Готово....!!!! Стиснаха ни яко за гушите....
Спасителният фонд на еврозоната вече ще рекапитализира банки. Националните правителства все пак ще трябва да поемат част от разходитеФинансовите министри на еврозоната се съгласиха да дадат правомощия на Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ) да инжектира капитал директно в проблемите банки в региона. Това обаче ще се случва, само след като националните правителства споделят бремето и първи направят капиталова инвестиция, съобщава Financial Times.
Възможността за директна рекапитализация на банките чрез фонда, чийто ресурс възлиза на 500 млрд. евро, беше приветствана от европейските лидери като ключово постижение, чрез което да се помогне на европейските страни да избегнат съдбата на Ирландия, Гърция, Испания и Кипър. Неспособността на тези страни да се справят самостоятелно с огромните спасителни пакети, нужни за банковите им системи, доведе до изолирането им от международните финансови пазари.
Стабилизиране на системата
"Този инструмент ще помогне да се запази стабилността на еврозоната и да се премахне риска от "заразяване" от финансови сектор" коментира Йерун Дейселблум, който председателства групата на финансовите министри на валутния съюз. Директорът на ЕСМ Клаус Реглинг заяви, че се надява да може да използва новите правомощия от втората половина на 2014 г. Дотогава Европейската централна банка и финансовият регулатор на съюза European Banking Authority трябва да проведат серия от стрес тестове и проверки на активите, за да установят дали финансовата система на еврозоната се възстановява.
Споразумението обаче включа някои условия, които вероятно биха ограничили привлекателността му за някои от потенциалните кандидати за такава помощ. Основна пречка ще бъде изискването, прокарано от държавите-кредиторки начело с Германия, националните правителства да поемат своя дял от рекапитализацията на проблемните институции. В добавка към това няма гаранция, че страни като Ирландия и Испания, които са финансирани от спасителния фонд преди той да получи новите си правомощия, ще имат достъп до тази помощ. По думите на Дейселблум за всякакво приложение на програмата със задна дата конкретните случаи ще се разглеждат поотделно.
Ирландия, която похарчи 60 млрд. евро за спасяване на банките си, е виждана като най-вероятния кандидат за директно рекапитализиране от страна на ЕСМ, след като това ще даде възможност за прехвърляне на милиарди държавен дълг към фонда. На срещата на еврогрупата ирландският финансов министър Майкъл Нуунан обаче не даде ясен сигнал за намеренията на Дъблин. "Ние винаги сме настоявали, че Ирландия беше изключителен случай. Ние обаче не настояваме този случай да се отнася за всичките ни колеги в еврозоната", заяви той преди заседанието.
Обратен ефект
Според предишните правила, спасителният фонд на еврозоната можеше да кредитира само националните правителства, които от своя страна да рефинансират банките. Тази система обаче увеличи нивата на държавните дългове, предизвиквайки порочен кръг, при който дори стабилни държавни бюджети са натоварени заради колапса на банковата система.
Новата система може да прехвърли част от това бреме към ЕСМ. За банките, които не отговарят на минималните капиталови изисквания за съотношение на собствения капитал от първи ред от 4.5%, искащите помощ държави ще трябва първо да използват собствени средства, за да повишат това съотношение до необходимия лимит. Чак тогава ще може да се намеси и Европейският стабилизационен механизъм. За банките, отговарящи на изискванията, правителствата ще трябва да осигурят 20% от нужните средства за рекапитализация.
След като програмата за конкретна банка е действала в продължение на две години, делът на държавата може да бъде намален на 10%. Тези правила обаче могат да бъдат пренебрегнати в "изключителни случаи". От всички 500 млрд. евро, с които разполага ЕСМ, за рекапитализация на банки ще могат да бъдат използвани 60 млрд., макар че бордът на фонда има възможност да повиши този лимит.
И Баба Гинка от с. Гинци ще спасява банкстерските организации.....
