Страници: [1] 2   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Истина vs BeLIEf System(s) vs АЕСД  (Прочетена 966 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен HomerCat
Hero Member
Публикации: 1067

« -: (Вторник) 23 Февруари 2016, 13:42 »

АЕСД - Агностично-Еклектична Система от Допускания

Демек,допускам,че в различните(не задължително всички от тях) BS може да има парченца от истината и ако те бъдат събрани(еклектичен подход,някои му казват "тюрлюгювеч"),тогава може(джъст мейби) да се доближим повече до истината,отколкото са отделните СВ(Системи от Вярвания).Но няма как да знам,затова е и"Агностично".
       Това,което не може да бъде проверено,не може нито да бъде потвърдено,нито отречено.
Но все пак,бидейки мислител-дилетант,без да съм изучавал логика и философия,на мен ми изглежда,че текстът(на Форум) от долната картинка е ...хм...истина.Поне така ми изглежда според самоделната ми логика домашно производство.

А сега,любезни ми колеги,не вдигайте приб*рзано хоругви и копия,това е незлоблива закачка.

Склонността на ума да се (само)филмира е ако не фундаментална,то поне осезаемо присъстваща тенденция,оставаща в режим "стелт" за самия него(ума).Вярата в неистина не отменя частицата "не",но действията,породени от такава вяра,водят до реални последствия,което води до...някой да довърши,ако иска.

Ние сме "направени" от думи,самосъздаваме се(донякъде) чрез езика,с който описваме възприятията си.А описанието не е обекта,както картата не е територията.Езикът на описанието има коварната склонност да се превръща в език на (само)сугестията.
И хоп- изглежда,че описанието на възприятието  Е самия обект.И някой може да си помисли,че е 'фанал Истината за шлифера,а то само се е самофилмирал.

Активен

Сънят на Разума ражда борба с Егото.
Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #1 -: (Понеделник) 27 Юни 2016, 12:24 »

"Внимание: в тази тема никой не е писал от 120 дни. Може би е по-добре да започнете нова тема. Преценете сам/a/"

Напоследък започнах няколко нови теми,които се оказаха успешен провал.Затуй ще продължа тук.
Тъкмо да пробвам нов вариант за червени букви.
Ако не ми хареса,ще го актуализирам.

Обмислям да пусна/или постна(?) няколко примера за начина ми на мислене,със словоред,подобен на някои сутри.
Нещо като примерни агностични медитации.

« Последна редакция: (Понеделник) 27 Юни 2016, 12:29 от HomerCat » Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #2 -: (Сряда) 03 Май 2017, 15:23 »

Продължение 1

Предлагам(ненатрапчиво,надявам се) да прочетете първия ми пост.
А после ще продължа(пауза,изчаквам...кой прочел,прочел.Продължавам)

Да.Всеки светия, учител, ни учи на различни добродетели.

Може би,ако бяха обективни,щяха да учат на едни и същи добродетели.Но според мен те описват каквото виждат през цайсите на Системата си на Убеждения/Вярвания,вярвайки,че това,което виждат Е това,което гледат.

(Внимание - досадно повторение!)

В Изумрудения град всичко изглежда зелено.

Но не е.Ама на кой да му хрумне да се усъмни?Мошеника,пардон,Магьосника от Оз знае,че лъже,а тия,дето му вЕрват - не знаят.
Некои учители/просветители си вЕрват,че знаят Истината.Демек,не лъжат,но се самозаблуждават,че това,което са "видели" през филтъра на възприятието си(Системата от Убеждения) е това,което гледат.Повтарям се.Нарочно.
Повторението е майка на досадата,пардон,на шанса за начало на замисляне върху израза:

"Не вярвай на всичко,което си мислиш(че знаеш)"

Едни виждат кръглата сянка,други - квадратната,и решават,че това е реалния обект.
И почват да ни просвещават.
Но някои не сме съгласни.Нее,любезни,защото ни хрумва да се запитаме:

Нещо виждам,ама какво ли може да е всъщност това,което гледам.И доколко мога да вярвам на "виждането" си?
Ами ако нещо ми пречи,без да го усещам?

(Пауза за следобедна закуска.Мацката горе със зелените цайси е Кери Хилсън.През паузата ви предлагам една нейна песен.Тя не е свързана със темата,макар че аз си представям този светещо очертан куб в клипа,като илюстрация на системите от убеждения.)

Keri Hilson - Lose Control ft. Nelly

https://www.youtube.com/watch?v=QrvJ7HVUTOk

А какво е чувството,когато Системата от Убеждения почне да губи контрол над някого?
Ще отговоря така:

Това чувство е непознато за Автора на М5.
Тук ни е разликата.

Активен

Неактивен teodordt
Full Member
Публикации: 151
"Защото няма от какво (да се страхува)."

« Отговор #3 -: (Сряда) 03 Май 2017, 15:50 »

Да.Всеки светия, учител, ни учи на различни добродетели.
Хомър, ако разрешиш една вметка по отношение на този цитат:

В конкретния случай, в момента на разговора до който стигнахме, Дора не беше права, че ни учат на различни неща. Не й опонирах, защото нямаше да стигнем до нищо конструктивно, а и страничката си е нейна. В "Окултни закони", Дънов стига до нещата, които и аз изброих, че даже разяснява и още. Подозирам, че съм черпил от източник, от който се е образовал и Дънов. Това е първата стъпка - натрупване на знание. После всеки търси истината вътре във себе си. Някъде в биографията му срещнах, че е учил теология в някакъв американски университет и то в годините, когато се е извършвал преврат в науката (около 1900 г.), а вероятно и в теологията. По това време все още е било достъпно знанието, такова каквото е, без намеса "по целесъобразност".
Край на вметката.

Хареса ми замисъла, който имаш. Също както и онзи колаж върху Ошо: "Туй мойто бизнес бе, брат ми!". Споделям твоето виждане по въпроса за "виждането".
Активен

В нашата история (а и в историите на други страни) от XVIII в. до сега няма нищо по-задушаващо от "братската любов" на една голяма европейско-азиатска страна с имперски амбиции и нейните "освободителни" напъни.
Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #4 -: (Сряда) 03 Май 2017, 16:37 »

Продължение 2

Тео,никой няма нужда от разрешение,ако иска да вметне нещо.

Приемам вметката ти.Може разните учители(или поне някои от тях) да ни предават едно и също нещо,но използват различно описание на процеса си на възприятие.
И после много техни последователи приемат конкретното описание за реалността.И се самосугестират/самофилмират.
На мен Мангуров ми изглежда такъв.И не е само той.

Набързо скалъпена схема:

Обект>>>Процес на възприятието(първи изкривяващ/в някаква степен/ филтър)>>>Описание на възприятието(втори изкривяващ филтър)>>>"process error"

Приемам корекции/уточнения,разбира се.

Според мен голяма част от масовата е(к)зотерика "куца",в смисъл,че на проповядващите и вярващите в различни парадигми не им хрумва да се поставят в метапозиция по отношение на своите Системи от Убеждения.
Не им хрумва,че техната истина може да е(поне в някаква степен) BeLIEf System.
И се получава "System Error".

Както казва Царят от "Алиса в Страната на чудесата":
"Започни от началото и после продължи."

За мен поне,началото е узнаването,че не знам.А по-нататък ще видим...

Вижте тези описания от хора,които пишат интересно (за мен поне):

http://www.parallelreality-bg.com/statii/ezoterika/593-2017-05-01-14-28-03.html

http://nahuatl-adventurer.blogspot.bg/2017/01/blog-post.html

Дали описаната "точка на съзнание" е това,което аз наричам за себе си "фокус на възприятието"?
Донякъде виждам сходства,но не знам със сигурност.Може аз да виждам кръглата сянка,а той - квадратната(или обратното).
Значи ли това,че гледаме едно и също нещо?
Да не ви досаждам с моя отговор.Знаете го.

Песен без връзка с темата,макар че тези черни очила ме подсещат за филтъра на възприятието и описанието.

https://www.youtube.com/watch?v=MboOsXEBivw

« Последна редакция: (Сряда) 03 Май 2017, 16:50 от HomerCat » Активен

Неактивен Dora
Hero Member
Публикации: 2135
Не разменям човечността с патриотизъм!

« Отговор #5 -: (Сряда) 03 Май 2017, 16:46 »

Добре, де. Ако много хора са съгласни с идеите ви и ви станат фенове, последователи вие какво бихте направили?След като изказвате мнение пред обществото какво очаквате да стане?
Активен

I have no fear for atomic energy 'couse none of them can stop the time!
Удивително е колко различни са хората. Едни не чуват какво казваш, други чуват какво мислиш.
Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #6 -: (Сряда) 03 Май 2017, 17:00 »

Дора,ти дойде! Laugh

Повечето хора стават последователи на различни други хора,твърдящи,че знаят Истината.
Предполагам,че са по-малко тези,които биха станали последователи на някой,който казва: "Не знам Истината."

Очаквам поне някои от четящите да приемат/или поне обмислят това предложение от три изречения:
1."Не бъдете последователи." / Автора,М5
2.Достигнете сами до своето "Не знам." / "Хомър"
3.А после продължете от тази изходна точка.Къде ще стигнете - не знам. / пак "Хомър"('баси досадата е тоя тип!)
Активен

Неактивен Dora
Hero Member

« Отговор #7 -: (Сряда) 03 Май 2017, 17:09 »

За кое значение на думата последовател говориш?
(същ.) привърженик, сподвижник, съмишленик, съидейник, поддръжник, партизанин, следовник
(същ.) поклонник, почитател
(същ.) помощник, колега, другар, съучастник
(същ.) довереник, вярно лице, подмазвач, подлизурко

През целия си живот все следваш някоя чужда мисъл. Аз не съм последователка, в смисъл поклонник, а в смисъл съидейник!
Активен

Удивително е колко различни са хората. Едни не чуват какво казваш, други чуват какво мислиш.
Неактивен Dora
Hero Member

« Отговор #8 -: (Сряда) 03 Май 2017, 17:32 »

Хора, как ако не следваме някой, и идеите му ще разберем дали е истина? Как без да пробваш нещо ще говориш за него, как ще изказваш крайно мнение за някого? Та по препоръките на тези хора се е развил света, а аз ще ги отричам. Нямам право. Разглеждам всичко разучаващо. Не вярвам сляпо и винаги се съмнявам.

Това, че ви плашат определени думи не е мой проблем, а ваш. Не ми пука дали някой ще ме нарече последовател или учител. Важното е да има мир между хората.
« Последна редакция: (Сряда) 03 Май 2017, 17:39 от Dora » Активен

Неактивен meander
Hero Member
Публикации: 1798
"Муха влиза само в отворена уста"

« Отговор #9 -: (Сряда) 03 Май 2017, 18:15 »

Grin
Цитат
Та по препоръките на тези хора се е развил света, а аз ще ги отричам. Нямам право.
Тва твойто ми мяза на хубава ябълка ма червива,от препоръки.Такива ябълки не ям.
Света бива три вида,твой личен вътрешен свят,общ народ,племе коляно,и общ земен.
Като българин препоръчвам вътрешния щото от другите мжем да се предпазим,но ако сме червиви отвътре оправия някой ден.
Малко са запознати че ако не сме чисти от чужди енергии тука не можем да мръднем накадето и да е.Чужди ненергии за нас са всчко със външен характер,те затуй на прецакана със троянските коне ма беше.Минаваме си към чиста среда наша.
 Cool
Активен

Ако кажеш истината, не ти се налага да лъжеш.
Ако не знаеш какво да правиш, ела на себе си.

„Ползата от книгата за този, който няма собствен ум,
       е като ползата от огледало за слепия.”
Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #10 -: (Сряда) 03 Май 2017, 18:17 »

Да,неизбежно сме повлияни от (все някаква) чужда мисъл.
Имам предвид човек да не бъде последовател,без да е разгледал/или поне да се опита/, какво го кара да вярва в дадена идея:
Страхове,надежди,нужда от одобрение и от група,в която да не се чувства самотен...

Споменавал съм книгата "Знай защо вярваш".Ако узнаеш защо вярваш в дадена концепция,може да стигнеш до нелицеприятното откритие,че вярваш поради страх от "Не знам" и вярата ти е търсене на убежище.

Хора, как ако не следваме някой, и идеите му ще разберем дали е истина?...Не вярвам сляпо и винаги се съмнявам...
Важното е да има мир между хората.

Ако следваш някого и идеите му без да знаеш кое те кара да му вярваш,може и да не разбереш никога,че идеите му са неистина,примерно.

За мира между хората - никога няма да има мир между хората,защото различните водачи и последователите им вярват в различни неща и повечето от тях възприемат чуждата вяра като заплаха за собствената им(територия).

И се задействат механизмите на груповата животинска териториална психология,подплатена с убедителни за самите вярващи интелектуални рационализации(в смисъл на защитни психични механизми).

Резултат - противоречия,конфликти,война.Неизбежно ми се струва.

Затова някои се изнесоха от тук.
Защото тук техният Вавилон не можа да нареди тухлите си.
И ще зидарстват другаде.

« Последна редакция: (Сряда) 03 Май 2017, 18:29 от HomerCat » Активен

Неактивен Dora
Hero Member

« Отговор #11 -: (Сряда) 03 Май 2017, 18:43 »

Ми знаеш ли,  това че дъвча нещо е защото не го виждаш. Ти вярваш,  че света няма да се оправи и е така за теб.  Аз вярвам,  че ще се оправи и това ме води.  Поемам отговорност.  Ние създаваме реалността си.  Докато за теб е не знам,  така и ще продължава да бъде. По-добре кажи не разбирам,  затова не мога да реша какво да направя.
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #12 -: (Сряда) 03 Май 2017, 18:56 »

Има доста видеа(на вярващи),които имат думата "свидетелство" в заглавието си.Примерно - "Свидетелство на (ЕдиКой/Коя Си) за ада и рая."Това видео вече беше представено,но го пускам пак,защото ми се струва подходящ пример за някой,който не осъзнава,че гледа през "очила".Пък и ме кефи малката сладурана.
Имам предвид малката червена автомобилка.

https://www.youtube.com/watch?v=BrGmtiR9SOQ

Твоето свидетелство си е твоят филм.Нека видим едно друго мнение за достоверността на свидетелството като такова.

"До погрешно знание може да се стигне чрез възприятие, чрез логическо умозаключение или чрез авторитетно свидетелство."

"Свидетелството също може да отвежда до погрешно знание, ако източника на свидетелството, за който се предполага, че е достоверен, може от своя страна да греши ли да лъже."

Мдаа...

Източник:

http://lifesuccess-coaching.com/%d0%b9%d0%be%d0%b3%d0%b0-%d1%81%d1%83%d1%82%d1%80%d0%b0-1-8-%d0%ba%d0%b0%d0%ba%d0%b2%d0%be-%d0%b5-%d0%bf%d0%be%d0%b3%d1%80%d0%b5%d1%88%d0%bd%d0%be-%d0%bf%d0%be%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%b5/

Тези текстове ми се струват удобно подредени и затова ще си позволя да ги предложа за евентуално прочитане/по желание.

http://lifesuccess-coaching.com/category/%d0%b9%d1%81/

Заради текстовете,като страничен резултат изглежда,че неволно правя реклама на мацката,надявам се модератора да не е против.

Активен

Неактивен Dora
Hero Member

« Отговор #13 -: (Сряда) 03 Май 2017, 19:02 »

Сигурно си вярват, това не доказва нищо.
Даже не разбирам защо го казваш.  Аз на нея ли приличам в заблудата си?
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #14 -: (Сряда) 03 Май 2017, 19:12 »

Дора,
Относно твоя « Отговор #11:

Може би изглежда,че насаждам песимистично отношение.На мен ми изглежда,че света няма да се оправи(и че колкото по-усърдни са опитите на някои ентусиасти,толкова по-обратни са резултатите),но нямам нищо против да се окаже,че греша.

Има място за позитивен/конструктивен принос,ако човек има желание.
Дори да се окаже,че светът е неспасяем,човек би могъл да създаде своя смисъл,давайки някакъв градивен принос,доколкото са възможностите му.Най-първата му награда е собственото му вътрешно удовлетворение.
А ако някой го похвали -добре,но да не разчита на чуждо признание само.
Активен

Страници: [1] 2   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: