Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Що е то - Религия?  (Прочетена 699 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен форум
l
*
Публикации: 728
xaumana@abv.bg

« -: (Неделя) 10 Март 2013, 17:36 »

Ти си религиозен, Страшку. Просто споделям информация, в случай че е станало без твое знание..
« Последна редакция: (Неделя) 10 Март 2013, 19:15 от admin » Активен

Неактивен mila
Full Member
Публикации: 163

« Отговор #1 -: (Неделя) 10 Март 2013, 17:49 »

Форум, имам една молба към теб. Направи ми дисекция на понятието 'религия'. Заинтригува ме, а за мен е изключително важно да си уточним понятията, за да няма недоразумения в коментарите, впоследствие.
Активен
Неактивен Страшку
Hero Member
Публикации: 856
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #2 -: (Неделя) 10 Март 2013, 18:32 »

Не
Изразих мнение от опит, а не от четене на книжки. Няма нужда да затвърждаваш твоето. Достатъчно изчерпателно си се пояснил. И по-важното да не забравя - не съм религиозен.
Активен

Човешкото развитие е пътят от примитивното през сложното към простото.
Неактивен форум
l
*
xaumana@abv.bg

« Отговор #3 -: (Неделя) 10 Март 2013, 18:35 »

Не
Изразих мнение, няма нужда да затвърждаваш твоето. Достатъчно изчерпателно си се пояснил. И по-важното да не забравя - не съм религиозен.

Страшку, аз наистина не мисля така. Нищо не пречи да провериш, просто за да си сигурен. Пък ако искаш си бъди религиозен, ако искаш не.

Форум, имам една молба към теб. Направи ми дисекция на понятието 'религия'. Заинтригува ме, а за мен е изключително важно да си уточним понятията, за да няма недоразумения в коментарите, впоследствие.

Религия e организирана колекция от системи вярвания и културни системи, които направляват човека към духовни и морални ценности. - превод от уикипедия.

- вярване е психологическо състояние, в което индивидът счита определено твърдение за вярно.
- култура, култивиране е упражняване на контрол върху определени фактори, свързани с развитието.
- духовно е онова, което не касае телесното.
- морал е система за нормативно поведение.

Религия е... колекция от психологически състояния, придаващи истинна стойност на различни твърдения... и колекция от системи за контролиране на фактори, определящи развитието... които манипулират човека в посока нетленност и нормативно поведение.

Казано с лични, по-прости и скандални думи, религия е интерес, който е външен за и чужд на личността, и който личността е заставена да следва.
Активен

Неактивен Страшку
Hero Member
Публикации: 856
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #4 -: (Неделя) 10 Март 2013, 18:46 »

Страшку, аз наистина не мисля така. Нищо не пречи да провериш, просто за да си сигурен. Пък ако искаш си бъди религиозен, ако искаш не.
Приемам позицията ти спрямо мен. Имаш право да тълкуваш нещата както намериш за добре.
Според мен не разбираш смисъла на думите религия и вяра, когато ги употребяваш - от тук идват раминаванията най-вероятно. Undecided
По-горе споменах, че въображението е неотменна част от човешката същност - вярата също. Но вярата не идва от четене на книжки, а от живота.  hi
Мисля, че отклоняваме темата.
Активен

Неактивен форум
l
*
xaumana@abv.bg

« Отговор #5 -: (Неделя) 10 Март 2013, 18:55 »

Приемам позицията ти спрямо мен. Имаш право да тълкуваш нещата както намериш за добре.
Според мен не разбираш смисъла на думите религия и вяра, когато ги употребяваш - от тук идват раминаванията най-вероятно. Undecided
По-горе споменах, че въображението е неотменна част от човешката същност - вярата също. Но вярата не идва от четене на книжки, а от живота.  hi
Мисля, че отклоняваме темата.

Искаш да кажеш, че не мога да позная религиозния човек, когато го видя? Темата все пак е "Подсъзнателно обучение" - ходи се опитвай да докажеш кое не е по нея.
Активен

Неактивен mila
Full Member
Публикации: 163

« Отговор #6 -: (Неделя) 10 Март 2013, 18:59 »

Форум, за да има равностойност при анализа ще ползвам същия източник, които ти цитира, като добавя пропуснатото от теб:
wikipedia:
           Етимология:
От relego

Препрочитане, от лат. re (отново) + lego (в смисъла на „чета“), като това се свързва с препрочитането свещените писания.
    Внимателно разглеждане, от лат. re (отново) + lego (в смисъла на „избирам“ – това е интерпретацията на Цицерон) „преглеждам пак“, „обмислям внимателно“.

От religare

Повторна свръзка с божественото, от лат. re (отново) + ligo (в смисъла на „свързвам се“, "връзвам", "съединявам"). Тази интерпретация е подкрепяна от съвременни английски учени, като Том Харпър, но е предложена още от Св. Августин, повтарящ тезата на Лактанций.
    Поемам задължение или връщам се в робство — това е алтернативна интерпретация на „повторното свързване“, подчертаваща усещането за служение на божеството. Възможно е произхода на този вариант да е от Августин. Изтъквана предимно от противници на религиозното мислене, тази интерпретация се смята за неточна и оскърбителна за последователите на религиите.

От res + legere

Относно събирането — от лат. res (аблатив на re, „обръщам внимание на, разглеждам нещо“) + legere (събирам), което има отношение към консолидиращата роля на религията.

Админ, Премести ако е нужно коментара ми в раздел, свързан с Религия
Активен
Неактивен форум
l
*
xaumana@abv.bg

« Отговор #7 -: (Неделя) 10 Март 2013, 19:13 »

Не разбирам, какво искаш да кажеш с "равностойност при анализа"?
« Последна редакция: (Неделя) 10 Март 2013, 19:16 от admin » Активен

Неактивен blade
Newbie
*
Публикации: 32

« Отговор #8 -: (Вторник) 24 Юни 2014, 12:59 »

Eto nещо интересно поне за мен.

Is Doctor Who a Religion?
https://www.youtube.com/watch?v=3Csjr8bXvPw
Активен
Неактивен bg2
Full Member
Публикации: 149

« Отговор #9 -: (Неделя) 29 Юни 2014, 11:52 »

Религията от гледната точка на "ню-ейдж психолозите"

http://www.mindvolution.net/wisdom/dogma.html

http://www.mindvolution.net/wisdom/divinemind.html

Ще се въздържа от коментар.
Активен

Неактивен ARRI
Hero Member
Публикации: 1571

« Отговор #10 -: (Сряда) 09 Юли 2014, 21:43 »

Относно религията...И аз не съм им голям фен...Нооооо...като гледам настъпващите евро атлантически ценности кат педофилия....инцест.....*едеразтия и пр., предпочитам да си има религия и религиозни християнски ценности.....За християнски говоря...не за мюслитата и останалите джихадисти....Европа повече от всякога има нужда от Християнството....Колкото да е фалшиво и кичозно, по-добре е от новите еврогейски ценности дето ни ги налагат.... Evil

Прав ли съм...? Ми прав съм.....!
За тва нека да спрем да подлагаме на съмнение християнството, че *едеразите само това и чакат.....веднага ша си прокарат тяхните си *едеразки интереси....Факт....За тва ТИХО !!!! И не подлагайте на съмнение Христос, че *едераза дебне от зад ъгала..... Grin.....

Активен

Ако искате картина на бъдещето, представете си ботуш, който стъпва върху човешкото лице и остава там завинаги.Оруел
Неактивен Psyhea
Hero Member
Публикации: 1843
Дата на регистрация 2012-12-12!

« Отговор #11 -: (Четвъртък) 10 Юли 2014, 09:07 »

Ами,че той Христос си съществува.
И кво от тва?
И Чикатило съществува някъде в някоя времева линия..
И кучето на съседите съществува..
И аз съществувам..
И ти Арри,съществуваш..
Е и?
Активен

Неактивен Страшкоу
Hero Member
Публикации: 1123
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #12 -: (Четвъртък) 10 Юли 2014, 11:33 »

Относно религията...И аз не съм им голям фен...Нооооо...като гледам настъпващите евро атлантически ценности кат педофилия....инцест.....*едеразтия и пр., предпочитам да си има религия и религиозни християнски ценности.....За християнски говоря...не за мюслитата и останалите джихадисти....Европа повече от всякога има нужда от Християнството....Колкото да е фалшиво и кичозно, по-добре е от новите еврогейски ценности дето ни ги налагат.... Evil

Прав ли съм...? Ми прав съм.....!
За тва нека да спрем да подлагаме на съмнение християнството, че *едеразите само това и чакат.....веднага ша си прокарат тяхните си *едеразки интереси....Факт....За тва ТИХО !!!! И не подлагайте на съмнение Христос, че *едераза дебне от зад ъгала..... Grin.....

Smiley ARRI, не следиш нещата изкъсо. Църквата отдавна се е пропукала. Ето просто първите линкове през търсачката:

Развратът в църквата продължава – скрита камера (ВИДЕО +18)
Не съм гледал видеото, може да е някоя гадория...

Във Ватикана: Над 400 свещеници лишени от сан заради педофилия

Техно музика и молитви - новият облик на църквите в Швеция

Англиканската църква ще признава гей браковете
Поне седем свещеници се готвят да се омъжат за еднополовите си партньори

Това последното май го отмениха в последния момент, после май пак напъваха и т.н.
Активен

Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: