Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 19   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За доброто и злото  (Прочетена 12376 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен bojinkata
Hero Member
Публикации: 6749
мислите определят съдбата ти

« Отговор #105 -: (Събота) 09 Февруари 2013, 16:24 »

Университетски професор задал следния въпрос на своите студенти:
“Всичко ли което съществува е създадено от Бога?”
Студент смело отвърнал:
“Да създадено е от Бога.”
“Значи Бог е създал всичко?”
“Да сър” - потвърдил отново студента.
Професора продължил:
“Ако Бог е създал всичко, значи Той е създал и злото, тъй като то така или иначе съществува, така че съгласно принципа, че нашите дела определят нашата същност Бог е зло.” Студента притихнал след този отговор.
Професорът бил много доволен от себе си и се похвалил пред студентите, как още веднъж доказал, че вярата в Бога е абсолютен мит.
Още един студент вдигнал ръка с молба да зададе въпрос.
“Разбира се” - самодоволно отвърнал професора.
Студента се изправил и попитал - “Професоре а студа съществува ли?”
“Що за въпрос, разбира се, че съществува! На теб никога ли не е било студено?”
Студентите се засмели на въпроса на младежа.А той продължил:
Всъщност в съответствие със законите на физиката студ не съществува, това което ние възприемаме за студ е всъщност отсъствие на топлина. Човек или предмет могат да бъдат изучени в съответствие на това дали притежават или предават енергия. Абсолютната нула е абсолютно отсъствие на топлина. Цялата материя става инертна и не може да реагира при тази температура.
Студ не съществува, ние сме създали тази дума за да обозначим това, което чувстваме при отсъствието на топлина.
Студента продължил: - “Професоре а тъмнина съществува ли?”
“Да, съществува.”
Студента отвърнал: - “Отново не сте прав сър. Тъмнината също не съществува. В действителност това е отсъствието на светлина. Можем да изучим светлината, но не и тъмнината........................

Ето това много ми хареса и ме провокира да пиша нещо за любовта и злобата. То че има отделна тема, има, но нещата не се ли повтарят, не са ли идентични с доброто и злото. Не знам защо намесихте и енергиите. Но не е лесна тема.
Активен

bojinkata
Неактивен old4
Hero Member
Публикации: 1105

« Отговор #106 -: (Събота) 09 Февруари 2013, 17:45 »

Абе чувала съм, че ако пеперудка в Китай пръдне, ще има земетресение на другия край на света.
Мнооого точно Калан .... мнооого точно

но  да  не  ви  занимавам  с  моите  си  простотии!!

Мите не бъди чак толкова краен  Wink.

Правете  добро  дали  е  поискано  или  не,  това  е  вашият  избор,  изборът  на  другата  страна  е  да  го  приеме  или  отхвърли,  така  стоят  нещата  за  мен!  

hi и за мен, бих добавил, прави добро но не очаквай благодарности, който е човек ще е благодарен, който е говедо не ... така стоят нещата според мен.

Активен
Неактивен Страшку
Hero Member
Публикации: 856
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #107 -: (Събота) 09 Февруари 2013, 18:00 »

Добро или зло - тази нестихваща дилема?
Човек иска да се подобри или да се позлоби? Да застанеш посредата и да балансираш е застой?
Аз не криволича между добро и зло - аз искам да се подобря! ...или поне така си мисля. Grin
Вие подобрявате ли се?

...бих добавил, прави добро но не очаквай благодарности, който е човек ще е благодарен, който е говедо не ... така стоят нещата според мен.
Никога не влагайте в благополучието на другите повече, отколкото те самите са готови да вложат в него.

Активен

Човешкото развитие е пътят от примитивното през сложното към простото.
Неактивен Psyhea
Restricted
*
Публикации: 3138
Дата на регистрация 2012-12-12!

« Отговор #108 -: (Събота) 09 Февруари 2013, 18:48 »

Щот се убедих Wink

Няма начин  Wink, разбирам те че ти се иска да е така и това е нормално, ноооо до там "нависоко" ако си стигнала няма да си тук  Wink.
Бъркаш!Убедих се,че без баланс Мирозданието е невъзможно!А аз не съм балансирана все още!Но балансът,това е еволюцията на Творението/духа като пътека на индивидуалност.
Активен
Неактивен old4
Hero Member

« Отговор #109 -: (Събота) 09 Февруари 2013, 19:04 »

Убедих се,че без баланс Мирозданието е невъзможно!
Щом така си решила,  hi.

Никога не влагайте в благополучието на другите повече, отколкото те самите са готови да вложат в него.

Я го преведи това че не го разбрах  Wink.

И ето ти две примерчета за размисъл  Wink:
1.Бедно възрастно семейство имат само един черно бял телевизор и той не работи , без да ме молят ( защото чувстват неудобство и се срамуват да помолят ) мога ли да им го поправя ако аз искам, да уточня безплатно?
2.Нагъл п...ал който живее на гърба на другите .. ме моли да му поправя телевизора но ще ми плати друг път щото сега нямал възможност ...

...... та Страшку ще помагам когато аз преценя не когато някой ми иска помоща, та така стоят работите ръиш ли ма   Wink.

П.С. Стремя се да помагам но видя ли използвачество, тарикатлък и т.н. духат супата одма.
А "най голяма нужда" от помощ имат "братята" роми те се молят и после те чумосват  Grin ..... 
« Последна редакция: (Събота) 09 Февруари 2013, 21:06 от old4 » Активен
Неактивен Страшку
Hero Member
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #110 -: (Събота) 09 Февруари 2013, 21:04 »

Я го преведи това че не го разбрах  Wink.

Не ме разбра какво казах и се обезмисля примера за размисъл, който ми даваш. Smiley

Още една мисъл, която току що създадох и много ми хареса:
Ако постоянно вършите работата на друг човек в стремежа си да правите добро, рано или късно ще се окажете в ситуация в която няма да можете да му свършите работата - тогава той ще ви се разсърди и ще обвини вас за неговата неспособност да се справя сам!  ...а вие ще останете изненадан от неговото нахалство. Grin
Активен

Неактивен old4
Hero Member

« Отговор #111 -: (Събота) 09 Февруари 2013, 21:09 »

...а вие ще останете изненадан от неговото нахалство. Grin

Оооо ... колко пъти съм бил изненадван .... ама минах го този период  Grin, затова прочети внимателно предпоследният ми пост, там е писано, помагам само когато аз желая и на когото аз искам , не на молещи и разните там тарикати.А това дали е правилно или не, не ми пука важното е че за мен това е добро и аз се чувствам добре че съм помогнал някому.
« Последна редакция: (Събота) 09 Февруари 2013, 21:14 от old4 » Активен
Неактивен Страшку
Hero Member
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #112 -: (Събота) 09 Февруари 2013, 21:22 »

Цитат
Мисълта ми беше, че човек не трябва да се опитва да помага на другия повече, отколкото той сам иска да си помогне. Пробвах и с втори пример ама пак - греда.

Получи се малко - аз ти пиша на френски, ти ми отговаряш на японски. Както и да е, остави че го зациклихме.

П.С - пък на кой искаш да помогнеш това е друг въпрос.
« Последна редакция: (Събота) 09 Февруари 2013, 21:29 от Страшку » Активен

Неактивен old4
Hero Member

« Отговор #113 -: (Събота) 09 Февруари 2013, 21:32 »

Получи се малко - аз ти пиша на френски, ти ми отговаряш на японски.

Така е само че неразбралият не съм аз  Wink, от помощ до помощ има голяма разлика, и когато се цитира даден пост трябва да има обяснение и то подробно защо, затова ти писах "преведи" уточни сиреч, ама ... както казваш дай да спрем до тук.

П.С.Интересното е що ли не ме разбираш какво искам да кажа или не ти се иска май  Grin.
Активен
Неактивен Psyhea
Restricted
*

« Отговор #114 -: (Събота) 09 Февруари 2013, 21:36 »

С две думи,никой не се развива много,чрез подсказване,и като постоянно му пишеш на някой домашното,всъщност му правиш мечешка услуга.
Освен,че и могат да те вземат за мезе..

Непоискано добро се заплаща със зло!

"Ефекта на пеперудата".Който не го е гледал,да го гледа.

В теорията на хаоса, Ефектът на пеперудата е чувствителната зависимост от началните условия, където една малка промяна на едно място в нелинейната система може да доведе до големи разлики в по-късните състояния. Името на ефекта, дадено от Едуард Лоренц, е извлечено от теорията за образуването на урагана, която се основава на това дали дадена далечна пеперуда е размахала или не крилата си няколко седмици преди това.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D0%B5%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0
Активен
Неактивен user3
Full Member
Публикации: 163

« Отговор #115 -: (Събота) 09 Февруари 2013, 22:52 »

Изкушавам се да ги поставя тези сентенции и то всичките именно в тази тема, защото имат отношение към крайностите а между тях е същината:

Не говорете за своето щастие на човек, по-малко щастлив от вас. ПИТАГОР

Никое добро не отива напразно.
“Древноиндийски афоризми”

За награда на доброто дело служи самото му извършване.
Сенека – “Писма”

Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.
Шекспир – “Хамлет”

Ако искаш да бъдеш обичан, обичай.
Сенека – “Писма до Луцилий”

Да спасиш някого против желнието му, това значи почти да го убиеш.
Хораций – “Поетическо изкуство”

Бурята кара дъба да пуща корените си надълбоко.
Дж. Херберт – “Афоризми

Да умреш за приятеля си при някакви изключителни обстоятелства е по-малко възвишено, отколкото всекидневно и тайно да се жертваш за него.
Стендал – “Дневник”

Какво му е хубавото на приятелството, ако не можеш да кажеш точно каквото мислиш.
О. Уайлд – “Преданият приятел

“…никое добро дело не остава ненаказано.” /Дан Браун/

БЛАГОСЛОВЕНО вино, проклето пиянство!

За да не те тъпчат, научи се да летиш……

За да запазиш тайната от враговете си, пази я от приятелите си! /арабска/

Само най-умните и най-глупавите не подлежат на обучение. /Конфуций/

Когато Господ го хванат дяволите, ангелите го отнасят

Добрите ги помнят, а лошите не ги забравят.

Не се опитвайте да удавите мъката си с алкохол – тя умее добре да плува!!!

“Любовта е непреодолимото желание да си непреодолимо желан.” Робърт Фрост Йохан фон Гьоте

Ако двама души са на едно мнение по всички въпроси, със сигурност мисли само единият от тях.

“Дипломатът е човек, който ще ти каже да вървиш по дяволите по такъв начин, че да очакваш пътешествието с нетърпение.”

“Няма никакъв смисъл овцете да приемат резолюции в полза на вегетарианството, щом вълците остават на друго мнение.”

Можеш да направиш 2 грешки по пътя към истината – да не го извървиш докрай или въобще да не тръгнеш по него (Буда)

“Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се кол*баят” (Бъртранд Ръсел)

Който иска да потуши страстите като ги задоволява, все едно гаси огън със слама (Конфуции)

Глупакът има голямо предимство пред образования човек- той винаги е доволен от себе си !!!
( Наполеон )

Мъдър е този, който знае не много, а необходимото (Есхил)

Който сам не се убеди, никой не може да го убеди (Платон)

Човек е отстъпчив само по отношение на нещата, които изобщо не го засягат.

Никой не вярва на слуховете, докато не бъдат официално Oпровергани!

Работи, сякаш не ти трябват пари, танцувай сякаш никои не те гледа, обичай сякаш не си бил нараняван.....
Активен
Неактивен Psyhea
Restricted
*

« Отговор #116 -: (Събота) 09 Февруари 2013, 23:32 »

Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.

Да спасиш някого против желанието му, това значи почти да го убиеш.

“…никое добро дело не остава ненаказано.”
Активен
Неактивен Psyhea
Restricted
*

« Отговор #117 -: (Неделя) 10 Февруари 2013, 13:58 »

"Ефекта на пеперудата".Който не го е гледал,да го гледа.

Отново за филма..Дълбоко философски.разглеждащ именно "злото"и неговата абсолютна екзистенция.Просто не става без"зло"..Колкото и да се опитвате да минете метър,какъвто и избор да направите,както казва Вещичка,на другия край на Вселената нещо се случва.И бидейки доброто е трансформирано зло(както и обратното),когато доброто разнесе енергията си,някъде в "трансфера",тя се трансформира.От А става Б.
Единственият възможен начин да се"заобиколи"дадена е реалност,е да се елиминира елемента дуалност в дадената ситуация.Но до колко и до какви последствия води за еволюцията на духа?Не знам..Но със сигурност нерешени ситуации и дилеми,се пренасят в бъдещето.
Когато растеш,растат и изборите ти.Както и отговорността която носиш.И няма погрешни избори.
Примера дето дава Митко,е удавника е много хубав.Щото много пъти съм разсъждавала точно над него.И в старият форум сме го говорили..Аз не бих стояла и гледала,признавам.Просто не бих могла.Но..
Да разгледаме самата ситуация..Варианти тя са се случва точно на мен..
Първи сценарии..Цялата драма е заради мен,и някой се е съгласил да рискува да се удави,само за да тествам себе си.Своята смелост и готовност за саможертва.Ако го спася,урока е научен.Ако не..Страхливец..И за в бъдеще пак ще тряя се изправя пред подобна дилема.
Втори сценарии..Спасявам го,обаче само за го заловят канибали след това,и да го изядат?Дали наистина съм помогнал в случая,или съм утежнил съдбата му?
Трети сценарии..Не успявам да го спася.Умирам заедно с него.А сценария е бил изобщо да не го спасявам,защото това значи сигурна смърт за мен,и всъщност е трябвало да се науча понякога да приемам случващите се неща..
Изобщо..Сценарии много,вариации много..И нито един не е грешен.Всеки избор е урок. 
Активен
Неактивен old4
Hero Member

« Отговор #118 -: (Неделя) 10 Февруари 2013, 18:18 »

Всеки избор е урок. 

Те това е истината, момиче младо ..... точна си  good.
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*
Публикации: 1892

« Отговор #119 -: (Неделя) 10 Февруари 2013, 21:08 »

.Всеки избор е урок. 
      Да  не  забравяме,  че  всеки  наш  избор  касае  и  други хора!
Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 19   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: