Страници: 1 [2] 3   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Тибетски учения  (Прочетена 2247 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен HomerCat
Hero Member
Публикации: 1067

« Отговор #15 -: (Петък) 08 Юли 2016, 10:55 »

(Понеже токът реши,че ще е забавно ту да спира,ту пак да идва,ще пиша с прекъсвания,с поредица по-кратки публикации,за да не се изгуби написаното при евентуално токоспиране).

И тъй,идеята ми тук не е да пропагандирам Тибетски учения,защото самодейното им практикуване,без да е осмислен цялостният им контекст(а той включва и културологичен аспект,доста различен от Западния),би могъл да доведе недоразбралия ентусиаст до нежелани последствия.
   И това е така,защото всички тези сложни практики водят до реални психофизиологични и психо-енергийни ефекти.
А при неграмотно практикуване,тези ефекти могат да се превърнат в дефекти.Така че тук ще представя само отделни фрагменти,за илюстрация,така да се каже,на моите интереси и начина ми на мислене,който е че:
   Може да се вземат някои неща с практическа полза,но след като се преработят и опростят/разтоварят от сложния символизъм,за да са подходящи за Западния ум.Разбира се,за тези,които проявяват интерес.Всъщност,това вече е направено от сериозни автори и аз не съм оригинален,просто искам да направя съпоставки между моя подход и този на някои колеги,казано нескромно.

Отново - става въпрос за практически приложими неща за човек от Западния свят(а ние също сме част от него,по отношение на Изтока), за да не бъде животът му само циклене(въртене в кръг/самсара) в едни и същи шитове,щедро осигурени му от Системата/Матрицата,както предпочитате.
(записване и ще продължа с фрагменти от стари книжки)
Активен

Сънят на Разума ражда борба с Егото.
Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #16 -: (Петък) 08 Юли 2016, 11:50 »

Извадки от "Ученията на Тибетските йоги",том2,Издателство "Шамбала",1992
Точно от книжката,която дарих на градската библиотека на младини.

А тук по-ново издание, с две версии на Шестте Йоги.

www.book.store.bg/p50678/tibetska-meditacia-shestte-jogi-na-naropa.html

Падма Карпо

Кратко изложение на Шестте Йоги на Наропа (който е живял 1016 - 1100)

Цялостно ученията се дават само от Гуру на заслужил ученик(личното преподаване се нарича "Нашепнати на ухо поучения" или подобно).Не си давайте парите на самодейци-шарлатани

фрагменти,само с илюстративна цел.В скоби са обяснителните бележки под основния текст,но аз ги включвам в скоби,в самия цитат.

От стр.21

"След това представи себе си като Божествено Посветена Ваджра-Йогини,
(представляваща преобразуването на невежеството и страданието в пустота и състрадание)
червена на цвят...,държи вдигнат в дясната си ръка ярко проблясващ извит нож
и го размахва високо над главата си,като отсича напълно
всички разсейващи съзнанието мисли-процеси."
(Йогическата различаваща способност отсича неуправляемостта на съзнанието)
"Лявата ѝ ръка държи срещу гърдите ѝ човешки череп,пълен с кръв.
(черепът,пълен с кръв символизира отричане от света)
На главата си има тиара от пет изсушени човешки черепа.
(символизира постигане на най-висша степен на духовна проницателност)

"Носи огърлица от 50 кървави човешки глави(току-що отсечени)
(Главите обозначават,че посветеният напълно и невъзвратимо се е отрекъл от самсара)
Тя е гола...
(Отново,символизира отхвърляне на самсара)
Танцува със сгънат десен крак,а дясното ѝ стъпало е в/у гърдите на проснато човешко тяло.
(Потъпкването на тялото символизира потъпкването на всички неща от самсара - невежеството и илюзиите)
И Пламъците на Мъдростта образуват ореол около нея."
(Пламъците символизират разсейване мрака на невежеството)

Ето я въпросната,хм,дама/това е по-нова рисунка.

А тук по-стара според мен версия.По-различна е,защото се използва за друг вид медитация.

Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #17 -: (Петък) 08 Юли 2016, 12:56 »

стр.23,

Подготвително упражнение 3
(Визуализиране на Защитния кръг)

(26)."В Изкуството на Насочване на Мисълта(или Умствената Представа) човек трябва да си представя,когато издишваният въздух излезе навън,че неизброимо количество петцветни лъчи излизат от всяка пора на косъмчетата по тялото и изпълват целия свят...
и че когато вдишваният въздух навлезе,те се връщат в тялото и го изпълват".
(Тези упражнения се правят с цел достигане на способност
за пренасяне на мисъл(телепатия),визуализация или изображения)

Подготвително упражнение 4
Подготвяне на психическите нервни пътища
(това са надите, на тибетски - ца)

(Визуализират се каналите-ляв и десен(ида и пингала),другите им имена са лалана и расана и в тях поредици от тибетски букви.Дълго е и няма да се занимавам).
...
(38)."Продължи медитацията като концентрираш ума си върху тази броеница от букви,
всяка от които следва другата подобно на вълшебен огън
и поддържай двустранния дихателен процес."
(т.е. дишане през лявата и дясната ноздра последователно)

(40)."Тези практики,които са подобни на създаването на русло,преди пускането на водата
са много важно изкуство."
(Сещам се за нещо,четено относно цигун,където се казва,че Ци не се тласка,а се провежда).

Основна практика 2
Преживяване на психичната топлина

(108)."Това разкрива отворите на психичните нерви,в които психичната сила
довежда "лунния флуид"( тибетски - тигле/санскр. - дхату) и като резултат
в психичните нерви се появява болка".

(109)."След това възниква семенната болка" ...

Свръхнормални преживявания

(126)."Във всяко от тези сияния,последователно ще бъде обкръжено от ореол твоето собствено тяло".
        (Цветните сияния,подобни на дъга са признак за различни стадии в психичното развитие)

Основна практика 3
Трансцедентална психична топлина

(144)."По този начин се създават невидими психични протуберанси върху темето на главата".
(символ на невидим психичен център)

(Моя бележка - дали тази картинка представя това постижение?Този пламък може ли да се нарече протуберанс?)

Това дотук беше от Йогата на Психичната топлина/или Вътрешния огън,на тибетски - "туммо"
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #18 -: (Петък) 08 Юли 2016, 14:18 »

Учението за Илюзорното тяло

Въведение

"Настоящото учение е версия на индийската доктрина за Майа,основна във всички будистки школи,както и във Веданта.

"...Светът и Вселената са породени от съзнанието.Само съзнанието ги прави съществуващи"

"За добиване на Илюзорното тяло йогинът трябва да умее да разделя тънкото и голямото тяло чрез силата на медитацията.
Има моменти(в съня и смъртта),в които двете тела са разделени,но това не става чрез силата на медитацията,затова не води до
добиване на Илюзорното тяло".

(Това според мен е умението за контролирано разделяне на енергийното(тънкото) от физическото(голямото) тяло)
...

Майа на съвършеното състояние
...
(16)."Не позволявай на ума да анализира следите от миналото.Не очаквай бъдещето.Не придавай форма на настоящето.
Фиксирай внимателен поглед,насочен единствено в/у празното пространство на небето".
(17).След това силата на ума заедно с жизнената сила влизат в средния нерв и мисловните процеси се прекратяват".

(моя бележка - умът и жизнената сила/прана (на тибетски е 'лунг'/вятър) се описват в единство така: "прана-ум"/или обратно)
...

Учението за състоянието на сън

"Сърцевината на практиката на Йога на съновидението е познаването на съня(да осъзнаеш,че сънуваш).
За постиганетоѝ практикуващият трябва да премахне всички причини,затъмняващи неговото ясно осъзнание."

4."Който губи Тигле,не може да познае своите сънища.Трябва твърдо да консервира Тигле и да избягва контакти с нечисти хора,храна и места".

(Моя бележка - в случая Тигле означава "бялата капка",или казано по медицински - сперма.При еякулация се губи енергия,която е нужна за Йогата на съня.Също така е нужна подходяща диета и избягване на енергийни вампири и места с "лоша енергия",предполагам.За Йогата на съня ще използвам по-късно цитати от книгата на Тензин Уангял Ринпоче/има я в Спиралата)

Следващите извадки ще са от учението за Бардо / Следсмъртието.Ще трябва да си ги препиша в тетрадката,за по-удобно,иначе е досадно прелистването.
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #19 -: (Неделя) 10 Юли 2016, 10:00 »

Още малко от Йогата на вътрешния огън/Тумо.

1."Разсейване на нечистите ветрове и визуализиране на тялото като пусто - очистваща практика от девет издишвания(през всяка ноздра последователно)..."

(Вариант на алтернативно дишане със смяна на ноздрите,задържане и визуализация,сложна работа)

"При вдишване се визуализира вдъхващата сила на будите и бодхисатвите,влизаща като лъчиста бяла светлина,при издишване се визуализират нечистите ветрове,които се разнасят като мъгла..."

(После има сложни визуализации на канали,ветрове и капки,ум да ти зайде.По същество,това са символични описания на работа с различните нади и потоци прана в енергийното тяло).

Нека уважим все пак Наропа/който е някъде от Индия/.Очите му са малко синкави,което не е много хиндийско,май.

Тази позиция на краката пак значи нещо си,някъде в книжката беше описана,но няма да се задълбавам.
За обща култура:
Женският вариант на Шестте йоги на Наропа се нарича Шестте йоги на Нигума/нейде от Индия,Бенгал,ако си спомням.
Според едни версии тя е йогини - жена,практикуваща йога.Според други е дакини,а те са зъбести.Ето така.

http://nandzed.livejournal.com/5465600.html

А тук е в цял ръст.И тук позата на краката не е лотос или подобна,а по друг начин.

http://rita-redsky.livejournal.com/81094.html?thread=426950

"Он тут же отправился на поиски этого кладбища. Когда он достиг его, Нигума возникла в небе перед ним, танцуя в костяных украшениях, держа в одной руке чашу из черепа и дригунг в другой. Едва увидев её, Кюнгпо Налджор уже знал, что это Нигума."

"Той веднага се отправил към въпросното гробище.Когато пристигнал,Нигума се появила в небето пред него,танцуваща,с украшения от (човешки) кости,държаща в едната си ръка чаша от череп,а в другата - дрикунг(молитвено барабанче).
Щом я видял Кюнпо Налджор вече знаел,че това е Нигума."

"Он попросил устных наставлений, но Нигума воскликнула - Ты уверен!? Ты не знаешь, что я пожираю плоть? Ты не знаешь, что я - плотоядная дакини? Если не знаешь, то лучше беги спасай свою жизнь! Сейчас явятся мои спутники и тут же сожрут тебя!"

"Той я помолил за устни наставления,но тя възкликнала - Сигурен ли си?!Не знаеш ли,че ям (човешка) плът?Не знаеш ли,че съм плътоядна дакини?Ако не знаеш,по-добре бягай,спасявай се.Сега ще се явят моите придружители и ще те изядат!"

(Ако не изпадаме в буквално тълкуване,плътоядността,например може да символизира унищожаване на представата(илюзия),че "аз съм тялото".Шестте йоги на Наропа/Нигума са сложна работа,но някои са решили,че не са.В смисъл,малко асани с етикет "Йога на Лейди Нигума" и готово.Не съм против асаните,де,но не съм сигурен,че в тази версия се занимават с вътрешните практики).

Дами,поразкършете снага с позите на знатната Лейди.Само че защо е толкоз облечена,в оригинала не е тъй?!

www.youtube.com/watch?v=JhqAUyf-CTA

(...)

Активен

Неактивен форум
Hero Member
Публикации: 3754

« Отговор #20 -: (Вторник) 16 Август 2016, 01:32 »

Ае... galaxsis... Да ти кажа ли в Тибет как успяват да натрупат енергия за всичките си практики и дематериализиране и прочие, м? Да ти кажа ли как успяват да си съхранят телата при дълга клинична смърт, м?

Или вече му викат да ти "шушна" или да те "светна", а? Пххфф .. Tongue Или ше питаш гласовете си изпод земята, леля си Блаватска, или прахясалия призрак на баба си... По-добре питай тия неща, на тях може да се вярва. В краен случай - Митко. Това са все чудесни информационни източници за свидетел на Йехова.

Но да ти кажа... според мене не стават за чеп.

Понеже аз си мисля... че са пускали пиезоелектрични кристали в пеещите си ултразвукови купи и са се надишвали с Браунов газ. Право в кръвта.

...Ама чакай да не говоря за кръв, че забравих, че тука има цели четири спеца и половина и ше вземат да ме затапят. После ходи доказвай, че си прав.

То и ти недей да четеш какво пиша за електричеството в кръвта, че може да те отлъчат от свидетели на Йехова... да те анатемосат, не знам там църква имате ли или как е...

« Последна редакция: (Вторник) 16 Август 2016, 01:37 от форум » Активен

Неактивен galaxsis
Restricted
*
Публикации: 694

« Отговор #21 -: (Вторник) 16 Август 2016, 16:31 »

Сега, ще ти дам една задача !

Като доказателство, че си разбрал, всичко досега, което съм писала за кръвта, плазмата, звездите, електрицитета, агрегатните състояния на материята....

За да докажеш, ТЕОРИЯТА СИ,  пред форума!!!

Надушваш се с БРАУНОВ ГАЗ, довечера, като Тибетска Лама и се материализираш пред мен, резултатът от постижението ти на материализация, го записвам във форума.

Е, виждала съм как се материализират неща пред мен, но сега ще ми е итересна материализацията, чрез БРАУНОВ ГАЗ

Smiley

Активен
Неактивен форум
Hero Member

« Отговор #22 -: (Вторник) 16 Август 2016, 16:45 »

Ти някога някъде да си чела, че Брауновия газ става за консумиране чрез дишане? Блаватска не е ли казвала? Свидетели на Йохова изказват ли се по въпроса?

Не?

Е... Тогава, очевидно е, че нямаш друг избор, освен да ме чакаш. Дано обаче не развия други намерения, ако нещата отидат в тази посока. Нали знаеш как е в покера... А и... ти не си тази, която записва във форума и без това, доколкото съдя по общи набюлдения.

Активен

Неактивен galaxsis
Restricted
*

« Отговор #23 -: (Четвъртък) 10 Ноември 2016, 14:46 »

Smiley
И понеже в момента съм на вълна Тибетски учения, Хималаи ...тъй като съм из Хималаите и резиденциите на Далая Лама нямам много желание и време да чета глупостите на някой потребители, да ги попитам  какво ще кажат за хинди свастиката в темпелите на Шива и обърнатата свастика на Хитлер?
Защо Хитлер я обръща?

П.П....Е тук няма Chemtrails und Haarp, самолети не прелитат  Grin

И пушенето е забранено по пътищата....И  в цялата околност...И депресирани хора не срещам и виждам, дето очакват своя край !

Защо ли?

Активен
Неактивен galaxsis
Restricted
*

« Отговор #24 -: (Четвъртък) 10 Ноември 2016, 15:47 »

Също искам да попитам "българския ЦИГАНИН-меандер"?!?

Защо в будитския флаг липсва -зеления цвят на ЗНАМЕТО?

Бяло-зелено-червено?!?

В индийския флаг са размесени цветовете, червено, бяло, зелено....

Cool
Активен
Неактивен Bobi
Hero Member
Публикации: 666

« Отговор #25 -: (Петък) 11 Ноември 2016, 00:16 »

Smiley

И пушенето е забранено по пътищата....И  в цялата околност...И депресирани хора не срещам и виждам, дето очакват своя край !

Защо ли?

Защото няма огледала?
Активен
Неактивен форум
Hero Member

« Отговор #26 -: (Събота) 19 Ноември 2016, 19:13 »

И понеже в момента съм на вълна Тибетски учения, Хималаи ...тъй като съм из Хималаите и резиденциите на Далая Лама нямам много желание и време да чета глупостите на някой потребители, да ги попитам  какво ще кажат за хинди свастиката в темпелите на Шива и обърнатата свастика на Хитлер?
Защо Хитлер я обръща?

Хитлер нищо не обръща, тъпа galaxsis.

Нацистката свастика не произлиза от източната хинди-свастика и въобще не е соларен символ, какъвто е източната свастика.
Активен

Неактивен sfomato
Jr. Member
**
Публикации: 63

« Отговор #27 -: (Събота) 03 Декември 2016, 00:41 »

Традиционна тибетска икона.

На въпроса на Мила.
Както във всичко,което ме интересува,така и в Тибетските учения аз съм само любознателен неспециалист.
Според някои тибетци книгата за Бардо принадлежи към древната тибетска религия Бон/Бьон.

Според Согиал Ринпоче:

"Ученията за бардо са много древни и могат да се открият в тантрите на Дзогчен. Тези учения могат да се проследят назад, до времето преди учителите хора, пряко до изначалния Буда (наричан Самантабхадра на санскрит и Кунтузангпо на тибетски), който олицетворява абсолютната, подобна на небе изначална чистота на природата на ума. Самата „Бардо Тьодрол Ченмо" е част от един голям цикъл учения, оставени ни от Падмасамбхава и открити през XIV век от тибетския ясновидец Карма Лингпа."

Другата версия е,че тя е будистка по произход,което според мен е възможно,защото "бардо" значи междинно състояние,конкретно - между смъртта и прераждането.А има и санскритска дума за това състояние.
   От един справочен речник по Будизъм:
"БАРДО,тиб./санскр.-антарабхава: "промежуточное состояние".Демек,междинно състояние.

Будизмът,идвайки в Тибет,и Бон,взаимно са се повлияли и от четене по темата стигнах  до извода,че не ми е ясна истината за произхода на учението за Бардо.

Но понеже темата е за Тибетски учения,смятам,че е правилно да представим първо Бон,като изначалното Тибетско учение.

http://drevnite.com/religiyata-bon-tajnite-na-drevnoto-tibetsko-uchenie/

Аз не съм много запознат с Бон,но чрез интернет попрочетох някои неща.
Ако сте добре с руския:
http://samopoznanie.ru/schools/religiya_bon/

" По одной из версий, фашистская свастика имеет бонское происхождение."  
Не знам така ли е.Може да е злостна клевета;или истина.

Засега толкова тук,че трябва да си продължа в другите теми.
(Има икони и с Ямантака(с рогата),сношаващ се с някаква девойка...ама пуста детска аудитория...)

Ще добавя в кратце...Книгата на Мъртвите/Тибет/ е вписана , някъде около 8 век от Просветен,тръгнал от Идия към Тибет - от хората е наричан Сабахвала и описва 3-те етапа на реинкарвация  и наречено Бардо!..Този Знаещ ,описва в детайли този Път на прераждане и неговият избор,както и Какво могат да съдействат Ламите!..Цялото това пътешествие към-то новата мисия за Будизма трае 49 дни!...И се завръща с първия плач на новороденото,ако изборът е бил за земния живот!?
Той скрива текстовете-манускрипти и защото осъзнава,че хората по земите на Тибет Не са готови за тази езотерика и чак след близо 600г. те ще бъдат открити пак от Неслучаен!
Тези ритуали и медитации-транс вкъщност имат отлична препратка с индианските шамани и който знае, няма да се изненадва,защото расата от далечният Изток и МезоАмерика са всъщност от една и съща монглоидна такава! Smiley

Има дори препратки с египетският бог Анубис и свързано с Пътя и т.нар Бардо!

Така,че Нещата винаги са свързани,дори че Будизмът да измества в един момент,религията - Бон,откъдето и черпи знания Нац.партия и с лидер Хитлер!..Никакъв знак/свастика/ Не е обръщал - той при Бон си е бил изначално такъв,както изконно религията на всички етноси по Света са били Езически т.е. политеистични!

Активен
Неактивен bojinkata
Hero Member
Публикации: 6929
мислите определят съдбата ти

« Отговор #28 -: (Четвъртък) 18 Май 2017, 07:51 »

Уроците на Буда

автор: Гергана Лабова
Сидхарта Гаутама Буда, наричан само Буда, е духовен учител от Индия, който поставя началото на будизма. Знаете ли, че "буда" всъщност е титла, която се дава на първото духовно пробудило се същество в една ера, т.е. значи "пробуденият, просветеният на нашата епоха". Смята се, че Буда е живял около 563 г. пр.н.е. Неговите съвети са предавани от поколение на поколение, докато 4 века след смъртта му са записани за първи път, за да стигнат и до нас. Да си припомним заедно някои от тях...

1. За настоящето

Не живей в миналото, не мечтай за бъдещето, концентрирай съзнанието си върху настоящия момент.

Тайната на здравия дух и тяло е да не скърбиш за миналото, да не се притесняваш за бъдещето, да не живееш с очакването за предстоящи проблеми. Живей в настоящия момент мъдро. Изживявай го пълноценно.

2. За споделянето

Хиляди свещи могат да бъдат запалени от една свещ и това няма да намали нейния живот. Така и щастието не намалява, когато се споделя.

3. За силата на мислите

Нашите мисли ни оформят. Ние ставаме такива, каквито са мислите ни. Те оформят нашия свят.

4. За гнева

Да се гневиш е като да стискаш горещ въглен, надявайки се да хвърлиш по някой друг - този, който ще се изгори, си ти.

Няма да бъдеш наказан за своя гняв. Ще бъдеш наказан от своя гняв.

5. За търпението

Каната се пълни капка по капка.

6. За истината

Има само две грешки, които човек може да направи по пътя към истината - да не го извърви докрай и никога да не тръгне по него.

7. За пътя

Не можеш да извървиш пътя, освен ако ти самият не си се превърнал в пътя.

8. За спасението

Никой не може да ни спаси, освен ние самите. Ние сме тези, които трябва да извървим пътя към своето спасение.

9. За думите

Езикът е като остър нож - убива, без да пусне кръв.

10. За постоянството

Никога не гледам какво е постигнато. Винаги гледам към това, което остава да бъде направено.

11. За прошката

Да разбереш всичко значи да простиш за всичко.

12. За съмнението

Нищо не е така унищожително както навика на съмнението. Съмнението разделя хората, разрушава приятелствата, отрява отношенията. То е като меч, който убива.

13. За собствения път

Не върви след никого. Върви само след себе си.

14. За бездействието

Не е достатъчно да бъдеш добър човек, ако не правиш нищо.

15. За съдбата

Не вярвам в съдбата, която се стоварва върху човека, без значение какво прави той. Вярвам в съдбата, която се стоварва върху онези, които не правят нищо.

16. За разума

Не вярвайте на нищо, независимо къде сте го прочели или кой го е казал, дори аз да съм го казал, освен ако то не е в съгласие с вашия собствен здрав разум и ум.

17. За собственото "Аз" и другите

Победата над собственото "Аз" е по-добра от победата над всички други хора. Никой не може да превърне в поражение победата на човека, който е превъзмогнал себе си.

Можеш да победиш хиляди мъже в жестока битка, но само онзи, който победи себе си, е най-доблестният победител.

Не се занимавай с чуждите грешки и постъпки, нито с чуждото нехайство, а осъзнай собствените си постъпки и собственото си нехайство.

Нека всеки човек насочи първо себе си към това, което е правилно, и едва тогава да учи другите.

18. За промяната

Да се учиш, значи да се променяш.

19. За свободата

Научи се да даваш свобода; това е ключът към щастието.

Пусни на свобода това, което най-много обичаш; ако се върне при теб, твое е за цял живот.

20. За страховете

Цялата тайна на съществуването е да нямате страхове. Никога не се страхувайте какво ще стане с вас. Тогава ще бъдете свободни.
www.gnezdoto.net/mydrost/372-urocite-na-buda
Активен

bojinkata
Неактивен paci1
Hero Member
Публикации: 549

« Отговор #29 -: (Четвъртък) 18 Май 2017, 08:45 »

Божи, ако искаш турни нещичко и от учителя.
Горенаписаното не е в твоя стил, та затова пиша.
Притесних се за теб. Добре ли си?
Дорчето как е и тя завалийката? Добре ли е?
Баси, отново онова с притеснението.....
Активен
Страници: 1 [2] 3   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: