Страници: 1 [2] 3   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ТУАТ  (Прочетена 2559 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен HomerCat
Hero Member
Публикации: 1067

« Отговор #15 -: (Петък) 29 Април 2016, 21:02 »

След което може да се направи малко дишане/не точно Пранаяма.

"Известно е,че съществува т.нар. дихателна аритмия.При вдишване пулсът се учестява и кръвното се покачва леко.При издишване и двата показателя леко се снижават.При обикновеното дишане тази дихат. аритмия не може да се използва за корекция на пулс и кръвно налягане.Ако обаче се вдишва бързо,(напр. за 1-2 сек.),а се издишва бавно(напр. за 4-5 сек.),съотношението м/у двете фази може да се използва за успокояване на пулса и кръвното.
Ако се използва задържане на дишането за няколко секунди веднага след вдишване,се удължава още повече времето на благоприятното въздействие.Към техниката може да се добави и едно общо отпускане намускулите на лицето,челюстта,раменете,ръцете".

Това е цитат(съкратих някои думи без които може) от книгата "Сериозно за почти свръхестественото"/Стоян Байкушев,1989г.
От мен добавка - не е нужно да се прави пълно дишане,само малко по-изразено,без напрежение.Паузите в секунди са според вашето усещане,не се затормозявайте с мерене на пропорции.
    Вдишване - Задържане само за малко - Издишване,за малко по-дълго време от вдишването.
Важно е да присъствате в процеса на дишане.

От темата за Дишането:
Отговор #12 / Форум

"сякаш с протягането ги събираш всичките, като снежинки, и ги нагниташ в една плътна топка, малко по малко изпълвайки обема на тялото си."

Като ученик съм опитвал нещо подобно и точно снежинки бе думата,с която асоциирах усещането.
(Пауза,защото нета е малко пресеклив,да не се изгуби написаното до тук/наистина е досадно.

Активен

Сънят на Разума ражда борба с Егото.
Неактивен МИТКО
Restricted
*
Публикации: 1892

« Отговор #16 -: (Петък) 29 Април 2016, 21:05 »

Когато  си  побеснял,  когато  трепериш  от  напрежение  започни  коремно  дишане,  като  в  края  на  издишването леко стягаш  коремните  мускули.  Опитай  и  пиши  можеш  да  го  опиташ  веднага.  Действа  и  на  опонента!
Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #17 -: (Петък) 29 Април 2016, 22:54 »

МИТКО,
Това действа,когато съм в по-лек стрес.Тук за думата леко ми се струва,че уместно си наблегнал на нея.
Но когато съм побеснял вече не се сещам изобщо за тези малки полезни неща,защото съм като полузомби час-два след това.

Като написах "смачкващо дишане",този израз ми щукна на момента.Бих казал натискащо дишане или преобразуващо.
Ако не съм в много голям стрес има шанс да се сетя да го изпълня.

Да кажем някаква нервност/начален импулс за нервни телодвижения.Все едно в тялото си имам снежинки,които изпълват формата му и трептят като "снежинките" на телевизионен екран.При вдишване все едно "хващам" това усещане,а при издишване го натискам навътре,от всички посоки.Точно като стискане на снежна топка с две ръце,така че да се уплътни.При самото издишване леко/или с меко усилие свивам юмруци и леко напрягам цялото тяло.Самото издишване е с леко стягане на корема,повече под пъпа.
Кратко задържане,секунда-две и вдишване."Снежинките" забавят трепкането си.
При вдишване си представям,че абсорбирам навътре чувството на нервност и го "пренареждам".
Представям си,но съпроводено с вътрешно усещане.
Казвам му преобразуващо дишане.
Сега се сетих за друго описание.Все едно държиш гумена топка,от по-меките или балон.
И бавно го натискаш с ръце(издишване).А после бавно отпускаш,но усещаш леко напрежение от балона,който се опитва да се разшири,но  му оказваш леко съпротивление,докато си разширяваш ръцете(издишване).

Това усещане е в тялото,все едно,че ти си балона.
Така,както го описвам може и да не е достатъчно разбираемо.Имам чувството,че не успях да се изразя много точно.

По този начин,(ако се усетя да го направя) съм постигал "смачкване" на импулс да изям още една ненужна вафла(това за мен си е постижение) или шоколадово парченце.С цигарите е по-трудно.Може да се смачка чувството на глад/или поне да се отложи яденето, в момент,когато ме фаща склонност към компулсивно плюскане.Но после като се разсея и не внимавам,импулсът за нещо ме издебва и отбелязва точка.Редовната практика ще създаде тенденция за закрепване на успеха,смятам,но защо не практикувам редовно?
Точно защото би подействало,една част от мен се страхува да се откаже от "статуквото" си.
Което ме подсеща,че трябва да има тема за желанието за промяна и вътрешната съпротива като форма на защитна реакция.

Всяко поведение има своята материална основа под формата на изградени невронни вериги.
Но шансът за промяна(принципно) съществува,благодарение на това,което се нарича Невропластичност.
Обичам,когато има картинки.

chudno.org/promyana-na-navici

Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #18 -: (Сряда) 22 Юни 2016, 19:53 »

Ще си позволЪ да ви досадя с линкове.

http://www.parallelreality-bg.com/statii/netradicionnamedicina/582-2016-06-15-14-38-45.html

Което ме подсети за професор Г.Лозанов.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B8_%D0%9B%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2_(%D0%BF%D1%81%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3)

http://suggestopediabg.com/?p=4008

https://www.helikon.bg/books/155/-%D0%A1%D1%83%D0%B3%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%8F---%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%83%D0%B3%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE-%D0%BE%D0%B1%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_113770.html#book_info

При кликване на означеното,поне при Файърфокс се отваря диалогова кутия с опции или да го отвориш или да си го запишеш.
А книжките са за (частична) илюстрация на интересите ми.
"Лечебна хипноза" е от 1984 г.Първото издание ми е набор - 1969.Втората не ми е попадала.
"Сугестопедията" я имаше преди години в градската библиотека,но нещо е позачезнала.
Но може да я прочетете(ако имате интерес) от тук.Ще ползвам няколко извадки от нея и в  темата за Тибетските учения.

https://www.google.bg/search?q=%D1%81%D1%83%D0%B3%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%8F+%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%83%D0%B3%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE+%D0%BE%D0%B1%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=18BqV_SAA8jR8gfu7aToBQ

А сега да видим как са се получили дългите линкове.
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #19 -: (Събота) 25 Юни 2016, 12:40 »

Бях запитан защо съм избрал точно това заглавие.Е,верно ,сега ми се струва малко несериозно,но една от субличностите ми е несериозен келеш.Ще ви представя извадки от книгата на проф. Лозанов,защото част от нея се отнася по-специфично за преподаване/обучение,а тези извадки са в посоката,която ми е интересна.

1.

2.

3.

Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #20 -: (Събота) 25 Юни 2016, 12:56 »

Изрезките са правени последователно една след друга,но между тях има части,които пропуснах,иначе щеше да стане много дълго.
После ще ги коментирам във връзка с различните ми теми,защото те са свързани по хоризонтала и вертикала(този израз ще го видите по-нататък),а може би и по спирала(?).

4.

5.

6.

Беше споменат и д-р Пенфийлд,но го пропуснах,понеже в предишен пост му обърнах внимание.
Сайтът с картинките май се задъхва.Дано не е от мен.Ще направя почивка.
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #21 -: (Събота) 25 Юни 2016, 13:26 »

7.

8.

9.

10.

Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #22 -: (Събота) 25 Юни 2016, 13:35 »

11.

12.

Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #23 -: (Събота) 25 Юни 2016, 13:41 »

13.

"Поради опасност от спам дейности, ще можете да качите отново картинки след около 10 секунди."

(Ама моля ви се,недейте така!)

14.

Офф,най-после!Това беше от книгата.Пауза.
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #24 -: (Вторник) 02 Август 2016, 07:44 »

" Психосинтезът на Роберто Асаджиоли"

(Това е заглавието на една книга на руски,извадка от която преведох,за да представя този метод.Оцветеното в скоби е от мен)

"Италианският психиатър и психотерапевт Роберто Асаджиоли(1888-1974)
е бил последователен ученик на Фройд и не е подлагал на критика неговия класически психоанализ.Само че той основателно е смятал,че ако има анализ(разединение),то трябва да има и синтез(съединение).Това е и донякъде опит за помирение м/у Фройд и Юнг:от една страна Асаджиоли приема класическия психоанализ на Фройд,а от друга го допълва с терапевтичния подход на Юнг,който предвижда два стадия:първо аналитичен,а след това синтетичен.

Възниква въпрос:внесъл ли е Асаджиоли нещо ново в идеите на Фройд и Юнг и може ли да се разглежда психосинтезът като самостоятелно направление?
Извънредната популярност на психосинтеза отговаря положитено на двата въпроса.

Без оглед на творческото заимстване на идеи от своите знаменити предшественици,Асаджиоли създава своята теория за структурата на личността(внасяйки в нея идеята на Алфред Адлер за вродения несъзнателен стремеж към самоусъвършенстване),въвежда ред нови понятия,а също разработва ясно определена практика на психотерапевтични упражнения.
   Понастоящем психосинтезът широко се прилага в различни области.
В психотерапията(медицинска и немедицинска) той се използва за лечение на психосоматични заболявания,корекция на погранични нервно-психични състояния,преодоляване на неврози и други личностни проблеми.
   Психосинтезът и отделни негови елементи и упражнения се използват в различни педагогични системи.

Във връзка с широката популяризация на идеи и практики от психосинтеза в многобройни научни и популярни издания,семинари и тренинги,той все повече се разпространява като метод за самопознание и самоусъвършенстване на личността. /  (Аз предпочитам думата саморазвитие,като по-реалистична.)

Вече споменахме,че психосинтезът се опира на психоанализа на Фройд.
Самият Асаджиоли е считал,че там,където класическият психоанализ завършва(намирайки причината за неврозата),започва психосинтезът,помагайки да се съчетаят разединените части на личността в по-съвършена комбинация,при което е напомнял,че „сглобяването“ на „новата“ личност е възможно само в границите на нейните резерви за личностно израстване и не повече от това. /  (Логично и реалистично ,бих казал)

Основните подходи на психосинтеза на Асаджиоли най-добре се разбират при разглеждане на предложената от него структура на личността,която включва:

1.низше безсъзнателно/несъзнавано

2.средно несъзнавано(предсъзнание)

3.висше несъзнавано(супер/свръхнесъзнавано)

4.поле на съзнанието

5.съзнателен Аз

6.Висш Аз

7.колективно несъзнавано

Нисше несъзнавано

По смисъл се доближава до фройдовския Ид/“То“ и включва най-простите(и същевременно жизнено необходими)инстинкти.То съдържа мощни енергетични ресурси и е емоционално заредено.Същевременно Асаджиоли счита,че тук условно се локализират неконтролируемите парапсихични процеси и фантазии,които могат да бъдат източник както на кошмари,така и на творчество.

Средно несъзнавано(предсъзнание)

Това е междинната зона на прехода на несъзнаваното в съзнанието и обратно.Тук нашите несъзнателни усещания,възприятия и впечатления се оформят в осъзнаваеми(в различна степен) психични състояния и навици.
   Именно тук,счита Асаджиоли,“зреят плодовете на нашия ум“, чрез все по-ясното осъзнаване на потребностите,емоциите,интуитивните озарения.

Висше несъзнавано (свръхнесъзнавано)

Ако предходните два раздела влияят на нашето съзнателно Аз като че ли „отдолу“,то висшето несъзнавано му влияе „отгоре“.Това е принципно интересно допълнение към фройдистката структура на личността,която отрежда на несъзнаваното само „долният етаж“ на примитивните емоции,с които с различна степен на успех се бори съзнателното Аз,от позицията на съзнателното Супер Его/Свръх Аз.
  Може да се каже,че според Асаджиоли човек поначало изглежда „по-привлекателно“,отколкото при Фройд,понеже дори несъзнаваното има не само низша,но и висша форма,включваща такива вродени(а не натрапени от СуперЕгото/СвръхАза) ценности,като алтруизъм,потребност от красота и творческо самоизразяване,героизъм(до саможертване) и други „високи“ чувства и потребности.

Разбира се,не трябва да се мисли,че нисшето несъзнавано е по-лошо от висшето,всяко от тях има своята важна роля.Просто,ако споменатият стремеж към творчество Фройд е обяснявал със сублимация на низшите инстинкти,то Асаджиоли е считал за самостоятелен висш инстинкт.

Образно можем да си представим,че по Фройд СвръхАзът с усилие издърпва „за косата“ съзнателния Аз от „блатото“ на несъзнаваните инстинкти към цивилизованото състояние.А по Асаджиоли безсъзнателните инстинкти теглят човека не само надолу,но и нагоре,към реализация на по-висшите потребности.Ясно е,че такъв извод позволява по-оптимистично 
да се погледне на процеса на психотерапия,възпитание и дори превъзпитание.

Тук може да се види известна аналогия с възгледите на А.Адлер (намерили по-нататъшно развитие в хуманистичната психология),който е считал,че в човека изначално е заложен стремеж към самоусъвършенстване.
   Асаджиоли е считал,че във висшето несъзнавано са локализирани и висшите парапсихични процеси.

Поле на съзнанието

В този раздел Асаджиоли включва осъзнаваемата от индивида част на личността,усещания и възприятия.При това той,както и всички психоаналитици,не твърди,че това осъзнаване е обективно.

Съзнателното Аз (или собственото Его)

Тази част се намира в центъра на съзнанието.Ако полето на съзнанието обхваща различните усещания и възприятия,то неговият център – това е рефлексивният Аз,тоест,цялостният Аз,“виждащ себе си отстрани“.
Асаджиоли сравнява нагледно полето на съзнанието с осветен екран,а съзнателният Аз – с проектираният на екрана образ. 

Висшият Аз    /  (пуснете асоциациите си с М5 в кошчето)

Тази част най-ярко показва собствените достижения на психосинтеза.
Асаджиоли счита Висшия Аз за истинската същност на човека,в която той неизменно се завръща след различни отклонения в други състояния на съзнанието(сън,припадък,афект,наркоза,опиянение,бълнуване,хипноза...)
   Именно осъзнаването на собствения личен Висш Аз,Асаджиоли счита за условие за психично здраве."

Активен

Неактивен форум
Hero Member
Публикации: 3754

« Отговор #25 -: (Вторник) 02 Август 2016, 08:58 »

Съзнателното Аз (или собственото Его)

Тази част се намира в центъра на съзнанието.Ако полето на съзнанието обхваща различните усещания и възприятия,то неговият център – това е рефлексивният Аз,тоест,цялостният Аз,“виждащ себе си отстрани“.
Асаджиоли сравнява нагледно полето на съзнанието с осветен екран,а съзнателният Аз – с проектираният на екрана образ. 

Висшият Аз    /  (пуснете асоциациите си с М5 в кошчето)

Тази част най-ярко показва собствените достижения на психосинтеза.
Асаджиоли счита Висшия Аз за истинската същност на човека,в която той неизменно се завръща след различни отклонения в други състояния на съзнанието(сън,припадък,афект,наркоза,опиянение,бълнуване,хипноза...)
   Именно осъзнаването на собствения личен Висш Аз,Асаджиоли счита за условие за психично здраве."

Значи все пак съществувало поле в психологията, което съвършено да отговаря на вижданията ми по въпроса. Много добре.

Както винаги - края на 19ти и началото на 20ти век. Истинските неща свършват тогава. След тях започва ерата на ЦРУ.
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #26 -: (Вторник) 02 Август 2016, 11:29 »

Интересуваше ме мнението ти по въпроса.
"...съвършено да отговаря на вижданията ми по въпроса. Много добре."

Много добре,ще кажа пък аз сега.
Без да съм сигурен,само предполагах,че ще видиш поне в някаква степен положителен потенциал.Все пак,това е само фрагмент.
В  този,който следва,виждам доближаване до нещо от книжката на Терон Дюмонт за личния магнетизъм,която ти препоръчваше преди време(и която преди години,когато я четох на хартия изглежда не съм дооценил).
.....

Избор на идеалния модел на своето желано Аз

„За тази цел,както вече казахме,трябва да се избере (Аз-)образ,чието постигане изисква,макар и големи,но достъпни за дадения човек усилия.
Нереалната,завишена по отношение на потенциалните възможности на дадения човек оценка,ще направи психосинтеза не само безполезен,но и вреден,защото още повече ще задълбочи фрустрацията и безнадежността.
(Не напразно много от фанатичните поклонници на Фридрих Ницше,повярвали в своите възможности да станат свръхчовеци и не успели да постигнат тази цел,са завършили със самоубийство)       това в скобите си е от автора

Асаджиоли разделя избираемите идеални Аз-образи на два типа:

-характерни за интровертите образи на вътрешно,духовно усъвършенстване,достигане на вътрешна хармония;

-характерни за екстровертите образи на лица,достигащи обществено признат успех в различни сфери на дейност.

Важно е избраният образ да съответства(или поне да не противоречи) на
 типа личност на клиента – ярко изразен интроверт или екстроверт.При това не следва непременно да има стремеж да се причисли клиента към интровертите или екстровертите.Нужно е да се помни,че у мнозина тези различия не са ярко изразени,повече от 30% от хората са амбивертни,тоест,техните личности проявяват както  интровертна (вътрешна) насоченост,така и екстровертна(външна).За такива хора трябва да се подбират Аз-образи,изхождайки от други наклонности,способности и интереси.“
.....
А това е от "Същност и приложение на личния магнетизъм" от Т.Дюмонт/което име е псевдоним

"Създайте за своя собствена употр*ба ИДЕАЛЕН МОДЕЛ на това, което искате да бъдете. Отбележете с точност характерните особености, които искате да притежавате. В ума си вижте образа на индивид с точно тези качества – цялостен модел на това, което искате да бъдете. След това поддържайте този модел във въображението си. Виждайте го непрестанно, мислете винаги за него, гледайте го отвън и отвътре. Опознайте го напълно. Постепенно ще започнете да приличате на своя идеал. ИДЕАЛЪТ ще започне да се материализира във вашия характер, а неговата умствена нагласа ще стане ваша."
.....
(Големият шрифт си е оригинално в книгата,а в заглавието на първия цитат подчертаното е от мен.Имам нагласа да търся сходни елементи м/у различни концепции.Подобие на работата с идеалния модел виждам и в будистките практики Гуру-йога и медитацията с Идам (като обелим някои културологични и концептуални слоеве,за да бъдат по-реалистични и практични за човек от Запада.И това,което остава са психо-физиологични (и енергийни?) методи/резултати.Изглежда ми,че ню-кейджа използва елементи от всичко споменато дотук,но щедро инжектирайки ги със своите шитове.От години ми се оформя нещо като чернова-концепция за личностно саморазвитие/и този израз вече стана клише/,включваща елементи от различни учения (след премахване на някои "обелки"),включително и една по-реалистична представа за Висшия Аз или По-Високото Себе(Higher Self), само че М5 и някои други за известно време ми създадоха объркване,което вече съм в процес на "изкашляне".
Тук само накратко за това,що е Идам:

"Идамите са медитативи форми: женски или мъжки...

Понятието Идам е съставно: "И" означава ум и "Дам" означава връзка, в случая с Буда  аспекта, който отговаря на индивидуалната психологическа нагласа на практикуващия. ...

Тибетския будизъм разглежда идамите не като закрилящи божества (както се разбират личните божества Ища-девата в индуистката Тантра), тяхната функция е в разпознаването на истинската природа на ума от упражняващия се.

bg.wikipedia.org/wiki/Идам
.....
   Отново за психосинтеза - той е едно от нещата,които ми направиха доста положително впечатление.В тази тема или в друга преди бях споменал с няколко думи за него.След толкова отлежаване,изглежда че е време да представя своята идея-чернова за саморазвитие,(включваща и "разматричването" на тази тъй популярна абревиатура ВА),основаваща се предимно на теория/четене и размисъл/, плюс оскъдна и нередовна практика,със съответните резултати.И ако има желаещи,свободно да си казват мнението.Развитието включва и споделяне/обсъждане(в контекста на практическата приложимост.)
Активен

Неактивен форум
Hero Member
Публикации: 3754

« Отговор #27 -: (Вторник) 02 Август 2016, 14:30 »

И ако има желаещи,свободно да си казват мнението.Развитието включва и споделяне/обсъждане(в контекста на практическата приложимост.)

Свободно да си изказват мнението? О - нима не съм свидетел на плодовете от тяхното свободно изказване на мнението. Огън и меч, Хомър - когато си уверен, че си намерил истината, когато си абсолютно уверен, че си намерил истината и не си успял, с всичките си усилия, да отхвърлиш онова, което е истина... тогава - с огън и меч.

Колко мнения, мислиш, че може да има за онова, което е вярно.
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #28 -: (Вторник) 02 Август 2016, 19:15 »

Относно горният ти абзац - далечко съм от постижението,което описваш.А чуждото мнение,дори да мисля,че е погрешно(което пък е мое мнение),може да ми щракне някоя подсъзнателна асоциация,от която по-късно(евентуално) да произлезе полезна идея.

А за най-долното изречение - казвал съм ,ще се повторя с други думи: Това,което е вярно/истината/ анулира всички мнения,които не съвпадат на 100% с него(по конкретна тема).
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #29 -: (Сряда) 03 Август 2016, 13:48 »

Хуна - алтернативна гледна точка.

Кой не знае Хуна,кой не е слушал за нея...знаете - древно хавайско духовно учение,дъра-бъра,бла-бла.
А според някои хавайци това май не е баш така.
Преди да представя алтернативния възглед,искам да кажа,че независимо автентично или не,това учение/или нечие творение ми стана интересно от една малка книжка в началото на 90-те.Лично аз го намерих за подходящо в някаква степен като помощен работен модел,докато се опитвах да си изяснявам за мене си,що е "Висш Аз" и има ли той почва у нас.
   Популярната схема,илюстрираща идеята на Хуна:
(стрелките и кирилицата са от мен)

.....

А ето другото мнение:

Непретенциозният ми превод:

"Хуна не е хавайска."Хуна" не произлиза от думата "Ка-Хуна".
    Това не е старата хавайска духовност.
    Хуна е ню-ейдж философия,създадена от не-Хавайци,
    което се явява принос/съучастие към ЕТНОЦИДА,(извършван) спрямо
    нашия народ и култура."

Този сайт се казва "Ню Ейдж измама" или нещо таквоз.
А темата :  "Хуна,Хо'опонопоно и други фалшиви "Хавайски" учения".

http://www.newagefraud.org/smf/index.php?topic=3838.0
.....
Анти-Хуна фейсбук,откъдето взех картинката с текста по-горе.

www.facebook.com/AboutHuna/    /  "About Huna"  значи "за" или "относно хуна".
Отново,не знам откъде произлиза хуната,намирам я подходяща като източник на идеи за обмисляне/евентуално включване в моето гърненце за любителски полу-езотеричен бъркоч.
(Последната дума означава нещо,което се вари,докато същевременно бива разбърквано...хм,това определение ми се струва подходящо и за НСР-то.)
Активен

Страници: 1 [2] 3   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: