Страници: [1] 2 3   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Духовно израстване  (Прочетена 2147 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен Antistar
Sr. Member
Публикации: 425
Ние сме очите на небето.

« -: (Петък) 01 Април 2016, 17:02 »

Егото трябва да бъде развивано в посока на най-силната, най-ярката страна на човека, в тази която той е най-сигурен.

Останалите недостатъци преписани на егото, никога не са били нещо повече от лошо възпитание и грешни избори. Знаейки колко крехък е човек по природа и колко лесно е да се пропука онова в същината му, можем лесно да си обясним упорството и волята на единиците, които са решили, че не искат да бъдат поредните чийто живот да мине между пръстите. Можем единствено да сме сигурни, че няма достатъчно време , за да намерим всички причини, които са ни необходими сега на момента, за да израснем, а трябва да се постараем да разбием илюзиите.
 Само така можем да сме сигурни, че нишката на живота ни няма да прекъсне и да се озовем в капана на забравата или небитието.

Човекът с буковата гора Smiley  http://www.vbox7.com/play:5d7f7ef817

Това е много трогателна история на човек със силно развито его, един от тези които е бил истински до край.

Активен
Неактивен HomerCat
Hero Member
Публикации: 1067

« Отговор #1 -: (Неделя) 10 Април 2016, 14:07 »

Аз вече съм в процес на отказване от съчетания като "духовно израстване" и подобни,защото почна да ми се изяснява,че не ми е много ясно какво е "духовност".Разбира се човек може да се запознае с разни определения/описания на духовността.
Тези описания първо са описания на нещо,а не самото нещо.И после,описанието е виждане през нечия "призма" дет' се вика.

И стигнах до извода(валиден за мен и незадължаващ никого),че по-добре да съм честен към себе си егоист,а не "духовностник", което може да се окаже само маската на един непризнат егоизъм,който вместо огледало си е нарисувал захаросан автопортрет и се оглежда в него.

"Да си „духовен“ означава само едно – по-малко Его-игрички!"

Може би някой ще намери нещо,което да му е от полза в този материал(само предлагам гледна точка):

http://stefibozhilova.com/?p=2251

А съвкупността от всички его-игрички,които хората си разменяме като транзакции аз наричам Играта(която "играе" хората).
Но това е за друга тема.Евентуално.
Активен

Сънят на Разума ражда борба с Егото.
Неактивен Antistar
Sr. Member
Ние сме очите на небето.

« Отговор #2 -: (Неделя) 10 Април 2016, 21:18 »

Значи ти мислиш, че стремежа на човек да надскочи средата си и да допринесе на нея като личност, а не като слепващ и поддържащ агент е да си духовен, но за лошото.
 И го мислиш само защото ти не си на този етап в живота си.

Колко мъдро

Да си духовен означава толкова много неща, че едва ли няколко живота могат да стигнат, за да се обясни.
« Последна редакция: (Неделя) 10 Април 2016, 21:23 от Antistar » Активен
Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #3 -: (Неделя) 10 Април 2016, 22:11 »

Темата ти ми стана интересна и рекох да дам някакъв принос(колкото/както мога) за развитието ѝ.
Ето така:

"Да си духовен означава толкова много неща, че едва ли няколко живота могат да стигнат, за да се обясни."

Това ми прилича на сполучлив опит да избягаш от признанието,че нямаш ясно определение що е духовност.
А аз направо казвам,че(вече) не знам.

Някои автори(Джон Бейнс например) имат ясно и еднозначно определение за духовност,произтичащо от ясното и еднозначно определение за това що е "Дух".Аз не съм негов последовател,но той е един от важните за мен автори.
И ми изглежда,че повечето е(к)зотерици/шизотерици не са го чели.Все пак,аз не знам какво четеш ти.
Активен

Неактивен Antistar
Sr. Member
Ние сме очите на небето.

« Отговор #4 -: (Неделя) 10 Април 2016, 22:18 »

Щеше да си прав, но духовността означава много повече от "духът" - едното е океан, а другото река.
 Едното е с няколко течения и посоки, другото е с една посока и течение.
Активен
Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #5 -: (Неделя) 10 Април 2016, 22:30 »

Ще ми е интересно да се запозная с твоето виждане.Ще ми помогнеш,ако използваш по-дълги постове/обичам да чета.
Активен

Неактивен Antistar
Sr. Member
Ние сме очите на небето.

« Отговор #6 -: (Неделя) 10 Април 2016, 23:27 »

Не мисля, че мнението ми е кой знае какво, за да бъде дълго.

Разбирам нещата така. Да кажем, че става въпрос за разрешаване на проблем.
 Душата е разбирането на проблема, а духът е силата с която разполагаш, за да го направиш, но не само силата, а погледнато в перспектива най-вече разум.

Колкото по-разумно постъпиш и на колкото по-висш духовен закон избереш да се подчиниш, толкова повече пълноценност ще можеш да изпиташ.
 Но личния приоритет се определя за всеки индивидуално, защото живота е труден и изпълнен с тайни, които трябва да бъдат разкрити. Искам да кажа, че само ти можеш да знаеш за себе си, кое е най-висшето у теб, и на теб се пада трудния избор дали искаш да минеш през всичко, за да се убедиш, че носиш несломима душевност или те мързи сега и не ти се занимава.

Примерно : )

Аз мисля, че най-важно е да не изветрееш, угаснеш, вцепениш или втвърдиш, ощетявайки своята душевност, защото сметката накрая излиза, че ще бъде обща. Дошъл си да живееш и да си взаимодействаш с всичко и макар, и самотен един човек оставя своя отпечатък, както у него оставят отпечатък.
 Което може да е прекалено болезнено ако си рискувал да се лишиш от качество, от което нямаш право да се лишиш.
Активен
Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #7 -: (Понеделник) 11 Април 2016, 08:33 »

Ще напиша със зелено това,с което съм съгласен,а с червено ще изразя различията ни и същевременно моето виждане.

Аз мисля, че най-важно е да не изветрееш, угаснеш, вцепениш или втвърдиш, ощетявайки своята душевност,защото накрая ще трябва да си платиш сметката лично.

Макар и самотен един човек оставя своя отпечатък, както у него оставят отпечатък.
Активен

Неактивен МИТКО
Restricted
*
Публикации: 1892

« Отговор #8 -: (Понеделник) 11 Април 2016, 09:03 »

Ще напиша със зелено това,с което съм съгласен,а с червено ще изразя различията ни и същевременно моето виждане.

Аз мисля, че най-важно е да не изветрееш, угаснеш, вцепениш или втвърдиш, ощетявайки своята душевност,защото накрая ще трябва да си платиш сметката лично.

За  да  си  духовна  личност  е  необходимо  да  направиш  само  едно  - Да  обърнеш  Егото  си  навътре   нито  повече  нито  по-малко.   
        За  сметката  си  прав  само  бих  добавил  -  с  лихвата
Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен форум
Hero Member
Публикации: 3754

« Отговор #9 -: (Понеделник) 11 Април 2016, 09:42 »

Разбирам всяка една дума...

Относно червеното, което сте оцветили, авторката и автора има предвид личното благородство на човек. Има някои хора, които, поради разни причини и обстоятелства, са си поставили за цел да станат нещо повече от това, което са се родили. Това са хора, чиято цел е да умрат като нещо повече от хора, или като по-добри хора, и да умрат в по-добър свят от онзи, в който са се родили.

Не намирайки нищо достатъчно достойно в себе си, за да вселят жизнената си мотивация в самите себе си, те могат да се постигнат единствено чрез постижението на по-добър човек за себе си и по-добър свят за другите.

Поради това, предателството от страна на другите е единственото истинско разочарование, което изпитват, а предателството към самия себе си е единственото непростимо нещо и единствения вид петно, което никога не може да се изпере. Този вид хора носят предателствата към самите себе си до края, и след всяко едно се борят да се научат да продължат да живеят с това ново неизперимо петно.

Да се "вцепениш или втвърдиш, ощетявайки своята душевност" адресира извършването на предателство спрямо себе си, личното си същество, себе си като същество. А "ще трябва да си платиш сметката лично" означава самобичуването - обвинението към себе си, самоналожената цена; онова което другите ти прощават, но не и ти.

Най-страшно е, когато трябва да търсиш прошка отвътре, а не от някой друг. Не можеш да победиш собствената несломимост. В такива моменти, този вид хора понякога не се молят на Бог за прошка, а за това да ги спаси от тях самите. Но знам, че тези хора има една невъзможност - не можеш да се молиш на който и да е, дори и на Бог, за постигането на нещо, което трябва да се постигне от теб самия. Седователно, да не успееш да постигнеш вярност към себе си е нещо... непростимо и невъзстановимо от никого.
« Последна редакция: (Понеделник) 11 Април 2016, 09:53 от форум » Активен

Неактивен umbra
Sr. Member
Публикации: 442

« Отговор #10 -: (Понеделник) 11 Април 2016, 11:36 »

- Да  обърнеш  Егото  си  навътре   нито  повече  нито  по-малко.  
Ама за постоянно Митко  Grin и без користни цели .
Най-страшно е, когато трябва да търсиш прошка отвътре, а не от някой друг.
Зависи какво има отвътре.
Цитат
В такива моменти, този вид хора понякога не се молят на Бог за прошка, а за това да ги спаси от тях самите.
Не виждам противоречие.
« Последна редакция: (Понеделник) 11 Април 2016, 11:44 от umbra » Активен
Неактивен форум
Hero Member

« Отговор #11 -: (Понеделник) 11 Април 2016, 11:54 »

Цитат
В такива моменти, този вид хора понякога не се молят на Бог за прошка, а за това да ги спаси от тях самите.
Не виждам противоречие.

Искаш да кажеш един вид, че едва ли не сме наказани със себе си? Защо не.. възможно е. От различни позиции по пътя, човек веднъж гледа на себе си като на подарък, друг път като на наказание.
Активен

Неактивен umbra
Sr. Member

« Отговор #12 -: (Понеделник) 11 Април 2016, 12:10 »

Поради немощта на човешката природа - да.
Наказанието е за нашите собствени грехове  - разбирай слабости.
Или най просто казано му подаръка е твоята вътрешна свобода. А това което се явява наказание е нашата слабост да се справим с това което не ни прави свободни.
Активен
Неактивен форум
Hero Member

« Отговор #13 -: (Понеделник) 11 Април 2016, 12:19 »

А това което се явява наказание е нашата слабост да се справим с това което не ни прави свободни.

Добре казано, мисля че врагът е точно и конкретно назован. Аз считам самата слабост за това, което е - слабост, и мисля че самото наказание се изразява в този на глед обществено полезен, а в действителност лично полезен труд да се справим с това, което не ни прави свободни.
Активен

Неактивен umbra
Sr. Member

« Отговор #14 -: (Понеделник) 11 Април 2016, 12:31 »

Да точно така, това е основна част от основата.
 Мислете със сърцата си. Сърцето е по умно от мозъка, и по мъдро.
Активен
Страници: [1] 2 3   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: