Страници: 1 2 [3] 4 5   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Мистично Християнство/Православие и Източни учения - сходства и различия  (Прочетена 2225 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен mimeto
Jr. Member
**
Публикации: 92

« Отговор #30 -: (Петък) 15 Юли 2016, 09:30 »

Мила,

И е точно така.
    Някой би казал, че огласяването на намерението също дава резултат, без при това да е от вяра в Бога. Каква е разликата тогава?

За повечето хора утвърждението извира от тях самите и вярата в собствения потенциал и нуждата от вяра в Бог изобщо им е непонятна. За подобни индивиди една "свободна"  от Бог "практика" е понятна. Да речем за тези хора е по-приемлива представата за безличностния Абсолют. Каквато представа дава Будизма да речем. С какво едно утвърждаване на вярата на християните в Бога е по-значимо, та молитвата на един християнин би била по-ефективна от техниките на един йогин, който концентрира медитативно едно намерение?      

Да, ако приемем, че Бог е Разум, Съзнание, единно с всичко във вселената и с нас самите, (в което вярвам и аз), то вярата в осъществяването на нашите мечти, молитви и очаквания е вяра и в Бог, т.е. за мен това е едно и също. И силата на молитвата или медитацията за мен е еднаква, независимо за коя религия става въпрос.

Противоречието в религиозните текстове (поне в Християнството) идва според мен от погрешното интерпретиране на църквата, че Бог е извън нас, а не едно с нас. Което е било плод на егото от стремеж за власт и контрол. И пак цитирам "10-то откровение":

— Защо смяташ, че църквата е създала такъв проблем? — попитах аз.
— Защото ранната църква се е страхувала да признае, че Христос е дал образец за начин на живот, към който всеки от нас може да се стреми, макар че това ясно е казано в Писанието. Страхували са се, че такава постановка може да даде на отделните хора изключителна сила, затова са й се противопоставили. От една страна църковните служители подтикват вярващите да търсят мистичното царство на Бог в душата си, да долавят с интуицията си Божията воля и да се изпълват със Светия дух. От друга страна те заклеймяват като богохулство всякакви разисквания за това как може да се постигне това състояние, стигайки често директно до убийство, за да запазят своята власт.

https://chitanka.info/text/2769/6#textstart

Споделям и малкото информация, която имам:
В началото информацията съществува в Отвъдното и едва когато бъде доловена по-отчетливо във физическото измерение, се появява някой да я запише. Затова и тези писания се възприемат като боговдъхновени.

https://chitanka.info/text/2769/2#textstart

Както и целите Писания, виденията на Данаил и Откровението са боговдъхновени прозрения, дошли от Отвъдното на физическо ниво, и се представяха на визионерите във формите на собственото им съзнание — в символични образи, също като насън.

https://chitanka.info/text/2769/9#textstart

А вече как могат да бъдат тълкувани Свещените текстове зависи в какви ръце ще попаднат, независимо за коя религия става въпрос.
И пак според същите книги (и според мен) всички религии съдържат части от истината и взаимно се допълват:

Всяка религия поставя акцент върху различни аспекти на това мистично взаимоотношение с Бога.

Източните религии наблягат на самия ефект над съзнанието, преживяването на светлина, на чувство за единение с вселената, освобождаване от желанията на егото и специфично отстранение. Ислямът подчертава чувството на единство, което е резултат от съпреживяване с всички останали и силата на груповото действо. Юдаизмът набляга на значимостта на традицията, основаваща се върху такова единство, върху преживяването на избранничество и на това, че всеки жив човек е отговорен за еволюцията на човешката духовност.

Християнството набляга върху идеята, че духът се изявява в човешките същества не само като все по-ясно осъзнаване за единение с Бога, но и като висше Аз — че ние можем да разгърнем своята същност по-цялостно и можем при едно вътрешно водителство и мъдрост да постъпваме така, сякаш човешката личност на Бога, Христос, сега гледа през нашите очи.
https://chitanka.info/text/2771/12#textstart

Активен
Неактивен Мила
Hero Member
Публикации: 828

« Отговор #31 -: (Петък) 15 Юли 2016, 09:56 »

mimeto:
Противоречието в религиозните текстове (поне в Християнството) идва според мен от погрешното интерпретиране на църквата, че Бог е извън нас, а не едно с нас. Което е било плод на егото от стремеж за власт и контрол.    

Точно! Под претекста, че се борят с ерес, която противоречи на христовите ценности, Църквата прекрачи тези ценности и сама се превърна  в ерес стояща лицемерно срещу Христос. Той никога не е употребявал власт и сила. Напротив. Завеща, че най - големия в Царството Небесно служи на най - малкия. И сам бе смирен.
И логично е, че Църквата ще пропагандира един външен Бог. Човек от себе си изважда и опита си. Когато Църквата изгуби Христос по пътя си, за нея Бог остана външен. И точно тази сляпа и глуха за Истината Църква има власт и не би се излекувала, не би изправила сърцето си, да не би да и вземат властта тези които виждат и чуват.
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*
Публикации: 1892

« Отговор #32 -: (Петък) 15 Юли 2016, 14:35 »

Да  не  забравяме  и  факта,  че  автентичното  християнство  не  е  отричало  прераждането  на  душите.

Да не забравяме, че автентичното Християнство не е заставало зад идеята - "ближния да бъде нараняван, хулен, и убиван", още повече Христос понася тези мъки. Но нищо не пречи на всеки християнин да наранява ближния, сякаш другия е нечуствителен. Подобно лицемерие не е разпространено всред будистите. Защо ли?

Позволявам си да мисля, че това да не се нараняваме взаимно е по-ценно от идеята за прераждането!

Ето  за  това  ви  питам  толкова  често  -  Как  изразявате  любовта  си  на  практика?  Никой  обаче  не  иска  да  даде  простичкият  отговор  -  Чрез  грижа!!!!  А  повечето  от  вас  са  майки  и  бащи  и  не  могат  да  не  знаят  какво  е  това  любов  -  Безсънни  нощи  и  т.н.  За  да  изразиш  любовта  си  към  Бог  не  е  нужно  да  правиш  нищо  друго  освен  да  се  грижиш  за  творенията  му  както  за  децата  си. 
        Оставам  с  впечатлението,  че  на  никого  не  му  изнася  тази  проста  истина,  и  се  криете  зад  думите.   
        В  ирационалният  свят  -  Властта  значи  служене  на  зависимите  от  теб.  Това  го  и  прави  и  Бог,  но  ние  се  поставяме  по-горе  от  Него  като  глезени  деца  и  когато  дойде  време  да  ни  разглезва..........
Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен Psyhea
Restricted
*
Публикации: 3138
Дата на регистрация 2012-12-12!

« Отговор #33 -: (Петък) 15 Юли 2016, 15:09 »

Да  не  забравяме  и  факта,  че  автентичното  християнство  не  е  отричало  прераждането  на  душите.

Да не забравяме, че автентичното Християнство не е заставало зад идеята - "ближния да бъде нараняван, хулен, и убиван", още повече Христос понася тези мъки. Но нищо не пречи на всеки християнин да наранява ближния, сякаш другия е нечуствителен. Подобно лицемерие не е разпространено всред будистите. Защо ли?

Позволявам си да мисля, че това да не се нараняваме взаимно е по-ценно от идеята за прераждането!

Ето  за  това  ви  питам  толкова  често  -  Как  изразявате  любовта  си  на  практика?  Никой  обаче  не  иска  да  даде  простичкият  отговор  -  Чрез  грижа!!!!  А  повечето  от  вас  са  майки  и  бащи  и  не  могат  да  не  знаят  какво  е  това  любов  -  Безсънни  нощи  и  т.н.  За  да  изразиш  любовта  си  към  Бог  не  е  нужно  да  правиш  нищо  друго  освен  да  се  грижиш  за  творенията  му  както  за  децата  си.  
        Оставам  с  впечатлението,  че  на  никого  не  му  изнася  тази  проста  истина,  и  се  криете  зад  думите.    
        В  ирационалният  свят  -  Властта  значи  служене  на  зависимите  от  теб.  Това  го  и  прави  и  Бог,  но  ние  се  поставяме  по-горе  от  Него  като  глезени  деца  и  когато  дойде  време  да  ни  разглезва..........

Pfff...pak s tvoite insinuacii..
Desetki puti sme go pisali I dosta narod se suglasi s formilirovkata ti, a imenno " prakticheski oblik na lubovta- grizha"
Ne znam naistina li si tolkova kusopameten, ili prosto si hranish e  goto.Ot vse surce mi se iska pros to da
« Последна редакция: (Петък) 15 Юли 2016, 17:05 от Psyhea » Активен
Неактивен Psyhea
Restricted
*
Публикации: 3138
Дата на регистрация 2012-12-12!

« Отговор #34 -: (Петък) 15 Юли 2016, 17:16 »

E ne mi dava da dopisha..telefona mi se skapa suvsem..
Ta, iska mi se,  Mitko,  prosto naistina da zabraviash..
No mislia che narochno go pravish..Niakoi niakoga be upotrebil dumata " tshtestlavie".. Mislia che e bil prav
Haresva ti niakak day nazidavash .. Smiley..
Da sochish s prust, da korish..vinagi pod maskata na niakava dobrodetel, ama ne ti uvira glavata,che niama znachenue dali " zashtitavash" bukgarskia duh ili puk prosto " uchastvash" v diskusia..
Активен
Неактивен Мила
Hero Member

« Отговор #35 -: (Петък) 15 Юли 2016, 21:12 »

Да  не  забравяме  и  факта,  че  автентичното  християнство  не  е  отричало  прераждането  на  душите.

Ето  за  това  ви  питам  толкова  често  -  Как  изразявате  любовта  си  на  практика?  Никой  обаче  не  иска  да  даде  простичкият  отговор  -  Чрез  грижа!!!!  А  повечето  от  вас  са  майки  и  бащи  и  не  могат  да  не  знаят  какво  е  това  любов  -  Безсънни  нощи  и  т.н.  За  да  изразиш  любовта  си  към  Бог  не  е  нужно  да  правиш  нищо  друго  освен  да  се  грижиш  за  творенията  му  както  за  децата  си. 
        Оставам  с  впечатлението,  че  на  никого  не  му  изнася  тази  проста  истина,  и  се  криете  зад  думите.   
        В  ирационалният  свят  -  Властта  значи  служене  на  зависимите  от  теб.  Това  го  и  прави  и  Бог,  но  ние  се  поставяме  по-горе  от  Него  като  глезени  деца  и  когато  дойде  време  да  ни  разглезва..........

?!

Митко. Ето това, което си написал не е с любов. Е ли грижа?!
Власт?! Властта не е Христова величина, а човешка! Неговата величина е любов. Разбираш ли? Възлюбваш, затова те е грижа! Ако не любиш, грижата е лицемерна. Подправена, фалшива. И се усеща. И никой не иска да бъде обгрижен от някой по задължение, дори най-нуждаещия се. А добронамереността е обич, когато е искрена, защото от затворено сърце обич не извира. И когато ти е скъпо нещо, когато ти е на сърце се грижиш за него. Има и човеци, които са гневливи и осъдителни, но и те се смекчават и проявяват грижа и туй е любов у тях.
И всеки човек без изключение може да обича и следователно го е грижа.

Но не затова писах.
В Будизма е важен мотива. (Знам, Митко, че си говорил за мотива). Мотива има степени на проява. Скрити степени. И точно в Будизма става ясно, че не можеш да изкривиш представите за едно понятие, защото има последствия. Всяко действие има ответна проява. Карма. Така че, когато решиш да проявиш една безлюбовна грижа, защото "така трябва" мотива ти не е искрен и това дело не е добро. Защото не поражда добра карма. Това е. Нещата са прости. Най-елементарно е, че при една безлюбовна грижа последствието у другия може да е, че дори и да има нужда от теб, няма да се обърне към теб при нужда, защото няма да е сигурен, че ще е добре разбран. Ами ако си единствения му приятел, но по навик решиш, че любовта не е топлина и сърдечност, а само задължения... А би могло и да е друго. Мотива ти да е любов от цялото ти сърце... И да усетиш нечия нужда и в мислите си, негласно да си с този някой. Дори при силно чувство можеш да го видиш от разстояние и да го подкрепиш. Повярвай ми тази грижа е в пъти по-голяма от всяка без огън! Понеже оказва се, всеки и сам може всичко! Но най-голяма нужда имаме от любов! Дори децата, които имат нужда и все още не могат всичко, например, и те с любов се гледат!!!

Та това, което разкрива Будизма е същото, за което говори Христос! Примери (не празни цитати) :
Не само в действията, а и в мислите да има съответствие. И в помисъл се греши. Мисъл и сърце заедно в едно действие. Така едно "правене"бива осъществено без излишно пазарене. Т. е не оставя карма. Това, което постига чистия мотив! Чистия мотив дарява чист живот.
"Който вади нож от нож умира" - За кармата
Будизма  указва умереност.
Да живееш в настоящия момент. Да оставиш деня сам да се грижи за себе си. Да не желаеш повече от нужното ти." Хляба наш насъщен" е нужната умереност. Нито липса, нито излишек.
Да пребиваваш в тази умереност в себе си. Вътрешния мир ти дава свободата да усетиш в пълнота всяко и всеки. Без този мир как да имаме правилна оценка, за да обгрижим?  Вътрешния мир дарява безкористност. Този, който не е тласкан от крайности не укорява. Безукорния няма нужда от похвала и не унива от обида.
Всяко начало може да започне сега!
...
Всички тези сентенции, които могат да продължат до безкрай са валидни и за Буда и за Христос.

Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #36 -: (Петък) 15 Юли 2016, 21:32 »

Благодаря!!!!!!   Отворихте  ми  очите!  Ще  си  взема  поука!!!
        Правилният  въпрос  бе  --  Защо  този  човек ми  повтаря  едно  и  също?  Дали  поради  напредналата  си  възраст  е  склерозен  или  ако  не  защо??? hi
« Последна редакция: (Петък) 15 Юли 2016, 21:39 от МИТКО » Активен

Неактивен Мила
Hero Member

« Отговор #37 -: (Петък) 15 Юли 2016, 22:01 »

HomerCat, Прости ми, че се отклонявам от темата! Нека иде у Гюма този ми отговор, но трябва да го напиша.

Благодаря!!!!!!   Отворихте  ми  очите!  Ще  си  взема  поука!!!
        Правилният  въпрос  бе  --  Защо  този  човек  ни  повтаря  едно  и  също?  Дали  поради  напредналата  си  възраст  е  склерозен  или  ако  не  защо??? hi
?!

Митко, Та аз се чувствам на хиляди години. Наистина се чувствам така. От две годишна насетне се чувствам по-стара от баба си! Когато в къщи имаше млади хора ги избягвах, за да не им преча да се забавляват свободно!  Последния човек съм, който би се сетил за възраст. А и ти по нрав си като съвсем малко момче. Защото аз обикновено се разбирам с два типа хора най-добре - деца и старци. Обаче ти си като сина ми Димитър, който ми повтря та да провери дали не съм забравила, когато иска нещо. Повтаряй. Ще сме двама, защото и аз повтарям. Въпросът е дали някои, които споделят мнението ти, не им повтаряш укорително, сякаш не са те разбрали, а те са. И те може би се чудят защо. Защо след като са те разбрали и са приели позицията ти, ти отново вменяваш, че не са. Щом са изразили нееднократно  съгласие с тезата ти. (Затова писа и Psyhea). Може би мислиш, че не са проявили ясни признаци на съгласие. Не са го потвърдили. Как?! Да ти кажа аз не се замислям дали се грижа или не. Правя, каквото правя. Кой разбрал, разбрал. Затова ако нещо не е наред го преживявам тежко, дълбоко и за много дълго. Затова и сега те питам. Понеже ме е грижа. Защото не си ми безразличен. Кажи ми какво не разбрах.

« Последна редакция: (Петък) 15 Юли 2016, 22:08 от Мила » Активен
Неактивен Мила
Hero Member

« Отговор #38 -: (Събота) 16 Юли 2016, 15:21 »

"Всяко нещо намира покой в своята среда и стихия: рибата – във водата, огънят – в движението нагоре; всичко се стреми към своята среда. Душо моя, ти си безплътен дух, безсмъртна. Единствено у Него ти ще намериш покой."
                                                  Св. Тихон от Воронеж

"След като видях грешката от това да обичаш себе си
И океана от добро от това да обичаш другите,
аз напълно ще отхвърля егоизма
и ще се посветя на другите.
Тъй както ръцете и останалото
се разглеждат като части на тялото, 
защо телесните същества
да не се разглеждат като части на живота?
Чрез опознаване се е появила мисълта за "Аз-за",
Отнасяща се до моето безлично тяло.
По същия начин, защо тя да не се появи
за другите живи същества?
Когато действам по този начин за другите,
не бива да изпадам в самонадеяност и да мисля,
че съм от необикновен произход.
То е все едно, че храня себе си -
не разчитам нещо да ми се върне.
Следователно както защитавам себе си
от неприятните неща, дори и да са леки,
така трябва да се приучавам
да съм състрадателен и грижовен по отношение на другите. Поради своето велико състрадание
гоподарят Авалокитешвара е благословил даже името си
да прогонва напрежението,
което възниква във взаимоотношенията между хората.
Няма да се откажа от това, което е трудно изпълнимо.
тъй като с помощта на близките отношения,
мога да бъда направен нещастен даже когато
онзи, чието име ме е изплашило е вече далеч.
И тъй, нека всеки, който иска да осигури бърза защита
на себе си и другите същества, използва тази свещена тайна:
размяната на себе си с другите.
"

(Шантидева. Пътят на Бодхисатва,
                                             превод от старотибетски Ал. Федотов)

В тези две мисли сякаш тази на Св. Тихон от Воронеж - християнската сентенция звучи философски, докато будиската е обърната към другите, според природата на Бодхисатвата.
Активен
Неактивен Мила
Hero Member

« Отговор #39 -: (Неделя) 17 Юли 2016, 15:40 »

Ще споделя с Вас любимата си мантра, която слушам много рядко. Въздействието и върху  мен е подобно дълбоко 'де же ву' и не си позволявам често да я слушам. И не споделям това с никой до сега. Днес разбрах, че съм грешала. Опитвала съм се да се отдалеча от себе си. Едва вчера реших да потърся какво означава, още не съм прочела. Търсех я в YouTube точно в изпълнението, което обичам и в съответното качество, както я имам записана в базата си с данни, но много трудно я намерих и почти в това качество. Защото на мен носи определено чувство, което ми се щеше да Ви предам, и да коментираме. Какво бе намерението ми. Посредством звука и думите да сравним приликите и отликите между  източното и християнското светоусещане.
Започвам това сравнение  с любимата ми мантра Маха мритюнджайя мантра - на санскрит и любимата ми молитва Отче наш - на арамейски, в изпълнение на един и същи певец - Хейн Браат (Hein Braat/Khiein-braat):

I. Мантра - Маха мритюнджайя мантра:
https://m.youtube.com/watch?list=PLvjgztX_Uo3aa55otqWnruM-0lDBvVusm&params=OAFIAVgD&v=AmsPdQlEy2c&mode=NORMAL

Hein Braat - Maha Mrityeonjaya Mantra (Gayatri Mantra / Maha Mrityeonjaya Mantra)

Маха мритюнджайя мантра * (Мантра, побеждаваща смъртта) ~
«Ом триамбакам йяджамахе
сугандхим пуштивардханам
урва-рукамива бандханат мритьор мукшийя мамритат»
"Ние се покланяме* пред триокия бог Шива, Носителя на Духовната есенция**, хранещия всички същества. Да ни отведе Той от смъртта в безсмъртието (да ни откъсне от илюзията/робството на този живот, като краставица откъсната от стеблото на растението***). И по този начин да ни освободи от страха ни от смъртта, осъзнавайки, че ние никога не сме отделени от нашата Безсмъртна  Природа. "
* Покланяме тук има значение на радваме, благоговеем,  в медитация (не виждам разлика с молитвеното състояние)
** който носи духовната есенция - подобно полъх, аромат
*** тук: Самсара - земния живот =илюзия, пораждаща робство е сравнена с краставицата, закрепена за стеблото на растението. Откъсването на краставицата, прекъсва връзките и с растението, както се късат оковите на робството, породени от илюзорните представи в този свят. Ние добиваме съзнание, че не сме отделени от безсмъртната си природа, дори когато познатите ни връзки с обичайното са прекъснати - те са само илюзия/земните представи

Много наши представи пораждат граници, които не са съвместими с нашето нетленно естество. Когато поставим подобни 'чужди' за природата си граници ние се разболяваме. Представи, илюзии, чужди идеи, всичко това е като дреха, която не ни е по мярка. Дреха, в която умираме.
* Описание на мантрата на английски език:
 http://www.swamij.com/mahamrityunjaya.htm
 http://www.greenmesg.org/mantras_slokas/sri_shiva-mahamrityunjaya_mantra.php
* Описание на руски език. (Ако някой има затруднения ще го преведа!)
  ...  най-важното, по отношение на темата: "Маха мритюнджайя мантра е една от най-старите и най-мощните мантри на ведическата епоха, дошли до нас през хилядолетията. "

1. Эта Маха Мритьюнджайя мантра - животворящая мантра. Сегодня, когда жизнь очень сложна и несчастные случаи - обычное дело, эта мантра предотвращает смерть от укуса змеи, пожара, автокатастроф, стихийных бедствий и от несчастий любого рода. Кроме того, она обладает сильным целебным воздействием. Болезни, объявленные докторами неизлечимыми, вылечиваются этой мантрой, если она воспевается с искренностью, верой и преданностью. Это оружие против всех болезней. Это мантра для победы над смертью.
2. Это также мокша-мантра (мантра для освобождения). Это мантра Господа Шивы. Она дарует здоровье, долголетие, покой, богатство, благополучие, удовлетворенность и бессмертие.
На свой день рождения повторите один лакх (1 лакх = 100000) этой мантры или по крайней мере 50 000 раз, совершите хаван (огненный ритуал) и накормите святого, бедных и больных. Это привлечет к вам здоровье, долголетие, мир, благополучие и освобождение.

Мритьюнджайя мантра - Побеждающая смерть - одна из самых древних и мощнейших мантр ведической эпохи дошедших до нас через тысячелетия…

Красивый миф о том, что мантру поет сам Далай Лама: был у Далай Ламы верный друг, слег он от неизлечимой болезни, врачи отступили в бессилии… Его святейшество молился у постели друга, пел мантру, Побеждающую смерть - выздоровел его друг, встал здоровый и преисполненным сил. Кто-то удачливый записал пение его святейшества – поплыла слава чудодейственности и исцеляющей силы мантры. Но запретил Далай Лама продавать эту запись…

Но правда жизни-то в том, что ни Далай Лама, ни официальная традиция буддизма в целом, к этому исполнению мантры не имеют отношения. Мритьюнджайя мантра в этой версии – из традиции Риг Веды, а веды для буддистов – как это мягче сказать? – не имеют авторитетной значимости… Но дух не имеет ни национальной, ни конфессональной принадлежности…

А Голос, поющий Мантру, принадлежит Хейну Браату(Hein Braat), живущему в Голландии. Он родился и первые пять лет своей жизни провел в Curacao (the Dutch Carribean), но вырос в Нидерландах. Его профессией стала музыка. Лет так двадцать с лишнем назад кто-то из друзей посоветовал ему заняться йогой. Рассказывают, что Браат далеко не сразу нашел свою нишу в йогической доктрине. Но вот один из его тогдашних учителей всегда пел во время медитации Мантры — это заинтересовало Хейна — он прекрасно чувствовал, что происходит в его теле при звучании и исполнении тех или иных звуков, как оно реагирует на тона и полутона, он стал изучать санскрит, постигать техники и механизмы — в конечном итоге, — это был его Путь…  

II. Молитва - Отче Наш :

https://m.youtube.com/watch?v=kMZ2fSl5Uhc

Prière de Jésus, en araméen

« Последна редакция: (Неделя) 17 Юли 2016, 16:36 от Мила » Активен
Неактивен Мила
Hero Member

« Отговор #40 -: (Неделя) 17 Юли 2016, 20:07 »

https://m.youtube.com/watch?list=PLjx47WV-369iWDv0ED3K_h27itk0Y5knp&v=ijO03koqkjA

Маха мритюнджайя мантра - отлично качество. Перфектно образно сравнение на Дионисии и Шива, посредством изображения на фона на мантрата.

Споделям нещо, което не мога да допълня в предходния си орговор, времето за редакция изтече.
Преди време писахме, че Дионисии е пренесъл в Индия тракийските мистерии и учение. За това е писано. Самия санскрит напомня някои чисто български думи.

Относно значението на мантрата.

"Ние медитираме върху трите очи на реалността
проникващи и подхранващи всички/о като аромат.
- Можем ли да бъдем освободени от смърт в името на безсмъртието,
Като краставицата се отделя от робството на растението. "

Това е мой груб работен превод на мантрата. По скоро, което и както го оставих за мен за размисъл.

Навремето думите, приписвани на бог Сарапис, дълбоко се запечатаха в мен:
" Като бог аз съм такъв, какъвто ти изглеждам.
Звездните небеса — са моята глава, моето тяло — морето
Земята — това са моите крака, моите уши — въздуха. Лъчите на слънцето, брилянтните стрели — това са моите очи.
"

Тези думи силно напомнят природата на Бога, който "прониква и подхранва всичко". Шива. Само бегло го споменавам.
Ако някой от вас изгледа внимателно изображенията, които текат по време на мантрата, ще забележи  характерните общи черти между Дионисии, Шива, а ето защо споменах и Сарапис:

СИЛА СВЕТА С ЛЬВИНЫМ ЛИЦОМ

Эта гностическая гемма изображает змеиное тело проходящего по небу Солнца. Львиная голова есть прохождение солнечной орбиты в созвездии Льва.

Для гностиков Христос был персонификацией Нуса, божественного ума, эманацией высших духовных эонов. Нус вошел в тело Христа при крещении и оставил его при распятии. Гностики заявляли, что Христос не был распят, поскольку Божественный Нус не может умереть

Гностики делили человечество на три части: дикарей, которые боготворили только видимую природу; тех, кто, подобно евреям, боготворил демиурга; и, наконец, самих себя или тех, кто исповедовал сходные культы, включая некоторые христианские секты, кто поклонялся божеству по имени Нус (Христу) и истинному духовному свету, исходящему от высших эонов.   

Из книги Д. Брайана "Анализ древней мифологии»

ОРФИЧЕСКОЕ ЯЙЦО

Древний символ орфических мистерий – это яйцо, обвитое змеей. Это символ космоса, окруженного огненным творящим духом. Яйцо представляет также душу философа; змея – мистерии. Во время инициации скорлупа разбивается, и человек рождается из состояния эмбрионального физического существования, в котором он пребывал во время внутриутробного философского возрождения.

Подробности тук (на руски):
http://studopedia.su/20_46108_menli-p-holl.html
http://www.rulit.me/books/enciklopedicheskoe-izlozhenie-masonskoj-germeticheskoj-kabbalisticheskoj-i-rozenkrejcerovskoj-simvol-read-323988-17.html
http://studopedia.su/20_46151_reptilii.html

За сега оставам линка настрана. Защото иначе ще трябва да навлезем в Гностицизма и Египетските мистерии.
Ще извадя само два цитата, за да обоснова забележката си.
(ще преведа при нужда!)
  Мистерии Асар-Хапи
Происхождение греко-египетского Сераписа (известного грекам как Серапис и египтянам как Асар-Хапи) окружено непроницаемой завесой таинственности. Хотя это божество часто встречается среди символов секретных египетских ритуалов посвящения, его тайная природа была открыта только тем, кто исповедовал культ Сераписа. По всей вероятности, египтяне, за исключением инициированных жрецов, сами пребывали в неведении относительно его истинного характера.   

Достойны рассмотрения воззрения гностиков относительно Христа. Этот орден претендовал на то, что только он обладает подлинным изображением Божественного Сирийца.

А другие изображения были, по всей вероятности, идеализированными концепциями Спасителя, основанными на скульптурах и изображениях языческого бога солнца. 

П. П: Извинявам се. Нямам време за редакция.
Активен
Неактивен HomerCat
Hero Member
Публикации: 1067

« Отговор #41 -: (Неделя) 17 Юли 2016, 20:45 »

Мила,
   Малко се заплеснах,в  Отговор #27 си ме питала за Брахма Вихарите,че ти звучат познато.
Нормално,смятам,че в някаква степен като наличност/потенциал ги има в повечето хора...или в хората.
В Горско Време има доста материал,май имаше и медитация в/у тези качества.Накратко,събуждаш ги в себе си,изпълваш се с тях и ги насочваш навън,първо към близки,после към хора,които са ти неутрални,а после,за напредналите - към неприятни люде.Аз не съм от напредналите,пък нали не съм и будист.

А за Пътят на Бодхисатва,докато се чудех дали да пусна цитат, си ме изпреварила.Но това е постижение от високо ниво,а и този път не е за всеки.По-добре човек да си признае честно,че е егоист,за начало и ако има и доброжелателност да съчетава двете,така както постепенно в чаша с мътна вода,като наливаш чиста,става постепенна замяна.

Освен това за мен егоизъм не е само лошо нещо,напротив.Да искаш да си добре не е лошо само по себе си.
Така де,като се посвещава на другите,самият Бодхисатва се чувства добре,нали.

Като цяло,бих рекъл,в Будизма има много практически методи,подходящи за различни типове хора.А в християнството повече залагат на поучения,които може и да имат положителен потенциал,но не се казва как да се реализират.Нещо се е позагубила методиката им,и се получава само говорене,при това по някакъв старовремски начин,който не е подходящ за повечето съвременни хора.Плюс делата на некои брадати личности,които превръщат думите им  в безсъдържателност,но няма да хейтвам тук.

За Мантрата, някои не са много добре с руския/което не е осъдително/,аз не съм много добре с английския,което е от мързел .Някои неща ми изглеждат като характерното за Изтока преувеличение,но иначе смятам,че мантрите могат да имат положителен психологически,а защо не и психофизичен,дори енергиен(?) ефект в/у мантруващия.
    В Тибетския будизъм се скъсват от мантри(и разни медитации).Дано да имат полза.
Обикновеният "цивилен"потребител(като мен,например),дори без да е ангажиран с конкретна доктрина, би могъл да използва  някои мантри(най-вече като слушател) за да си създава определено настроение(за релакс или тонус).
Стига да харесва тоя "жанр" по принцип,разбира се.И да си намери неговата си мантра.

Активен

Сънят на Разума ражда борба с Егото.
Неактивен Мила
Hero Member

« Отговор #42 -: (Неделя) 17 Юли 2016, 22:16 »

А за Пътят на Бодхисатва,докато се чудех дали да пусна цитат, си ме изпреварила.Но това е постижение от високо ниво,а и този път не е за всеки.По-добре човек да си признае честно,че е егоист,за начало и ако има и доброжелателност да съчетава двете,така както постепенно в чаша с мътна вода,като наливаш чиста,става постепенна замяна. 

Да. По - добре малка стъпка, отколкото никаква.
Активен
Неактивен Мила
Hero Member

« Отговор #43 -: (Неделя) 17 Юли 2016, 23:59 »

.Някои неща ми изглеждат като характерното за Изтока преувеличение,но иначе смятам,че мантрите могат да имат положителен психологически,а защо не и психофизичен,дори енергиен(?) ефект в/у мантруващия.

Smiley Сега ти говориш като християнин, HomerCat. Затова отивам в другата крайност - на Изтока:
Тази мантра Маха мритюнджайя мантра има едно особено звуково свойство. Слушала съм и други. Но тази ми е близка. Концентрира Енергията, която извлича дълбоко от земята и я прекарва плътно през цялото тяло, като я натрупва с времето, като щит. Усещането е за събиране и мощна сила. Умишлено я поставих редом с Христовата молитва. И двете имат следното сходство - изчистват излишното, събират разпиляното и акумулират събраното. Тази мантра има свойството да лекува нелечимото, защото при този вид вътрешно събиране съзнанието достига до възловите кармични точки и ги прогаря. Болеста е следствие на натрупаната карма. За  Христос  - "Стани и ходи" е равносилно на "Простено ти е". Да преминеш през смъртта означава да прогориш цялата карма. Да излечиш означава да премахнеш излишното от едно място и да добавиш липсващото на друго. Да преразпределиш енергията, да поддържаш огъня, който гори в теб. Да го разпалиш, но и да го поддържаш - баланс. Да събереш съзнанието във вътрешния си център. Огъня е съзнанието. Защото енергията е такава. Лъчиста. Агни...  Прана - Психична енергия, както Митко отбеляза по преди, в предходните отговори. Жизнена сила, която приемаме чрез дъха, чрез очите и която предаваме през дъха и цялото си лъчене. Енергията, в която се преливаме и която ни крепи живи. Всичко е с това естество, но може тази жизнена сила да бъде разредена, както и събрана. Разредена тя не изчезва, просто се събира/преминава другаде. И съществува в разни форми - от по-плътна до по-фина. Колкото по-смирен си, по-малък е преразходът на жизнената сила, понеже триенето е по-малко, от което следва, че енергията не се разходва. Мъдростта се състои в това да познаваш естеството си така, че да знаеш кое предизвиква необичайно за природата ти триене и да не допускаш преразход. Триенето е нужно, за да встъпи системата в действие и да набере инерция, както и да извърши преход от едно състояние в друго (точно както при превозно средство).
При смъртта момента е пиков и цялото внимание е приковано в процеса на прехода, Лъченето бива погълнато и преминава "отвъд". За съжаление често това става безсъзнателно. Човека не е подготвен да се събере в последния миг, защото е разбалансиран ежедневно. Въпросната мантра работи в този случай.  За да не стане съзнанието "храна за Орела" - както казваше дон Хуан. Работи и Молитвата с чисто сърце. Защото чистото сърце не се препира и така намира Пътя към нетленността.

Освен това за мен егоизъм не е само лошо нещо,напротив.Да искаш да си добре не е лошо само по себе си.
Така де,като се посвещава на другите,самият Бодхисатва се чувства добре,нали. 

Ми разбира се. Ако не си добре,  съ-единен с 'другите' (части - човеци)  ще събереш с тях и тежестта си. По същия начин, ако е болен един орган цялото тяло страда. Дори чистата душевна жертва облагородява. Насила не работи нищо. Казах, триене е нужно, колкото да запали, останалото е излишество, породено от факта, че човек не е общувал със Смъртта, а може би с Любовта!

За Мантрата, някои не са много добре с руския/което не е осъдително/,аз не съм много добре с английския,което е от мързел   

Съжалявам. Инфото бе добро. Затова си позволих да го приложа. При повече свободно време ще видя което е по - важно, ще преведа! Тягав ми е превода, понеже си изградих навик да си го разбирам за себе си. И после все ми звучи не както го чувам в мен. Но това не пречи, тъкмо ще свикна. 

В Тибетския будизъм се скъсват от мантри (и разни медитации).Дано да имат полза 

Да. На мен ми звучат плашещо някои от тях. Дихателния процес при определен контрол може да бъде страшно оръжие.

Обикновеният "цивилен"потребител(като мен,например),дори без да е ангажиран с конкретна доктрина, би могъл да използва  някои мантри(най-вече като слушател) за да си създава определено настроение(за релакс или тонус).
Стига да харесва тоя "жанр" по принцип,разбира се.И да си намери неговата си мантра.

В това отношение, което не подкрепям е машиналното изпълнение. Също, когато човек е фиксиран върху резултата губи момента на контакт с живителната сила на ставащото.Търсейки бърз ефект изпуска същественото.
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #44 -: (Понеделник) 18 Юли 2016, 00:40 »

Що  е  то  ПРАНА  /психична  енергия/ ?  Ще  ви  разкажа  два  случая  на  проявлението  й:  
       В  мината  маказ  /тежко  желязо/  беше  притиснало  колега  /приятел/  Хванах  го  и  напънах  очите  ми  сякаш  щяха  да  изскочат,  но  го  отлепих  от  човека  достатъчно  да  се  измъкне.   На  другият  ден  опитах  да  повторя  опита  но  мац  не  можах  да  го  помръдна  и  милиметър.
       Пак  там!  Два  пневматични  пистолета  по  49 кг  всеки,  ги  изнесох  по  една  стръмнина  само  заради  това,  че  ми  се  присмяха  -  нарекоха  ме  "слаботелесен"  бях  63 килца  само.  
        При  мен  тази  сила  /енергия/  са  проявява  само  когато  съм  на  зор  или  побеснял  без  мантри  и  молитви.  Просто  съзнанието  изключва  и  концентрацията  е  страховита,  в  такива  случаи  нито  виждам  нито  чувам,  нито  усещам  болка,  а  после  умората  е  .....  няколко  часа  съм  като  парцал.  
Активен

Страници: 1 2 [3] 4 5   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: