Страници: [1] 2   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Какво мисли един виетнамец за българите...  (Прочетена 1535 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен Страшку
Hero Member
Публикации: 856
Заяц ты меня слышишь?

« -: (Неделя) 10 Февруари 2013, 18:59 »

Интервюто е от тази година - виетнамците тъкмо празнуват тяхната нова година:
http://vbox7.com/play:57eca38ce4

Какво мнение имат за нас чужденците? Huh?  ...шах с пешката.
Активен

Човешкото развитие е пътят от примитивното през сложното към простото.
Неактивен user
Hero Member
Публикации: 723

« Отговор #1 -: (Неделя) 10 Февруари 2013, 19:11 »

Умни сме, честни сме, почтени сме, работливи сме... Cool
Ми що сме тогава на това дередже питам аз и отговор не искам. Grin
Активен
Неактивен user3
Full Member
Публикации: 163

« Отговор #2 -: (Неделя) 10 Февруари 2013, 19:23 »

Имам прекрасни спомени от детството именно от виетнамци, от тях се научих, че човек въпреки житейските загуби, може да е скромен, пестелив, търпелив почтен, работлив, грижовен, при все, че хората, за които говоря живееха буквално кучешки живот на територията на България, в далечната 1984г.Затова и именно такъв човек би изтъкнал тези качества, би ги видял. Добрия човек добро вижда. Ние трябва да се запитаме какво ни пречи да се справим със собственото си отношение към нас самите, какво ни пречи да се видим като почтенни, работливи, добронамерени и защо все търсим да се очерним  едни други и да си променим гледната точка.
Активен
Неактивен МИТКО
Hero Member
Публикации: 1659

« Отговор #3 -: (Неделя) 10 Февруари 2013, 19:30 »

Умни сме, честни сме, почтени сме, работливи сме... Cool
Ми що сме тогава на това дередже питам аз и отговор не искам. Grin
      Щото  не  умеем  да  си  избираме  управници
      Щото  сме  соладжии  и  с  мания  за  величие
Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен Tangrata
Hero Member
Публикации: 779

« Отговор #4 -: (Неделя) 10 Февруари 2013, 19:42 »

Това лято излизах с една малка виетнамка. Докато си говорехме стана въпрос, че живеела в мазето на къщата на чичо си и му плащала наем. (родителите и са си във Виетнам). Не само, че му плащала наем, но и му давала по 1$ за да ползва пералнята му. Защото токът и водата били скъпи. (бел. автора. Не са. Буквално стотинки са). Питах дали и за сушенето взимал 1$. Каза, че перяла само като било слънчево и си простирала прането на слънце. Беше летен слънчев съботен ден и бяхме в един хубав парк). Както говорехме за това, каза, че било жалко, че днес било слънчево и тя можело да опере и да използва слънцето да простре. И само минута след това най-изненадващо прекъсна разходката ни, каза, че трябвало спешно да се прибира. Без да каже защо ... (!!!???)
Въпреки нейното настояване, аз втори път не я поканих да излезем ...
Говорим за човек, който живее в Канада и работи като счетоводител. Заплатата и е минимум 2-3 хиляди.
А къщата на чичото е на 20-30км от центъра и работата а въпросната госпожица не ползва кола (щото било много скъпо).
Разбира се, аз трябваше да шофирам до там, да я взема, и после да я върна.
Хайде няма нужда от виетнамската "пестеливост". Това си е чиста проба скръндзаливост на степен Н. А поведението на чичото и неговите ценности изобщо са БЕЗ КОМЕНТАР!!!!
Моля виетнамците  ... "у лево"! (разбира се, без генерализации. Има и свестни).  Да не се налага да разказвам вица, дето виетнамеца се качил в автобуса и зад него имало човек с някаква маймуна, дето взела да му дърпа косата. Ядосан виетнамецът пита шофьора "маймуна може вози се?" Шофьорът: "ами щом си се качил, остани!"
Активен

"От човешката глупост по-забавно нещо няма. Това комиците са го открили много отдавна."
Неактивен user3
Full Member

« Отговор #5 -: (Неделя) 10 Февруари 2013, 20:18 »

Smiley  Roll Eyes, Танграта, психологията на една народност се гради... У нас се руши, с всякакви методи!
По-добре девойката да тича да си изпере, отколкото към дискотеката, а да нямат родителите и пари за хляб! Оцелях повече от месец сама с брат ми, съответно бяхме 7-8 годишни, благодарение на уменията на виатнамската народопсихология, придобити в борба за живот ...пестеливост и добросърдечност...Бяха ни и баща и майка, защото знаеха какво е да загубиш родители, братя, сестри.... копаеха с нас градината, чистеха с нас жилището, помагаха ни за всичко, дори като учехме по български!!!!!!!...Научиха ме да правя хляб, да пека пиле с подръчни средства.., да не ви занимавам със спомени.
   С това изказване Уточнявам, че Човека е нужно да има Очи за Доброто, да не го опорочава, защото инак и с пари и без не струва и грош!
Активен
Неактивен user
Hero Member
Публикации: 723

« Отговор #6 -: (Неделя) 10 Февруари 2013, 21:30 »

Това лято излизах с една малка виетнамка. ...
Че големи виетнамки има ли? Grin Те все едни дребни са май.
 Grin Ех Тангра, що си изпуснал убавото девойче. Такава спестовница де ще срещнеш? hi-hi1
Ама не сериозно. Такова поведение и друг път съм срещала в хора преживели тежки и мизерни времена. На всеки различно се отразява.
Аз също съм имала такива периоди като малка. Та съм развила спестовност. Имам си бурканбанк и винаги има нещичко там. Grin Иначе веднъж мога да дам 30 лева за глупости, а после за 3 лева да ми прихлопа дъската и да се дърпам. Но не е нормално, да взима 2-3 хиляди и така да се държи. Но пестеливоста често се превръща в скръндзавост. Пък и в мазе да живее на тези пари... Undecided Може пък нещо дългове много да има.
Активен
Неактивен Tangrata
Hero Member

« Отговор #7 -: (Понеделник) 11 Февруари 2013, 02:49 »

Излизаме леко офтопик. Но да кажа какво мисля по въпроса.
Принудителното безпаричие могат да нанесат (в почти всички случаи) трайни психологически проблеми. Т.е. пестеливостта се изражда в "комплекс" за пестеливост, става скрънзливост и вече минава на подсъзнателно ниво. Въпреки това, ако човек в последствие има пари, поне частично това би трябвало да се оправи.
В случая не говоря за беден човек. А за такъв, който е попаднал на прекалено строго възпитание.
Към тоя тип психопрофил и възпитание вървят един куп други психологически недостатъци. Например, прекалена мнителност, склонност към съдене на останалите, еснафщина, тесногръдие, малодушие, прилепчивост и тн.

mila,
радвам се, че виетнамци са ти помогнали. Сигурен съм че сред тях има готини хора. Но повечето са психологически осакатени от крайната немотия (също както и българите). Нямам нищо против тях. Но не ми харесва, че включваш качеството "пестеливост". Заради това писах моя пример. Просто тяхната пестеливост е прекалена и не съвсем нормална. Може би в тяхната страна би била уместна. Но не и при други условия.

kalan,
радвам се, че ти е забавно.
Таз девойка ми е много много далеч от избора. И като раса, външност, характер пък хич.
Пък и нямам самоцел да търся пестеливи булки.

Всъщност не само виетнамците, но много често и китайците възпитават крайно сурово децата си.
Вече на няколко момичета попадам, дето си имат вечерен час примерно 10. Дори и в събота. А са да кажем студентки, над 20. За голям град това е абсурд. Като се има предвид, че понякога само пътя ти е 1 час. Особено тези най-често живеят в покрайнините. В къщите на роднините си.
Колкото до въпросното момиче, не помня, но не е било точно мазе, а приземен етаж. Т.е. пак е под земята, но примерно нормална стая.
При всички положения тези идиотщини с прането са абсолютни абсурди.
Първо, месечния ток за чичото е все едно да иде един път на едно кафе. Примерно аз плащам по 35$ на месец. А човека бил в ИТ цял живот. Пари колкото си искаш. По 100к на месец 20-30 години. Та е супер идиотско да иска пари за пералнята. На всичкото отгоре токът за една пералня е примерно 10 цента, а той иска цял долар. Все едно е публична пералня, и това не му е племенница.
Второ, ако аз бях на нейно място, щях да му подхвърля 20$ в миризливата физиономия и да си пера когато ми е кеф, че и сушилнята да ползвам. Нещо по-съществео. БИХ СЕ ИЗНЕСЪЛ от там и не бих пътувал по 3 часа на ден, само и само за да плащам наем примерно 300$ вместо 500. (защото цели апартаменти лесно могат да се намерят за 500$. А ако дели апартамент с друга съквартирантка за примерно 300$)
Като се има предвид, че минималната работна заплата е едно 2000$, тези суми (и да живееш самостоятелно) са безкрайно поносими и дори задължителни за един нормален зрял и самостоятелен човек. Да не говорим, че прави сметка примерно за 1$, а не прави сметка, че примерно аз ще изгоря 10-15$ само да ида да я взема, и после да я закарам и да се върна обратно. Отделно, че ще шофирам едно час, час и половина, а времето ми е доста ценно (защото също работя всеки ден. А и не само за това).
Активен

"От човешката глупост по-забавно нещо няма. Това комиците са го открили много отдавна."
Неактивен Борислава
Jr. Member
**
Публикации: 87

« Отговор #8 -: (Понеделник) 11 Февруари 2013, 08:28 »

Тангра,за да има доходи,позволяващи свобода и да не се възползва от тази възможност-то най-вероятно момичето изпраща голяма част от заплатата си на семейството си във Виетнам.
  А относно виетнамеца в клипа-мисля,че е неискрен.
Активен
Неактивен user3
Full Member

« Отговор #9 -: (Понеделник) 11 Февруари 2013, 10:25 »

Цитат
В случая не говоря за беден човек. А за такъв, който е попаднал на прекалено строго възпитание.
Към тоя тип психопрофил и възпитание вървят един куп други психологически недостатъци.
   Танграта, напълно те разбирам! Ще се опитам да коментирам възловите моменти, които се породиха в дискусията.
    Това е  конкретен казус, който само и еднинствено ти познаваш, всеки от нас вижда се, има свой опит и отношение като следствие, но едвали някой от нас може и има право да претендира за крайно мнение като абсолютно вярно, в сферата на човешкото познание. Логиката е просто указател, в случая на множество неизвестни...
    Относно възпитанието. Навремето обвинявах майка ми за назрелия у мен перфекционизъм, с времето, това ме бе направило скована и почти неподвижна, и все изтъквах като оправдание възпитанието си, докато един мъдър човек, а те са малко, защото се иска смело съждение Smiley,  ме парира с това, че ако един човек не е склонен към перфекционизъм или каквото и да е др. качество, то той и няма да започне да го развива. Т.е да познаеш своите склонности е добре, защото разбираш, че имаш избор да ги развиеш, както и да ги потушиш, ако не са ти полезни, например в случая пестеливостта, преминала границата на нормалното, измествайки жизнените необходимости. Баланса се губи, човек става едностранчив, губи реална представа. Оттам и сковаността за която отбелязах. И пак 'Бедността не е порок, но поражда всички пороци'. Но някой избира да не им се отдаде...
Активен
Неактивен Psyhea
Hero Member
Публикации: 2730
Дата на регистрация 2012-12-12!

« Отговор #10 -: (Понеделник) 11 Февруари 2013, 11:06 »

Икономията майка на мизерията! Grin

Калан,пропусни,че сме убави! Kiss

Митко,кой да избираме?Идеи некви?Просто положението е такова,че ни офертират все с кофти стока..Такова те де..Кофти управници.И кой и да избереш,все тая.Българите може да са солисти,но България отдавна не е Ария!

п.п.Ария-солово изпълнение Smiley

виетнамеца се качил в автобуса и зад него имало човек с някаква маймуна, дето взела да му дърпа косата. Ядосан виетнамецът пита шофьора "маймуна може вози се?" Шофьорът: "ами щом си се качил, остани!"
hehe3 hehe3 hehe3 hehe3
Активен
Неактивен Tangrata
Hero Member

« Отговор #11 -: (Вторник) 12 Февруари 2013, 03:52 »

Цитат
Към тоя тип психопрофил и възпитание вървят един куп други психологически недостатъци.
  Танграта, напълно те разбирам! Ще се опитам да коментирам възловите моменти, които се породиха в дискусията.
    Това е  конкретен казус, който само и еднинствено ти познаваш, всеки от нас вижда се, има свой опит и отношение като следствие, но едвали някой от нас може и има право да претендира за крайно мнение като абсолютно вярно, в сферата на човешкото познание. Логиката е просто указател, в случая на множество неизвестни...
    Относно възпитанието. Навремето обвинявах майка ми за назрелия у мен перфекционизъм, с времето, това ме бе направило скована и почти неподвижна, и все изтъквах като оправдание възпитанието си, докато един мъдър човек, а те са малко, защото се иска смело съждение Smiley,  ме парира с това, че ако един човек не е склонен към перфекционизъм или каквото и да е др. качество, то той и няма да започне да го развива. Т.е да познаеш своите склонности е добре, защото разбираш, че имаш избор да ги развиеш, както и да ги потушиш, ако не са ти полезни, например в случая пестеливостта, преминала границата на нормалното, измествайки жизнените необходимости. Баланса се губи, човек става едностранчив, губи реална представа. Оттам и сковаността за която отбелязах. И пак 'Бедността не е порок, но поражда всички пороци'. Но някой избира да не им се отдаде...

Цитат
ме парира с това, че ако един човек не е склонен към перфекционизъм или каквото и да е др. качество, то той и няма да започне да го развива.
Това не го разбрах. Какво да му развива?
Виж, омесваш ги нещата. Няма баланси тука. Има позитивни и негативни чувства. Страх и липса на страх.
Перфекционизмът е 100% негативно качество. Това е единствено и само "страхът от това, да сбъркаш".
Стремежът да си съвършен е нещо съвсем различно и има малко общо с перфекционизма.
Много хора бъркат тези две понятия и с гордост казват "аз съм перфекционист".
Сковава те единствено и само страхът!
Под това твърдение главата си слагам. Защото аз също съм бил перфекционист, но с постоянни усилия съм го преработил това.
Същото е и с пестеливостта/скрънзаливостта.
Когато има намесена негативна емоция, страх от безпаричие, тогава е 100% зло. И дори в доста случаи е насаден подсъзнателен комплекс.
Но когато си пестелив без страх (много много редки случаи. Говорим за духовна чистота. И да потребяваш каквото ти е неободимо. Но без излишни лишения), тогава е добре.
Бедността не е порок, но поражда страх и всички негови производни. И от там стават психическите израждания.
Всъщност страхът е основен деструктивен фактор за човешката психика и изобщо душевност. Повечето негативни качества, включително и срамежливостта, имат в корена си страх.
Дори пасивността може да бъде два вида. Със страх и без страх. Очевидно е, че пасивност в страх (и от страх) е нещо много вредно.

едит. допълнение:
Това, което майка ти е насадила не е перфекционизъм (той е производното).
А мнителност (към себе си и другите) и желание да съдиш (себе си и другите). Т.е. типичната еснафщина. И да се ръководиш от чуждото мнение. Повечето българи са така. И в нашето семейство е било така.
« Последна редакция: (Вторник) 12 Февруари 2013, 03:58 от Tangrata » Активен

Неактивен user3
Full Member

« Отговор #12 -: (Вторник) 12 Февруари 2013, 12:52 »

Цитат
ме парира с това, че ако един човек не е склонен към перфекционизъм или каквото и да е др. качество, то той и няма да започне да го развива.
Това не го разбрах. Какво да му развива?
  Подобното при подобно ходи, Е писах за Сократ и Платон, те са изчерпателни по този въпрос.
  Всеки има изграден 'багаж', който носи в себе си, според него и има предпочитания, едва ли при едни обстоятелства двама човека ще развият еднакви характеристики. Един предпочита творческия хаос, така се чувства в свои води, а друг като мен има нужда от минимум вещи, поставени така, че да не ме отвличат, да не им робувам, но напълно удовлетворяващи ме, без излишество, намирам го за пилеене. Затова и за виетнамците, хора разни, ала като цяло Изтока разви тай-чи, примерно, това отразява ненамаесата и баланса, уважение към наличното, оттам и пестеливостта, търпение и др. Запада пък е склонен към изразходване на ресурса и прогрес, въпреки наличностите, не ги пести търси още и още. Това е.
Активен
Неактивен Tangrata
Hero Member

« Отговор #13 -: (Сряда) 13 Февруари 2013, 05:54 »

Аз попитах какво може да му се развива на страха от бъркане, а ти ме прати да чета Платон.
След това генерализация "Изтокът е супер", "Западът е гола вода".
Ми да си посипя главата с пепел, че не живея в Китай?

След такова нещо дискусията се елиминира. Ами ти си по-подкована във вярванията и разбиранията си от религиозен фанатик.
Щом генерализирахме до степен на целия свят, разделен на изток и запад.

А Тайчи е базирано на древнобългарска философия. Дао де Дзин от Лао Дзе и Книгата на промените със хексаграмите.
Азиатците никога през историята не са създавали нещо ново. Винаги са били добри в копирането.
Даже и великата китайска стена са вдигнали. Защото тайчито нещо не е работело добре срещу българските войни.
Активен

Неактивен user3
Full Member

« Отговор #14 -: (Сряда) 13 Февруари 2013, 09:02 »

Не съм имала намерение да изтъквам Изтока или Запада. Е примера т с пр.българите е чуден, защото са дали основание за развитие и на изток и на запад. Затова и забележи как спорим българите и защо - индивидуализъм, творчески баланс на качества, но и както виждаш пълно бездействие у някои. А и не мисля, че няма дискусия, освен ако аз не се запъна да твърдя, че кучето е по-добро от котката. Всяка крайност си има своите плюсове и минуси. Ти защо не помисли така - Тази виетнамка може и да си и бил нужен да и вметнеш, че има и друга страна в живота, да провокираш гледната и точка. може би и дори да си го направил по своему, даже защото си прекосил живота и. Не може да има изток без запад. Както не може жените да са по-добри или мъжете. Нужен е обмен и баланс, това е.

П.П:Танграта, предлагам да отворим тема за влиянието на пр.българите в световната култура. Исторически документи, народно творчество и др.,които да изследваме и коментираме.
  И друго  самия Конфуций срещайки се с Лао дзъ споменава, че му напомня по мисленето дракон, а с дракони сме били сравнявани пр.българите.
« Последна редакция: (Сряда) 13 Февруари 2013, 09:14 от mila » Активен
Страници: [1] 2   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: