Страници: [1] 2 3   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Тибетски учения  (Прочетена 2242 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен HomerCat
Hero Member
Публикации: 1067

« -: (Събота) 18 Юни 2016, 12:46 »

Традиционна тибетска икона.

На въпроса на Мила.
Както във всичко,което ме интересува,така и в Тибетските учения аз съм само любознателен неспециалист.
Според някои тибетци книгата за Бардо принадлежи към древната тибетска религия Бон/Бьон.

Според Согиал Ринпоче:

"Ученията за бардо са много древни и могат да се открият в тантрите на Дзогчен. Тези учения могат да се проследят назад, до времето преди учителите хора, пряко до изначалния Буда (наричан Самантабхадра на санскрит и Кунтузангпо на тибетски), който олицетворява абсолютната, подобна на небе изначална чистота на природата на ума. Самата „Бардо Тьодрол Ченмо" е част от един голям цикъл учения, оставени ни от Падмасамбхава и открити през XIV век от тибетския ясновидец Карма Лингпа."

Другата версия е,че тя е будистка по произход,което според мен е възможно,защото "бардо" значи междинно състояние,конкретно - между смъртта и прераждането.А има и санскритска дума за това състояние.
   От един справочен речник по Будизъм:
"БАРДО,тиб./санскр.-антарабхава: "промежуточное состояние".Демек,междинно състояние.

Будизмът,идвайки в Тибет,и Бон,взаимно са се повлияли и от четене по темата стигнах  до извода,че не ми е ясна истината за произхода на учението за Бардо.

Но понеже темата е за Тибетски учения,смятам,че е правилно да представим първо Бон,като изначалното Тибетско учение.

http://drevnite.com/religiyata-bon-tajnite-na-drevnoto-tibetsko-uchenie/

Аз не съм много запознат с Бон,но чрез интернет попрочетох някои неща.
Ако сте добре с руския:
http://samopoznanie.ru/schools/religiya_bon/

" По одной из версий, фашистская свастика имеет бонское происхождение."  
Не знам така ли е.Може да е злостна клевета;или истина.

Засега толкова тук,че трябва да си продължа в другите теми.
(Има икони и с Ямантака(с рогата),сношаващ се с някаква девойка...ама пуста детска аудитория...)

Активен

Сънят на Разума ражда борба с Егото.
Активен Мила
Hero Member
Публикации: 828

« Отговор #1 -: (Събота) 18 Юни 2016, 13:37 »

Просто инфо:
Бърдо
(бълг. ез.)
1. Част на тъкачен стан със зъбци, между които се прокарват нишките на основата.
2. Диал. Възвишение с полегати склонове; рид.

Активен
Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #2 -: (Неделя) 19 Юни 2016, 15:17 »

Малко избързвам,но ми се дощя да споделя.

"Ако тези техники не се практикуват правилно, практикуващте могат да си навредят физически и умствено. За да се избегнат тези опастности, практиката се пази "тайна" външно от връзката учител-ученик. Пазенето на тайна и отговорността на ученика към ваджра гуру са аспекти на самая (тиб. дамциг) или "свещена връзка", които пазят практикуващия и целостта на ученията."

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D0%B4%D0%B6%D1%80%D0%B0%D1%8F%D0%BD%D0%B0

Практикувал съм нередовно,при това самодейни опростени модификации.Визуализациите от ню кейдж,поне част от тях ми се струват заимствани от Ваджраянските,също в модифициран и опростен вид.

Преди години,бях на хипнотерапевт(друг) и там влязох в хипноза за секунди след началото на сеанса."Видях",(като насложен образ върху това,което виждах с очите си в кабинета) фигура,седяща в поза за медитация,съставена от нещо като трептящи светещи "пиксели".Нямаше лице,нито анатомични подробности,само светещ силует,малко над нивото на очите ми.
   Взрив от емоции,рухнах на колене,протягайки ръка към "Него",така както удавник се пресяга за спасителен пояс.Усетих някаква миризма,като когато не съм се къпал и лъхам невдъхновяващо/примерно/.
Предположих,че това е отделяне на стресови вещества,феромони,най общо.Демек,психофизиологична промяна в организма.
Терапевтът се съгласи с предположението ми.

(Прекъсвам засега,защото времето се разваля и май ще ни плющи.Ще продължа по-късно)
Активен

Неактивен galaxsis
Restricted
*
Публикации: 694

« Отговор #3 -: (Неделя) 19 Юни 2016, 15:59 »

Езотеричен /Его/ Хитлеризъм, принесен от Тибет

http://www.thule-italia.net/sitotedesco/Vari/Moon,%20Peter%20-%20Die%20schwarze%20Sonne%20(1999)%20(Dezensierte,%20ungek%FCrzte%20Fassung!%20ebook-german)%20[Montauk,%20Vril,%20Thule,%20Tibet].pdf

Die Schwarze Sonne
 MONTAUKs NAZI-TIBET VERBINDUNG
 PETER MOON
 EDITION MONTAUK, 86971 Peiting
 Nach dem amerikanischen Original dezensierte Ausgabe
Активен
Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #4 -: (Понеделник) 20 Юни 2016, 07:47 »

Следващият материал би могъл да се окаже нелицеприятен за начинаещи с интерес към Будизма.И без туй смятах да ви представя и друга гледна точка върху Будизма,а после да коментирам.
Анонимен автор...предполагам от благочестиво-богобоязлива свенливост.

Тук няма нищо,за което да не съм чел...от началото на 90-те.
Но за някои може да е ново.

Хубав символ е тоя гълъб.Подсеща ме за Ищар,или как там ѝ беше името.

http://www.pravmladeji.org/node/2214
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #5 -: (Понеделник) 20 Юни 2016, 20:38 »

Междувременно,ето един символ,който е тибетски ли,хиндуистки ли(буквата в центъра е тибетска), но тантристки също.
Не знам дали Хитлер го е харесвал,може би да,зарад малките заоблени свастики в кръгчетата.
А инак,тия преплетени триъгълници ми се струват познати от знамето на Йеховистан.
Кой от кого е заимствал не знам,но ако този тибетско-тантристки символ(триъгълниците) е демонически или нещо подобно,то като какъв би могъл да бъде заподозрян символът на знамето на Йеховистан?

Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #6 -: (Сряда) 22 Юни 2016, 11:22 »

За да не повтарям линка,става въпрос за "Изповедта на един бивш будист".Аз не съм будист,понеже съм що годе запознат с някои възможни усложнения.Всяка религия(включително и будизма),след като се институционализира,може да си измисли аргументи,нарушаващи собствените ѝ правила.

Всяка,значи и Кривослав...пардон,Православието.Ето така:

"В този период от живота си имах доста продължителни беседи с мой добър познат. Този чудесен мъж - офицер от руската армия е искрено вярващ православен човек."

Сегаа,все едно дали е руска или не,армията съществува ,за да използва(ако се наложи) оръжие,демек насилие,демек - да убива.
А май в Християнството имаше нещо от рода на "Не убивай".И няма изреден списък с подточки,оправдаващи нарушаването на това,хм,предписание.И пак някъде там Исус е рекъл,че човек не бива/или не може да служи на двама господари едновременно.
   Е,ако има война този искрено вярващ православен И военен как ще осъвмести двете?
Сигурно ще си намери убедително за него оправдание,което ще е точно толкова "легитимно",колкото и на японския будист Суден.

Случаят с тантричното посвещение,вследствие на което в бедния пишман-будист се вселил демон и едвам го спасили в Лаврата.
Затова не съм будист и не приемам посвещения,защото не искам да съм закачен за егрегори повече от неизбежния минимум.
Понеже НеЗнам кое как е БашНаистина,мога само да поразвея поредното си допускане без претенции.
Да речем,че човекът се е опитал да се обеси не(само) заради тантристкия демон,а може би...следва еретична фантазия:
    Ако приемем парадигмата за егрегорите,би ли могло,джъст мейби,дедо попе,след като в този човек,принадлежащ все пак от рождението си към територията(и в енергиен смисъл) на егрегора на Православието е била внедрена чужда енергийно-информационна структура от друг мощен егрегор...

Искам да кажа това - Православният егрегор възприема тантристкото посвещаване като зараза и е предприел нещо като нападението на онези клетки Т-лимфоцити ли бяха,които убиват чуждите тела/разните микроби,попаднали в организма(?)
    Двата егрегора са се сборили,организма на човека е бил по-лабилен и от напрежението му е изпушил процесора.
Но все пак в Лаврата са се задействали тези елементи:
Православният егрегор е у дома си и той атакува яко нашественика.
Задействал се е инстинкта за самосъхранение/страх от смъртта у потърпевшия и той се е хванал за това,което присъства в подсъзнанието му от повече време,от рождението му.
    И разбира се,немаше да съм аз,ако не предложех опровержение/или поне съмнение относно достоверността на собствената си хипотеза.Но по-късно,отивам да обядвам.И като стана въпрос за ядене...

"В историята на будизма е имало Джа-лама, който е принасял човешки жертвоприношения на Махакала."

Предполагам го е правел под съответния музикален или в случая вокален съпровод.
Палете свещите и Прекръстете се,белким помогне.

www.youtube.com/watch?v=KsE4cpd-Udo

Активен

Неактивен teodordt
Full Member
Публикации: 151
"Защото няма от какво (да се страхува)."

« Отговор #7 -: (Сряда) 22 Юни 2016, 12:52 »

Няма да се преКръстваме, поне аз няма.

От предния уикенд следя с интерес писанията ти, Хомър. Ето малко и от мене.

Темата за човешките жертвоприношения.... Преди време търсих информация и открих, че присъства в почти всички общества. В мене възникна въпросът - ЗАЩО? Разбира се, че се ужасих. Не е само жертвоприношението, ами и консумацията след това.
И си направих генералният извод: Всички приказки за поглъщане духът и смелостта и т.н. и т.н. на жертвата са ала-бала. Според мене, нещата се свеждат до задоволяване на глада. Точка. Нищо повече от това. Или поне така е започнало. И ако Р.М.С. е прав и сме създадени, то едната от причините да сме създадени е за да бъдем изядени. По аналогия с прасетата, овцете, кравите и прочие домашни животни. Отглеждаме ги за да ги ядем. Отначало "боговете" сами са си вършели работата. След това "покорни слуги" (жреци, последователи и т.н.) са ги отменили. Разбира се, когато "боговете" са заминали или са ги прогонили, са останали "покорните слуги", които поддържат ритуалите и почитта към боговете, чрез човешки жертвоприношения. Това им дава силна социална позиция. 
В Стария завет канибализмът е забранен. Също така е забранена консумацията на кръв и определени животински видове, сред които змиите/гущерите (навява ми мисли за рептили) и прасетата (това е животното с най-близка до човешката биологична структура. ЕА създал прасето, като комбинирал животинска и човешка ДНК, за да могат гущерите да продължат необезпокоявано изхранването си с хора). В същото време библейският Бог с охота приема животински жертвоприношения. Наричат ги приноси. И с големи подробности Старият завет описва какво животно, по какъв повод се принася и коя точно част от него. Също така е обявено за грях да посегнеш на приноса на Бог (имаше глава в която синовете на свещеника разгневили Бог и били наказани защото вземали от месото, което поклонниците носели преди още да бъде сварено/изпечено).
Пиша за човешки жертвоприношения. Библията ги забранява. За Корана - не съм запознат. И ако съм прав в мислите си, че всяка религия съществува за да контролира хората - излиза, че човешките жертвоприношения си остават запазена територия за боговете.
Забраната за консумация на змии/гущери - да защитим своите и забраната за консумация на човешко месо - да защитим своята "територия". За забраната за консумация на кръв - вероятно и тя е запазена "територия" на боговете.
Активен

В нашата история (а и в историите на други страни) от XVIII в. до сега няма нищо по-задушаващо от "братската любов" на една голяма европейско-азиатска страна с имперски амбиции и нейните "освободителни" напъни.
Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #8 -: (Сряда) 22 Юни 2016, 20:03 »

Добре дошъл,Тео!

Радвам се,че се включи,да се поразведря,че тия дни се позаоблачих.
Ето малко и от мене

Може и повече,винаги когато решиш,макар че май беше споменал,че не ти остава време за чести посещения във форума.
При определена гледна точка в Тибетските учения,че и в Индийските могат да се открият рептилски "препратки".
В тази връзка,ще ми бъде интересен коментара ти върху някои от бъдещите картинки/ако и когато решиш.
   (Шъ съ върнъ,тоест - АлБиБак)
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #9 -: (Петък) 24 Юни 2016, 15:03 »

Такаа...спомням си,че няма да пиша в някои теми и че няма да се занимавам с неназована колежка(хората ме разбраха) и,че няма да споменавам определена организация,която е важна за колежката.Но НЕ съм обещавал,че няма да пиша за Теософията,даже май в друга тема съм се изказвал неласкаво за това учение.

Имаше  тука едни публикации на английски,компромати срещу Далай Лама.Намирам темата за обещаваща.
Понеже ще излезе,че Д.Л. е(може би) злодей под прикритие.Което прикритие май не е много прикрито,понеже той провежда най-явно споменатия като страшен и зловещ ритуал Калачакра.Това е част от Тибетския будизъм,в който е добре застъпена Ваджраяна,наричана още и Езотеричен будизъм.С богат пантеон от бивши вампири и демони,приели "правата вяра". Споменатият вече Махакала е част от този пантеон.

Колежката бе споменала в една тема,че една нейна учителка по теософия била и казала нещо си...
Тук е важна подчертаната дума заедно двете подчертани думи по-горе.И по-долу също.

"Подобно на езотеричния будизъм, от който произлизат доста от теософските идеи..."

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F

Следите ли мисълта ми?Мисълта ми е,че тази снимка не ме учудва.

Немам нищо против,ако някой иска да развие (хипо)тезата,че тия три точки на синия фон може да са символично представяне на три звезди,една от които е известна с името "Минтака".
             (А дали е така кой,коой да ми каже?И да каже,откъде да знам верно ли е?!)

Вижте тук белото знаме с червените кръгли неща.Помните ли израза "Знаме на мира"?Горе вляво има бутонче за руската версия.

http://en.icr.su/

(следва)
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #10 -: (Петък) 24 Юни 2016, 22:22 »

Ако бех тибетче,щях да попитам някой минаващ лама:

-Дедо,дедоо,защо нашите Богини са зелени и сини?
(В Тибетския будизъм има Богини)

Не съм тибетче,та не знам отговора,но мога да предполагам разни варианти,един от които може да е:

-Защото,момченце малко с грозна остригана глава,нашите Богини са Дакини.А те не са хора.

А тези отдолу не са Дакини,а змии,иначе казано - Наги.Някои от тях са били запознати с Будизма.Предполагам - Езотеричния.
Затова предполагам,че Теософското общество,заимствало някои неща от езотеричния будизъм,има Нага на емблемата си.
На картинката отдолу пише,че вляво е печатът на Блаватска,който тя е използвала като лична инсигния дълги години,и от който е бил разработен публичният печат(на Теософското общество).
Вляво свастиката донякъде наподобява тази на Хитлеризъма,според мен.А Хитлер направо е побеснявал,като е видел триъгълници,преплетени по този начин.И що?!

Скрийншот от тук:

http://www.nachtkabarett.com/SmashingPumpkins/Machina/BackstagePass

Най-вероятно,поредният платен,поръчков и прочие журналист.
(Не че ви интересува ,но някак ми олеква,че нямам учителка по теософия)
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #11 -: (Сряда) 29 Юни 2016, 21:35 »

Нещо рогато(по-скоро заоблено) наднича от килера на Тибетския будизъм.Сексуална злоупотр*ба с ученички(в смисъл ученички на Учителя си по Будизъм).Ех,Согиал,Согиал,а се канех да препоръчам книгата ти тук.

Но може би това е компромат - разработка на китайците в сътрудничество с продажни британски и други журналисти?
Добре,че не съм будист,че щеше да ми стане неудобно.Но не само в Другите религии има издънки,нали.
Е,някои тибетски учители няма да попаднат в специалния Ваджра(янски) Ад,за други не съм сигурен.

www.youtube.com/watch?v=yWhIivvmMnk

(Тази тема май ще деградира).
Активен

Активен Мила
Hero Member
Публикации: 828

« Отговор #12 -: (Четвъртък) 30 Юни 2016, 02:24 »

Ако ти попадне книгата на Далай Лама "Четирите благородни истини", ще съм ти благодарна да извадиш цитати, да  коментираме.

П. П: Не знам дали книгата следва към Тибетски учения да я причисля или към Будизъм...
Активен
Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #13 -: (Четвъртък) 30 Юни 2016, 11:18 »

Мила,задръстил съм се с книги,които не съм прочел изцяло,понеже са на руски и четенето е по-бавно,защото от монитора ми омръзва на очите.Конкретно тази книга я свалих днес от тук:

http://www.klex.ru/be

Тибетският будизъм донякъде е тибетско учение,но може да се каже и че е тибетски поглед върху Будизма,който е индийско учение.
Получи се хубав гювеч,май.Като стана на въпрос за 4-те истини,може и тук да ги уважим.Но засега искам да продължа по отлаганите си неща.Обаче въпросът ти е интересен.4-те Истини са доста практични в психологичен план,ако човек се интересува от Будизъм.Но интерес не може да се предизвика зорлем.

Все пак за начало(и на български):

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8_%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8

А тук има по-подробен и конкретен текст:

https://gorskovreme.files.wordpress.com/2012/07/d187d0b5d182d0b8d180d0b8d182d0b5-d0b1d0bbd0b0d0b3d0bed180d0bed0b4d0bdd0b8-d0b8d181d182d0b8d0bdd0b82.pdf

В Тибетския будизъм има много медитации-визуализации,които обаче са в контекста на Будизма.Механичното им прилагане без осмисляне може да доведе някои хора до неблагоприятни психологични състояния.Имайте предвид и мнението на професор Лозанов:

Принципно съм съгласен,но аз винаги имам малко по-Различно мнение,което ми се ще да споделя.
Но сега съм рекъл да обърна внимание на Екхарт Толе,който е също е заимствал от Будизма,по начин,който според Мен има нужда от Моя коментар.Представете си виртуално едни ръкавици с котешки нокти.С тях ще пиша своите коментари по стените на Църквата на Толе.Метафорично речено.

(Където има думи с Главна буква не е грешка,нарочно е).

Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #14 -: (Четвъртък) 30 Юни 2016, 16:49 »

Сега преглеждам набързо книгата(на руски) на Александра Дейвид-Нийл  - "Мистики и маги Тибета".(Мистиците и магьосниците на Тибет). На български в началото на 90-те съм я чел под заглавие(по памет) "Мистика и магия в Тибет".

Искам да кажа нещо за визуализацията.Тя може да бъде с яркостта на халюцинация,което се получава по два начина.
Единият е при лица с развито въображение и определена психологична нагласа,да кажем - леко хистероидна.При тях практиките на ню-кейдж визуализациите,които са преработени заемки от източните, може да се получат преживявания,вкарващи ги в илюзорно състояние на ума,което ги прави доста полезни идиоти за прокарване на определени доктрини.

Вторият начин е постигнат чрез последователна системна тренировка на ума.И тук яркостта на виденията при напредналите етапи е с плътността на триизмерни халюцинации,но практикуващият знае това.
(Друг въпрос е,че при определени условия виденията могат да станат видими за страничен наблюдател.Това са т.нар. "тулпа".
А в Съветския съюз са успели да снимат видения,породени от алкохолен делириум.И аз ,разбира се се заинтересувах дали няма някакъв общ елемент/принцип в двата случая.За това - по-късно).Ето извадка от книгата на Александра Дейвид-Нийл:

"Но тези упражнения(визуализациите) мистиците наставници са измислили съвсем не за развлечение на отшелниците.
Истинското им предназначение е да доведат до осъзнаването,че всички възприемани от нас явления са само миражи,създадени от въображението ни.
         Съзнанието ги поражда
         И съзнанието ги убива -
пее поетът отшелник Миларепа.В тези думи е заключена основата на ученията на Тибетските мистици".

А сега сравнете това с тези,дето контактуват с архангели-мархангели,преВъзнесени учители и прочие пасмина.
Според мен част от тях въобще не се преструват.Те са пленени от илюзорните си умотворения(коварно предложени им обаче от разработчиците на ню-кейдж концепции).А както казах,вярата в илюзии води до действия,които имат реални последствия.
   Отделно че(според мен) има и реални "същности" от невидимия свят и някои назобали се с ню-кейдж ентусиасти,практикуващи определени визуализации и водени медитации,отварят "портове" в главата/ума си и биват "хакнати".

Затова се размотавам,докато се кол*бая дали да опиша някои мои модифицирани визуализации(макар че различните им варианти се предлагат свободно нашир и надлъж),понеже резултатите могат да бъдат...ъъ...интересни.
Активен

Страници: [1] 2 3   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: