Страници: [1] 2 3 ... 5   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Тема за пчелите и пчеларите  (Прочетена 2477 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен МИТКО
Restricted
*
Публикации: 1892

« -: (Понеделник) 10 Октомври 2016, 19:52 »

Хората  занимаващи  се  с  отглеждане  на  пчели  са  два  типа   1/  Медари  /печалбари/  типичен  пример  за  такъв  вид  са  американците,  не,  че  ги  няма  навсякъде  по  света  де,  но  там  целият  отрасъл  е  на  печалбарска  основа.   2/  Другият  тип  са  хората  отглеждащи  пчели  заради  любовта  си  към  тези  трудолюбиви  насекоми  и  меда  който  изкарват  е  награда  за  полаганите  грижи.
       Нека  да  започнем  с  типа  кошери.  
       1/  Тръвна   -   Изключително  здравословно  жилище  за  пчелите.  Труден  за  работа  на  пчеларите поради  невъзможността  да  се  бъркат  в  естественият  жизнен  цикъл  на  пчелите,  и  ниски  добиви.  Когато  се  създава  "модерното"  пчеларство  не  се  отчитат  положителните  качества  на  тръвната.  Сега  от  няколко  години  се  правят  опити  да  се  въвеждат  изменения  в  съвременните  кошери  в  посока  към  тръвната.   
        Имам  един  разборен  кошер  с  качествата  на  тръвната  и  мога  да  ви  уверя,  че  пчелите  много  го  харесаха.   
« Последна редакция: (Понеделник) 10 Октомври 2016, 20:03 от МИТКО » Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #1 -: (Неделя) 30 Октомври 2016, 10:51 »

Дадан-Блат   -   Удобен  за  работа  на  пчеларите  но  за  пчелите  е  крайно  противопоказен,  защото  противоречи  на  естественото  им  жилище,  а  от  там  и  на  живот.  Липсва  вентилация,  голям  процент  влажност  и  наличие  на  мъртва  био  маса   /кожичките/  в  килийките  +  топлина  -  идеални  условия  за  развитие  на  гнилцови  заболявания  а  и  на  акари.  Да  не  говорим  за  факта,  че  пчелите  през  зимата  са  принудени  да  се  придвижват  хоризонтално,  което  противоречи  на  природата  им.  не  са  малко  случаите  на  гладна  смърт  при  наличие  на  достатъчно  мед  в  кошера. 
       Всички  тези  недостатъци  се  избягват  при  вертикалните  кошери,  но  и  при  тях  има  зона  на  смъртта  -  разстоянието  между  корпусите  от  40мм  е  непреодолимо  при  по-тежка  зима.  При  тези  кошери  неудачно  е  конструирана  рамката.     
Активен

Неактивен big mama
Full Member
Публикации: 220

« Отговор #2 -: (Неделя) 30 Октомври 2016, 11:19 »

Митко, а съществува ли система разборни кошери, чийто размери (на корпусите и рамките) да е в пропорциите на златното сечение? Килийките са в тази пропорция, диаметъра на отвора спрямо дълбочината е 1 към 1.618. Кошерите на Рут и Фарар не са в тази пропорция.
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #3 -: (Неделя) 30 Октомври 2016, 22:21 »

Тръвните  да   30/50   и40/60  За  разборни  не  знам  но  дадана  31/45   31/37   не  е    Мисля  че  идеалният  кошер  е  с  рамка  30/50,  но  забележи  дълбочината  е  50 см  дължината  30 см  и  ширина  2,5 см.  Моите  са  такива.   Около  12000 хиляди  килийки 
Активен

Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #4 -: (Понеделник) 31 Октомври 2016, 06:59 »

Ще  опиша  моят  кошер:  Най-характерното  за него  е  страничното  отваряне.   Двукорпусен,   осемрамков   рамка  30/50  висока  /  тясна  по  обем  се  равнява колкото  дадана-блата  с  магазин.  За  по-голяма  устойчивост  са  групирани  по  два  -  имат  обща  стена.
        Единственото  неудобство  е,  че  при  преглед  се  налага  да  се  вадят  питите  отвън.  Един  мой  колега  си  го  направи  така,  че  да  се  отваря  от  двете  страни  и  е  доволен  споделя,  че  изважда  при  преглед  питите  до  пилото,  тоест  медовите  и  повече  не  безпокои  семейството.   Аз  за  целта  си  имам  преносима  стойка  за  питите,  но  смятам,  че   с  двете  врати  е  по  удачен  вариант.  Дъното  е  изцяло  от   мрежа,  а  едната  страна  е  мрежа  дунапрен  и  ламарина.  Кошера  е  изключително  сух,   вентилацията  е  идеална  и  пчелите  са  доволни.  Когато  пчелите   са  доволни  са  много  спокойни.   Когато  публикувах  материала  лично  редактора   на  вестник  "Пчели"   с  делегация  идва  на  проверка,  впечатли  се  от  съдържанието  вътре,  а  годината  бе  бедна.   
Активен

Неактивен big mama
Full Member

« Отговор #5 -: (Понеделник) 31 Октомври 2016, 08:44 »

Искаш да кажеш, че разстоянието между горната /дебелата/ летва на рамката и долната летва е 50 см., а между страничните е 30 см. ?  То ако е така, този кошер ще прилича на комин. 2 корпуса х 53 см. + дъно + капак става висок около 130 см., а сечението /хоризонтално/ ще е около 35 х 35 см.
Така ли е или неправилно съм разбрал ?
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #6 -: (Понеделник) 31 Октомври 2016, 17:36 »

Искаш да кажеш, че разстоянието между горната /дебелата/ летва на рамката и долната летва е 50 см., а между страничните е 30 см. ?  То ако е така, този кошер ще прилича на комин. 2 корпуса х 53 см. + дъно + капак става висок около 130 см., а сечението /хоризонтално/ ще е около 35 х 35 см.
Така ли е или неправилно съм разбрал ?

Да  прилича  на  комин,  и  какво  от  това?  Алпийският  кошер  е  подобен.  Вътрешните  размери  са  31/31  на  110 см  И  рамката  няма  горна  и  долна  летва  -  няма  я  зоната  на  смъртта.
Активен

Неактивен big mama
Full Member

« Отговор #7 -: (Понеделник) 31 Октомври 2016, 19:03 »

Значи що годе правилно съм разбрал. Но как закрепваш восъчната основа без горна и долна летва на рамката? Или имаш рамки само в горния корпус, отдолу е празно за по добра вентилация и възможност да градят далаци ? И всичко това се обслужва странично? Много странна конструкция, въпреки че най- добре имитира естествено пчелно гнездо в хралупа.
Що не качиш някоя снимка или да дадеш линк.
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #8 -: (Понеделник) 31 Октомври 2016, 20:31 »

Щото  като  всеки  дърт   човек  не  съм  на  ти  с  компютъра.    Вместо  летви  слагам  метални  шпилки  които  намазвам  грубо  с  восък.   За  горна  летва  6  мм  а за  долна  5  мм.  А  и  добре  че  ме  подсети  не  използвам  восъчни  основи.  За  целта  нивелирам  идеално  кошера.  Този  тип  кошер  е  идеален  за  дву - майчино   отглеждане  на  семействата.  Не  съм  проверявал  това,  защото  сам  в  район  с  бедна  медоносна  растителност.  За  дву-майчино  отглеждане   си  е  нужна  силна  паша.           
Активен

Неактивен big mama
Full Member

« Отговор #9 -: (Понеделник) 31 Октомври 2016, 21:04 »

Направо ме хвърли в оркестъра!
Нали при това положение , без основа, пчелите градят повече търтееви килиики. А как вадиш меда? И центрофугата ли си модифицирал? На коя от стените слагаш ламарина с дунапрен? На южната ли? За топлоизолация? Отвън или отвътре? И защо не стиропор или фибран? Така изградените "рамки" имат ли тел? След като извадиш меда, можеш ли да ги използват отново или се разкъсват и ги претопяваш?
Виж, това са малка част от въпросите ми  Smiley Извинявам се, но ми предизвика интереса, а любопитството ми е огромно !!!
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #10 -: (Понеделник) 31 Октомври 2016, 22:52 »

Направо ме хвърли в оркестъра!  Чакай  да  преминем  към  подхранването
Нали при това положение , без основа, пчелите градят повече търтееви килиики.
    Не  е  така!   Когато  рамката  е  дълга/плитка  пчелите  започват  два  или  три  далака  при  съединяването  им  стеничките  на  килийките  не  съвпадат  и  започва  изграждането  на  търтееви  килийки,  а  веднъж  започнало  няма  спиране.  Ако  рамката  е  тясно/дълбока  и  поставим  парче  восък  2/3 см  в  средата  на  питата  върху  шпилката  то  винаги  изграждането  започва  оттам  и  далака  е  един.  Зависи  също  и  в  коя  част  на  гнездото  е  поставена  Да  поставям  два  тела  така,  че  да  разделят  площта  на  три. 
А как вадиш меда?
    С  точилка!  Първата  година  питите  са  гнездови,  през  втората  медови  и  после  ги  бракувам.  Оставям  някои  за  трета  година  ако  ще  правя  отводки,  но  само  като  медови.
 И центрофугата ли си модифицирал?  -  Не  ми  е  нужна
  На коя от стените слагаш ламарина с дунапрен? На южната ли? За топлоизолация? Отвън или отвътре? И защо не стиропор или фибран?
  Не  е  нужна  топлоизолация  както  писах  дъното  е  мрежесто!  Първо  слагам  телена  мрежа  от  тази  за  комарници  за  да  не  изгризват  пчелите  дунапрена,  след  това  е  дунапрен  5/6см  дебел,  той  поема  влагата  от  гнездото  и  завършва  с  ламарина.  Когато  слънцето  напече  ламарината,  тя  суши  дунапрана  и  "хралупата"  е  суха.  Стената  сандвич  е  от  южната,  а  прелките  от  изток  и  запад  и  са  скрити,  от  север  са  вратите.
Активен

Неактивен big mama
Full Member

« Отговор #11 -: (Понеделник) 31 Октомври 2016, 23:43 »

Благодаря !
При това положение, с прелки от изток и запад, трябва да има по-голямо разстояние между кошерите в редицата, около 2 м., а между редиците да е по-малко, и кошерите да са шахматно разположени, нали?
Наборе, я накарай някое внуче да снима кошера с телефона и прати снимките на мейла ми. Ще почерпя! drinks
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #12 -: (Вторник) 01 Ноември 2016, 09:52 »

file:///C:/Users/user/Desktop/20161101_092459.jpg
Активен

Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #13 -: (Вторник) 01 Ноември 2016, 09:56 »

file:///C:/Users/user/Desktop/20161101_092824.jpg

file:///C:/Users/user/Desktop/20161101_092843.jpg   

file:///C:/Users/user/Desktop/20161101_092632.jpg
Активен

Неактивен Psyhea
Restricted
*
Публикации: 3138
Дата на регистрация 2012-12-12!

« Отговор #14 -: (Вторник) 01 Ноември 2016, 19:22 »

Мне..Това е адреса на който се намира снимката,ама в твоя компютър.За да ни я дадеш като линк или директно изображение,трябва първо да я качиш в интернет.Много е лесно.Цъкаш на линка по-долу  и отваряш "Прикачи" което за сайт за безплатно качване на изображения.

http://prikachi.com/

Ще ти се отвори страницата на сайта и един бял прозорец в който пише

"качи наведнъж до 5 изображения с единичен размер до 4 MB.
сайтът поддържа следните файлови формати: JPG, GIF, PNG и BMP. "

под този надпис има два бутона единия на английски,другия на бг. Първо цъкаш на англ.,пише  "Browse.." ,което ще ти отвори съдържанието на компютъра и ти трябва да намериш снимката ,да я маркираш с десен бутон на мишката и после на по-долния бутон от сайта на който пише "качи".  Кливаш и готово..След секунда изображението е качено..Дърпаш *урсора надолу и ще видиш самото изображение.Кликваш върху него за да ти се отвори в нов прозорец,отгоре маркираш линка и ни го пействаш тук.А най-добре е след като отвориш самото изображение в нов прозорец да кликнеш върху него с десен бутон и да избереш "Copy image location".После го качваш тук в сайта,като ползваш бутончето "вмъкни изображение" (долния ред,второто)
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 5   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: