го забравиш - язък ти за четенето.
Това е полезният опит - да го научиш и да го приложиш. Останалото е - На крива ракета космоса му пречи. hi
Активен
Неактивен old4
Hero Member
Публикации: 1105

« Отговор #2 -: (Вторник) 04 Февруари 2014, 16:43 »

Я кат си толкоз открехнат кажи на дъртия как със четене да тласна 130кг.  Grin.
Активен
Неактивен ladonnae
Sr. Member
Публикации: 319

« Отговор #3 -: (Вторник) 04 Февруари 2014, 20:11 »

Опит е да изядеш, каквото си си сготвил. Образно казано.
Активен
Неактивен meander
Hero Member
Публикации: 1798
"Муха влиза само в отворена уста"

« Отговор #4 -: (Вторник) 04 Февруари 2014, 23:12 »

Grin
ironia докато не е "фанала къра" да я секна малко.
Опита е нещо което "натрупваме" когато се опитваме/налучкваме да направим нещо.А, ако разбираме какво искаме да направим и го можем,е знание.Работата ни е да знаем какво правим.
От опит глава не боли,ма не се знае.
 Cool
Активен

Ако кажеш истината, не ти се налага да лъжеш.
Ако не знаеш какво да правиш, ела на себе си.

„Ползата от книгата за този, който няма собствен ум,
       е като ползата от огледало за слепия.”
Неактивен ARRI
Hero Member
Публикации: 1831

« Отговор #5 -: (Вторник) 04 Февруари 2014, 23:30 »

Да разбиеш бетонна стена с глава и да вдигнеш 240 кг. от лежанка.... Wink
Лош...болезнен.....безумен и безполезнен  опит е това....
Все едно да отлетиш до Куба със собствени крила.... Grin....Безумие...пълно безумие....
Човек не може да надскочи себе си....не може....
Ето за пример.....Още никой не е подобрил на Стефка Костадинова постижението....тя е без аналог в областта на спорта.....НОООООО......в личния живот се провали....разведе се с бащата на децата си.....направи си 20-22 пластични операции за да се направи на красива пред вторият и съпруг, който се опитва неистово да задържи......а той се чука с всяка 16 годишна, която му падне....и пр. и пр. и пр. ...... Е, Стефчето, отчете личен провал....
Е, тя не може да надскочи себе си.....
Абе....винаги човек се проваля.....Ама какъв опит и ква полза носи този провал за него.... е друга манджа....По-скоро от неговия(на човека) успех или провал печелят другите....
Активен

Ако искате картина на бъдещето, представете си ботуш, който стъпва върху човешкото лице и остава там завинаги.Оруел
Неактивен Psyhea
Restricted
*
Публикации: 3138
Дата на регистрация 2012-12-12!

« Отговор #6 -: (Вторник) 04 Февруари 2014, 23:42 »

Дефлорацията .. Grin
Активен
Неактивен mira
Hero Member
Публикации: 1507
живота е изумително приключение

« Отговор #7 -: (Вторник) 04 Февруари 2014, 23:53 »

Я кат си толкоз открехнат кажи на дъртия как със четене да тласна 130кг.  Grin.
Намесвам се в темата изцяло ОФФ, само за да отбележа, че коментара ти е КУЛТОВ!!!  Grin
И поредният му номер също буди интерес: "888"... good Много готино! Wink
Активен

Добрите решения идват с опита, а голяма част от опита идва с лошите решения...
Неактивен ironia
Hero Member

« Отговор #8 -: (Сряда) 05 Февруари 2014, 09:49 »

Да разбиеш бетонна стена с глава и да вдигнеш 240 кг. от лежанка.... Wink
Лош...болезнен.....безумен и безполезнен  опит е това....
Все едно да отлетиш до Куба със собствени крила.... Grin....Безумие...пълно безумие....
Човек не може да надскочи себе си....не може....
Ето за пример.....Още никой не е подобрил на Стефка Костадинова постижението....тя е без аналог в областта на спорта.....НОООООО......в личния живот се провали....разведе се с бащата на децата си.....направи си 20-22 пластични операции за да се направи на красива пред вторият и съпруг, който се опитва неистово да задържи......а той се чука с всяка 16 годишна, която му падне....и пр. и пр. и пр. ...... Е, Стефчето, отчете личен провал....
Е, тя не може да надскочи себе си.....
Абе....винаги човек се проваля.....Ама какъв опит и ква полза носи този провал за него.... е друга манджа....По-скоро от неговия(на човека) успех или провал печелят другите....

Първо към "несвързаноговорещия", не си написал нищо ... интересно.
Това, което аз  съм си написала и дори обяснила, но не с двайсе думи, за да е по-ясно, ами с пет несвързани.

Арри, Душко, ти за тая Куба как си се размечтал, за малко да ти повярвам, че си учил там. И то не агрономство  ами Дипломация рийш ли???  
Ако имаш собствени крила, не разбирам какво му е безумното да си летиш където ти харесва?
Ама ти нямаш крила, и клюн и пера. А може да се лети само с крила ... или ? ... има и други начини. м? thinking

Така че, очевидно говорим не за безумен опит, а за съвсем съзнателен, но безполезен.
Да си получил някакви знания или умения, да си придобил, но да няма къде да ги ползваш.
Например ... учил си за дипломат, но не си дипломат. За какво ти е било, да го учиш? Колко опит имаш като дипломат? В някоя организация работил ли си?

За Стефка Костадинова и "провала" й не знам как да го коментирам, освен аз да изведа извода от логическите ти предположения. Опитът й като най-добра спортистка на висок скок не й е помогнал особено в семейния живот. Това е ясно и донякъде се подразбира, защо няма успех с партньор, който да я обича. Защото докато се е състезавала е нямала реален опит живееща в семейство ... дори не е била и в отбор. Но пък опитът й е помогнал да стане водеща фигура в административно-организационните структури в българския спорт. Това, ако беше в други времена, дори нямаше и да се сещаш за Стефка Костадинова. И на Йорданка Донкова рекорда на 100 м . с препятствия не е паднал, за нея защо нищо не казваш? В общ план "кариерата" на спортистите е такава, че или стават някакви треньори по чужбина или с връзки нещо друго по администрации. Една Нешка Робева показа единствено по-различно развитие и креативност и не си остана само бивша треньорка. Тя е пример за използване на опит.

Последните ти изречения за провала и успеха са малко свободно написани, колкото да се пробваш да обобщиш като в съчинение по литература, ама не се е получило много.

За купчината камъни и замъка- си мислех за древните  Undecided коя книга са прочели, за да построят пирамидите. Микеланджело и Леонардо от кой са се научили? И по-важното Как?

Знаете ли където двама се срещнали и единия казал:- Какъв фотоапарат да си купя, за да снимам и да излизат като твоите снимки?, а другия му отговорил:- Каквото пиано ти ми купиш, за да мога да свиря като Моцарт.
« Последна редакция: (Сряда) 05 Февруари 2014, 09:55 от ironia » Активен

Неактивен Страшкоу
Administrator
Публикации: 1586
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #9 -: (Сряда) 05 Февруари 2014, 15:16 »

За купчината камъни и замъка- си мислех за древните  Undecided коя книга са прочели, за да построят пирамидите.
ironia, малко ще полюбопитствам, но според теб как са построени? Драсни първото нещо което смяташ, че е логично за направата им. С едно, две изречения че е извън темата.

Микеланджело и Леонардо от кой са се научили? И по-важното Как?
Струва ми се, че се получава нещо подобно - Има един момент, когато човек го спохожда някаква спонтанна мисъл. Тази мисъл влиза в ума, човек я разпознава, тя започва да привлича към себе си и да предизвиква определени чувства. И ако мисълта е хубава, човек отреагирва примерно ето така - аха! Или вместо "аха", скача от леглото и казва - еврика! Знаеш ли от къде идва думата еврика? Извинявай ако е абстрактно, но ми се струва че ние всичко го правим ежедневно, но не можем да се хванем. Може би, ако човек се концентрира, ще проследи от къде идва мисълта. hi
Активен
Неактивен ironia
Hero Member

« Отговор #10 -: (Сряда) 05 Февруари 2014, 16:08 »

Давам пример. Ето какъв коментар ми хареса по темата:

Nord:
Цитат
Научаването идва с повторението. Някои опитности се превръщат в несъзнателна възможност за разпознаване на идентична ситуация още от първия път, други опитности се научават по-трудно, зависи от ситуацията, състоянието на научаващия, и още двайсетина други фактори. Както винаги, да се обобщи мъдро звучащ извод е извънредно трудно за моята проста и дърта глава.

Толкова ... брилятно написано и изразено... просто прекрасно!  Laugh
Активен

Неактивен old4
Hero Member
Публикации: 1105

« Отговор #11 -: (Сряда) 05 Февруари 2014, 19:11 »

Честно да ти кажа Касиопея тоя цитат дето си го постнала е долу-горе писано без казано .... ще ти дам пример, може едно нещо да си го повтаряш до умаляване зацикляш и толкоз до никъде не стигаш  Wink.
За мен човек трябва да бъде търсач, по точна дума неможах да намеря в речника си.
« Последна редакция: (Сряда) 05 Февруари 2014, 19:21 от old4 » Активен
Неактивен peppone1
Hero Member
Публикации: 531

« Отговор #12 -: (Четвъртък) 06 Февруари 2014, 05:17 »

Няма безполезен опит, понеже хората се учим от грешките си, по-опитните пък от чуждите грешки. Ако не бъркахме, нямаше да знаем кое е правилно и полезно, за разлика от индиговите деца, които не зачитат авторитети, старило и патило, а се учат като на магия, без трудности и рядко допускат грешки, понеже знаят кое е правилно, без да се опарят. Този техен опит можем да го разбираме като стаж (бройка, година след година усъвършенстване), но за съжаление, ние не само не се учим от грешките си, но и повтаряме грешките на дедите ни. Вече се обърках, хем се учим, хем не, една напред, две назад.

« Последна редакция: (Четвъртък) 06 Февруари 2014, 05:29 от peppone1 » Активен

Умния човек не казва и половината от това което знае, а глупавия не разбира нищо от това което говори. Lao Tzu.
Професионалистът не е човек който не греши, а този който е направил всички възможни грешки в най-тясната област.
Неактивен jekky62
Full Member
Публикации: 198
Тук съм за да коригирам нещата

« Отговор #13 -: (Четвъртък) 06 Февруари 2014, 11:18 »

И да се разберем  НИЩО ,КОЕТО СЕ СЛУЧВА НА ЗЕМЯТА  С ХОРАТА И ПРИРОДАТА НЕ Е СЛУЧАЙНО Grin
Опит  - винаги го  имаш ,защото си вземаш поука /малка или голяма ,нагативна или позитивна,съзнателно или несъзнателно/
Общо взето  въпроса за ОПИТА  е глупав въпрос Grin Grin Grin
Активен

Да премахнем Рептилското  ДНК
Неактивен ironia
Hero Member

« Отговор #14 -: (Четвъртък) 06 Февруари 2014, 11:22 »

И да се разберем  НИЩО ,КОЕТО СЕ СЛУЧВА НА ЗЕМЯТА  С ХОРАТА И ПРИРОДАТА НЕ Е СЛУЧАЙНО Grin
Опит  - винаги го  имаш ,защото си вземаш поука /малка или голяма ,нагативна или позитивна,съзнателно или несъзнателно/
Общо взето  въпроса за ОПИТА  е глупав въпрос Grin Grin Grin

Ми аз не държа да се сещам "умни" въпроси, а много се надявам отговорите да са някакви поне на средно ниво, за да има смисъл от въпроса.
Иначе се разбрахме. Няма смисъл да е случайно, къде по-интересно е било някой да го измисля и "подрежда", докато се получи работеща планета/свят! 
Активен

Страници: [1] 2 3 ... 20   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: