Страници: 1 [2]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ЕГО vs Духовност  (Прочетена 1650 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен форум
Hero Member
Публикации: 3754

« Отговор #15 -: (Вторник) 19 Април 2016, 12:15 »

Но не разбрах към кого се обръща казващият "Аз" в стихотворението.

Лирическият герой очевидно се обръща към себе си, той играе игра сам със себе си и е своя собствен противник.

Но в по-широки рамки, думите "Доброто и Злото", "фалшиви Богове" и "нищо Ти не ми прощавай", "кармично" и "Играта" подсказват, че в мотивацията на монолога на лирическия герой участва една ниша от езотерични схващания, която е популярна сред нас - екзистенциалните комплекси на Матрицата 5 и Ню-Ейдж теченията, и също така "новия съвременен" прочит на Библията и християнството, който преразглежда завръзките за Първородния грях, човешкият Създател, библейската свобода и дълг.

Така че в строгия контекст на творбата (понеже според мен стихотворението е чудесно и е творчество) лирическият герой отъждествява себе си с демиурга. Неговият лирически изблик може да се разглежда като възстание против разделеността на две роли. Тъй като според ортодоксалните схващания човек не може да е едновременно и човек и демиург, лирическият изблик е и възстание против ортодоксалното, героят се домогва до модерното и отвъд. Стремежът му е поглъщането на демиурга по подобие на Сатурн, който изяжда децата си, с който акт да се узакони правото на лирическия герой на пълна власт над съдбата си. Власт, която може да има само нераздвоения човек.

В по-свободен план обаче, когато вземем предвид и позицията на автора и отношението му към лирическия герой, е явно, че има разпознаване и на един външен свят, упражняващ натиск и протягащ заробващи очаквания и искания с цел присвояването на лирическия герой и оплитането му в лоното на "висши сили".
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member
Публикации: 1067

« Отговор #16 -: (Вторник) 19 Април 2016, 13:00 »

"Този Аз говори на онзи аз..."

"Власт, която може да има само нераздвоения човек."

Модифицирайки филмова реплика,представям си,че "Този Аз" казва на "онзи аз":

Join Me,and together we can rule our Inner World  as One.Facing The Outer World as One.
We could be One.
Shall we?
Let me tempt you...
Активен

Сънят на Разума ражда борба с Егото.
Неактивен Bobi
Hero Member
Публикации: 666

« Отговор #17 -: (Сряда) 20 Април 2016, 11:21 »

Форуме, много добър анализ hi

Само искам да допълня нещо, което е важно като послание.

Тук лирическият герой прави ретроспекция на живота си не с цел да търси виновник - той не обвинява никого, а сам поема отговорността за всичко, което му се е случило; за всичко, което е позволил да му се случи.
  Не обвинява и себе си и това е лекарството, с което постига дълбокото облекчение: "Вече спря да ме боли"
Активен
Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #18 -: (Четвъртък) 19 Май 2016, 18:14 »

(Нищо повече от никого незадължаващата ми лична(и неизбежно субективна) гледна точка)

Днес гледАх два клипа с тъпунгери(вторият може и да е спекулант),които се изцепваха за егото.И понеже за пореден път ме ядосАха мангали,ще поосвободя малко напрежението с този пост.Демек,ще съм Заядлив.Again.

Тъпунгер 1

Тоа сака да си убива егото.Понеже егото е склонно да се отъждествява с тялото,бих му предложил да убие тялото си и прОблемот му с егото ще отпадне.Ъфтумътически.

www.youtube.com/watch?v=My9lM1iblmI

А малко след момента на снимката се изцепва,че егото е чудовище.Съгласен съм,че може да стане такова,ако така се отнасяш към него.ЗЗП,баце (предполагам).

Тъпунгер 2

www.youtube.com/watch?v=RMsvHVITCGE

Обяснява,значи,за начините,по които его-умът се опитва да ви?/ни? унищожи.
Офф,д'е'а тиа (предполагаеми) животински инкарнации,д'е'а!
Или просто спекуланти,гледащи да изкарат некой лев с разни *урсове за балъци.
   А ето не само моята(явно) гледна точка,изразена в заглавието.Не е задължително да съм съгласен с цялото съдържание на видеото.

www.youtube.com/watch?v=wKBpm7Nzf-Q

Активен

Неактивен bg2
Hero Member
Публикации: 811

« Отговор #19 -: (Събота) 21 Май 2016, 15:52 »

Може би желанието за трепане на Егото е някакъв вид несъзнателна компенсация на влиянието на Кармата в Ню-Ейджа?
Няма Его, няма Карма?
Активен

Което е разумно, съществува, и което съществува, е разумно - Георг Хегел
Неактивен herrian
Hero Member
Публикации: 648
Помни края

« Отговор #20 -: (Събота) 21 Май 2016, 20:02 »

Може би желанието за трепане на Егото е някакъв вид несъзнателна компенсация на влиянието на Кармата в Ню-Ейджа?
Няма Его, няма Карма?

Това ми прозвуча като : " Без мозък животът щеше да е по-добър" Grin
Активен

Живота е свещен.
Неактивен МИТКО
Restricted
*
Публикации: 1892

« Отговор #21 -: (Събота) 21 Май 2016, 21:41 »

Няма Его, няма Карма?

Това ми прозвуча като : " Без мозък животът щеше да е по-добър" Grin

Без  Его  човек  е  зомби! Evil
Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #22 -: (Четвъртък) 02 Юни 2016, 16:52 »

"Без  Его  човек  е  зомби!"

Не се оставяйте да ви зомбират,деца.

www.youtube.com/watch?v=iqxjYkVU3l4

"Убий егото си...?А какво ще кажете да позволите на егото си да ИЗРАСТНЕ!-Изградете вашето "Чувство/усещане за Себе(си),коренящо се в /основано върху "По-голямото Добро".
"Две яки статии от Стив Павлина,които ще ви накарат да се замислите:"

"Войната с Егото"/ на български:
http://personalitygrowth.blogspot.bg/2011/12/blog-post_27.html

Втората се казва "Как да изградим по-силно Его",но няма търсачка в блога и сега не ми се рови,но този адрес ще го посещавам и занапред.
Активен

Неактивен bg2
Hero Member

« Отговор #23 -: (Четвъртък) 02 Юни 2016, 19:53 »

Поне на мен атеистичния материализъм ми изглежда по-смислен от ню-ейдж духовноста. Дори и да има прераждания както казват някои, така или иначе с всеки цикъл на прераждане азът умира и се започва отначало. Като няма аз, няма и его. Така че духовност насочена към живеене с мисъл за нови прераждания и карма, е духовност насочена индиректно (чрез аза) срещу егото.  Все тая дали някой е религиозно-духовен или е атеист-материалист. Резултатът ще е един и същ. Разликата - едните ще ги инкарнират по желание, а другите ще ги инкарнират автоматично. За вярващите предполагам, кармата им дава надежда, че съществува шанс за изкупление и/или реваншизъм, а прераждането предполагам им дава успокоение, че са безсмъртни души. Предполагам така си успокояват и егото.

Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #24 -: (Петък) 03 Юни 2016, 09:41 »

bg2 ,

Хубаво,че ме подсети за атеистичния материализъм.Всъщност ню-(к)ейджа ми изглежда форма на неосъзнат материализъм,пакетиран в псевдодуховна обвивка.Поради неосъзнат страх от смъртта.Ню-(к)ейджърите използват термини като енергийно тяло,светлинно тяло...схващате ли идеята.Телесна фиксация.Всичката им духовност е концептуализиране от страна на телесно-ориентирания ум,стремящ се да избяга от страха от смъртта чрез умствени построения.Които се явяват форма на индулгенция от егото за самото него.Един вид като "ще приема вашата религия,ако ме оставите жив".Или по-иначе,егото изпада в разцепление,готово е да се откаже от част от себе си,само и само да продължи да съществува след смъртта.Не знам доколко ясно си изразих мисълта.Поне донякъде(смятам че) имам представа за ню-(к)ейджърската психология,понеже съм минал през ню-(к)ейджърския си период на младини.

Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #25 -: (Петък) 03 Юни 2016, 11:59 »

"Дори и да има прераждания както казват някои..."

Допадат ми такива изречения.Може и да има.Аз не знам,но допускането,че може би има ми се струва по-далновидно.За всеки случай да се подготвим и за тази вероятност.
Обаче.
  Зависи коя парадигма за прераждане ще изберем.
Според Будизма (а не знам така ли е) няма пре-раждане,защото няма постоянно съществуваща субстанционална същност(нито бог).
Има пренасяне на тенденции/склонности чрез механизма на карма,която се разглежда като един вид природен закон.
От тази гледна точка будистката етика се базира не на страх от наказание пред някакъв бог/и стремеж да сме морални,за да го умилостивим,а на осъзнаването,че т.нар. недобродетелни действия ще бъдат в ущърб на самия извършител(въпреки че няма постоянен "аз" / шантаво може да звучи,знам.Може би трябва да има тема и за Будизма...някой ден).

Да си представим/допуснем,че има прераждане на постоянен аз.И един атеистичен материалист,който не вярва в "тези измишльотини".Но самият той,без да е безупречен,има някаква вродена склонност(и хуморът тук е,че тя може да е наследена от предишен живот,но на този етап умът му е твърде обвит в Майя,за да допусне тази концепция) да е доброжелателен и да се стреми да бъде почтен в отношенията си с другите/без да е наясно с истинската причина.ОК?

И да си представим един ортодоксално религиозен човек.Той има "страх Божий" и ПОРАДИ това се въздържа от греховни дела(а от мисли?),а също така се опитва да прави добри дела,най-общо казано,за да спечели благоволението на Бога.Което си е вид купуване на индулгенция.В случая този не вЕрва в прераждането,защото нЕма такова нещо в неговата Система от Убеждения.

И да си представим сега един вярващ в прераждането ню-кейджър-илитерат,който верва понеже така казват преВъзнесените учители,ню-кейджърски божества и прочие сволоч.Не му хрумва да прочете някой от достъпните вече класически текстове(не хакнатите от Теософите или други бандити),за да види,че нЕма такова нещо,като "душите избират предварително живота си,за да усвояват "уроци".Но аз не съм изчел всичко,така че ще допусна,че може и да има написано такова нещо.Който го е чел,да ми даде  линк,за да коригирам позицията си.

Не му хрумва да допусне,просто като интелектуално упражнение следното въпросче:

А възможно ли е,ако прераждането е естествен природен закон,той да бъде "хакнат" от технология,достатъчно разработена,че да позволява вмешателство?Технология,способна да произведе относително автономни енергийно-информационни структури с (програмиран) изкуствен интелект,представящи се като разни "духовни същности".И какво става с естествената карма в този случай?

Общо взето,като традиционния религиозник,така и масовият е(к)зотерик са движени от следните автоматични биологични програми (над които се надграждат рационализациите на ума):

1.Страх от смъртта - търси се избавител.Този,който обещава вечен рай/ следващ живот,и то по-добър...ако го слушкате.
2.Страх от самота - търси се компенсация чрез приобщаване към група."Вноската за членство" е приемане на съответната Сист. от Убеждения.И се изпада в стаден конформизъм.Следване на авторитети.
3.Страх да приеме някои евентуално налични "неморални" склонности,които биват изтласкани в "Сянката".И за компенсация със широко затворени очи се втурват да се занимават с разни "извисяващи" практики.

Това не е задълбочен анализ от моя страна,само нахвърлям някои щрихи.

Активен

Неактивен bg2
Hero Member

« Отговор #26 -: (Петък) 03 Юни 2016, 19:46 »

Всичката им духовност е концептуализиране от страна на телесно-ориентирания ум,стремящ се да избяга от страха от смъртта чрез умствени построения.Които се явяват форма на индулгенция от егото за самото него.

Нали претенциите на Ню Ейджа до голяма степен са свързани с необходимост от "опитности"? Или не са? В смисъл, че чрез постигане на "знаене" чрез "опитност" отпада необходимоста от умствени конструкции за залъгване на его страховете.

"Дори и да има прераждания както казват някои..."

Допадат ми такива изречения.Може и да има.Аз не знам,но допускането,че може би има ми се струва по-далновидно.За всеки случай да се подготвим и за тази вероятност.
Обаче.
  Зависи коя парадигма за прераждане ще изберем.
Според Будизма (а не знам така ли е) няма пре-раждане,защото няма постоянно съществуваща субстанционална същност(нито бог).
Има пренасяне на тенденции/склонности чрез механизма на карма,която се разглежда като един вид природен закон.
От тази гледна точка будистката етика се базира не на страх от наказание пред някакъв бог/и стремеж да сме морални,за да го умилостивим,а на осъзнаването,че т.нар. недобродетелни действия ще бъдат в ущърб на самия извършител(въпреки че няма постоянен "аз" / шантаво може да звучи,знам.Може би трябва да има тема и за Будизма...някой ден).

Да си представим/допуснем,че има прераждане на постоянен аз.И един атеистичен материалист,който не вярва в "тези измишльотини".Но самият той,без да е безупречен,има някаква вродена склонност(и хуморът тук е,че тя може да е наследена от предишен живот,но на този етап умът му е твърде обвит в Майя,за да допусне тази концепция) да е доброжелателен и да се стреми да бъде почтен в отношенията си с другите/без да е наясно с истинската причина.ОК?

И да си представим един ортодоксално религиозен човек.Той има "страх Божий" и ПОРАДИ това се въздържа от греховни дела(а от мисли?),а също така се опитва да прави добри дела,най-общо казано,за да спечели благоволението на Бога.Което си е вид купуване на индулгенция.В случая този не вЕрва в прераждането,защото нЕма такова нещо в неговата Система от Убеждения.

И да си представим сега един вярващ в прераждането ню-кейджър-илитерат,който верва понеже така казват преВъзнесените учители,ню-кейджърски божества и прочие сволоч.Не му хрумва да прочете някой от достъпните вече класически текстове(не хакнатите от Теософите или други бандити),за да види,че нЕма такова нещо,като "душите избират предварително живота си,за да усвояват "уроци".Но аз не съм изчел всичко,така че ще допусна,че може и да има написано такова нещо.Който го е чел,да ми даде  линк,за да коригирам позицията си.

Не му хрумва да допусне,просто като интелектуално упражнение следното въпросче:

А възможно ли е,ако прераждането е естествен природен закон,той да бъде "хакнат" от технология,достатъчно разработена,че да позволява вмешателство?Технология,способна да произведе относително автономни енергийно-информационни структури с (програмиран) изкуствен интелект,представящи се като разни "духовни същности".И какво става с естествената карма в този случай?

Общо взето,като традиционния религиозник,така и масовият е(к)зотерик са движени от следните автоматични биологични програми (над които се надграждат рационализациите на ума):

1.Страх от смъртта - търси се избавител.Този,който обещава вечен рай/ следващ живот,и то по-добър...ако го слушкате.
2.Страх от самота - търси се компенсация чрез приобщаване към група."Вноската за членство" е приемане на съответната Сист. от Убеждения.И се изпада в стаден конформизъм.Следване на авторитети.
3.Страх да приеме някои евентуално налични "неморални" склонности,които биват изтласкани в "Сянката".И за компенсация със широко затворени очи се втурват да се занимават с разни "извисяващи" практики.

Това не е задълбочен анализ от моя страна,само нахвърлям някои щрихи.

Кармата като действие следящо за причинно-следствени връзки приема ли се като част от цялостни "системи от вярвания" и свързано ли е с практикуване на медитации, йога и тем подобни практики? Ако ученията за кармата са изведени по емпиричен път (опит) от областа на свръхсетивното би следвало, да има някаква връзка с "пътя на душите" в "отвъдното"?

Ако будистите са внимателни в действията си, сигурно има някаква причина, може би свързана с "опитностите"? Сещам се за двама автори с "опитности" описващи подобна схема. Хазрат Инаят Хан - суфи мислител и Дайън Форчън - мистик от типа "Хари Потър". Мисъл форми, елементали и тем подобни същества продукт на човешката психика - "оживяване" на емоции, мисли, чувства и т.н. В контекста на опитностите, причинно-следствената връзка би имала някакъв смисъл.

Извън полето на свръхсетивното си мисля, че се губи и "силата" на "кармата", и се преминава към някакъв вид механична вяра, където вярата в избавителят и/или умствените конструкции заемат мястото на личния опит. Например къде са корените на схващанията за наличие на естествена карма? Кое трябва да е естествено и кое неестественото?
« Последна редакция: (Петък) 03 Юни 2016, 19:54 от bg2 » Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #27 -: (Петък) 03 Юни 2016, 21:38 »

Наистина не ми се ще да предъвквам едни и същи неща.В темата на Ключаря за кармата(ще ти покажа там един илюстративен клип) достатъчно пословоблудствах."Естествена карма" просто ми дойде като съчетание,намирам го за подходящо.Точно тук,в 3Д-то кармата действа на сто процента.Това Е самият процес, връзката действие/причина – следствие/резултат.
На санскрит е карма - випака.Двете заедно са процес.Парафразирайки Буда ще кажа,че випака/резултатът следва карма/действието така,както колелата на каруцата(и тя,и всичко в нея) следват вола.А резултатът от предишно действие е причина за следващ резултат.Ефект на доминото със сложни разклонения,защото хората си въздействат с други хора и т.н.
А за прераждането вече,не ми е ясен механизма точно как става.Това,което със сигурност имаме е този живот и с него трябва да се занимаваме.Пример:

Ако имате някои проблеми в отношенията с ваш близък и сте му сърдити,а след време той умре без предупреждение...след което осъзнавате,че не сте му толкова сърдити,но сте отлагали да си оправите отношенията и вече е късно - ето това е пример за  процес от взаимосвързани участници,действия и резултат.
Активен

Неактивен herrian
Hero Member
Публикации: 648
Помни края

« Отговор #28 -: (Събота) 04 Юни 2016, 06:42 »

Карма - Действие,  Постъпка.
Crime/ Крайм - Престъпление,  постъпка.

Близостта на двете думи,  по звучене и значение,  води до оеднаквяването им в разните секти,  включително нюейджа,  като разбира се се игнорора факта,  че Карма не означава непременно нещо лошо.
В Новия Завет несъществува понятието Карма,  нито Прераждане,  понеже не е необходимо,  поради естеството на самото Учение. За да си платиш за делата не е нужно да чакаш следващия живот. Плащаш в този,  с лихвите.

Без Его/Аз няма духовност,  защото без Аз тялото е празна обвивка. Нещо като водолазен костюм без водолаза.
Активен

Живота е свещен.
Неактивен bg2
Hero Member

« Отговор #29 -: (Събота) 04 Юни 2016, 17:21 »

Наистина не ми се ще да предъвквам едни и същи неща.В темата на Ключаря за кармата(ще ти покажа там един илюстративен клип) достатъчно пословоблудствах."Естествена карма" просто ми дойде като съчетание,намирам го за подходящо.Точно тук,в 3Д-то кармата действа на сто процента.Това Е самият процес, връзката действие/причина – следствие/резултат.
На санскрит е карма - випака.Двете заедно са процес.Парафразирайки Буда ще кажа,че випака/резултатът следва карма/действието така,както колелата на каруцата(и тя,и всичко в нея) следват вола.А резултатът от предишно действие е причина за следващ резултат.Ефект на доминото със сложни разклонения,защото хората си въздействат с други хора и т.н.
А за прераждането вече,не ми е ясен механизма точно как става.Това,което със сигурност имаме е този живот и с него трябва да се занимаваме.Пример:

Ако имате някои проблеми в отношенията с ваш близък и сте му сърдити,а след време той умре без предупреждение...след което осъзнавате,че не сте му толкова сърдити,но сте отлагали да си оправите отношенията и вече е късно - ето това е пример за  процес от взаимосвързани участници,действия и резултат.

Мерси за разяснението.

Доколкото разбрах от написаното, задачата на религиозното програмиране е да въздейства върху хората, които пък от своя страна формират средата, наследствеността, условията и т.н. фактори определящи мировата карма. Или съм в грешка?

За клипчето - повече от очевидно е, че пърденето като действие не води до шамар като последствие. Нещо подобно на библейската история за Адам и Ева, които не са умрели защото са се отровили примерно като са яли от забранения плод, а са получили наказание от старозаветния бог заради неподчинението си. Не са слушали и са им дърпали ушите, образно казано.   
Активен

Страници: 1 [2]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: