Страници: 1 [2] 3   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Дишането  (Прочетена 4285 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен форум
Hero Member
Публикации: 3754

« Отговор #15 -: (Сряда) 09 Юли 2014, 11:36 »

Аз например... не разглеждам нещата в светлината им на "опасности".

Представата ми по-скоро е за несъответствията и практиката за създаването на несъответствия в образа на някого, която води до погубване. Разглеждам всичко - целият образ на даден човек - като скачен съд. Чисто и просто - ако човекът умишлено не позволи водата да се движи из скачените съдове, създава напрежение (налягане) в системата, което се освобождава чрез гръмване (пробойна в подредеността на нещата).

Как така човек сам може да сездъде напрежения в себе си, натрупвайки взривоопасно налягане? - Чрез закостеняло съзнание... или по-точно чрез поддържане на вярването, че съзнанието ТРЯБВА да бъде неизменно.

Лирическо отклонение, пример от доказаната емпирика...

В Русия не знам си кога изследвали какво се случва с човек, когато изпадне в безсъзнание. Подробностите около тези събития ми убягват, но като следа и източник на информацията мога да посоча Павел Цацулин - бивш съветски треньор на специалните части (също така е патентодържател на фитнес-тежестите стил камбана, той ги е измислил).
Това, което руснаците забелязали, било... че когато човек е в дълбоко безсъзнание в следствие на нок-аут, удар по главата, кома, или друг вид припадък, тялото му е 100% гъвкаво. С тялото на припаднал човек може да се направи всичко - може да се натика в куфар за дрехи например, без поражения и наранявания.

Когато човек дойде в съзнание обаче, тялото става изключително сковано - нито един от крайниците не може да се движи в 360 градуса независимо от другите, както докато е в безсъзнание. Нещо повече - докато е в безсъзнание тялото няма проблем с шпагат, и дори отрицателен шпагат (остър ъгъл в областта на чатала) и това е нормално - двата крака са абсолютно независими един от друг, единственото което ги свързва е кожа, няма мускули от крак до крак, нито сухожилия. Когато човек е в съзнание обаче, шпагатът е голям проблем. Ако треньорът натисне опитващия да пусне шпагат отгоре, върху раменете, за да го допре до земята със сила, човек ще получи разкъсване на сухожилия, мускули и тъкани и ще се образува травма. Защо?

Защото гъвкавостта на тялото отговаря точно пропорционално на комфортната зона на психиката. В отсъствието на съзнание тялото разполага със 100% от физическата си свобода. Когато съзнанието е налице обаче и контролира тялото, мозъкът изпраща ел.импулси към мускулите на краката за СВИВАНЕТО ИМ, така че да НЕ ПОЗВОЛЯТ пускането на шпагата. Мозъкът/разсъдъкът е готов да понесе физическа травма, НО НА ВСЯКА ЦЕНА ДА ОСТАНЕ В РАМКИТЕ НА КОМФОРТНАТА ЗОНА. Ето значи кое е първото нещо, което ни застрашава, колкото и банално да звучи.

Вместо да тренират руските спец-части с упражнения за увеличаване на гъвкавостта... пратили войниците на писихиатри. В следствие от контакта им с психоаналитиците, гъвкавостта на военослужещите почнала бързо да се покачва без никакви физически упражнения за гъвкавост.

Връщайки се в темата от това лирическо отклонение...

Дишането обуславя мисленето - и обратно. Мисленето обуславия физическото състояние - и обратно. Параметрите на съзнанието обуславият здравето/болестите - и обратно.

Както Митко казва... има опасности. Но какво представляват тези опасности. Ако човек поддържа едно негъвкаво съзнание, с визията, че съзнанието е във всички случаи неизменно, че трябва да е непременно здрав, винаги силен, винаги добродетелен, винаги да дава най-доброто от себе си... тоест винаги да отговаря на една максималитична НОРМА... тогава всяка промяна ще бъде опасност, защото всяка промяна ще бъде съзнателно/подсъзнателно въспирана, по този начин създавайки вътрешно-системно налягане в системата на скачените съдове.

Дишането променя всичко (но не бива да бъде издигано на пиадестал, защото всяко нещо променя всичко останало). Ако човек извършва съзнателен контрол над дишането чрез развиването на постоянни навици, или дисциплинирането в циклична кратковременна практика... и в същото време има вътрешното очакване, че ще остане същия, какъвто винаги е бил, и нищо няма да се промени... той застрашава живота си.

Ако обаче човек има вътрешното очакване, че всичко ще се промени... и си ПОЗВОЛИ да бъде променен... тогава той просто ще се промени. Доколкото промяната за един не е опасност за интересите на друг. Как ще се промени? От какво към какво? - това са неща, натоварени с морален, етичен, нормативен и културен смисъл. Добро? Зло? Развиване на добродетел? Развиване на порок? В крайна сметка всичко това е оценка, без значение колко висша инстанция извършва тази оценка. Интересите на ВИСШАТА ИНСТАНЦИЯ спрямо човека могат де не съвпадат с неговата промяна... и както казах, това също може да се разглежда като опасност.

Но необремененото от допълнителен смисъл емпирично случване си остава едно и също. Както най-големият страх е стахът от самия страх, по същия начин най-голямата опасност е опасението от опасността - съзнанието, което отхвърля свободната промяна в своята философска доктрина, винаги се застрашава в някоя от безброй светлините.

П.П.
Например... съзнателното дишане НЕ Е свободна промяна, това е направлявана промяна. В тази светлина то застрашава всички саморасли пороци, и всички саморасли добродетели също.
« Последна редакция: (Сряда) 09 Юли 2014, 11:43 от форум » Активен

Неактивен Страшкоу
Administrator
Публикации: 1586
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #16 -: (Сряда) 09 Юли 2014, 12:06 »

Ето нещо по темата: Преди известно време се бях чудил как костенурките могат да живеят по 500 години? На пръв поглед много наивен и фантазьорски въпрос? След това намерих една интересна съпоставка. Smiley
Кучето прави около 30-40 вдишвания в минута, човек около 15, а костенурката по 1-2 вдишвания в минута. А сега вижте продължителността им на живот: при кучето е 15-20 години, при човека грубо казано 70-80, при костенурките достига до 500.
После се замислих друго: на изток няма нито едно бойно изкуство, което да не включва овладяване на дишането. Всеки практикуващ би се уморил и няма да издържи на натоварването ако не диша правилно.
Според мен начина на дишане е важен не само за навлизане в различни състояния на съзнанието, но дори и в ежедневната физическа дейност.
Активен
Неактивен Bobi
Hero Member
Публикации: 666

« Отговор #17 -: (Сряда) 09 Юли 2014, 15:33 »

" Не може някой да ми казва как да дишам " - Всъщност замислете се ...учат ни на хиляди незначителни и излишни неща, а никой не ни е учил на най- първостепенното - как да дишаме. Според мен всички имаме нужда от образование по този въпрос.
Активен
Неактивен Psyhea
Restricted
*
Публикации: 3138
Дата на регистрация 2012-12-12!

« Отговор #18 -: (Сряда) 09 Юли 2014, 16:04 »

" Не може някой да ми казва как да дишам " - Всъщност замислете се ...учат ни на хиляди незначителни и излишни неща, а никой не ни е учил на най- първостепенното - как да дишаме. Според мен всички имаме нужда от образование по този въпрос.
Ама ние като се раждаме си дишаме правилно..После става изкривяването
Новородените се хранят,като сучат,преглъщат и дишат едновременно!
Активен
Неактивен meander
Hero Member
Публикации: 1798
"Муха влиза само в отворена уста"

« Отговор #19 -: (Сряда) 09 Юли 2014, 17:02 »

Grin
Баш по темата-
http://asthfghl.blog.bg/zabavlenie/2014/07/09/iz-dnevnika-na-edin-izvynzemen.1279589
Някой беше казал че всякакви практики(източни и западни),са вредни за Българите.Е  българските граждани може да си помислят, че са хфанали господ за шлифера.Ма мечти.
Имаме си начини, и за мъже, и за жени,ма чуждата кокошка ,патка била.Ма надали.
 Cool
Активен

Ако кажеш истината, не ти се налага да лъжеш.
Ако не знаеш какво да правиш, ела на себе си.

„Ползата от книгата за този, който няма собствен ум,
       е като ползата от огледало за слепия.”
Неактивен knowledge
Full Member
Публикации: 134

« Отговор #20 -: (Сряда) 09 Юли 2014, 18:30 »

Ако възрастните дишат коремно, както бебетата особено, когато медитират и обръщат специално внимание на това, може да почустват затопляне в областта на дантиена (зад пъпа или четири пръста под него). Става много лесно.
 Друго, което мога да спомена, като бивш спец по Тай Дзи Цюан, това е така нареченото даоиско дишане. Диханието прави кръг, като започва от корема, стига до диафрагмата и се спуска надолу. Не е лесно да се прави без напрежение. Когато се играе така наречената форма в Тай Дзи Цюана правилно това става от само себе си.

Активен
Неактивен Веско
Hero Member
Публикации: 648

« Отговор #21 -: (Сряда) 09 Юли 2014, 21:10 »

За размисъл Smiley

Ума го е страх от смъртта, всеки път когато му спрем въздуха го убиваме по-малко. Идеята е спираме си въздуха колко можем повече 2-3 минути и след това мощно дишане. Спирането на вътрешния глас става много бързо  почти веднага. Когато ума набере смелост достатъчно е да го заплашите " ще ти спра въздуха". При мен работи.

Да не се пробва без да сте  сигурни в собствените си възможности !!!
Активен
Неактивен ARRI
Hero Member
Публикации: 1831

« Отговор #22 -: (Сряда) 09 Юли 2014, 21:16 »

Ето нещо по темата: Преди известно време се бях чудил как костенурките могат да живеят по 500 години? На пръв поглед много наивен и фантазьорски въпрос? След това намерих една интересна съпоставка. Smiley
Кучето прави около 30-40 вдишвания в минута, човек около 15, а костенурката по 1-2 вдишвания в минута. А сега вижте продължителността им на живот: при кучето е 15-20 години, при човека грубо казано 70-80, при костенурките достига до 500.
После се замислих друго: на изток няма нито едно бойно изкуство, което да не включва овладяване на дишането. Всеки практикуващ би се уморил и няма да издържи на натоварването ако не диша правилно.
Според мен начина на дишане е важен не само за навлизане в различни състояния на съзнанието, но дори и в ежедневната физическа дейност.

То добре да дишаме само 2пъти за 1мин., ама требе само да лежим, без друго нищо да не правим....никаква работа, никакво движение...никакво хранене....никакво размножаване  Grin.......И друго си мисля, как ще ни се оросява мозъчето без кислород....? За тва, дишайте си както си ви е изгодно и не му мислете много...... Wink......

Grin
Баш по темата-
http://asthfghl.blog.bg/zabavlenie/2014/07/09/iz-dnevnika-na-edin-izvynzemen.1279589
Някой беше казал че всякакви практики(източни и западни),са вредни за Българите.Е  българските граждани може да си помислят, че са хфанали господ за шлифера.Ма мечти.
Имаме си начини, и за мъже, и за жени,ма чуждата кокошка ,патка била.Ма надали.
 Cool

И с дишането е като с билките....Всяка билка си цери човека роден на нейната си територия....Няма как сибирския корен от Жен Шен да цери българите...както и нашите билки да церят китайците и руснаците.....
Активен

Ако искате картина на бъдещето, представете си ботуш, който стъпва върху човешкото лице и остава там завинаги.Оруел
Неактивен ARRI
Hero Member
Публикации: 1831

« Отговор #23 -: (Сряда) 09 Юли 2014, 21:20 »

За размисъл Smiley

Ума го е страх от смъртта, всеки път когато му спрем въздуха го убиваме по-малко. Идеята е спираме си въздуха колко можем повече 2-3 минути и след това мощно дишане. Спирането на вътрешния глас става много бързо  почти веднага. Когато ума набере смелост достатъчно е да го заплашите " ще ти спра въздуха". При мен работи.

Ехеее....и двамата сме мислили за едно и също нещо...... Grin....Няма начин да ни живее мозъка без кислород....За тва дишайте мощно и по много..... Cool
Без кислород(дишане) не можем....За това и първото животоспасяващо нещо, което ни правят е да ни включат кислородна маска..... Wink.....
Активен

Ако искате картина на бъдещето, представете си ботуш, който стъпва върху човешкото лице и остава там завинаги.Оруел
Неактивен old4
Hero Member
Публикации: 1105

« Отговор #24 -: (Четвъртък) 10 Юли 2014, 06:13 »

То добре да дишаме само 2пъти за 1мин., ама требе само да лежим, без друго нищо да не правим....никаква работа, никакво движение...никакво хранене....никакво размножаване  Grin.......И друго си мисля, как ще ни се оросява мозъчето без кислород....? За тва, дишайте си както си ви е изгодно и не му мислете много...... Wink......

Умна приказка!
Да доиде тоя да диша по веднъж на една минута при кардио тренировка или при едно просто изхвърляне  Grin или да хапва по една лъжичка лимец с мед и една ябълка .... на втория ден е вирнал петалата  Grin.

П.С.Макар че се шегувам но дишането е много важно нещо а за спорта абсолютно задължително.
Активен
Неактивен mira
Hero Member
Публикации: 1507
живота е изумително приключение

« Отговор #25 -: (Четвъртък) 10 Юли 2014, 07:26 »

За размисъл Smiley

Много добра медитация! Много ми хареса подхода!  good
Активен

Добрите решения идват с опита, а голяма част от опита идва с лошите решения...
Неактивен МИТКО
Restricted
*
Публикации: 1892

« Отговор #26 -: (Четвъртък) 10 Юли 2014, 12:06 »

Коремно  дишане  -  единственият  естествен  масаж  на  сърцето!   
Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен форум
Hero Member

« Отговор #27 -: (Четвъртък) 10 Юли 2014, 12:17 »

Без кислород(дишане) не можем....

Всъщност... има и не-белодробно дишане, или усвояване на кислород без наличие на белодробна активност. Това обаче е много, много висша практика. Не знам много по темата, аз самия не съм спец, но познавам човек, който е много запален по въпроса. Той има свои собствени постижения относно недишането (за които аз самия нямам доказателства освен личната си преценка) и от него знам, че в Русия има школа за това, която е посещавал.

Не го казвам в смисъла, че е нещо достъпно за простосмъртните (всъщност практиката на недишането е свързана именно с простосмъртието), а просто искам да кажа, че аз не бих  оеднаквявил "дишане" с "без кислород", защото разлика има.

Веско, пробвал ли си наули и бандхи от крия йогата? Доста се занимавах с тях, и ги комбинирах с техники за обръщане на оргазмения импулс навътре - ефектите са много силни =) Сега се опитвам да ги комбинирам с въпросното дишане на Дюмонт/Аткинсън от книжката по-горе.
Йоги Нора е добра, ако някой иска да прави наули. Не е нужно да се свързват само с изменени състояния на съзнанието - чисто физиологичното пречистване е много силно наистина.

Не вярвам обаче, че на една завършена свиня ще й е лесно. Колкото по-празна е коремната кухина - толкова по-лесно е правилното изпълнение, а колкото по-близко до правилното е изпълнението, толкова повече ефектът е на лице.
Активен

Неактивен meander
Hero Member
Публикации: 1798
"Муха влиза само в отворена уста"

« Отговор #28 -: (Четвъртък) 10 Юли 2014, 13:43 »

Grin
Цитат
Не вярвам обаче, че на една завършена свиня ще й е лесно. Колкото по-празна е коремната кухина - толкова по-лесно е правилното изпълнение, а колкото по-близко до правилното е изпълнението, толкова повече ефектът е на лице.
Ако видя завършена свиня,ще и се порадвам и ще я почеша нейде.Да погрухти(да подиша).А не да и търся кусури на дишането.
Всяка работа си има дишане,и като и хванеш чалъма, хващаш и дишането.
Кажи каква работа се върши, с това дишане дето го приказваш.Ако ми хареса,вместо йога дишане,ще работя работата и така ще се науча.
 Cool
Активен

Ако кажеш истината, не ти се налага да лъжеш.
Ако не знаеш какво да правиш, ела на себе си.

„Ползата от книгата за този, който няма собствен ум,
       е като ползата от огледало за слепия.”
Неактивен форум
Hero Member

« Отговор #29 -: (Четвъртък) 10 Юли 2014, 14:31 »

Grin
Цитат
Ако видя завършена свиня,ще и се порадвам и ще я почеша нейде.Да погрухти(да подиша).А не да и търся кусури на дишането.
Всяка работа си има дишане,и като и хванеш чалъма, хващаш и дишането.
Кажи каква работа се върши, с това дишане дето го приказваш.Ако ми хареса,вместо йога дишане,ще работя работата и така ще се науча.
 Cool

Казах вече - каквато и да е работа. Правиш го като се измориш.

Който умее да завръзва, не употребява въже. Да връзваш без въже, това се нарича да връзваш. Може би който умее да работи, не върши работа... може би да вършиш работа без да работиш, се нарича истинска работа.
Активен

Страници: 1 [2] 3   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: