Страници: [1] 2 3 4   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Що е то духовност?  (Прочетена 5673 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен Вещичка
Hero Member
Публикации: 820
Виждам те!

« -: (Вторник) 18 Декември 2012, 19:24 »

Напоследък много се спекулира с тази дума и вече наистина ми писна да се развява под път и над път и то без да се интерпретира в истинското и значение. Да не говорим, че масата от хората я употребяват без дори и да подозират истинската дефиниция на тази дума.

ДУХОВНОСТТА в своята същност е пробуждане на вътрешната действителност на твоето същество, на твоята душа – вътрешния устрем да познаеш, да почувстваш и да отъждествиш себе си с нея, да влезеш в контакт с висшата действителност, иманентна в Космоса и извън Космоса, а така също в твоето същество; да се съединиш с нея и като следствие на този контакт и съединение да се преобрази цялото твое същество, превръщайки го в ново същество, в нова личност, в нова природа. Да се съединиш с Духа си. Да обединиш съзнанието и подсъзнанието в едно Свръхсъзнание. Да следваш собственото Дао/Път.

ПРОСВЕТЛЕНИЕТО в същината си е същото - да намериш светлината вътре в себе си и да я приемеш!

Тоест и двете значения са строго индивидуални и лични!!!

Духовност НЕ Е:

* Да съжаляваш всяка изгубена душа по пътя си, защото със своето съжаление ти се намесваш в нейния път, а нямаш правото да го правиш, защото нарушаваш ЗАКОНА НА СВОБОДНАТА ВОЛЯ!

* Да се юрваш да помагаш на всеки под път и над път, защото отново нарушаваш горния закон. Помага се само тогава, когато наистина те помолят и то ти виждаш, че човека от Душата си те моли. Когато става въпрос за случаи на енергиен вампиризъм (а то в почти 90% от случаите е такова) и човекът насреща просто иска да се нахрани с отделената от теб енергия, то ти си в пълното си право да го отсвириш. Духовният човек сам си избира каузите, за които да се бори и на кого да си дава личната енергия!

* Когато ревеш за всяко нещо щото си го съжалявал. Това е абсолютна глупост. Ако обичаш да ревеш, то иди и стани оплаквачка на гробищата - там има доста гладни същности, които ще ти се зарадват.

* Да се правиш на света вода ненапита постоянно и да демонстрираш колко си светъл. Ако имаш проблем с егото си, то това не е проблем на останалите хора и не е нужно да им го навираш в очите. Залитането само в едната полярност е все още признак на неуравновесеност и няма нищо общо с духовността!

* Да се правиш на добър е признак на идиотизъм, а не на духовност! Ако това ти импонира - ОК, но ако само го правиш за да изглеждаш велик в собствените си очи и очите на другите е пълна простотия. Добротата е липса на собствено мнение, а не признак на просветление!

Затова смятам за абсолютно безпредметно навирането и в очите на всеки с простотии от рода: "Ти какво се правиш на много духовен?", защото си е лично моя работа какво правя със съзнанието си, с Духа си, с личното си израстване. Аз следвам пътя си и това което ми импонира на мен, а това, че моите действия са трън в нечии очи изобщо не ме базари, защото аз съм завършено Светлинно Същество и следвам собствения си ПЪТ и какво прави някой друг на моя ПЪТ не е мой проблем, а негов личен, защото явно още не се ориентирал къде е неговият Път и само се пречи в краката на другите! Но след като налазва моя Път, то аз съм в пълното си право да му наритам задника  Wink...
Активен

Неактивен Psyhea
Hero Member
Публикации: 2730
Дата на регистрация 2012-12-12!

« Отговор #1 -: (Вторник) 18 Декември 2012, 20:52 »

Дето вика една любима моя авторка.."Да си дух и да искаш да бъдеш духовен,е като да си златен, и да искаш да бъдеш позлатен" Grin
Активен
Неактивен user
Hero Member
Публикации: 723

« Отговор #2 -: (Сряда) 19 Декември 2012, 00:48 »

Вещичка, аз наскоро си зададох въпроса - Какво е всъщност духовност?
Но това за всеки има различно значение.
Примерно религия и духовност. Религия е вярване в Бог или богове. А духовноста е поглед предимно към нематериалните неща. Иначе като се замисля всички си имаме Дух, значи сме духовни.
Аз примерно бих се нарекла духовен простак.  Grin
Активен
Неактивен Psyhea
Hero Member

« Отговор #3 -: (Сряда) 19 Декември 2012, 14:33 »

Аз примерно бих се нарекла духовен простак.  Grin
СтанаАме двама!  Grin
Обаче..Ква лекота пък носи тва признание...Истината ще ви направи свободни! Laugh
Активен
Неактивен Вещичка
Hero Member
Виждам те!

« Отговор #4 -: (Сряда) 19 Декември 2012, 16:07 »

Иначе като се замисля всички си имаме Дух, значи сме духовни.

Тцъ. Наличието на Дух не те прави непременно духовен. Всяко тяло може да е анимирано от Дух, но друг е въпроса дали съзнанието на тялото е направило връзка с ВА, с Духа, или нагоре.
Активен

Активен МИТКО
Hero Member
Публикации: 1659

« Отговор #5 -: (Сряда) 19 Декември 2012, 16:16 »

Тцъ. Наличието на Дух не те прави непременно духовен. Всяко тяло може да е анимирано от Дух, но друг е въпроса дали съзнанието на тялото е направило връзка с ВА, с Духа, или нагоре.

Аз  имам  контакт  с  наставниците  си,  мога  да  излизам  от  тялото  си,  когато  си  поискам,  е  духовен  ли  съм,  да ама  не! 

Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен Вещичка
Hero Member
Виждам те!

« Отговор #6 -: (Сряда) 19 Декември 2012, 16:20 »

Горе съм дала моята дефиниция за духовност. Ако е изпълнена при теб, то според моя критерий си такъв, колкото и да се опитваш да бягаш от това  Tongue.
Активен

Активен МИТКО
Hero Member

« Отговор #7 -: (Сряда) 19 Декември 2012, 16:46 »

Съгласен  съм  с  определението  което  си  дала,  но  проблема  е,  че  аз  не  се  чувствам  такъв!!  Е  това  си  е  мой  проблем,  но  го  споделям  по  простата  причина,  че  независимо  от  постигнатото  трябва  да  има  и  критерии  за  достатъчност  при  самото  самоопределяне! 
При  мен  заземяването  е  много  силно,  непрекъснато  чувствам  недостиг  на  интелект  при  контакт  с  водачите  си,  при  търсенето  на  отговори,  при  общуването  с  хората,  абе  осъзнавам  недостатъците  си,  а  не  мога  да  ги  надживея.   
Активен

Неактивен user
Hero Member
Публикации: 723

« Отговор #8 -: (Сряда) 19 Декември 2012, 16:50 »

Ами Митко може би трябва просто да си приемеш недостатъците. Те са си част от теб. Не че не трябва да работиш върху тях. То зависи и какво точно имаш предвид под недостатък.
Активен
Неактивен Вещичка
Hero Member
Виждам те!

« Отговор #9 -: (Сряда) 19 Декември 2012, 17:53 »

Съгласен  съм  с  определението  което  си  дала,  но  проблема  е,  че  аз  не  се  чувствам  такъв!!  Е  това  си  е  мой  проблем,  но  го  споделям  по  простата  причина,  че  независимо  от  постигнатото  трябва  да  има  и  критерии  за  достатъчност  при  самото  самоопределяне! 
При  мен  заземяването  е  много  силно,  непрекъснато  чувствам  недостиг  на  интелект  при  контакт  с  водачите  си,  при  търсенето  на  отговори,  при  общуването  с  хората,  абе  осъзнавам  недостатъците  си,  а  не  мога  да  ги  надживея.   

Митак, честно казано проблема ти се състои в следното: ти си приел, че духовните ти водачи (там горе) са нещо по-велико от теб и съответно усещаш респект към тях. Обаче нека ти дам и моето мнение - онези там горе лично за мен са аверите от другата махала. Никога не съм изпитвала страхопочитание към тях или пък някакъв вид сервилност. Те са горе и помагат на онези, които са имали смелостта да слязат тук долу. Тоест на едно определено ниво ВА, на който му е стискало да си накисне задника в блатото е на по-високо ниво от онези, на които не им стиска  Grin. Ние сме РАВНИ с тях, нищо, че сега ни изглеждат всемогъщи. Интелектът ти е на нивото, на което твоят ВА е решил да бъде тук, ама там горе може и да си велик бе човек. Що така си скофтяш самочувствието.

Аз наскоро разбрах точно какво съм и защо изобщо съм тук. Това ми помогна и да разбера, защо адж*ба този или онзи от горе ми помагат или ме пазят постоянно. Ми как няма като съм една от тях  Grin... Та така - тука всичко е илюзия ама толкова плътна, че съвсем сме забравили кои сме  Wink.
Активен

Неактивен Psyhea
Hero Member

« Отговор #10 -: (Сряда) 19 Декември 2012, 17:55 »

Ми тва ви казвам..Дух да иска да бъде"духовен",е все едно да си златен и да искаш да те позлатят.Според мен духовен е доста изкривено понятие.Да си духовен,значи да си верен на себе си!На духа в себе си!"Черен" дух,черна духовност(кво толкова!!!!Все някога тряя да отиграем и лошите роли)..Рано или късно идва трансформация..Добър дух"добра духовност..Балансиран дух,балансирана духовност.За мен последните са тези дето са осъзнали,че духа не е само на небето,и са почнали да се кефят на материята на макс.Щото са проумели колко ценна е тя.Баланс между дух и материя.Да си духовен в човешкия смисъл,не значи да си само"дух".Ако е така,понятието е умрял,а не духовен!
А в никакъв случай не можем да припишем на духа само един поляритет,нали?Значи иде реч,за контрол и баланс!
Активен
Неактивен mira
Hero Member
Публикации: 1507
живота е изумително приключение

« Отговор #11 -: (Сряда) 19 Декември 2012, 20:06 »

Да си духовен в човешкия смисъл,не значи да си само"дух".Ако е така,понятието е умрял,а не духовен!
Е това изби рибата! Точно го каза.
 И аз нямам ясна идея какво се влага в тази дума "духовност". Най-близко до значението "духовен" за мен са думите "истински",  "дълбок" и  "почтен".../чисто по вибрацията им ги избрах тези думи като "синоними", не от тълковния речник.../ Разбира се, че иначе тези "синоними" могат да бъдат оспорени, ако се отвори тълковния речник...
Активен

Добрите решения идват с опита, а голяма част от опита идва с лошите решения...
Неактивен Наско
Hero Member
Публикации: 525

« Отговор #12 -: (Понеделник) 27 Май 2013, 20:08 »

Хората се раждат в една духовна реалност, в която те приемат за себе си, че са малки и не­значителни. Парадигмата на една стара енер­гия казва, че вие се прекланяте пред нещо по -голямо точно защото сте малки и незначител­ни. Това е енергията на човечеството. Странно ли е то­гава, че хората не са свързани с нещо което ги учи, че “Бог е вътре във вас, а вие сте пре­красни и значими”?

http://kvantov-prehod.org/page.php?article=389 , http://kvantov-prehod.org/page.php?article=396
Активен

Неактивен ironia
Hero Member
Публикации: 523

« Отговор #13 -: (Четвъртък) 06 Юни 2013, 11:17 »

Не съм съгласна с даденото в началото определение за "духовност". Което по прости граматически правила е "съществително", а не глагол, за да се описват някакви действия, които да придават качества на някой и той да е "духовен" (като прилагателно вече).

В този смисъл сравнението с "пробуждане" и свързване с  ..."нещо" предполага отново някакви качества, но и все пак същност или нещо, което да се събуди, и натовари с потенция, за да е "духовно"  Undecided
Да си ... "добър" вече е различно /отново, ако обърнем внимание на прилагателното "добър" и на съществителното "Доброта"- може би това е искал да обясни Съсела със сравнението на злато и златен/

Духовността (или метафорично казано "изворът" на духовното) е извън нас. Ние можем да черпим от различни неща като изкуство, театър, култура, архитектура ... естетически и полезни елементи за обогатяване на духовността ни, но няма как да се определи кой е по-духовен от друг.
За това си мисля, че просто казано "духовност" е качество (способност) на човека и неговия разсъдък. Единствено човек има способността да оцени красивото и доброто. Това е достатъчно и го прави духовен.

Извинявам се, ако е прозвучало (необосновано) критично, но е просто мое мнение... без дори да си давам собствена самооценка, защото само друг може да определи дали духовността ми е на ниво или напротив, повече е духовитостта  Cool
 Laugh
Активен

"Няма радост на света, която да замени радостта, която ти е отнета" Байрон
Активен МИТКО
Hero Member

« Отговор #14 -: (Четвъртък) 06 Юни 2013, 11:33 »

Духовност,  духовен  са  думи  с  общ  корен  ДУХ.
       Духът  е  психичната  енергия  на  душата.  Следователно  степента  на  духовност  се  определя  от  количеството  енергия.
Активен

Страници: [1] 2 3 4   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: