Страници: 1 [2] 3 4 ... 10   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Беседи на Петър Дънов (Учителя Беинса Дуно)  (Прочетена 2419 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен Dora
Hero Member
Публикации: 2135
Не разменям човечността с патриотизъм!

« Отговор #15 -: (Петък) 12 Май 2017, 21:05 »

1. Повдигането на човечеството и на човешката душа се извършва по един много сложен начин.
Ние не забелязваме този процес, но чуваме гласа на вярата и надеждата да шепне вътре в нас, в нашата душа и
да ни призовава  да влезем в светлото  бъдеще.
  Там, където ни очакват красивите и благи обещания,където условията се различават коренно от сегашните и положението е подобрено,където животът е тих, добър иблагороден,където царуват радост, мир и блаженство.
2. Нашите  умове  обаче  постоянно се смущават  и  кол*баят  поради  новивпечатления,подобно   умовете   на   младенци.  Всевъзможни   течения и   промени постоянно ни увличат и ни тласкат ту в една, ту в друга посока. Няма спокойствие!
„Борба непрестанна е този наш живот” – казва поетът.

3.   Природата   не   престава   да   действа   върхучовешкия   мозък   със   своите енергии, като ни принуждава да се стремим към онова, което е непостижимо, да прозрем това, което е невидимо, и да изучим онова, което е непознаваемо.
4. И ние се стремим към него,защото се надяваме, че там именно е скритоонова,  за   което копнеем   и   което   се   мъчим   да  осъществим   с   толкова   усилия.
Времето носи всичко подред, а нуждата прилага всяко нещо наред.
5. „Ние виждаме нещата неясно, като през огледало” – казва апостол Павел(ІКор. 13:12).
Още повече че това, което виждаме, е само отражение на миналото, на онова, което е било преди нас. Значи само миналото е действителната истина, която е оставила и в нас, и в света отпечатъка на своето присъствие.
6. Що се отнася до бъдещето, което ще дойде, то е само идеал без никаква същност,  който ще се осъществи на своето време в една или друга форма.Този идеал е като величественият план на една къща, която трябва да се построи.
7. Има голяма разлика между плана и самата къща. Колкото и да е красив
планът,   той   е само   начертан   на  хартия,   а   именно   къщата   е   самата   реалност,същността, в която пребъдва нашият живот.
8. Съмнението е характерна черта на човешкия ум, който се кол*бае междувярата и безверието. Обзет от съмнение, човек често размишлява:
– Дали се е родил за нещо, или раждането му е било безцелно?
– Дали светът действително има някакъв смисъл, или човек  само  така си мечтае и въобразява?
– Дали светът се управлява от някого, или в него царува случайността?
– Как е създаден  самият свят,  кой го е сътворил и устроил  –  дали някое велико същество, което наричаме Бог, или някоя велика сила, наречена Природа?
9. По всички тия неясни въпроси човешкият ум иска да има светлина. Защото
такова е естеството на човешката душа, че тя не може да напредва и да се развива без тази вътрешна умствена светлина.
10. Тя не може да се движи сляпо, без определена посока. Тя се нуждае от
идеал, който да я въодушевлява, да я кара да се стреми  към нещо велико и възвишено, ала не отвлечено и мъртво, а нещо живо,което да има сродство с нея и да ú вдъхва любов.

Активен

I have no fear for atomic energy 'couse none of them can stop the time!
Удивително е колко различни са хората. Едни не чуват какво казваш, други чуват какво мислиш.
Неактивен herrian
Hero Member
Публикации: 649
Помни края

« Отговор #16 -: (Петък) 12 Май 2017, 21:31 »

И ако неговото учение е правилното защо й е на БПЦ да го анатемоса и отлъчи? Undecided

По принцип Православието е най-толерантната версия на Християнството. Каква е причината най-широкоскроените свещенослужители да го анатемосат и отлъчат?
« Последна редакция: (Петък) 12 Май 2017, 21:36 от herrian » Активен

Живота е свещен.
Неактивен Dora
Hero Member

« Отговор #17 -: (Петък) 12 Май 2017, 21:37 »

Защото той издава тайнствата и говори за прераждане...
Активен

Удивително е колко различни са хората. Едни не чуват какво казваш, други чуват какво мислиш.
Неактивен herrian
Hero Member
Помни края

« Отговор #18 -: (Петък) 12 Май 2017, 21:40 »

Несторианците също вярват в прераждането. Въпреки това са редовни Християни и никой не ги е анатемосал все още. Християните в Индия смятат прераждането за нещо нормално.

Не, ей тия думи : " Няма Христос, Аз съм..."  са причината.
Дори най-правоверния мюсулманин не би изрекъл такива думи. А той го прави. Не просто богохулства, той твърди, че е господ. Ето ти отговора. Но ти предпочиташ да не споменаваш за това.
« Последна редакция: (Петък) 12 Май 2017, 21:47 от herrian » Активен

Живота е свещен.
Неактивен Dora
Hero Member

« Отговор #19 -: (Петък) 12 Май 2017, 21:44 »

Самия Дънов казва, че в бъдеще религии няма да има.А ще е само една- на любовта! Дава надежда поне човека!Реална, с план и подробно обяснение.
Активен

Неактивен herrian
Hero Member
Помни края

« Отговор #20 -: (Петък) 12 Май 2017, 21:49 »

Самия Дънов казва, че в бъдеще религии няма да има.А ще е само една- на любовта!

Свети Апостол Павел го е намекнал 2000 години преди него.

Няма нищо, което вече да не е казано хилядолетия по-рано.

И пак не ми отговори по въпроса за "божествеността" на бесадъно
Активен

Живота е свещен.
Неактивен Dora
Hero Member

« Отговор #21 -: (Петък) 12 Май 2017, 21:51 »

Да де.  Ето я цялата книга Науката и Възпитанието.
Активен

Неактивен herrian
Hero Member
Помни края

« Отговор #22 -: (Петък) 12 Май 2017, 21:56 »

Хайде, обясни тук, защо той се е смятал за нещо повече от Христос и го е отрекъл.
Активен

Живота е свещен.
Неактивен Dora
Hero Member

« Отговор #23 -: (Петък) 12 Май 2017, 21:58 »

Стига с това, нали го коментирахме преди.  Ти Бог като човек ли си го представяш? Той ти вика, че Цялото е БОГ.Как може той да е цялото? Значи има друго предвид. Че го разбира, вижда и владее съвършено точно.

Виж това:
http://www.bialobratstvo.info/%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B8/%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%8F%D0%BB%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%E2%80%93-%D0%BA-%D0%B7%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B2-%D1%82-1/%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%B5%D1%82%D1%8A%D1%80-%D0%B4%D1%8A%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%B8-%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BC%D1%83-%D0%B7%D0%B0-%D0%B1%D0%BE%D0%B3%D0%B0
Активен

Неактивен Dora
Hero Member

« Отговор #24 -: (Петък) 12 Май 2017, 22:05 »

“За мен свободата е нещо реално. Аз я опитвам в себе си. За мен светлината е нещо реално. Всеки ден сме обгърнати в нея. Троеличието на Бога така виждам. Ако така разбираме, има смисъл. Някои разбират външното троеличие – в три лица. Аз съм виждал картина: Бог нарисуван в три лица: две настрани и едно отзад – в триъгълник. Виждали ли сте такава картина? Художникът е искал да изрази нещо. Първото лице на Бога – това е Любовта. Второто лице на Бога – това е Мъдростта. Третото лице на Бога – това е Истината. Отражението на първото лице на Бога – това е животът. Отражението на второто лице на Бога – това е светлината, знанието. Отражението на третото лице на Бога – това е свободата, просторът. Троеличието на Бога тогаз има смисъл. По отражение схващаме Бога. А пък щом дойде Истината при мен, аз имам самата реалност. Щом схващам светлината, знанието, аз имам отражението в себе си. Щом имам живота в себе си, аз имам отражението на Бога. Всеки ден аз преживявам троеличието на Бога. В това отношение Бог живее в мен.”
Активен

Неактивен herrian
Hero Member
Помни края

« Отговор #25 -: (Петък) 12 Май 2017, 22:12 »

Не-не, небягай от въпроса. Отговори , а недавай линкове към мъгляви тълкувания.
Да не споменавам и за расизма,  който е проповядвал : лемурийците били черни заради първородния грях видиш ли, а тлаватлийците били червени гиганти, и т.н. висши, нисши...бели, черни... Това също го пообясни малко, че невдявам кво е виновно едно бебе, че се е родило черно, жълто или бяло, австралиец или пигмей.
Активен

Живота е свещен.
Неактивен herrian
Hero Member
Помни края

« Отговор #26 -: (Петък) 12 Май 2017, 22:22 »

“За мен свободата е нещо реално. Аз я опитвам в себе си. За мен светлината е нещо реално. Всеки ден сме обгърнати в нея. Троеличието на Бога така виждам. Ако така разбираме, има смисъл. Някои разбират външното троеличие – в три лица. Аз съм виждал картина: Бог нарисуван в три лица: две настрани и едно отзад – в триъгълник. Виждали ли сте такава картина? Художникът е искал да изрази нещо. Първото лице на Бога – това е Любовта. Второто лице на Бога – това е Мъдростта. Третото лице на Бога – това е Истината. Отражението на първото лице на Бога – това е животът. Отражението на второто лице на Бога – това е светлината, знанието. Отражението на третото лице на Бога – това е свободата, просторът. Троеличието на Бога тогаз има смисъл. По отражение схващаме Бога. А пък щом дойде Истината при мен, аз имам самата реалност. Щом схващам светлината, знанието, аз имам отражението в себе си. Щом имам живота в себе си, аз имам отражението на Бога. Всеки ден аз преживявам троеличието на Бога. В това отношение Бог живее в мен.”

Горе долу това би казал и сатанаил, който е имал претенциите, че все пак е първородния син. За реалности може да говори само баш дявола, който се изживява като господар на материалния и задгробния свят. 
Дора, те хората са го написали одавна : " Ще се навъдят лъжепророци и всички ще казват "аз съм Христос", но ни един не ще е..." .
Активен

Живота е свещен.
Неактивен Dora
Hero Member

« Отговор #27 -: (Петък) 12 Май 2017, 22:24 »

Нямам време да вадя цитатите обяснени сега, утре ще отговоря. Обаче ти да вадиш просто така един цитат, без да си прочел цялата лекция, направо е абсурд да разбереш.
Активен

Неактивен herrian
Hero Member
Помни края

« Отговор #28 -: (Петък) 12 Май 2017, 22:29 »

Да, ей сега сядам да преписвам Новият Завет, само защото ти не си го чела дори повърхностно.

Обаче виж дънов го знайш.

Свети Константин-Кирил Философ има една много хубава фраза по въпроса. Ама си я намери сама, ако въобще си го чувала, разбира се.
« Последна редакция: (Петък) 12 Май 2017, 22:39 от herrian » Активен

Живота е свещен.
Неактивен форум
Hero Member
Публикации: 3754

« Отговор #29 -: (Петък) 12 Май 2017, 22:56 »

Не мисля, че има място за въпроси, когато фактите са пределно ясни.

1. Не е нужно, да си нещо различно от обикновен човек, за да кажеш нещата, които е казал Исус Христос.

2. Не е нужно да се приравняваш на каквото и да е, след като и обикновен човек може да каже всичко, казано от Христос.

3. За да се изрекат всички тези неща, които е изрекъл Христос, не е нужно нищо друго, освен здрав разсъдък. Всеки човек на този свят е способен на здрав разсъдък по рождение, и през целия си живот, стига доброволно да не се откаже от него.

Смехотворното и едновременно с това плачевното е, че онзи рояк последователи на имена и икони, които се кланят на думите от имената и иконите, НЕ ПРОУМЯВАТ И В НЕПРОУМЕНИЕТО СИ ЧЕСТО ОТХВЪРЛЯТ ИМЕННО ЛОГИКАТА НА ЗДРАВИЯ РАЗСЪДЪК, който първоначално е произвел думите, запомнени уж като казани от светци.

А истината е, че тези думи са казани от обикновени хора, ПРЕДИ въпросните имена и икони да са били родени. Просто имената и иконите са били по-добър медиен Пи-Ар, останал по-трайно в паметта.

И не е нужно, някой да бъде последовател на Дънов, за да проумее простия продукт на здравия разсъдък.

И не е нужно, някой да бъде религиозен последовател, за да проумее простия продукт на здравия разсъдък.

И не е нужно, когато някой най-обикновен човек повтаря същите думи на здравия разсъдък, да бъде обвиняван, че не е Христос и да бъде пренебрегван, защото не е Дънов.

Но онзи, който доброволно е сдал здравия си разсъдък... който доброволно се е съгласил да несъзнава и да бъде проводник на робството, има нужда да се прехласва по неща свърхестествени и необичайни, защото единственият начин да се докосне до здравия разсъдък, е като го олицетвори, обожестви и като го направи свещен и мистичен.

По този начин обикновената човешка природа се МИСТИФИЦИРА и се обявява за нещо непознаваемо.

Което е пълен абсурд.

Така че... за кви въпроси става дума тук... Тук става дума просто за една, която е забравила какво значи здрава почва под краката. Една от цял легион. Това не се лекува с въпроси; жалко, понеже би било много лесно.
Активен

Страници: 1 [2] 3 4 ... 10   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: