ВИДЕО:
Млад плодов прилеп скимти, докато го галят05 декември 2016

Смяна на дограма на столичен балкон завърши с избиването на десетки прилепи, съобщава bTV. Част от животните, които са защитен вид, са били зазидани и по-късно спасени от природозащитна организация.
Често във фугите по панелките прилепи прекарват там целия си зимен сън. При ремонт на тераса в столичен блок мъж открива колонията прилепи и изхвърля 50-ина от тях през балкона. Повечето умират, а ремонтът продължава.
В стената са зазидани още прилепи. Фондация "Дивите животни" получава сигнал от съсед и успява да спасят 9 от животните.
У нас прилепите са защитени от закона диви животни, които са застрашени от изчезване.
„Много малко хора знаят, че градовете са пълни със същества като прилепите и това е добре, защото те ни спасяват от много насекоми, ако трябва да гледаме по този начин каква полза носят на човека - те носят безкрайна полза на човека”, обясни Любомила Кривошиева, управител на Фондация „Дивите животни”.
Оцелелите прилепи са във ветеринарна клиника, където ще се опитат да ги спасят. Убиването на защитен вид се наказва с глоба от 2000 до 10 000 лева и до 3 години затвор.
На този
сайт на Федерация на природозащитни сдружения "Зелени Балкани" можете да разберете повече за прилепите в България. На него ще намерите както много образователен материал, така и добър снимков материал. Не забравяйте да проверите и горните менюта. Ето извадка от тях:

Малко от нас са обръщали поглед към смълчаното вечерно небе, в топлите летни вечери, за да открият колко изпълнено с живот е то.
Въпреки че повечето от нас не са имали директен контакт или дори не са забелязвали прилепите, те са близки наши съседи и живеят навсякъде около нас - дори в градовете. Много видове намират подходящи убежища в създадената от човека градска среда. Фуги на панелните блокове, тавански помещения, пукнатини в сградите, празнини под керемиди или пространства между тухлите предлагат сигурност за видове като малкото кафяво прилепче (Pipistrellus pipistrellus), ръждивия вечерник (Nyctalus noctula), сивия дългоух прилеп (Plecotus austriacus) и др.
Често тайнственото присъствие на прилепите остава скрито за човека, но в някои случаи се стига и до “конфликт” с хората – например заради шумните колонии на ръждивия вечерник във фугите на панелните блокове.
Често се случва и заблудени прилепи да влязат в помещения, обитавани от човека, което предизвиква инстинктивния страх на много хора, предизвикан от предрасъдъци или незнание.
Това, което е важно да знаем е, че присъствието на прилепите не представлява заплаха за хората. Като всяко диво животно прилепите избягват контакта с хората. В случаите, когато по случайност попадат в домовете ни, това вероятно е далеч по-стресиращо за тях от колкото за хората. В тези случаи можем просто да им помогнем да се спасят от нашето присътвие

)
Въпреки, че в някои случаи прилепните колонии предизвикват известно неудобство на хората (поради вдигания шум и пр.), всичко е въпрос на нагласа. Обикновено хората с радост приемат загнездилата на перваза им лястовица или щъркела свил гнездо до домовете им, а в същото време се страхуват и ужасяват от прилепчето кацнало на терасата им. Малко от хората обаче знаят колко интересни, полезни и застрашени са прилепите и робуват на инстинктивния си страх от тези тайствени животни.
Повече за прилепите в градовете и какво да направите ако прилепче попадне в дома ви можете да научите
ТУК.