Страници: [1] 2 3   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Билки и билколечение  (Прочетена 8245 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен Вещичка
Hero Member
Публикации: 820
Виждам те!

« -: (Четвъртък) 20 Декември 2012, 20:16 »

Много е писано за билките навсякъде в нета, но за потенциално опасните билки почти никъде не се споменава. Някои от най-популярните билки имат и своите странични ефекти, които могат да навредят на здравето. Най-важна е правилната доза.  Smiley

Маточина
Влиза в състава на петте най-успокояващи билки. Премахва тревогата, раздразнението, повишава работоспособността и помага да се съсредоточим. Маточината е мек спазмолитик. В нейния състав влиза веществото цитрал, което притежава слаботоксично действие. Ако се пият отвари или чай с маточина ежедневно в продължение на 2-3 седмици обаче може да се появи главоболие, виене на свят, запушване на носа.

Лайка
Притежава силни противовъзпалителни и спазмолитични свойства, успокоява стомаха при гастрит и язва, помага за възстановяването на повредени лигавици. Предозирането може да предизвика при жените отпускане на гладката мускулатура на матката, което води до проблеми в менструалния цикъл и усложнения при бременност. Постоянната употр*ба на лайка възпрепятства всмукването на желязото от храносмилателната система в кръвта, което може да предизвика анемия поради недостиг на желязо.

Мента
Смята се за женска билка, защото намалява болката и неприятните усещания по време на месечния цикъл. Намалява мускулните и съдовите спазми, притежава антихипертензивно действие (намалява налягането при хипертония), помага при стомашни колики. Ментолът, съдържащ се в растението, намалява кръвното налягане. Затова хипотониците (хората с ниско кръвно) трябва внимателно да приемат чай от мента и други запарки. Ментолът забавя сърдечната дейност и усложнява работата на дихателния център, което може да предизвика влошаване на здравословното състояние при страдащите от бронхиална астма и брадикардия. Три чаши ментов чай дневно могат да предизвикат дори у здравите мъже намаляване на ерекцията за сметка на спадане на налягането в половия член и влошаване на неговото кръвоснабдяване.

Пелин
Още Хипократ е писал, че пелинът лекува женските болести и възбужда апетита. На основата на пелина в края на 19-ти и началото на 20-ти век се е правел абсентът и много пристрастени към него хора са заболявали от различни нарушения на нервната система - от халюцинации до т.нар. пелинова епилепсия. Пелинът е противопоказен при бременност.

Жълт кантарион
Той е може би най-популярния природен антидепресант с успокояващо действие. Премахва също спазмите на храносмилателната система, притежава противовъзпалителни свойства. Тази билка обаче повишава чувствителността на организма към ултравиолетовите лъчи. Ако приемате жълт кантарион е по-добре се въздържайте от продължително излагане на слънце. При продължително употр*ба (повече от месец) може да се появи горчивина в устата, болки в черния дроб, запек. Предозирането предизвиква вялост и сънливост.

Коприва
Притежава кръвоспиращо действие, помага при проблеми с жлъчката и хроничен бронхит, повишава съкратителната способност на матката. Знахарките още в древността са я използвали като средство, предизвикващо аборт. Бременните жени трябва да се въздържат от употр*бата на коприва. Тя е противопоказна и при атеросклероза на съдовете, хипертония, ракови заболявания на матката и простатата.

Подбел
Той е ефективно отхрачващо средство. Съдържа токсични вещества, които могат да предизвикат възпаление на черния дроб, свързано със застоя на кръвта в органа. Отварата от тази билка повишава налягането в малък кръг на кръвообращението, което е противопоказано за хората, страдащи от астма и сърце.
Активен

Неактивен МИТКО
Hero Member
Публикации: 1662

« Отговор #1 -: (Четвъртък) 20 Декември 2012, 21:55 »

Джак Керер е авторът на най-продаваната книга "Императорът не носи дрехи: Конопът и  конспирациите срещу марихуаната". Джак е представял на света индустриалния коноп и медицинската марихуана и залага $1000,000, в случай че бъде опроверган. Той твърди: „ ТНС от растението канабис атакува раковите и мутиралите клетки, докато същевременно живите здрави клетки не са засегнати”. http://www.galacticchannelings.com/bulgarian/cures_against_cancer.html
Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен user
Hero Member
Публикации: 723

« Отговор #2 -: (Четвъртък) 20 Декември 2012, 22:36 »

Вещичка, копривата не вършеше ли работа при косопад. А знаеш ли други билки за косопад. Също ме интересува и за кръгов косопад.
Активен
Неактивен Вещичка
Hero Member
Виждам те!

« Отговор #3 -: (Петък) 21 Декември 2012, 07:57 »

Калан,

копривата е слаба ракия за косопада. Възстанови връзката с ВА и няма да ти пада косата, ама изчакай да мине месец поне, че да спре и скубещия сезон  Grin.

Преди години ми казаха да се прави чай от чемерика и с този чай, с тампонче да се тампонира скалпа при косопад. Сварих чемериката на чай и така и не се престраших да я пробвам, защото е много силно отровна  Cool.
Активен

Неактивен Вещичка
Hero Member
Виждам те!

« Отговор #4 -: (Петък) 21 Декември 2012, 08:01 »

С чемерика срещу косопад, но много внимателно!

В нашата народна медицина се прилага настойка на корените от чемерика с оцет като средство за стимулиране растежа на косата и против пърхот. Преди са използвани и мазила, съдържащи чемерика, срещу краста и въшливост. Тя е помощно средство при косопад (в интернет се срещат похвали, че е помогнала при гнездов косопад). Някога лечителите ни са използвали тази билка и против високо кръвно, нервно изтощение, сърцебиене, апоплексия, магарешка кашлица, чревни и стомашни болки и др. Днес подобни методи се считат за неоправдано рисковани.
Чемериката намира известно приложение и във ветеринарната медицина под формата на тинктура като противопаразитно средство.

Чемериката е многогодишно тревисто растение с месесто, 5-8 см коренище с многобройни шнуровидни корени. Листата са големи и обгръщат стеблото с основата си. Цветовете са жълтозелени с по-тъмни жилки и са събрани в широка метлица. Чемериката цъфти от юни до август. Среща се из влажни планински ливади, край потоци и замочурени места. Разпространена във всички високи планини между 1000 и 2000 м надморска височина.

С лечебна цел се използва коренището с корените, които съдържат обаче твърде опасни алкалоиди.

ВНИМАНИЕ! Чемериката и всички препарати, получавани от нея, са силно отровни. В днешно време намират приложение само някои чисти алкалоида на чемериката за лечението на тежки форми на хипертонична болест. Прилагането им може да става обаче само при клинични условия. Дори външното използване на чемериката също може да предизвика тежки, дори смъртоносни отравяния. При фрикции на косата трябва много да се пазят очите! Има съобщения за смъртни случаи при употр*ба на запарка от чемерика локално при фрикция на главата.

Интоксикацията с чемерика започва с дразнене и парене на лигавицата на устната кухина, мекото небце, гълтателната мускулатура, хранопровода и стомаха, съпроводено с упорито повръщане, силна диария с кръв и много слуз. Силно се понижава кръвното налягане. Чувства се отпадналост, студени крайници, тремор и др., които постепенно се засилват и могат да завършат с колапс, гърчове и парализа на дишането.

От тук: http://www.marica.bg/show.php?id=90621

Виждаш ли, не си заслужава упражнението - има къде, къде по-приятни начини да си заминеш от този свят, отколкото с отрова  Grin...
Активен

Неактивен user
Hero Member

« Отговор #5 -: (Петък) 21 Декември 2012, 11:33 »

Ама аз нямам косопад Вещичка.  Grin
За други хора ме интересува. Аз в главата съм кат овцъ. Но и при мен си капе. Но знам, че е нормално да си капе.
По-скоро имах предвид оплешивяване при роднина. Просто не се изразих правилно.
А под ВА какво имаш предвид?
Активен
Неактивен Вещичка
Hero Member
Виждам те!

« Отговор #6 -: (Петък) 21 Декември 2012, 13:09 »

ВА - Висш Аз  Wink

Косата ти е антената към космоса и респективно към Духа ти. Окапването е символ на загубената връзка с него.
Активен

Неактивен Вещичка
Hero Member
Виждам те!

« Отговор #7 -: (Четвъртък) 09 Май 2013, 20:44 »

Уф, дайте някоя бабешка рецепта за кашлица, че вече имам мускулна треска на корема от кашляне  scare3 .

Ей сега беше лекарката у дома и каза, че е някакъв лек бронхит с аспекти на някаква алергична реакция и настинка. Не мога да пия антибиотици, защото ги повръщам (стомаха ми не понася нищо по-силно от аспирин, парацетамол и аулин), а фервекса ми действа като тухла четворка по главата - заспивам като пън 10 минути след като го пия. Сега пия по 2 аспирина само вечер преди лягане, защото ако ги пия през деня пак ще заспя  Grin (почти всички лекарства ме приспиват и дори докторицата не може да ми даде адекватно обяснение по въпроса  Grin Grin Grin ) и по цял ден се наливам с домашна бъзова лимонада и чай от липа и мащерка. Нямам температури, болно гърло или други такива - нищо ми няма, само тъпа, упорита кашлица, от която чак понякога драйфам от зор.
Активен

Неактивен user
Hero Member

« Отговор #8 -: (Четвъртък) 09 Май 2013, 20:57 »

Да не ти е от цигарите туй моме. Grin
Иначе тавипек за мен си е много добро.
http://apteka.framar.bg/19001836/%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D0%BA-%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D1%81-150-%D0%BC%D0%B3-30
от лавандула
Понякога пия и газ преди лягане. Също ми помага. От тази пречистената.
Друго знам мед с малко сода помагало.
Или черна ряпа взимаш, издълбаваш отгоре, слагаш мед и като се разтопи пийваш сокчето и така докато непрекъснато се отдели целия сок.
Друго не се сещам.
Активен
Неактивен Вещичка
Hero Member
Виждам те!

« Отговор #9 -: (Четвъртък) 09 Май 2013, 21:11 »

Ти па  Grin не е от цигарите. Случвало се е да кашлям от цигарите при смяна на сезоните, но е лека кашлица и минава за ден-два. При първите топли дни разчепих прозорците навсякъде, защото много обичам течението - да усещам вятъра и май съм понастинала  Embarrassed ...

Това за газта и ряпата направо ме отврати да знаеш  Grin иначе изядох половин буркан мед тука за седмица ама файда йок. Обаче това за лавандулата е идея. Сега като си лягам ще запаля аромолампа с лавандула да видим, ако не помогне то утре ще ида до билковата да видя дали имат такива хапчета. Обикновено ползвам лавандулова аромолампа при пълнолуДие, защото ме хваща щръклицата и не мога да спя тогава, а лавандулата успокоява и пречиства аурата и се спи като пън... Всъщност аз винаги си спя като пън - могат да ме изнесат барабар с леглото на улицата и няма да се усетя  Grin Grin Grin ...
Активен

Неактивен Страшкоу
Hero Member
Публикации: 1490
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #10 -: (Четвъртък) 09 Май 2013, 21:16 »

Косата ти е антената към космоса и респективно към Духа ти. Окапването е символ на загубената връзка с него.
Е то к'во излиза? - че половината мъже на планетата губят връзка с духа.
Активен
Неактивен user
Hero Member

« Отговор #11 -: (Четвъртък) 09 Май 2013, 21:39 »

пълнолуДие

А туй с ряпата е вкусно. Не се плаши. А газта аз я капвам в/у малка лъжичка захар. 3,4 капчици стигат.
Активен
Неактивен Вещичка
Hero Member
Виждам те!

« Отговор #12 -: (Четвъртък) 09 Май 2013, 22:30 »

Е то к'во излиза? - че половината мъже на планетата губят връзка с духа.

Е, че тъй като ги гледаш смяташ ли, че я имат бре, че си се зачепил за това  Grin ...
Активен

Неактивен Хела
Full Member
Публикации: 186

« Отговор #13 -: (Петък) 10 Май 2013, 14:22 »

Уф, дайте някоя бабешка рецепта за кашлица
Картоф, глава лук, ябълка - необелени се сваряват в около литър вода.  Аз ги разрязвам на две, но може и цели. Е, измиваш ги хубаво първо и да са горе-долу с еднаква големина. Оставяш малко да покиснат,  после прецеждаш и си слагаш мед и лимон, ако искаш. Мирише леко на лук, но вкусът е приятен /щом дятито го пие/. Отхрачваш още на другия ден. Дано съм ти била полезна.  Smiley
Активен
Неактивен Вещичка
Hero Member
Виждам те!

« Отговор #14 -: (Петък) 10 Май 2013, 19:35 »

Благодаря ти  Smiley . Може и да го пробвам, защото идеята с аромолампата с лавандула не подейства - накъсах се да кашлям и то вече без да се отделя някакъв секрет - суха и сърбяща кашлица... кошмар  Angry ...
Активен

Страници: [1] 2 3   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: