Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Какво стана с врабчетата?  (Прочетена 1913 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен bojinkata
Hero Member
Публикации: 6896
мислите определят съдбата ти

« -: (Неделя) 10 Март 2013, 17:46 »

Нямаше да я почвам тази тема, ако един приятел днес не ми обърна внимание, че в селото където живее врабчетата са изчезнали. Преди време е било наложително да си чисти всяка сутрин колата от техните"*урешки". От доста време това вече не се налагало. Като каза това, се сетих, че и ятото врабци, което всяка сутрин ме събуждаше, вече го няма в квартала. А става въпрос за една бройка от около 30-40 пилци. Дори ги хранех с хляб. Сега просто ги няма! Сега остава и лястовичките да не дойдат или изчезнат! У вас как е?
Активен

bojinkata
Неактивен x_name41
Sr. Member
Публикации: 477

« Отговор #1 -: (Неделя) 10 Март 2013, 17:59 »

Нямаше да я почвам тази тема, ако един приятел днес не ми обърна внимание, че в селото където живее врабчетата са изчезнали. Преди време е било наложително да си чисти всяка сутрин колата от техните"*урешки". От доста време това вече не се налагало. Като каза това, се сетих, че и ятото врабци, което всяка сутрин ме събуждаше, вече го няма в квартала. А става въпрос за една бройка от около 30-40 пилци. Дори ги хранех с хляб. Сега просто ги няма! Сега остава и лястовичките да не дойдат или изчезнат! У вас как е?
довечера ще разбера, когато нашите се приберат от ранчото на село Cool
Активен

"музиката удължава живота"
Неактивен user
Hero Member
Публикации: 723

« Отговор #2 -: (Неделя) 10 Март 2013, 18:28 »

Кой знае Божинка?
Криза е. Протести. Няма работа.
Изядени са сигурно. hi-hi1
Активен
Неактивен Страшку
Hero Member
Публикации: 856
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #3 -: (Четвъртък) 14 Март 2013, 15:36 »

bojinkata, относно градовете обърни внимание, че където има GSM антени и базови станции - няма врабчета, няма пчели, няма нищо! Всичко бяга от там. Провери как е обстановката при теб относно антените. Според мен това е причината.
А за твоя приятел в селото, може и друга да е причината. hi
Активен

Човешкото развитие е пътят от примитивното през сложното към простото.
Неактивен Martin
Full Member
Публикации: 102

« Отговор #4 -: (Четвъртък) 14 Март 2013, 15:38 »

bojinkata, относно градовете обърни внимание, че където има GSM антени и базови станции - няма врабчета, няма пчели, няма нищо! Всичко бяга от там. Провери как е обстановката при теб относно антените. Според мен това е причината.
А за твоя приятел в селото, може и друга да е причината. hi
Може и това да е, аз мярках тук-там врабчета тези дни, обаче в парка и там не са толкова близо антените
Активен
Неактивен Вещичка
Hero Member
Публикации: 820
Виждам те!

« Отговор #5 -: (Четвъртък) 14 Март 2013, 17:02 »

Божинка,

сигурно са дошли в нашето село  Grin Grin Grin. Не млъкват гадините - разграчили са се, сякаш е цъфнала та е вързала пролетта. Дори и да решиш да си поспиш на обед, нема братче - тия вдигат такава врява, че и умрелите от гробищата ще събудят  hi-hi1 hi-hi1 hi-hi1...
Активен

Неактивен Страшку
Hero Member
Публикации: 856
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #6 -: (Четвъртък) 14 Март 2013, 17:13 »

Ооо, не ми говори като легна по-късно и сутрин искам да си поспя, какви концерти правят лятото, че не е истина просто!
Активен

Човешкото развитие е пътят от примитивното през сложното към простото.
Неактивен bojinkata
Hero Member

« Отговор #7 -: (Четвъртък) 14 Март 2013, 18:08 »

Ми то антените са си от десетина години, но това не им пречеше. Тези няколко месеца ги няма. Но днес сутринта засякох 5 броя да се гонят по клоните. Тези са първите. Може би ще дойдат още.
Активен

bojinkata
Неактивен alexxx39
Full Member
Публикации: 182

« Отговор #8 -: (Четвъртък) 14 Март 2013, 20:30 »

Не е лесно да си врабче на днешно време ,в града постоянно те дебнат гладни котки,хубавите дръвчета където можеше да се скриеш и да си свиеш гнездо ги изсякоха щото не са културни,а и напоследък са се навъдили едни гладни ястреби дето преди си стояха по селата и горите,а откакто хората почнаха да си говорят по джиесемите ,незнам защо ама на женските нещо не им се люпят яйцата все запартъци излизат,да не говорим за храната преди ще намериш я някоя недоядена баничка я някоя кифла до контейнера ,ама вече няма ,има едни клошари дето обират всичко и за нашего брата врабчето не оставо нищо,та не е лесно да си врабче на днешно време.
Активен
Неактивен bojinkata
Hero Member

« Отговор #9 -: (Понеделник) 16 Май 2016, 11:50 »

Врабчетата намаляват, скоро ще изчезнат
Градовете стават все по-непоносима среда за тях
Обновена: 16 май 2016 07:53 | 16 май 2016 07:52, Вера К. Александрова
45

Снимка: архив Булфото
Популациите на врабчета у нас драстично намаляват. През последните години те са все по-голяма рядкост в градовете и числеността им се топи бързо. Големите населени места се оказват все по-непоносима среда за врабчетата - сред основните причини са намаляващите зелени площи, липсата на места за гнездене и замърсяванията.

"Средата се променя и това пречи на живота им. Зелените площи намаляват, а тези, които остават, са предимно с идеално окосен райграс, обработват се с препарати и това убива насекомите. Врабчетата се хранят с тях в размножителния период и намирането на храна става все по-трудно", обясни експертът Светослав Спасов, цитиран от "Труд".

Той допълни, че заради ремонтираните фасади на сградите стават все по-малко местата за гнездене като пукнатини и дупки. Птиците, които не мигрират, все по-трудно намират семена и друга храна през зимата.

Полските врабчета, които обитават селата, също драстично намаляват заради масовото им обезлюдяване.

”Където няма хора, няма кокошки и други домашни животни, няма и храна за врабчетата. Освен това опустяващите места се населяват с хищници и врабчетата изчезват", обясни още експертът.

По думите му врабчетата са индикатор за състоянието на средата, в която живеем, и намаляването им е показателно, че тя става все по-лоша.

По публикацията работи: Вера К. Александрова

Прочети още на: http://www.dnes.bg/obshtestvo/2016/05/16/vrabchetata-namaliavat-skoro-shte-izcheznat.302545
Активен

bojinkata
Неактивен зеленика
Newbie
*
Публикации: 41

« Отговор #10 -: (Петък) 10 Февруари 2017, 20:02 »

А при мен има цели рояци врабчета ежедневно, те са най–многобройните посетители на хранилките. Доста време им трябваше обаче, докато се престрашат,постепенно скъсяваха дистанцията, но сега вече им паднаха всички задръжки, чувстват се като у дома си. Цялата тераса се превърна в една голяма хранилка, но си има и негативи, врабчетата кълват и рушат мазилката. Отвън е много оживено и шумно още от ранни зори, стават и свади, най –нахални и свадливи са врабчетата, идват още чинки, синигери,гугутки, най–респектиращи са сойките. Щом се появят те,всички останали почтително се отдръпват настрани, замлъкват и чакат присмехулките да си тръгнат.Сойките са големи и много атрактивни, една сутрин се събраха цели пет–толкова много накуп  не бях виждала никога. Laugh
Активен
Неактивен зеленика
Newbie
*
Публикации: 41

« Отговор #11 -: (Събота) 11 Февруари 2017, 10:55 »

И тъй като тук започнах някакъв своеобразен разказ за мен и птиците, тук ще продължа.Между нас се получи една особено силна връзка, нещо като неписано  споразумение.Аз се задължавам, от моя страна, да поставям хранилките всяка сутрин, а те от своя,да идват и да си похапват и ако не навлизам в личното им пространство и не ги притеснявам, мога да ги съзерцавам , те нямат нищо против.Ако някоя сутрин се забавя, те ме викат и ме чакат,накацали по клоните на дърветата, насочили цялото си внимание към вратата на терасата, откъдето знаят, че ще се появя. Сигурни са, че няма да ги изоставя, вярват в мен, познават ме, знаят, че ги обичам.Това е обич, без привързване, без изискване.В края на март ще се разделим, но когато отново падне сняг, аз знам, че те ще са тук и ще ме очакват.. Smiley 
Активен
Неактивен meander
Hero Member
Публикации: 1578
"Муха влиза само в отворена уста"

« Отговор #12 -: (Събота) 11 Февруари 2017, 19:49 »

Grin
Най големия кеф е че няма да пропуснат да те навестят със малките си и да ти ги покажат.Даже ако им дадеш някоя троха ще ти ги докарат във краката.
 Cool
Активен

Ако кажеш истината, не ти се налага да лъжеш.
Ако не знаеш какво да правиш, ела на себе си.

„Ползата от книгата за този, който няма собствен ум,
       е като ползата от огледало за слепия.”
Неактивен bojinkata
Hero Member

« Отговор #13 -: (Понеделник) 20 Март 2017, 17:26 »

Къде отидоха врабчетата? Популацията им пада с 30%
Причината – презастрояване, замърсяване, малко зелени площи

Само за последните 10 години популацията на домашното врабче е намаляла с 31%, алармираха от БДЗП.

Птиците са реален индикатор за случващото се около нас, а врабчетата, като градски птици, могат да бъдат показател за това какво се случва със средата, в която ние живеем.

Презастрояване, замърсяване на въздуха, липса на достатъчно зелени площи - това са само част от причините, поради които популацията на градските птици намалява, коментираха експертите от неправителствената организация.

От БДЗП днес дадоха старт на кампанията за преброяване на врабчетата.

Тя ще се състои за първи път България, като мисията ù е да оцени състоянието на трите най-често срещани вида врабчета - домашно, полско и испанско.

Броенето започна в 9 ч. на 8 април в цялата страна и ще приключи в 12 часа.

Идеята е в кампанията да могат да се включат всички, като отделят 10 минути, наблюдават зоната около себе си, преброят врабчетата и запишат данните на адрес - vrabcheta.bg.

Предвижда се инициативата да бъде ежегодна.

"Първата година ще обобщим резултатите и ще обявим местата на броене с отчетените числености за трите вида врабчета, а след три години ще представим данни за тенденциите в популациите, ще анализираме данните и ще дадем отговор на въпроса намалява или се увеличава популацията на врабчетата в населените места",  каза Йордан Христов, отговорник за Мониторинга на обикновените видове птици в БДЗП.

Резултатите от преброяването ще бъдат обявени на 10 април.

Предвидени са награди, които ще зарадват някои от участниците чрез жребий – бинокъл, определители, къщичка за птици.

В рамките на кампанията ще има и различни инициативи за малчуганите.

На 1 април, Международния ден на птиците, в Музейко и в Столичния зоопарк ще бъде представена кампанията и децата ще могат да се включат в работилници за врабчета от различни материали.

По публикацията работи: Камелия Цветанова

Прочети още на: http://www.dnes.bg/obshtestvo/2017/03/20/kyde-otidoha-vrabchetata-populaciiata-im-pada-s-30.335415
Активен

bojinkata
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: