Страници: 1 [2] 3 4 5   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Тема за пчелите и пчеларите  (Прочетена 2127 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен МИТКО
Restricted
*
Публикации: 1892

« Отговор #15 -: (Вторник) 01 Ноември 2016, 20:35 »

.......................................
« Последна редакция: (Вторник) 01 Ноември 2016, 20:44 от МИТКО » Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #16 -: (Вторник) 01 Ноември 2016, 20:43 »

http://prikachi.com/images.php?images/174/8950174B.jpg

http://prikachi.com/images.php?images/177/8950177P.jpg

http://prikachi.com/images.php?images/182/8950182P.jpg
Активен

Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #17 -: (Вторник) 01 Ноември 2016, 20:49 »

Психеьо   огромно   благодаря   и  целувка  по  бузата! hi hi hi
Активен

Неактивен big mama
Full Member
Публикации: 220

« Отговор #18 -: (Сряда) 02 Ноември 2016, 06:13 »

Психо, и от мен благодарности, целувки и .... каквото си поискаш!
Митко, светна ми под шапката! Горе-долу. Кошерът е с идеална вентилация и няма да задържа влага, но тези решетки от южната страна, пчелите не ги ли затварят с прополис? Или над рамките има някаква преграда? В смисъл, че остава въздушна възглавница между рамките и капака?
Активен
Неактивен big mama
Full Member

« Отговор #19 -: (Сряда) 02 Ноември 2016, 06:25 »

Митко, при това положение, доколкото виждам, рамките не са в посока север - юг, а в посока изток -запад, на пук на всички правила! Smiley
Активен
Неактивен big mama
Full Member

« Отговор #20 -: (Сряда) 02 Ноември 2016, 06:47 »

http://bultimes.com/kakvo-shte-se-sluchi-sas-sveta-kogato-pchelite-izcheznat/
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #21 -: (Сряда) 02 Ноември 2016, 09:20 »

Наборе,  не  сме  набори.   Аз  се ограничавам  с  целувка  по  бузата,  не  се  наемам  вече  да  правя  нещо  с  жени  по-малки  от  децата  ми,  а  ти ...........  което  ще  рече,  че  си  по-млад  и  то  доста. 

http://xcombg.net/index.php?action=post;topic=2347.15;num_replies=20  

Има  и  други  филмчета,  обърни  внимание  как  строят  пчелите  в  естествени  условия,  аз  съм  имал  два  такива  кошера,  но  кръгли  и  мога  да  потвърдя,  че  разположението  на  питите  не  е  симетрично.   
        Мрежата  която  виждаш  в  новия  кошер  е  2/2см  но  зад  нея  има  тънка  мрежа  за  комарник.  Да  заклейват  я,  но  леко  и  въздуха  преминава.   Обърни  внимание  на  стария  той  е  за  шест  семейства.  Оказа  се  неудобен  за  работа  когато  семействата  достигнат  пълното  си  развитие   не  може  да  са  работи,  пчелите  са  твърде  много.  От  този  кошер  съм  вадил  мед,  когато  другите  колеги  са  хранели  пчелите.   
Активен

Неактивен big mama
Full Member

« Отговор #22 -: (Сряда) 02 Ноември 2016, 10:01 »

Наборе, и аз съм като теб, че дори и моногамен, като екстра ! Wink
Не ми каза как са ориентирани рамките: север-юг или изток-запад? Нямам представа как в природни условия пчелите разполагат питите. сигурно има някакви принципи, най-вече с разположението на гнездото спрямо слънцето.
 Прието е рамките да се разполагат с ориентация север-юг, защото през зимата семейството се струпва от по-топлата, южна страна и така има достъп до меда от всички рамки. В противен случай, ако рамките са с ориентация изток-запад, семейството през зимата ще се събере само върху 1-ва и 2-ра рамки, най-южните, и дори при наличие на достатъчно мед в кошера, пчелите не могат да припълзят назад до него и ще загинат от глад.
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #23 -: (Сряда) 02 Ноември 2016, 10:26 »

Питите  в  природата  пчелите  не  ги  разполагат  спрямо  слънцето,  а  спрямо  прелката  във  всички  случаи  ги  изграждат  радиално.  Само  ние  хората  понеже  сме  много  "умни"  им  налагаме  нашите  правила.  Според  нас  разположението  на  питите  е  два  вида  студено,  когато  питите  са успоредни  на  прелката  и  топло  когато   са  перпендикулярни на  прелката,  а  според  пчелите  правилно  е  средното  положение.  Затова  ако  искаме  да  угодим  малко  на  пчелите  трябва  да  сложим  прелката  в  един  от  ъглите. 
Активен

Неактивен форум
Hero Member
Публикации: 3754

« Отговор #24 -: (Сряда) 02 Ноември 2016, 15:57 »

Хм. А как се представят пчелите в един нов кошер? Прави се кошера, и после как се въвеждат пчелите вътре?

Има ли такова нещо те сами да си го избират? Нямам представа как става. Но ако могат сами да си избират кошера, това няма ли да отговори на всеки въпрос...
Активен

Неактивен big mama
Full Member

« Отговор #25 -: (Сряда) 02 Ноември 2016, 18:09 »

Има няколко начина за заселване на нов кошер. Ако е с естествен рояк, преди още да излети рояка от стария кошер, пчели-разузнавачи търсят място за настаняване. Връщат се и докладват. Тогава излита рояка. В това отношение не блестят с особен интелект. Такива глупости съм виждал ! Обикновено рояка се захваща за някой клон на близко дърво. Определено не могат да изкарат зимата там. Може и под някоя стреха, което е по-добър вариант, поне няма да ги вали. По изключение намират хралупа (защото няма стари дървета) , таван на някоя къща или празен стар кошер. Това е така, защото пчелите са изкуствено урбанизирани, за удобство на хората.
В парк Кайлъка, до Плевен, преди повече от 20 години съм виждал пчелно семейство в хралупа на една огромна стара акация. Намира се в североизточната част на парка.Това семейство до днес още си живее там, без "грижи" от хората.
Иначе рояк с е хваща лесно. Е, почти, зависи къде се е захванал. Ако е много на високо и не може да се достигне, просто го оставям. Ето как го правя аз: Вземам празен кашон от восъчни основи (защото размера е подходящ) и го натривам с маточина. Пчелите обожават този аромат. В кашона, по средата, на дъното му  съм сложил стара изградена рамка. И този кашон , с отвора надолу, закрепвам над рояка, който се е захванал за някой клон. Много бързо пчелите се намъкват в кашона и покриват рамката. Тогава ги местя. Когато пчелите са в състояние на роене, те не жилят.Можеш с шепи да ги събираш.И обърни внимание: местя ги в кошер, който аз съм им избрал, на място, което аз съм избрал. Просто човека хиляди години вече наблюдава и експлоатира пчелите, че е направил нещата така, че на него да му е удобно. Така че пчелите за медодобив нямат кой знае какъв избор. И все пак им се осигурява удобно убежище.
За другите методи ще пиша по-късно. Нека първо Митко да напише за биологията на пчелите и размножаването им, защото сега нищо няма да разберете. Материята е много голяма, със специфична терминология. Ако не знае човек какво е маточник, как да му обясня как се прави отводка за ново семейство !?
Активен
Неактивен big mama
Full Member

« Отговор #26 -: (Сряда) 02 Ноември 2016, 18:37 »

Форум, надявам се че ме разбра. Ако се оставят пчелите сами да си избират жилище, то човека не може да ги експлоатира. То може, но ще унищожи семейството, т.е. добива на мед ще е еднократен.
Съществуват над 400 вида пчели. Само няколко вида от тях имат жило. И само апис мелифиция (медоносна пчела) създава свръх запаси от мед. За да презимува спокойно едно пчелно семейство са му необходими около 8-10 кг. мед, до пролетта, когато цъфнат растенията. Същото това семейство, ако е здраво и многобройно и при подходяща растителност около него, е произвело 50-60 кг. мед. Точно този ефект използват пчеларите.
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #27 -: (Сряда) 02 Ноември 2016, 20:31 »

Ще  обобщя  моето  разбиране  за  пчелното  жилище. 
       1/ Питите  трябва  да  бъдат  тесни / дълбоки  така,  че  да  може  да  се  осигури  поне  25/35 сантиметров   медови  венец  за  зимата.
       2/ Плодника  трябва  да  има  3  медови  рамки  /по  една  и  половина  в  краищата  на  гнездото/  За  една  майка  снасяща  между  1500/2000  яйца  на  ден  са  нужни  4/5  пити  с  размери  50/30 см  /10000 килийки/ 
       3/ Добра  вентилация  Кошера  трябва  да  има  тяга,  и  да  може  да  диша  /да  има  влаго-обмен/   
       4/ Да  се  има  предвид,  че  мъртвото  дървото  и  особено  навлажненото  при  -20 градуса  то  се  превръща  в  буца  лед.   
Активен

Неактивен форум
Hero Member
Публикации: 3754

« Отговор #28 -: (Четвъртък) 03 Ноември 2016, 09:56 »

Хм... Яйцето е радиално, и има вътрешен еко-обмен на влага и газове, има и различни вътрешни климатични зони. Заради голямата си геометрична натовареност винаги поддържа равновесие във всичко - налягане, топлообмен, влага и тн...

Може би, ако се измисли как яйцето, като форма, да се направи достъпно за намеса (контролирано и удобно извличане на меда по нужда на развъдчика), това ще да е най-добрия кошер..

Но може би ще е трудно за изработване.
Активен

Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #29 -: (Събота) 05 Ноември 2016, 21:09 »

Как  се  прави  много  силно  семейство! 
        За  целта  след  като  сме  осигурили  подходящо  жилище  стигаме  до  подхранването.  Както  е  известно  за  развитието  на  всеки  организъм  са  нужни  белтъчини  въглехидрати  минерални  вещества  и  т н.  От  многото  опити  установих,  че  най-подходящата  подхранка  е  сироп  от  суроватка  и  захар  1/1.  Захарта  не  се  разтваря  а  се  разлага,  след  което  се  добавя  прецедена  дървесна  луга  така  че  сиропа  да  стане  1,5/1.  Подхранката  се  дава  с  буркан,  обикновените  хранилки  според  мен  не  са  удачни.  Дозата  за  подхранване  е  едно  бурканче  от  детско  пюре.  Подхранването  започвам  в  първите  дни  на  февруари  без  да  се  интересувам  от  това   колко  мед  има,  просто  слагам  буркана  над  гнездото.  Движението  на  кълбото  спира  -  хранят  се  от  буркана. 
Активен

Страници: 1 [2] 3 4 5   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: