Страници: [1] 2 3 ... 6   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За вредата от РЕЛИГИИТЕ и тяхната истинска цел.Кой и защо ги създаде?  (Прочетена 7321 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен Psyhea
Hero Member
Публикации: 2730
Дата на регистрация 2012-12-12!

« -: (Петък) 21 Декември 2012, 14:55 »

Религиите са създадени с манипулативна цел.Контрол.Насаждат страх и разделение.Но най-общото нещо между тях,е,че всички религии,карат човек да търси Бог извън себе си.Да го приемат не само като творяща,но и като правосъдна сила,която да решава вместо тях.Респективно да носи и отговорността за тях и тяхното състояние.Колко удобно нали?Не бе..Ти не си мизерник и неудачник.Просто бог така те е направил! Grin

О..И бог ни обича!Нищо,че само ни дебне,малко да кривнем и айде у казана!Или потоп,мълнии,жупел..То тва е родителската любов..И да не забравяме да прощаваме..Което не е лъжа де,ма в християнството си е чиста проба лицемерие!..
Като ти шибнат един шамар,подай си и другата буза!..а по възможност и да се о*ъзиш,най-добре ще е..  
« Последна редакция: (Петък) 21 Декември 2012, 15:16 от Psyhea » Активен
Неактивен Страшку
Hero Member
Публикации: 856
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #1 -: (Петък) 21 Декември 2012, 15:39 »

Абе религията май си беше за раздел конспирации, ама викам айде да не сме чак толкова крайни. Все може да е останало нещо добро в нея, да не я обезглавяваме до кръста.

Основния проблем на настоящата религия според мен е следния:

Като отиде човек в църквата и попа го слуша, вижда му болежките, разбира ги, но обаче накрая му казва - айде синко - вярвай в бог, моли се той ще ти помогне - и това е - край - нищо повече.

Ами това е все едно да отидеш в болницата с кървяща рана, да те прегледа лекаря, да види болежките какви са, да ги разбере, обаче накрая лекаря да те потупа по рамото и да ти каже - айде приятел, прибирай се вкъще ще оздравееш.
Нито да те превърже, нито нищо - здравословно потупване по рамото само. Smiley

Т.е. от цялата религия е останало само външното - попа е с брада, носи расо, в цъкрвите има свещи, има камбана и т.н. Но файдата от тези неща -  unknown. Тези хора нито умеят да лекуват за проблемите за които са призвани нито нищо. Тяхното лекуване е все едно да те подстриже един добронамерен фризьор, който няма нижица - т.е. не притежава "инструментите" за дадената задача, която се е нарамил да извърши. Тогава идва въпроса - защо се наема да заявява, че е фризьор?

И това цялото нещо може да се прехвърли и към исляма и т.н.
Активен

Човешкото развитие е пътят от примитивното през сложното към простото.
Неактивен user3
Full Member
Публикации: 163

« Отговор #2 -: (Неделя) 10 Март 2013, 18:12 »

Т.е. от цялата религия е останало само външното - попа е с брада, носи расо, в цъкрвите има свещи, има камбана и т.н. Но файдата от тези неща -  unknown. Тези хора нито умеят да лекуват за проблемите за които са призвани нито нищо. Тяхното лекуване е все едно да те подстриже един добронамерен фризьор, който няма нижица - т.е. не притежава "инструментите" за дадената задача, която се е нарамил да извърши. Тогава идва въпроса - защо се наема да заявява, че е фризьор?

И това цялото нещо може да се прехвърли и към исляма и т.н.
    Вярно казваш, Страшку! Не бе ли същото в описаните събития, когато фарисеите и книжниците си пазеха мястото в 'Храма' и служеха на заблудата и външната форма и именно тук е конспирацията, защото като не кажеш на човека, че най-важен е храма- душата му, а не Храма- съграден с тухли, то човек се заблуждава и обезверява и ходи пали свещи и се блъска да си купи светена вода, карайки се с ближните и това се превръща в ненавист, ненавист изкривяваща вътрешните ценности, ако го допуснем. Кое е ценно- формата или съдържанието?

Активен
Неактивен Страшку
Hero Member
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #3 -: (Петък) 15 Март 2013, 15:28 »

mila, точно това ми беше мисълта. Просто съм груб в изказа - фризьори, ножици и т.н., а ти го каза с по-мили думи. Smiley

Кое е ценно- формата или съдържанието?
Животът трябва да се разбере по форма, съдържание и смисъл. - думи на нашият съгражданин Петър Дънов. hi
Активен

Неактивен ironia
Hero Member
Публикации: 523

« Отговор #4 -: (Петък) 22 Март 2013, 02:46 »

Аз си мисля, че първо трябва да се почете малко, защо, как кога от кого са създадени религиите.
Каквото и да мнението на всеки (неизпитал някаква полза от религия) това не ги омаловажава, още повече не прави тяхната "позиция" в живота на доста хора незначителна.
Имало е причини навремето и в историята, когато религиите повече са помагали, отколкото вредили.
Първоначалния замисъл е бил точно такъв, да обединяват хората и да възпитават Вярата им!
Защо в нещо извън човек? Защото прекалено рано човек разбира, че е безсилен срещу повечето предизвикателства на живота.
Същото е да се каже: каква е ползата от образованието? От писмеността и езика? От културата и всички останали области, които ни правят цивилизовани и малко по-различни от животните.
Не е нужно да се Вярва в определена религия, ако не се разбира и не намираш адекватни обяснения, за много неща от живота си, които не зависят конкретно от теб.
Наказанията или благодатта не са задължително условие, ако знаеш и спазваш определени норми, че следваш някакъв ясен път на духовно развитие. Те са просто "инструмент" като повечето такива, да е убедително едно учение.
Относно примера с фризьори или друг вид професии, които не допринасят за някакво Духовно разбиране на човешката същност, мисля, че по-лесно и приемливо би било, ако примерите са исторически. И се обърне внимание на това, което религиите дават, отколкото отнемат. Защото първото, дори и само като информация е много повече, отколкото второто, да се унифицира, че всички се превръщат във вярващи зомбита, които треперят от страх или милостиво прощават всяка несправедливост.
Сигурно има и вреда. Поне на мен не са ми навредили. Защото подхождам към всяка една религия като към всяко друго знание по физика или химия, а защо не литература и психология.
Аз познавам завършили богослови, които доста ме впечатляват с ерудицията си, знанията си и доста логични тълкувания на неща, които дори не съм си помисляла.
Те са много добър пример за определяне на различни човешки качества и способности,както и възможностите на Вярата.
Контролът ... е доста спорен, нали имаме Свободна воля?!
Активен

"Няма радост на света, която да замени радостта, която ти е отнета" Байрон
Неактивен umbra
Sr. Member
Публикации: 366

« Отговор #5 -: (Петък) 22 Март 2013, 02:53 »

Интересно разсъждение ironia
Свободната ти воля обаче не гарантира твоето щастие. Roll Eyes
Активен
Неактивен Psyhea
Hero Member

« Отговор #6 -: (Петък) 22 Март 2013, 12:53 »

Аз си мисля, че първо трябва да се почете малко, защо, как кога от кого са създадени религиите.
Каквото и да мнението на всеки (неизпитал някаква полза от религия) това не ги омаловажава, още повече не прави тяхната "позиция" в живота на доста хора незначителна.
Имало е причини навремето и в историята, когато религиите повече са помагали, отколкото вредили.
Първоначалния замисъл е бил точно такъв, да обединяват хората и да възпитават Вярата им!
Защо в нещо извън човек? Защото прекалено рано човек разбира, че е безсилен срещу повечето предизвикателства на живота.
Същото е да се каже: каква е ползата от образованието? От писмеността и езика? От културата и всички останали области, които ни правят цивилизовани и малко по-различни от животните.

Алеле...И коя религия според теб е имала замисъл целящ благоденствието на маймуната?!?М?
Да сравняваш образованието с религията е тъпо.Щото мое да не знаеш кой е шибания бог,ма да се изучиш и каручката ти да си върви!
А ма с религията нещата не са баш тъй...
Активен
Неактивен Страшку
Hero Member
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #7 -: (Петък) 22 Март 2013, 14:27 »

Да моделират Вярата им!

Това, което човек си направи сам и Господ не може да му го направи. hi
Активен

Неактивен user
Hero Member
Публикации: 723

« Отговор #8 -: (Петък) 22 Март 2013, 17:35 »

И по друг начин може да се каже.
Това което друг човек ти го направи и Господ не може да ти го направи. Grin
Активен
Неактивен ironia
Hero Member

« Отговор #9 -: (Събота) 23 Март 2013, 01:07 »

Да моделират Вярата им!

Подозирам, че искаше да "събереш" енергия, защото след това ще трябва да я отдадеш ... ако не си бил прекалено в шегаджийско настроение, което се опитай да отбелязваш  друг път, като решиш да коментираш и да използваш рими. Някак няма да има прекалено ощетени от внимание и може да е по-ползотворно!

Относно отговорите ти.
Възпитавам!!! е думата. Може да се види в етимологичен, синтактичен, семантичен или тълковен речник, но нека се разбира Буквално, моля! На който не му харесва да си моделира детето, кучето, котката, папагала ... че колата няма как.
Не мисля да съм толкова "добра" тази вечер и да пояснявам Възпитава. Но като израз на добра воля направи експеримент, ако искаш и Възпитай куче, а после го моделирай, ако имаш дете/ца пробвай пак ... в Религия!
От там насетне, след като си ги Възпитал имобяснявай, че каквото сами си направят и Господ не може.
Ама не ги натоварвай много с този товар за "вина", защото в един момент ще се обърне срещу възпитателите.

umbra,
щастието не ме интересува! Честно. Ако искаш вярвай, но от човешкият си опит съм разбрала, че това е една супер имагинерна думичка. Към която лично аз не се стремя. Някак съм предубедена, че ще трябва да заплатя с нещо за което и да е щастие.
За това щастието го оставям за младите и ... нещастните.
В този ред на мисли, вярвай ми, Свободната си воля я ползвам за всичко друго, но не и да съм щастлива.
Може да ти прозвучи странно, но едно от тези неща е, друг/и да са щастливи, но не и задължително аз самата само и единствено.
Така че, ... как да го обясня ... Свободната воля ми дава сила!
Фктът, че не съм я използвала да убия поне сто човека или да нараня по непростим начин, говори, че все пак си я ценя да мога както да се предпазвам от прекалени доброжелатели, така и да не ... изпитвам чувства (прекалено) като се налага.
Smiley
Вярата ми никой не може да моделира!- за протокола Smiley
Активен

Неактивен Страшку
Hero Member
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #10 -: (Събота) 23 Март 2013, 12:37 »

Ех ironia, защо се получава тази дисхармония. Smiley
Ако изходим от принципа за религиите или добро или нищо, то тогава аз няма да коментирам религиите.  Smiley
ironia, познанието някога много далеко в миналото е било едно цяло. Нямало е разделяне на наука, на религия, на не знам си още какво и т.н.
В момента в който част от познанието е обособено в религия, каквато и да е тя, в същия този момент започва манипулацията и моделирането на вярата на хората! Посочи ми религия, която насърчава човек да вярва в себе си? - можеш ли? Посочи ми религия която да насърчава човек да черпи сили от себе си, а не да тича и да гони нещо извън себе си? Сега разбираш ли защо ти казвам, че религията моделира вярата?

Ако не може да осъзнаеш, че някой ти моделира вярата, тогава как ще разбереш?  Wink
„Най-безнадеждно поробен е този, който грешно смята, че е свободен.” - Гьоте
Гьоте май беше от твойте хора? ...или Ницше беше, не помня.  Smiley
Активен

Неактивен ironia
Hero Member

« Отговор #11 -: (Събота) 23 Март 2013, 15:50 »

Ех ironia, защо се получава тази дисхармония. Smiley
Не знам  Sad ти кажи? Може би е в мен вината ... Cry но ти няма `се отчайваш, трябва упорито да търсиш начини за хармонизиране  Laugh Разчитам на теб!

Цитат

Ако изходим от принципа за религиите или добро или нищо, то тогава аз няма да коментирам религиите.  Smiley

Ами определено от заглавието се вижда, че точно от този "принцип" не е задължително да се изхожда, но на мен идеята ми беше да определим нещо като предимства и недостатъци. Аз, не че много ясно съм посочила предимствата, нито съм адепт или богослов, за да се аргументирам по-...впечатляващо, но мисля, че се възпитава Вяра!
Става въпрос за нещо много ... крехко и трудно, според мен. Много по-лесно е да се съмняваш, да не вярваш и да се отказваш от нещата, които искаш. Не е само вяра в себе си, а просто Вяра. Дори да не се справяш ти самия, ще има кой да ти помогне, ще се намери начин, ще видиш знак или просто ... ще се случи.
Не защото съм християнка и вярвам, че Бог е добър и постя и се изповядвам и паля свещи по църквата. А защото вярвам, че всичко наоколо има някакъв С-за-МИСЪЛ!

Цитат
ironia, познанието някога много далеко в миналото е било едно цяло. Нямало е разделяне на наука, на религия, на не знам си още какво и т.н.
В момента в който част от познанието е обособено в религия, каквато и да е тя, в същия този момент започва манипулацията и моделирането на вярата на хората! Посочи ми религия, която насърчава човек да вярва в себе си? - можеш ли? Посочи ми религия която да насърчава човек да черпи сили от себе си, а не да тича и да гони нещо извън себе си? Сега разбираш ли защо ти казвам, че религията моделира вярата?

Прав си, в началото е било доста трудно. Ето защо дадох пример с образованието и културата. Много е трудно да обединиш и канализираш някакво Мислене около определена вяра. Почитането на езически Богове е било лесно, но не е давало знание или необходимост Човек да се вгледа навътре към себе си и сърцето си. От какво е създаден, освен от тяло, което трябва да храниш, пазиш и да оцеляваш като всяко друго животно или хищник.
Манипулацията и моделирането идват, ако позволиш на някой или нещо да го направи. За това и написах веднъж, че ако съм живяла преди време сигурно щяха да съм заклана, тъй като не съм позволила някой друг да решава в какво да вярвам, на какво да се "отдам"- себе си- вярата си.
И нямам намерение да защитавам конкретна религия, а само да отбележа какви предимства и ползи могат да се извлекат от религиите. Вие пък, противниците на религиите, ни просветлете за недостатъците така ще се предпазваме от лошата страна на религиите и всички ще живеем в Мир и благодат.

Не, не разбирам защо го казваш. Вярата не е ... материя, за да се моделира... не се хващам за думата, а смисъла (май етимология му се казваше) в значението на думата. Моделира и манипулира не са тъждествени и са с различно значение. Защото може като един добър "моделиер" да направиш прекрасни тоалети и рокли като Ели Сааб, защото моделира платове. Да измислиш много як модел кола, защото моделираш ламарината и останалите съставни части на колата. Да измислиш прекрасна сграда и т.н. и т.н.
А манипулира е когато те подвеждат/излъжат умишлено с някаква цел, която не е твоето собствено благоденствие, а за нечие друго. Да те използват, но по начин да мислиш, че ти го мислиш и правиш по своя воля.
Тогава, колкото и да го осъзнаваш, винаги можеш да се поддадеш. Сигурно има някакви начини да си независим за известно време и да се ръководиш единствено и само от собствените си сили и убеждения, но пак оставаш косвено зависим и се съобразяваш с околните.

Цитат
Ако не може да осъзнаеш, че някой ти моделира вярата, тогава как ще разбереш?  Wink
„Най-безнадеждно поробен е този, който грешно смята, че е свободен.” - Гьоте
Гьоте май беше от твойте хора? ...или Ницше беше, не помня.  Smiley
По-горе съм пояснила, че преди някой да се опита да ми моделира нещо, аз трябва да позволя, след което идва осъзнаването. Все едно да ме питаш, ако не осъзнаваш, че в момента някой прави секс с теб как тогава ще разбереш, че не е изнасилване?
Темата за свободата, Гьоте и други разни е друга ...
Ницше не е от "мойте" хора. Аз не харесвам Ницше. И няма да се уморя да повтарям, че за мен той не е философ, а писател на художествена литература, отговарящо и на образованието му "филология". Все едно Слави Трифонов да издаде книга и някой готин пи-ар да го обяви за "философ" и да стане от мойте хора, няма как просто ... скъпи ми Страшку Smiley
« Последна редакция: (Събота) 23 Март 2013, 16:38 от ironia » Активен

Неактивен Psyhea
Hero Member

« Отговор #12 -: (Събота) 23 Март 2013, 16:49 »

Вярата е точно толкова МАТЕРИЯ колкото и кухата кратуна на Ирония!
Мисъл-форма!МАТЕРИЯТА е неделим аспект от енергията и съзнанието!Така,че..Вярата си е материя,както и всяка друга мисъл,и точно по същият начин подлежи на манипулация!
Активен
Неактивен ironia
Hero Member

« Отговор #13 -: (Събота) 23 Март 2013, 17:41 »

Съсел, мерси за комплимента.

Ще си позволя да те цитирам от твоята страница и дано схванеш защо приемам написаното като комплимент.

Цитат
Парадокс за материята.Някой,някъде казваше,че ако се събере само плътната маса от материята изграждаща телата на 7-те млрд.души,то щяло да се получи маса с големината на тенис топка!Смятайте колко сме плътни!И от там е и парадокса,че колкото повече(по-плътна) материя е  проявена,толкова повече празнота съдържа тя.

И се научи да четеш по-внимателно преди да сътвориш поредната глупост.
Ясно съм разграничила "моделира" и манипулира.
Страшку, е употребил "моделира" понеже. Ти или някоя религия, ако могат да ми измоделират безгрешна Вяра, се обадете на президента да закрива и затваря църквите, вместо болници.
А манипулацията е неизбежна.
Активен

Неактивен Psyhea
Hero Member

« Отговор #14 -: (Събота) 23 Март 2013, 19:50 »

Ми..ко да ти кажа..
В посоченият пример става въпрос за плътност на физическата материя,ма поради ограничение на личните ти рурси,нема как да вденеш..Та ти само до преди две години,твърдеше,че като умреш,и край!Няма нищо след това..Ся гледам..Друга песен си запяла Grin

Ти изобщо правиш ли разлика,между плътностите на материята и тяхното значение?

А па още по-голям признак на животински интелект,е да чакаш някой да ти даде готов шаблон на безгрешна вяра!Най-малкото щот понятие грях във Вселената не съществува.То вирее само в кухи кратуни кат твоята... empathy3 
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 6   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: