Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Енергоспестяващите крушки  (Прочетена 895 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен Страшку
Hero Member
Публикации: 856
Заяц ты меня слышишь?

« -: (Четвъртък) 27 Декември 2012, 19:15 »

Абе пак са се активизирали и отново са се загрижили да сме "екологични". Май са се заканили тоя път не само да ги спират от производство, ами да ги вадят от продажба в магазините.
http://btvnews.bg/svetut/krushkite-s-nazhezhaema-zhichka-v-istoriyata-ot-31-dekemvri.html

Бях си купил преди, но днес се дозаредих с 100W-тови нажежаеми жички. Има ги по магазините все още - китайски, от Сърбия и т.н. Ако ви дразни светлината на тези модерните, ориентирайте се навреме.

Също така не знам дали сте забелязали, но крушките с нажежаема жичка изгарят почти винаги в момента на включването. Ето решение как може да се удължава живота на обикновените лампи: усторойство за плавен/мек старт
http://constructor.bg/shop/product_info.php?cPath=189&products_id=10704&osCsid=449a12cd52d806bd3b5715f14fdd4f77

Малко е скъпичко, но май ще взема едно да видя каква е схемата и да си го размножа. Smiley

« Последна редакция: (Четвъртък) 27 Декември 2012, 19:59 от Страшку » Активен

Човешкото развитие е пътят от примитивното през сложното към простото.
Неактивен user
Hero Member
Публикации: 723

« Отговор #1 -: (Четвъртък) 27 Декември 2012, 20:54 »

Много лоша новина. Аз съм и с обикновени и с енергоспестяващите.
А костенурката с какво ще я топля не знам. Май и аз ще се зареждам с крушки.
Активен
Неактивен Страшку
Hero Member
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #2 -: (Четвъртък) 27 Декември 2012, 22:19 »

Абе не се знае дали ще е окончателно. Те 2011 година обратното почнаха:
http://energetika-bg.com/2011/01/13/es-vrashta-v-upotreba-starite-lampi-s-nazhezhaema-zhitchka/

Сега пак лобистите са напънали да "спасяват" природата, но да видим докъде ще стигнат. Пък и в крайна сметка има магазини и в интернет. Както се наричат вече в момента с модерното словосъчетание - сайтове за колективно пазаруване. Grin - накуп, колективно - юруш и пазаруваме крушки. Smiley
Дали ще могат да проследят всяка една пратка пристигаща от Китай за наличие на крушка с нажежаема жичка?
Активен

Неактивен Martin
Full Member
Публикации: 102

« Отговор #3 -: (Понеделник) 04 Март 2013, 16:46 »

Но все пак и нажежаемите са далеч от перфектен вариант, защото наистина стабилно си харчат.  Smiley Най-добре с времето да се преориентираме към светодиодните, с времето цените им стават все по-поносими. Smiley Лично аз обаче все още се въздържам да купувам, защото не знам доколко твърденията за 20-50 хиляди часа живот ще отговарят на реалността.  Smiley На самия диод може би наистина толкова му е животът, но не трябва да се забравя и че освен диодите има електроника вътре. Wink
Активен
Неактивен bojinkata
Hero Member
Публикации: 6195
мислите определят съдбата ти

« Отговор #4 -: (Понеделник) 04 Март 2013, 20:34 »

"Еколозите" спестяват  една  истина за тези модерни лампи, в тръбичката има живак! Без него няма кака да стане номера. Освен това светлината е по-бедна на червения спектър, а това дразни очите. Не ги чупете в жилището където живеете. А забраниха живачните термометри точно затова. То пък където и да ги счупиш, живака отива в околната среда!
Активен

bojinkata
Неактивен user
Hero Member

« Отговор #5 -: (Понеделник) 04 Март 2013, 22:31 »

Мартине, каква е разликата м/у енергоспестяващите и тези с диодите?

---
Леле Божинка, като дете счупих един живачен термометър на леглото. Два часа си играх с топчетата.  Lips Sealed
Какви може да са последствията? Undecided
Активен
Неактивен Страшку
Hero Member
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #6 -: (Понеделник) 04 Март 2013, 22:45 »

Освен това светлината е по-бедна на червения спектър, а това дразни очите.
Не е само до гадният спектър на излъчване. Аз лично ги виждам как трептят и премигват. Такова нещо на нощна лампа или в спалнята няма да си сложа никога. Аз съм за екологията, но не съм мазохист.

Леле Божинка, като дете счупих един живачен термометър на леглото. Два часа си играх с топчетата.  Lips Sealed
Доколкото знам, не е проблема в топчетата, а в изпаренията които ще последват. И аз така като малък ги гледах как се търкалят по плочките малките топчета. По принцип последствията са доста лоши при вдишване, но ето и аз и ти сме трошили термометри - а нищо ни няма - свиркай си и не се притеснявай.
Активен

Неактивен x_name41
Sr. Member
Публикации: 459

« Отговор #7 -: (Вторник) 05 Март 2013, 00:42 »

ами и аз като дете бях счупил термометър но това е за здраве ще да е Grin, а доколкото с разликата между енергоспестяващите лампи и светодиодните то тя е най-вече в технологичен аспект иначе имат еднакво светлоотдаване на ват и това е заради използвания луминофор, и диодите и луминисцентните лампи използват луминофор за да светят бяло Smiley
Активен

"музиката удължава живота"
Неактивен Martin
Full Member

« Отговор #8 -: (Вторник) 05 Март 2013, 06:15 »

Мартине, каква е разликата м/у енергоспестяващите и тези с диодите?

---
И аз съм чупил на мокета като по-малък, пък уж нищо ми няма, нищо, че през повечето време съм си в стаята Grin
Относно крушките - ами енергоспестяващите са с някакви газове, живак...общо взето като луминисцентните. Няма как да ги объркаш - обикновено са до към 10 лв и си пише energy-saving (Или CFL, както ги водят). А диодните (LED) са си с диоди (Разбира се може да са с балон отгоре и да не се виждат) и някаква електроника вътре, която да конвертира електричеството, понеже самите диоди, доколкото знам, не работят на 220V. Познават се и по цената. Grin За замяна на 75W обикновена ти трябват някъде 10-12вата, като гледам, и с тази мощност почват поне от 20-ина лв засега.
Активен
Неактивен user
Hero Member

« Отговор #9 -: (Вторник) 05 Март 2013, 11:30 »

А диодните енергоспестяващи ли са?
Активен
Неактивен Martin
Full Member

« Отговор #10 -: (Вторник) 05 Март 2013, 11:32 »

А диодните енергоспестяващи ли са?
Да, с различно КПД според използваните части, но кажи-речи при еднаква яркост харчат колкото енергоспестяващите.
Активен
Неактивен bojinkata
Hero Member
Публикации: 6195
мислите определят съдбата ти

« Отговор #11 -: (Вторник) 05 Март 2013, 18:22 »

---
       Малко изместваме темата, ма щом питаш! Щом досега няма нищо - било каквото било. Преди всичко живака и парите му се натрупват в тялото и не се отделят от организма и могат да увредят някой орган. Отделно могат да предизвикат някакви изменения на молекулярно ниво и пак да се стигне до летален изход. При теб се е разминало. А и не само при теб. Едно време живака беше  полезен. Grin
       Разсипан живак се събира със сяра. Ако е по-сериозно количество се вика гражданска защита.
Активен

bojinkata
Неактивен user
Hero Member

« Отговор #12 -: (Вторник) 05 Март 2013, 19:40 »

Едно време живака беше  полезен. Grin

И кренвиршите се ядяха едно време  Grin

Абе да си призная не го събирах със сяра, а си го носих и го мятах в мивката. Същото така си спомням, че още два пъти нарочно съм чупила термометри за да си играя. Grin

И да не се отместваме от темата.
Сложили сме вече три енергоспестяващи. Ама като сметна горе- долу разликата е 15-20 лева.
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: