Страници: [1] 2   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Всичко за Е-тата  (Прочетена 3480 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен user
Hero Member
Публикации: 723

« -: (Събота) 22 Декември 2012, 13:35 »

Списък с Е-тата

http://islambulgaria.blogspot.com/2010/12/blog-post_01.html

Та скоро ще направя списък с полезните/безвредни/ Е-та.

Активен
Неактивен user
Hero Member

« Отговор #1 -: (Събота) 12 Януари 2013, 14:28 »

В този пост ще напиша полезните Е-та тъй като са по-малко от вредните. Ако нещо съм объркала пишете.
По-нататък ще сравня и с други списъци дали няма някакво несъответствие.
Оцветители:

E100
E101
E140
E141
E160(a)
E160(b)
E160(c)
E160(d)   
E160(e)   
E160(f)   
E161(b)   
E161(g)
E162
E163
E170
E171
E172
E173   
E174
E175

Консерванти:

E201   
E202   
E203
E234
E235   
E260
E262
E263
E270
E280
E281
E282
E283
E290
E296
E297

Антиооксиданти:

E300
E301
E302
E303
E304
E306
E307
E308
E309
E315
E330
E331
E332
E333
E334
E335
E336
E337
E338
E341
E343
E350
E351         
E352         
E353         
E354         
E355         
E357         
E365
E366
E367
E375
E381

« Последна редакция: (Събота) 12 Януари 2013, 14:48 от kalan » Активен
Неактивен Страшку
Hero Member
Публикации: 856
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #2 -: (Събота) 12 Януари 2013, 16:18 »

Откъде ги намери толкова полезни Е-та? Аз полезните ги броя на пръстите на едната си ръка. hehe1

Добра идея да опишем само полезните. По-скоро безвредните, полезни силно казано. Но трябва да се направят и обяснения срещу цифричките.
Активен

Човешкото развитие е пътят от примитивното през сложното към простото.
Неактивен user
Hero Member

« Отговор #3 -: (Събота) 12 Януари 2013, 17:48 »

А чакай малко. Още не съм приключила списъка. Grin
Иначе както рече има разлика между полезно и безвредно. Затова и реших тях да ги опиша. В линка по-горе си пише кое е безвредно с да и не. Но с времето ще сверя информацията и с други източници и статии.
Постепенно и това ще направя. Ще ги опиша кратичко кое Е какво е. Ще прочета и за уж вреднитет Е-та какво пише. Май срещнах едно което ми се струва безвредно, но решили че е вредно.
---
Нещо друго ми хрумна. Редно в магазините на всеки рафт да има списък с безвредните Е-та. Grin И хората като срещнат Е дето го няма да не взимат от храната. Или може би ние трябва всеки път като пазаруваме да си ламинираме списъка и да си ходим с него. Cool
Активен
Неактивен bojinkata
Hero Member
Публикации: 6210
мислите определят съдбата ти

« Отговор #4 -: (Неделя) 13 Януари 2013, 14:20 »

А, тази с магазините няма да стане. Аз си ходя със списъка с опасните Е-та. Някои ги знам наизуст. Сега ще прибавя и този с безопасните.
Активен

bojinkata
Неактивен bojinkata
Hero Member
Публикации: 6210
мислите определят съдбата ти

« Отговор #5 -: (Неделя) 13 Януари 2013, 22:56 »

http://www.liveinternet.ru/users/avalona/post82384271/
Активен

bojinkata
Неактивен Наско
Hero Member
Публикации: 525

« Отговор #6 -: (Понеделник) 14 Януари 2013, 10:43 »

Разпечатайте и носете при пазаруване

РК-чревни болести, РЖ-стомашни разстройства, С-обриви

http://zelenb.com/2009/10/29/vrednye-pishhevye-dobavki-tablica.html

Активен

Неактивен Страшку
Hero Member
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #7 -: (Понеделник) 14 Януари 2013, 17:35 »

Мен много ми хареса подхода на kalan. Навсякъде в интернет има списъци с Е-та които са вредни, опасни, подозрителни и т.н. Вместо да се опитваме да маркираме вредните, доста по-ефективно е просто да се маркират безвредните и всичко друго на боклука.
Активен

Неактивен Наско
Hero Member

« Отговор #8 -: (Сряда) 13 Март 2013, 08:38 »

Прикачени файлове:

http://www.jivdom.info/forum/index.php?showtopic=1633&view=findpost&p=19747
Активен

Неактивен user
Hero Member

« Отговор #9 -: (Сряда) 13 Март 2013, 13:46 »

Благодаря ти Наско. Smiley Спестяваш ми време, че напоследък го нямам нещо. По-късно ще се регна за да ги изтегля.
Но чат пат преглеждам нещата когато си купя нещо и ми попадне ново Е. Понякога срещам разминавания. Един сайт казва едно, а друг друго.
Активен
Неактивен Martin
Full Member
Публикации: 102

« Отговор #10 -: (Сряда) 13 Март 2013, 15:11 »

Наскоро имаше статия и за 20 съставки (Не само E-та), които трябва да се избягват - не знам доколко може да се вярва на инфото за всичките, но все пак я пускам с кратък превод:
http://preventdisease.com/news/13/030313_20-Ingredients-To-Memorize-and-Avoid-In-ANY-Food-You-Consume.shtml
1. Изкуствени подсладители (Според статията всички имат някакво вредно влияние - от невротоксичност до рак)
2. Рафинирана пшеница (Лишена до голяма степен от важни и полезни съставки)
3. Хидрогенирана мазнина (При филтрация се отделяла по-голяма част от течността и оставала висока концентрация на токсична мазнина)
4. MSG/Моносодиев глутамат/disodium guanylate/disodium inosinate и т.н. (Вредната съставка е глутаматът, като според много учени била причина за редица неврологични заболявания, включително алцхаймер и паркинсон)
5. Захар (За нея всеки е чел достатъчно Smiley )
6. Високо-фруктозен сироп от царевица/HFCS (Причина за Диабет, затлъстяване)
7. Калиев и натриев бензоат (Причинява вреда на ДНК-то и рак)
8. Изкуствените оцветители.  Smiley kalan ги е описала изчерпателно.
9. Ацесулфам К (Има подозрения, че причинява доброкачествени тумори на щитовидната жлеза).
10. Сукралоза или хлорирана захар
11. Аспартам (Причинява рак дори за считаните за ниски в САЩ дози от 20 милиграма на кг телесно тегло)
12. Butylated hydroxyanisole/Butylated hydroxytoluene (BHA/BHT) - консерванти, представляващи оксиданти. Потенциални причинители на рак.
13. Пропил галат (Propyl gallate) или E310 (Още един консервант, изследвания върху животни сочат, че е потенциален причинител на рак)
14. Содиев хлорид/сол
15. Соя (Вреди на плодовитостта, влияе върху нивото на естроген у жените, предизвиква ранен пубертет)
16. Царевица (Това не се отнася за тук, просто се споменава, че прекалено голям процент е ГМО)
17. Калиев сорбат (Консервант, причинител на рак)
18. Соев лецитин (Съдържа пестициди, но доколкото разбирам само от други източници, само ако е ГМ)
19. Полисорбат 80 (Вреди на имунната система, може да предизвика дори анафилактичен шок)
20. Олио от канола

-------------------------
Само дето накрая като тегли чертата човек, излиза, че кажи-речи нищо не трябва да яде.  Undecided
Активен
Неактивен Наско
Hero Member

« Отговор #11 -: (Неделя) 07 Април 2013, 18:38 »

http://3.bp.blogspot.com/-yEf2eXI6n3k/UVac-1auchI/AAAAAAAAAGU/p6ctpP0YBkM/s1600/545470_10151521573567002_641364080_n.jpg
Всичко за Е-тата
Активен

Неактивен alexxx39
Full Member
Публикации: 182

« Отговор #12 -: (Неделя) 07 Април 2013, 20:36 »

Имам въпрос ,а вие напълно ли вярвате на тези статии от където черпите информация за е-тата,да има много от тях които са вредни ,но като чете човек излиза че нищо не трябва да яде,все пак не се знае тези който са писали  статиите чии интереси представляват,смятам че истината е по средата,още повече що се отнася за категорията" причиняващи рак"как разбраха че точно тези вещества причиняват рак всичко е по-скоро предположения и статистическо налучкване,и солта е канцерогенна но ако се прекали с количеството ,а иначе и без нея не може натриевите йони участват във вътрешно клетъчния обмен и при предаването на нервните импулси,не искам да изглежда че защитавам производителите на хранителни продукти , изобщо не съм им фен, Grin но смятам че цялата шумотевица около е-тата е с цел отвличане на вниманието от други по големи злоупотреби със нашето здраве,защо не се говори за стреса той е основния виновник за почти всички болести,или високочестотните излъчвания от всички модерни електронни устройства,или запрашеността и шума и те разрушават здравето,просто големите играчи (кукловодите)подхвърлят на масите тема с която да се занимават ,за да не се обръща внимание на останалите наболели проблеми,но да не отклонявам темата ,все пак е за е-тата и понеже съм химик ми се струва че кинетиката на различните вещества в човешкия организъм все още не е достатъчно изучена ,човека е едно много сложна химическа машина и ние все още разкриваме нейните тайни,не бива да се изпада в истерии на тема вредни вещесва,че и самата истерия е вредна,ха-ха Grin
Активен
Неактивен Страшку
Hero Member
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #13 -: (Неделя) 07 Април 2013, 20:58 »

...кинетиката на различните вещества в човешкия организъм все още не е достатъчно изучена ,човека е едно много сложна химическа машина и ние все още разкриваме нейните тайни...
alexxx39, химичните съединения които се случват в човешкото тяло са резултата. Причините се пораждат от други неща. С научния подход (наблюдение-експеримент-логически разсъждения) сегашните научни специалисти, няма да им стигне вечността за да изучат човешкия организъм и да разгадят тайните...

А относно Е-тата, аз нямам никакви проблеми. Нямам грижа нито за вредните, нито за безвредните - просто ги пропускам всичките и не консумирам такава храна.  Smiley
Активен

Неактивен alexxx39
Full Member
Публикации: 182

« Отговор #14 -: (Неделя) 07 Април 2013, 21:04 »

Прав си ,но не всички имат привилегията да разполагат с такава храна  Grin
Активен
Страници: [1] 2   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: