Страници: 1 [2] 3 4 ... 6   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Потребителски манталитет  (Прочетена 2390 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен teodordt
Full Member
Публикации: 151
"Защото няма от какво (да се страхува)."

« Отговор #15 -: (Четвъртък) 14 Януари 2016, 12:13 »

Така е.
Ето,  че пак опряхме до парите. Чрез парите хората биват заробвани и който откаже да робува бива отхвърлен от стадото.
И всички ние знаем кой "държи" парите, нали?
Цитат по памет: "Не ме интересува кой ще управлява дадена страна, стига аз да печатам парите й."

Има я обаче и другата страна - разполагаш с достатъчно средства и не правиш нищо за развитието си. Единственото, от което се интересуваш е да си с най-актуалният телефон, кола, къща, рокля, панталон..... и вместо да се отдалечаваш от манталитета на анималите, все повече се приближаваш към него.

Интересно ми е обаче: Смятате ли, че има алтернатива на парите?
Активен

В нашата история (а и в историите на други страни) от XVIII в. до сега няма нищо по-задушаващо от "братската любов" на една голяма европейско-азиатска страна с имперски амбиции и нейните "освободителни" напъни.
Неактивен herrian
Hero Member
Публикации: 649
Помни края

« Отговор #16 -: (Четвъртък) 14 Януари 2016, 13:18 »

Обратната страна.
Тази страна наще работници ги сравняват с прасетата. Колкото повече ги храниш и дебелеят толкова повече огладняват,  без да си дават сметка,  че ги угояват за заколение.
 Аз ги виждам като жертви на собствените им родители,   които следвайки примера на своите,  са превърнали децата си в прасета. И тук парите са виновни за деградацията,  но също и възпитанието.  Навика да трупаш въпреки че имаш достатъчно е породен от страх.
 Алчостта е страх от недоимък.
 Жаждата да имаж най-новото и най-скъпото е страх от присмех.
Имаше една басня за богатия,  който неможел за спи от страх да не го ограбят.
Ключовата дума тука е Страх.  Защо си слагат силикон? От страх. Защо се мацат като маймуни?  от страх. Защо се тъпчат като прасета? от страх. Защо купуват и трупат. пак от страх.
Тях ги е страх от Утрешният Ден,  защото този ден може да се окаже Коледа. Те са нечия "храна". В тях няма сила,  защото парите не са сила,  а слабост. Техният случай е отлично описан в разказа : " Пази Боже,  сляпо да прогледа." . Те са излезли от калта и страхът да не се върнат пак там ги превръща в прасета.

За алтернатива на парите...може би размяна на ресурси и продукти,  както е било преди да ги измислят.
Активен

Живота е свещен.
Неактивен teodordt
Full Member

« Отговор #17 -: (Четвъртък) 14 Януари 2016, 16:25 »

За алтернатива на парите...може би размяна на ресурси и продукти,  както е било преди да ги измислят.
Да, това е алтернатива. Но тя носи повече неудобство, от колкото парите. Парите имат едно много важно свойство - придават ликвидност. Т.е. всички стоки и услуги се превръщат в пари. Ако разменяме своя ресурс или труд, материализиран в стока или услуга, трябва да намерим отсрещна страна, която се нуждае от нашето в замяна на своето. Това обаче е малко трудно, може би дори невъзможно, да се осъществи. Освен това ще стигнем и до обменния *урс - колко от моето е равно на еди-колко си от твоето.

Сега ще прекъсна мисълта си и ще отклоня темата. Докато пиша това, ми хрумна друго: Говорим, че парите са виновни. Но не парите като разменна монета, а онова което контролираме и оценяваме чрез тях. Чрез тях контролираме и оценяваме ресурс - дали придобит от нас или създаван от нас, няма значение. Т.е. излиза, че не парите са виновни, а желанието ни да  контролираме който и да е ресурс, да оценим колкото се може по-високо своя (защото го продаваме) и да подценим колкото се може повече чуждия (защото го купуваме). Мисля, че на това му се казва алчност. В същото време е и желание за контрол. Всъщност са две неща - желание за контрол (власт) и алчност.
Това придава смисъл и на думите: "Парите са средство" и "Властта е по-сладка от парите".Въпросът е как ги използваме. С нож можеш да нарежеш салата, но можеш и да убиеш. Същото е и с парите. Те са само средството.

Истинската причина са властта (желанието за нея) и алчността. Те обаче са ни вродена в гените. Нещо, като скрити ДНК команди. А май само чрез осъзнаване можем да преодоляваме скритите ДНК команди. Излиза, че за да се развием духовно, трябва да стигнем до осъзнаване.
Активен

В нашата история (а и в историите на други страни) от XVIII в. до сега няма нищо по-задушаващо от "братската любов" на една голяма европейско-азиатска страна с имперски амбиции и нейните "освободителни" напъни.
Неактивен herrian
Hero Member
Помни края

« Отговор #18 -: (Четвъртък) 14 Януари 2016, 17:29 »

Значи да накараме говедото и прасето да осъзнаят себеси.  Да се осъзнаят като индивиди. Хората грешат поради невежество. Значи им трябва знание,  което да ги доведе до Познание. Ние хорада сме любопитни по природа,  значи  да се стремим към знание ни е вродено. Но вместо знание ни се предлага дезинформация,  която няма как да се преодолее.  Може би можем да използваме самата Лъжа за да покажем Истината.
Как да бъдат докарани до осъзнаване,  когато сами неискат?
Активен

Живота е свещен.
Неактивен teodordt
Full Member

« Отговор #19 -: (Четвъртък) 14 Януари 2016, 17:53 »

Имам един отговор, но не мисля, че ще бъде споделен от останалите - поне от една част от тях.
Отговорът е: Не могат. Това не е техен избор, а е избор на Висшия Аз, чиято инкарнация са.
И всичко си е в реда на нещата.
Когато ВА добие необходимата му опитност, инкарнацията му ще започне да се осъзнава и да се стреми към познание.

Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member
Публикации: 1067

« Отговор #20 -: (Четвъртък) 14 Януари 2016, 18:53 »

Ето така,Тео,можеш да видиш как различните теми са свързани цялостно.От потребителския манталитет стигаме до ВА-концепцията.Тя е вярна или не,няма как да се провери.Но човек би могъл да изследва в себе си кои са механизмите,които го карат да я приеме за истина.

Карам - на англ.:"drive".В компютърен смисъл  - "driver".Кои са тези "драйвъри" в ума/психиката на човек,които го карат да приеме(и доколко съзнателно?) дадена концепция за вярна?Би (ли?) могло да се окаже,че това е клъстер от страхове и надежди,"пакетирани" в мрежа от рационализации,служещи да предпазят ума от неприятното признание,че не знае.

В градската библиотека видях една книга на библейска тематика - "Знай защо вярваш".Ако човек наистина узнае защо вярва (в дадена концепция) и се окаже(да допуснем),че вярата му се корени в изречението,означено в червено?

"Истината ще ви направи свободни." Свободни от илюзиите,защото ще ги убие.
А човек е склонен да се отъждествява с вярванията/убежденията/илюзиите си.Да се обвързва с тях.
 religio от ligare („обвързвам, свързвам“),това е от Уикипедия.

Човек е овързан в (удобен пашкул от) илюзии.Поставиш ли ги под съмнение, нарушаваш удобството му.Не ще ти бъде благодарен.

Ето за това,според мен Форум е недолюбван от някои колеги тук.

Аз не съм от тях.

Активен

Сънят на Разума ражда борба с Егото.
Неактивен teodordt
Full Member

« Отговор #21 -: (Петък) 15 Януари 2016, 10:07 »

Би (ли?) могло да се окаже,че това е клъстер от страхове и надежди,"пакетирани" в мрежа от рационализации,служещи да предпазят ума от неприятното признание,че не знае.
Много точно казано!
Сега съвсем ще се отклоним от потребителския манталитет, но .... просто следваме логическото развитие на темата.
Има една китайска (мисля) поговорка: "Дълъг път от 10 000 крачки, започва с една единствена малка стъпка". Тази стъпка, или нещото преди да се направи малката стъпка, би трябвало да е признанието, че не знаем. От там нататък започваме да изследваме/търсим.

Дали е вярна концепцията за ВА? На този етап смятам, че е. Продължавам да я проверявам (т.е. търся причини да я отхвърля), но е единствената, която обяснява нещо, без да го налага. Приемаш или не, изборът е твой и си свободен в него.
От друга страна религиите ни налагат нещо извън нас, което има власт над нас и изискват безприкословенна вяра в себе си (Лирично отклонение: Докато четях в Новия завет какво казва Иисус за вярата, на някои места не останах с впечатление да влага точно този смисъл в понятието "вяра" и ми стана много симпатичен). Останалото е изкушение, идващо от нещо друго, което пак е извън нас и ако го последваме, ще се пържим в пъкъла. И какво имаме? Насилие над свободната воля.
Онова, което е начало/първоизточник, то няма нужда да изисква и от него произтича всичко останало. Приеми го или не го приемай, все едно - ВА има нужда от тази опитност за да се развие.
Активен

Неактивен herrian
Hero Member
Помни края

« Отговор #22 -: (Петък) 15 Януари 2016, 10:22 »

Според християнството тялото е Храм Божи. Предполагам се има предвид именно висшия Аз или Духа. Но тогава и нищите са "храмове". За осъзнаване трябва пример. Христос е дал пример как се защитава това,  в което вярваме. Тоест вече осъзнатите трябва да покажат на онези,  които още не са поели по пътя,  как става.
Активен

Живота е свещен.
Неактивен teodordt
Full Member

« Отговор #23 -: (Петък) 15 Януари 2016, 12:15 »

Наричаш ги "нищи", но в Библията не ги наричат така. Просто наричат висшите избрани или отбрани. А тези нисши ги наричат слаби във вярата или май направо неверници (за това последното не съм сигурен).
Павел казва, че всички са от Бога, но само някои са отбрани. Имаше и още от някой друг: "Мнозина са призовани, но малцина са избрани".
Относно това, че Христос дава пример, няма да се съглася с тебе. Аз го разбрах така: Пророците проповядват, че ще се яви цар, избран от Бог на когото Бог е дал (контрол над) всичко на земята. Ще свидетелства, че е той и няма да го разбират. Ще слушат и няма да го чуват и ще го гледат и няма да го виждат. Този цар е Христос. Иисус заявява, че той е Христос. Разпъват го точно заради това му твърдение, което е част от Божият промисъл. Т.е. Иисус не показва как се защитава това, в което вярва. Той просто е това и следва избора на Бог. Пак според Библията, само чрез Христос може да се постигне Небесното царство. Точно това проповядват апостолите след разпването на Иисус. Проповядват благовестието, че Иисус е Христос и който вярва в него, той ще се спаси. След възкресението, Иисус се завръща при своя Отец, а остава на апостолите Свети дух, който като "слезе върху" някого го прави да проповядва.
Пречупен през призмата на концепцията за ВА, на мен специално, Светия дух ми прилича на вирус. Един вид "троянски кон", който се намесва в инкарнацията на ВА и започва да я контролира според волята на Бог, а не на ВА. С други думи: impint-ване от най-висш клас или "кражба на база данни".
За ВА това е само една инкарнация. Освен това фактора "време" не е от значение. Той ще продължи да се инкарнира докато не получи необходимата му опитност. Дори, може би тази "кражба на база данни" му носи допълнителна такава.
Активен

Неактивен herrian
Hero Member
Помни края

« Отговор #24 -: (Петък) 15 Януари 2016, 12:35 »

Поздрав за това,  че си решил да прочетеш Новият Завет.  Писанията са трудна материя.
Аз бих нарекъл Светият Дух по скоро имплант,  но и "вирус" става. Зависи от гледната точка. Това за примера не са мои думи,  а на свещенник. Смисълът е да вярваме в себе си и каквото и да става да не се предаваме.
За избраните,  нищите и висшите...ей това е супер дразнещо. Щом всички сме чада божии от къде на къде едните са висши,  а другите нисши. Това ми намирисва на юдеохрисиянската идея застъпваща старозаветната  за Избрания Народ. От тук нисш Аз и Висш Аз. Висши хора и нисши хора.
С други думи според мен няма висш и нисш Аз,  има  само един.
Активен

Живота е свещен.
Неактивен МИТКО
Restricted
*
Публикации: 1892

« Отговор #25 -: (Петък) 15 Януари 2016, 13:56 »

Няма  висши  и  низши.  Постоянен  АЗ  и  временен  /инкарнационен/  АЗ.   Разликата  е  в  степента  на  развитие.  И  момчета,  ценностната  система  в  ирационалният  свят  е  много  по-различна  от  тукашната.  Няма  избрани  има  заслужили,  там  няма  корупция  и  мои  хора.
Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен teodordt
Full Member

« Отговор #26 -: (Петък) 15 Януари 2016, 13:58 »

За примера, това си е моето разбиране от моя прочит на Билблията. Той между другото все още продължава. Не го натяквам, а само го споделям. И не смятам, че Иисус ни дава пример. Той е този, който е ("Йехова" се превежда от староеврейски като "Този, който съм" - бележка към моята версия на Стария завет. Момента в който Мойсей пита Бог кой е той или как се каза. Не ми се търси в момента точния цитат) и няма нужда да дава пример. Просто следва определеният му път.
За единния Аз, не те разбрах, прости. Наричаме го Висш Аз (за да го различим от онова "Аз", което казваме когато говорим за себе си), но може да го наречем и само Аз. Когато се инкарнира в материално тяло се появява инкарнация. Ние сме тази инкарнация. Но аз не съм единствената инкарнация на Висшия си Аз. Освен мен има (кой знае?) стотици, хиляди, милиони... На всичко отгоре са "пръснати" в различно време. В момента някоя друга инкарнация на моя Висш Аз се ражда в 5016 г., а друга умира разкъсана от хищник в 2016 г. пр.н.е. Това е само пример, но идеята е такава. И целта на инкарнацията е да направи така, че Висшия Аз да придобие определена опитност в Играта. И раждането, и смъртта, и целият ни земен път е избран предварително от нашия Висшия Аз.
Пречупен през концепцията за ВА, поведението на Иисус много прилича на поведение на инкарнация на Бог т.е. Иисус (инкарнация)<->Бог (Висш Аз).
Не знам дали си го чел:
http://www.parallelreality-bg.com/analizi/podrobnianalizi/373-2011-10-22-08-34-05.html
Най-долу Н. завършва анализа си с една снимка:
http://www.parallelreality-bg.com/images/stories/Ezoterika1/11.09./123.jpg
Потребителски манталитет

Цитирам статията:
Малкия рицар (инкарнацията), сам в страшната гора, изправен срещу всичко зловещо и огромно на вид (Играта), без да получи каквато и да е реална помощ от каквото и да е било. Единственото, което има е себе си (Висшия си Аз). И въпреки това, той е невъзмутим и в него няма страх.
Защото няма от какво.

Този малък рицар ми прилича Иисус. Само, че този малък рицар сме и всички ние. Разликата е, че Иисус е осъзнат и общува с Бог, а ние тепърва ще се осъзнаваме. И тепърва ще търсим пътища за общуване. Просто Играта за нашите Висши Аз-ове е на такъв етап.
Активен

Неактивен teodordt
Full Member

« Отговор #27 -: (Петък) 15 Януари 2016, 13:59 »

Постоянен  АЗ  и  временен  /инкарнационен/  АЗ. 
Успя в няколко думи да синтезираш целият ми предходен пост.
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #28 -: (Петък) 15 Януари 2016, 14:09 »

herrian ,

"Повечето хора са "слаби" и лесно се "пречупват" въпреки,  че аз в тоя пример виждам сила."

Предполагам,че имаш предвид Отговор #6.
Малко си ме надценил.По-скоро,това,което виждаш  е стремежът ми към вътрешна искреност,която съм изнесъл в текста като напомняне към себе си.

Намирам за интересен диалога ви с Тео.

Тео,
Не се отклоняваме от темата,защото потребителският манталитет се проявява и чрез многобройните щандове с е(к)зотерични полуфабрикати в големия мол за (ерзац)духовност.

"Дълъг път от 10 000 крачки, започва с една единствена малка стъпка". Тази стъпка, или нещото преди да се направи малката стъпка, би трябвало да е признанието, че не знаем. От там нататък започваме да изследваме/търсим.

Напълно съм съгласен.

"Дали е вярна концепцията за ВА? На този етап смятам, че е."

Не ще ти противореча.Пожелавам ти да вземеш максимално ползата,която ти е нужна.

За мен "този етап" май отминава.Забавното е,че червеното,което си ме цитирал илюстрира начина,по който започнах да се "разкачвам" от ВА-концепцията.
Активен

Неактивен HomerCat
Hero Member

« Отговор #29 -: (Петък) 15 Януари 2016, 14:35 »

МИТКО,

в Отговор #9 си засегнал важни според мен неща,но скоро очаквам да ми спре(временно) нета,затова ще си изляза от профила сега.После ще пиша .Отношението между "искам" и "трябва" изглежда ни е разминаване в разбиранията.Аз споделям тезата на Мира,но сега няма да имам време да търся цитати за илюстрация.

Тео,аз редовно чета ПР .Тази картинка...сякаш беше преди векове,когато четох статията.Пожелавам ти успех още веднъж.
Активен

Страници: 1 [2] 3 4 ... 6   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: