Страници: [1] 2 3   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сол - рафинирана и нерафинирана  (Прочетена 9554 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен Страшкоу
Administrator
Публикации: 1586
САМО НУ ПАГАДИ!

« -: (Четвъртък) 25 Юли 2013, 13:35 »

Имах идея да е синтезирано и с един поглед да се видят различните видове сол, но нещо много взе да се усложнява и го пускам докъдето стигнах...

Според начина на добиване бива:
---------------------------------------------
1. Каменна сол
      - директно на буци: за животновъдство и др.
      - варена: със сонди, помпи и изпарителни инсталация за хранителни и промишлени цели
2. Морска сол
      - натурална: чрез слънчево изпаряване на морската вода и ветровете.
      - варена: от изпарителна инсталация.

Според начина на обработване:
-------------------------------------------
1. Нерафинирана (механически пречистена): морска/каменна натурална
      - около 98% натриев хлорид
      - 2% магнезий, калций, калий и селен, мед, желязо, цинк, манган и др.
2. Рафинирана (механически и физико-химически обработена): морска/каменна варена
      - над 99,5% натриев хлорид
      - добавен калиев йодид/йодат: за превенция на болести на щитовидната жлеза
      - добавена декстроза: в случаите, когато се използва калиев йодид за да го стабилизира
      - добавен калциев, магнезиев, алуминиев силикат и фероцианид: антислепващи агенти

За продажба:
--------------------
каменна-варена: бива екстра, първо, второ, трето качество
морска-варена: бива първо, второ, трето качество
морска-натурална: бива първо, второ качество

Според качеството:
---------------------------
1. Трапезна (готварска)
        - каменна-варена: екстра и първо качество
        - морска-варена: първо качество
2. За хранително-вкусовата промишленост (за консерви, правене на сирена, вкъщи бидончето със зелето и др.)
        - морска-варена: второ, трето качество
        - морска-натурална: първо качество
        - каменна-варена: второ качество
3. За индустриални и технически цели (луга за асфалта през зимата и т.н.)
        - морска-натурална: второ качество
        - каменна-варена: трето качество

Да напиша в крайна сметка коя е полезната сол, че нищо не се разбира май (ей колко акъл вложих и нищо не се разбира накрая  ...нищо следващия път ще е по-добре)  Grin
Полезната е морска натурална, нерафинирана и нейодирана. Понеже в законодателството е заложена една наредбичка, в магазините нейодирана не може да се намери. Морската сол ще я познаете по леко сивкавия цвят и влажността в плика в който е пакетирана. Защото има и хитреци. Ето пример с един: на пръв поглед е нерафинирана - едра е, пише морска но е заблуда. Дори си го пише, че е 99,7%   ...рафинирана отвсякъде!

А вече има една нова мода: сол предпазваща от кариес! ...има добавен флуор.

http://shop24.bg/2880-3402-thickbox/sol-kalas-fluor-250g.jpg
Сол - рафинирана и нерафинирана
http://befit.bg/eshop/public/upload/productimage/5/9/590031-32719-4.jpg

Внимавайте с тази флуорираната, няма да се пояснявам... hi
Активен
Неактивен Страшкоу
Administrator
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #1 -: (Четвъртък) 25 Юли 2013, 13:39 »

Между другото минерала Халит, всъщност е каменната сол, която използваме за консумиране. Вижте какви фигурки се е научил да прави.
http://prikachi.com/images/445/5789445Q.jpg
Активен
Неактивен user2
Sr. Member
Публикации: 296

« Отговор #2 -: (Четвъртък) 25 Юли 2013, 14:15 »

Smiley,
Навремето като четох за лечебното хранене, един доктор бе написал, че солта служела само за мумифициране Smiley, тогава ми се видя весело. Той отбелязваше, че никой в семейството му не консумира сол. Понеже обичам храната, а и осещам силно подправките съм пробвала и да не ползвам сол - става! Единствената причина, поради която не го практикувам и до ден днешен е ..обичам морето Smiley, а водата е солена .. свикнала съм да ползвам морска сол, мляна /преди имаше морска на кристали и си я мелехме в къщи/ .
Активен

Неактивен Страшкоу
Administrator
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #3 -: (Четвъртък) 25 Юли 2013, 14:21 »

Доколкото съм наясно, храната ако е разнообразна, има всичко необходимо и може и без да се приема допълнително сол. Аз лично я бях спрял за има/няма година.  ashamed  ...сиренето без сол беше много готино.  Smiley  ...и аз съм съгласен че може и без сол, но сега ползваме. hi
Активен
Неактивен user2
Sr. Member

« Отговор #4 -: (Четвъртък) 25 Юли 2013, 14:35 »

Сега като обърна внимание на темата се замислих, че на пакета сол тук до мен пише, че допустимата дневна консумация била- от 6 до 18 гр./ден, обаче като помислиш върху химичните процеси и сбор от приети вещества и става кошмарна каша, защото в солта пише, че има: калиев йодат, ясно -натриев хлорид, а в храните, дето ги ядем има и други елементи и въобще една малка вселена от вещества Smiley, та затова се опирам на усещането си какво и колко ми се хапва. Понякога солта ми изглежда безсолна, др. път сякаш я усещам по-солена, а специално морската, като че ми се струва малко по-несолена, ако мога да кажа така ..
Активен

Неактивен Страшкоу
Administrator
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #5 -: (Четвъртък) 25 Юли 2013, 14:56 »

Ползвам много нестандартен трик, за да видя дали съм прекалил със солта - гледам си пръстите на ръцете и ако ми се струва, че са подпухнали, значи съм прекалил. Като го кажа на някой около мен, от учтивост просто ми отговарят че си въобразявам.  Smiley
Активен
Неактивен user2
Sr. Member

« Отговор #6 -: (Четвъртък) 25 Юли 2013, 15:21 »

Аз пък правя връзка между казаното от теб и задържането на вода в организма Smiley
Ползвам много нестандартен трик, за да видя дали съм прекалил със солта - гледам си пръстите на ръцете и ако ми се струва, че са подпухнали, значи съм прекалил. Като го кажа на някой около мен, от учтивост просто ми отговарят че си въобразявам.  Smiley
Активен

Неактивен Страшкоу
Administrator
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #7 -: (Четвъртък) 25 Юли 2013, 15:24 »

Право в десятката! Бива си те. hi

-----------------------------------------------------------------
...та затова се опирам на усещането си какво и колко ми се хапва.
Аз пък правя връзката, че чувствителността в човека, води до чувствителност и във вкусовите качества.  Roll Eyes

Ето едно предаване посветено на солта:
http://www.zdravosloven.com/flvplr2.php?file=zdravosloven.com-polezna-sol.mp4&type=3
« Последна редакция: (Четвъртък) 25 Юли 2013, 15:50 от Страшкоу » Активен
Неактивен Вещичка
Hero Member
Публикации: 820
Виждам те!

« Отговор #8 -: (Четвъртък) 25 Юли 2013, 16:51 »

Аз пък обичам солта и си я ползвам доволно  Tongue
Активен

Неактивен Bobi
Hero Member
Публикации: 666

« Отговор #9 -: (Петък) 26 Юли 2013, 07:24 »

"Солта е важна съставна част от човешкото тяло. По реда на изброяването им най-важните елементи за преживяването на организма са кислородът, водата, солта и калия. Още Плиний, 75 г. пр. Христа, говори за солта като за „най-важното лечебно средство за хората". Той има право. Защото едва 27% от съдържанието на сол в организма се натрупва в костите под формата на кристали.
Казват, че кристалите сол правят костите твърди. Така че липсата на сол може да е отговорна и за възникването на остеопорозата. При нея се извлича сол от костите, за да се задържи нивото на нейното съдържание в кръвта в нормални граници.
Ако тялото не получава достатъчно сол, това води до появата на киселини в някои клетки. Това високо ниво на киселинност може да увреди ДНК-структурите и да предизвика образуването на ракови клетки. Изследванията показаха, че при много от болните от рак се установява ниско ниво на солта.
   Когато тялото натрупва сол, това става, за да се задържи водата в организма. От течността в отоците организмът може да си вземе малко от необходимата му вода, за да го „впръска" през клетъчните мембрани в някои клетки. Това става на същия принцип както прочистването на водата по пътя на обратната осмоза при водоизточниците, където няма на разположение достатъчно изворна вода. Затова се покачва и кръвното налягане — с цел да създаде необходимото за филтрирането налягане.Затова обръщайте особено внимание да не се стигне до загуба на сол, ако пиете повече вода, а не консумирате повече сол. Нощните схващания на мускулите може да бъдат сигнал за недостиг на сол, схващанията на нетренираните мускули също са знак за липсата на сол. Признак за това могат да бъдат чувството за световъртеж и слабост. При подобни оплаквания трябва да поемате повече витамини и минерали — особено ако не се храните достатъчно здравословно."
           Батманжелидж
Активен
Неактивен bojinkata
Hero Member
Публикации: 7220
мислите определят съдбата ти

« Отговор #10 -: (Петък) 26 Юли 2013, 10:30 »

При ниско въглехидратната /шведска/ диета задължително си употребява сол, защото в противен случай кръвоносните съдове се свиват и това води до главоболие.
Активен

bojinkata
Неактивен Страшкоу
Administrator
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #11 -: (Петък) 26 Юли 2013, 12:45 »

Аз пък обичам солта и си я ползвам доволно  Tongue
Ама коя сол ползваш - готварската или нерафинирана? thinking
Активен
Неактивен hacko
Sr. Member
Публикации: 292

« Отговор #12 -: (Петък) 26 Юли 2013, 15:15 »

Ужас по всички параграфи гледат да ни уморят. Знае е се , че солта е полезна и веднага я заменят с вредна и пишат сол. А това не е сол, а натриев хлорид. Трябва да се забрани да се пише СОЛ на изкуствената сол. Минавам на морска сол вече.
Активен
Неактивен Вещичка
Hero Member
Публикации: 820
Виждам те!

« Отговор #13 -: (Петък) 26 Юли 2013, 16:25 »

Страшку,

най-обикновената готварска сол използвам, а понякога и морска.
Активен

Неактивен Страшкоу
Administrator
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #14 -: (Събота) 27 Юли 2013, 12:10 »

Страшку,

най-обикновената готварска сол използвам, а понякога и морска.
А Вещичка, ще се караме. Smiley acute  ...бързо до магазина да вземеш един пакет морска...  Grin

Минавам на морска сол вече.
Ако спреш флуорида и рафинираната сол, ще усетиш какво означава - "мисъл като бръснач". Тия двете неща ти таковат мама** на мозъка... hi
Активен
Страници: [1] 2 3   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: