Страници: 1 [2] 3 4 ... 25   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Херметизъм  (Прочетена 19209 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен mike76
Newbie
*
Публикации: 44

« Отговор #15 -: (Събота) 26 Декември 2015, 18:08 »

да
Активен
Неактивен herrian
Hero Member
Публикации: 635
Помни края

« Отговор #16 -: (Събота) 26 Декември 2015, 19:31 »

Освен Хермес,  който се явява нещо като бодигард на слънцето-Аполон и страж на самия дух на човека, други божества в орфизма са Адрастея или Майката на яйцето изобразявана като орлица и двуглавия дракон Хераклес,  чийто глави са на лъв и бик. Персефона царица не просто на подземното царство,  а на земята и сина й Загрей наречен Истинският Дионис. Откриваме и Миза,  Протогон,  Профанес,  Темида,  Зевс,  Артемида,  Хадес...като цяло всички известни сведения са оставени от елините и римляните. Дали можем да приемем останките в народните песни и поверия за достоверни и дали са с орфически произход май все още никой не си е правил труда да провери. Небива да забравяме и Кабирите,  чиито мистерии били от особена важност в орфизма.
Описания на мистериите им обаче немога да открия никъде. Освен ако недопуснем,  че в народните ритуали не е останало нещо сляло се с по-късни  вярвания. Единственото до което се добрах е ритуала Раждане свързан с Бабин Ден и  Елевсинските мистерии . Русалиите може би имат нещо общо с Асклепий,  но подобен ритуал се открива и в североисточна посока така,  че е по-скоро шамански.
Но на особена почит са Хермес,  Аполон и  Асклепий,  като Хермес често е наричан божество на царете.
Инъче извън официалните истории все си мисля,  че Музей и моисей са една и съща личност. Само че незнаем какво е писал Музей. Знае се само,  че са били свещенни химни и пророчества. Орфеевите химни са от по-късни времена. Музей е връсник на ехнатон.

Активен

Живота е свещен.
Неактивен Мила
Hero Member
Публикации: 828

« Отговор #17 -: (Събота) 26 Декември 2015, 23:24 »

Добре. Всички мистерии целят посвещение, без изключение. Посвещението пробужда духовните сетива (сега ги наричаме енерг. тела). В основата е всичко що води до катарзис, пречистване на тялото, физическо, духовно. В този смисъл техниките са много, но резултата е различен, защото целта е различна. Самото чисто християнство има своите мистерии. Христос е роден от пречистеното от катарзиса духовно тяло, роден в Бога... не от плът човешка, а от Дух. Според Щайнер християнските мистерии имат седем степени (виж Евангелие на Йоана). Този, чийто духовни очи проглеждат постепенно изпитва последователно всеки момент от Пътя към Голгота. С всяко изпитание посветения разкрива смисъл, който е бил скрит за него. Посветения постига свръхсъзнание, проглежда в незримото. Истината в този смисъл не е абстракция, нито лична интерпретация, а осъзнато преживяване.
Богомилите не случайно са почитали Евангелие на Йоан, защото точно този Йоан е бил един посветен. Йоан е този от евангелистите, чийто символ е орела,... скорпиона, въздигнат, след пречистването... любимия ученик на Христос.
В онези времена мистерийното посвещение е било практика (Възкресението на Лазар), но не за всеки.  Разликата е, че Христос разкрива "тайната" на "простолюдието", с което става омразен...Чрез Него мистериите, а с това и духовното родство с Небесния Отец стават достояние на всеки, без разлика във верую, пол, раса, кръвно родство. Затова Христос не е религиозно притежание, нито расово, нито кръвно. Още по-смешно е християни да се мислят тези, които го търсят в т. н религия-Християнство. Христос живее у всеки изпитал и изпитващ това, което е достижение за Сина Човешки, както кръстните страдания са това, което би изпитало всяко живо, любящо, пробудено сърце. Както, когато при несгоди, преживяване на катарзис човек пред себе си има две възможности - да се затвори към всичко и всеки, да погине, да втвърди сърцето си, така има избора да остане докрай жив, със сърце, въпреки терзания и независимо от всеки тормоз и страдание, разбирайки дара на подобна присъственост - отворени очи... В този смисъл Истината е безмълвна.
 Символно и реално този Момент на тотално разкриване на скритото, сакрално познание е опоменатото" Раздиране завесата в храма".
 Богомилите, поради своята нравствена чистота и духовно посвещение са владеели тайните на Духа, били са лечители и много още...
В образността на народното творчество има много от това... И разбира се Юнг за архетипите... И също някой може да забележи, че тъй натеченото "програмиране" ползва базови похвати от мистерийните практики. И нищо чудно, понеже се въздейства директно върху т. н. енергийни центрове, за да се събудят (духов. тела). Разликата е, че програмиращите го правят така, че жертвата, която ползват губи съзнание и възвръща толкова, колкото е потребно за тези, които манипулират Аза(подчиняват го фрагментарно, чрез противопоставяне),  докато работата на Христос е постигане на пълно съзнание и присъствие на Аза, така щото нищо от себето не бива изопачено, а напротив, опитността се припознава така щото Христос може да заяви Аз съм. И това "Аз съм"  съдържа жива истина, а не временно достояние. "Аз съм"  на посветения са самите очи на това, което той описва... През очите на вълка, тревата, пръстта Той говори... Самото Аз съм на творящия Логос.
Активен
Неактивен meander
Hero Member
Публикации: 1588
"Муха влиза само в отворена уста"

« Отговор #18 -: (Неделя) 27 Декември 2015, 00:16 »

Grin
 Мила
 Lips Sealed
Цитат
Посвещението пробужда духовните сетива (сега ги наричаме енерг. тела). В основата е всичко що води до катарзис, пречистване на тялото, физическо, духовно.
Точно посвещаването е програмата, която ти залагат да изпълниш.И нищо не пробужда,а повече блокира.По вярното е, знанието/моженето, ако го достигнеш.
Цитат
Христос е роден от пречистеното от катарзиса духовно тяло, роден в Бога... не от плът човешка, а от Дух. Според Щайнер християнските мистерии имат седем степени (виж Евангелие на Йоана
Аман от патки!!! Христос/кръстос е кръст.Кръста е мъжки, и женски.И е вид енергийност, а не личност.Да *ба и патки смотани.
Гледайте си женската работа, времето ви свършва,и малко ще останете май!!
 Cool Cool
Активен

Ако кажеш истината, не ти се налага да лъжеш.
Ако не знаеш какво да правиш, ела на себе си.

„Ползата от книгата за този, който няма собствен ум,
       е като ползата от огледало за слепия.”
Неактивен Мила
Hero Member
Публикации: 828

« Отговор #19 -: (Неделя) 27 Декември 2015, 01:53 »

Grin
 Мила
 Lips Sealed
Цитат
Посвещението пробужда духовните сетива (сега ги наричаме енерг. тела). В основата е всичко що води до катарзис, пречистване на тялото, физическо, духовно.
Точно посвещаването е програмата, която ти залагат да изпълниш.И нищо не пробужда,а повече блокира.По вярното е, знанието/моженето, ако го достигнеш.
Цитат
Христос е роден от пречистеното от катарзиса духовно тяло, роден в Бога... не от плът човешка, а от Дух. Според Щайнер християнските мистерии имат седем степени (виж Евангелие на Йоана
Аман от патки!!! Христос/кръстос е кръст.Кръста е мъжки, и женски.И е вид енергийност, а не личност.Да *ба и патки смотани.
Гледайте си женската работа, времето ви свършва,и малко ще останете май!!
 Cool Cool
Времето е точно колкото трябва. Ти не му бери грижа.
И какво е преживяването на кръста, meandre, понеже Христос не бил личност според теб?
Програма е целия ти живот, ако не си забелязал, meander. Христос е възможността за изход. От там насетне започва живота.
Не можеш да четеш. Но те бива да наричаш. Патката е животно. Аз съм човек.
Сега да те върна. До Христос имаме Мистерийни посвещения, за да се извлече едно от телата, да развие свръхсетив. очи, зрение и да се репликира връз останалите тела... И да тук е демонологичната технология, да се прекара извлеченото при ритуала светл.  тяло и понякога да се замести с друго. Но целта на Посвещението е друга, и то е, че този, който владее светлинното си тяло пренася информацията върху жизненото тяло, а по насетне и в плътното тяло.
Христос е този, който до съвършенство и в пълно съзнание владее тялото си, във всичките му плътности, затова е Аз, и е личност. Личността осъзнава своята индивидуалност. Личността може да заяви - "Аз съм".

« Последна редакция: (Неделя) 27 Декември 2015, 03:10 от Мила » Активен
Неактивен herrian
Hero Member
Помни края

« Отговор #20 -: (Неделя) 27 Декември 2015, 09:59 »

Ето още нещо. Според някои нетрадиционни теории мита за похода на Аргонавтите е всъщност описание на ритуал по посвещение в орфическите мистерии. Спирките,  битките,  катаклизмите с които се сблъскват героите вероятно са етапи на посвещението.
Активен

Живота е свещен.
Неактивен meander
Hero Member
Публикации: 1588
"Муха влиза само в отворена уста"

« Отговор #21 -: (Неделя) 27 Декември 2015, 10:17 »

Grin
 Мила
Цитат
Програма е целия ти живот, ако не си забелязал, meander. Христос е възможността за изход. От там насетне започва живота.
Не можеш да четеш. Но те бива да наричаш. Патката е животно. Аз съм човек.
Толкова сте се начели със лъжи,че не знам дали ще схванете едно просто нещо.
Всички сме първо енергия,материалното тяло не ни е даденост.Някои ще имат материални тела,повечето си се връщат в енергийната част.
Ако тъй наречения Христос имаше негово тяло,щеше да си е тука и никъде нямаше да ходи.И забележи вуду изпълнението  на разпятието.
Цялата фатка е във кръстната енергия на семейството,я тя при разпятието е блокирана във тялото да не може да се прояви.
Кат не щеш да си патка,прав ти път.Щото и човек не си,временно си в едно тяло,с което явно не си единена.
Та тъй материалното е проява на енергийното,ма който може.Или който се е докарал дотам със труда си.
 Cool
П.п. А херметизма е нещо като нашата бурканбанк.Само че се използва за затваряне на човечеството,във определена среда.
На мен така ми се струва.
Активен

Ако кажеш истината, не ти се налага да лъжеш.
Ако не знаеш какво да правиш, ела на себе си.

„Ползата от книгата за този, който няма собствен ум,
       е като ползата от огледало за слепия.”
Неактивен herrian
Hero Member
Помни края

« Отговор #22 -: (Неделя) 27 Декември 2015, 11:12 »

Мернах в  сайта Occult Room превод на един химн посветен на аполон. малко ми заприлича на част от евангелието на есеите. Незнам защо си мисля за охлюви и трилобити. Но за  да се направи връзка трябват документи,  а не теории защото дори и да четат от така наречата акаша не е сигурно,  че наученото е точно това,  което трябва. На друго място има откъси в гръцки сайт,  на гръцки.
Инъче като идея е добре,  обаче богомилството има повече допирни точки с есеите и зороастризма. Сабазий - Саваот - Свасти - Шива - Зевс. това на база теорията за единен праезик и единна прарелигия.
Катар ще рече чист. Гетите наричали последователите на Залмоксис Ктисти,  което в превод е Чисти. Смята се,  че Ивановските манастири преди това са били убежища именно на тези Ктисти. Само че в санскрит Хотар ще рече жрец.  Патарени е друго известо название на богомилите. Ботрес е тракиец,  жрец на аполон.
Така че в богомилството онова което не се връзва със зороастризма вероятно има тракийски произход.
На религите от древността трябва да гледаме като на днешните. Те се смесват,  допълват,  разделят и обединяват. Сигурно и тогава е имало купища секти както сега,  тайни ордени,  организации и подобни.
Активен

Живота е свещен.
Неактивен форум
Hero Member
Публикации: 3754

« Отговор #23 -: (Неделя) 27 Декември 2015, 12:08 »

Мернах в  сайта Occult Room превод на един химн посветен на аполон. малко ми заприлича на част от евангелието на есеите. Незнам защо си мисля за охлюви и трилобити.

Не знам какво точно имаш предвид, herrian, но аз също преди време бях открил връзка между морските охлюви и Аргонавтите. Споменавам го долу в края на тази публикация.
Активен

Неактивен herrian
Hero Member
Помни края

« Отговор #24 -: (Неделя) 27 Декември 2015, 12:56 »

Форум, накара ме да се замисля.
Махнах хората и оставих само дарбите им.  Получи се нещо като превозно средство амфибия,  способно дори са се саморемонтира.  И щом като кораба е можел да се движи сам защо са му били необходими 50 гребци. Освен ако това не са частите на тази машина. Също можем да приравним дарбите им със частите на човешкото тяло и сетивата.

Активен

Живота е свещен.
Неактивен форум
Hero Member

« Отговор #25 -: (Неделя) 27 Декември 2015, 13:40 »

Мхм. Много добре казано. Склонен съм да си мисля същото.
Активен

Неактивен herrian
Hero Member
Помни края

« Отговор #26 -: (Неделя) 27 Декември 2015, 13:58 »

Орфей,  водачът с лирата,  можем да приемем като енергията  на живота,  самият  Дух може би,  а пътят на Арго е живота. Линкей и Идас са очите,  а вечните  им противници - Кастор и Полидевк - ушите. Бутес можем да го сравним с езика и речта. Мелеагър и Аталанта - мъжкото и женското начало. Крилатите Калаис и Зет можем да сравним с крайниците и движението. Асклепий можем да приравним с имунната система. Самият Язон навярно можем да сравним със сърцето.
 Излиза,  че Арго има двама водачи. Избрания от Хера  Язон и признатия за такъв от пасажерите Орфей. По същия начин тялото има двама водачи Духа и Сърцето-Душата  понеже според древните човек е троен : Дух,  Душа  и Тяло. Душата е посредник между Духа и Тялото,  спойката,  която крепи Духа да стои вътре в Тялото. Премеждията на аргонавтите,  под водачеството на Орфей и Язон,  можем да разгледаме и като чисто житейски случки през погледа на Духа и Душата. Лемнос първата спирка на Арго е зачатието началото на живота,  а Коринт - последната - смъртта. Арго прави кръг подобен на кръга на самия живот и стига там откъдето е тръгнал ( Язон е от Коринт в известен смисъл).
Познай себе си. Каквото вън такова и вътре. В малкото  голямото и голямото в малкото. Всичко е едно. Това казват орфиците и херметиците. По някакъв начин заключенията им са едни и същи по въпросите за духа живота смърта и душата.
Познати са голям брой класически философи. Питагор,  според съвременниците му,  се доближавал до Орфей. И двамата са посещавали и Египет и Двуречието. В " Живота на Философите"  на Диоген Лаерций са изброени следовници на Орфей, но неможах на го намеря онлайн никъде.
Активен

Живота е свещен.
Неактивен форум
Hero Member

« Отговор #27 -: (Неделя) 27 Декември 2015, 14:18 »

Орфей,  водачът с лирата,  можем да приемем като енергията  на живота,  самият  Дух може би...

В техническата ми представа го сравнявам с честотата. От това на каква честота е електрическият сигнал (измервана в херци, Hz) зависят поне половината функционалности на уредите. Тук например, когато има незатворен кръг от проводник (отворена верига), ако по тази незатворена жица се пусне електрически сигнал с ПРАВИЛНА честота (в херци)... енергията сама образува затворена верига, сигналът преодолява прекъсването и проводникът се затваря в кръг "виртуално".

http://s24.postimg.org/fx15f7mit/nunez4_1.jpg
Херметизъм

- специално за да може подлежащата намотка от това конкретно видео да започне да провежда ток БЕЗ жиците й да затварят верига по който и да е начин, подаваният сигнал трябва да е изрично с честота 23 900 Hz.
- това означава, че за да експериментирате отворени вериги с намотки от този размер, трябва да си намерите генератор на честоти ПОНЕ НАД 20 kHz, като най-желателно е да има фина настройка от сегменти по 1 Hz

Разгледай и цялата тема, herrian. Онова, на което попаднах като сърфирах за наутилусите, е предшественик на останалото. Ще ми е любопитно да споделиш, след като си навътре в Орфей и траките, дали забелязваш символични елементи в съдържанието.

Дали може да се каже, че Орфей е онзи "втори водач", който може да затвори кръга, когато Арго стигне до мястото, където пътят е прекъснат?

П.П.
Доколкото си спомням от комерсиалната легенда за него, той се проваля, когато се обръща назад... тоест когато "излиза от резонанса", вероятно? Разбирам го като осъзнаване на всичко (поддържане на честотата), и моментът, в който започва търсенето и оглеждането (загуба на резонансната честота) и следователно прекъсване на "виртуално" цялостната нишка, която се връща към реалното си състояние, че е прекъсната.
« Последна редакция: (Неделя) 27 Декември 2015, 14:23 от форум » Активен

Неактивен herrian
Hero Member
Помни края

« Отговор #28 -: (Неделя) 27 Декември 2015, 15:30 »

Язон е затворената верига, Орфей е отворената. Тялото е едно,  затова може са и двата полюса. На Арго всички са  роднини,  някякси две по две.
Намотката много прилича на галактиката и на формата на системата ни. Вижда се и нещо като безкрайно движение,  при което полюсите се разменят. Звука е вибрацията на движението ( бамбара имат интересни митове свързани с това.)  Евридика,  която Орфей трябва да изведе е може би остатъчна енергия,  която се губи при преминаване от едно състояние в друго. Винаги се губи част от енергията.

п.п. Не ме бива в техниката.
Активен

Живота е свещен.
Неактивен herrian
Hero Member
Помни края

« Отговор #29 -: (Неделя) 27 Декември 2015, 20:02 »

За Богомилите ми е по-лесно,  не само защото има повече информация в нета ( както достоверна така и чисти фантазии,  продиктувани от прозападни ню ейдж нагласи.), а и защото благодарение на 500 години турско робство богомилство и ортодоксална религия са се слели в едно. Например народната легенда за сътворението  на света е богомилска. Отразява богомилското  схващате. Самото виждане за Добро и Зло,  Бог и Дявол,  Светлина и Мрак, е същото каквото са имали богомилите.
 Това което официално се нарича Българско Народно Езичество не е езичество в истинският смисъл на думата,  а заобиколен начин да се каже,  че богомилите са надделели над официалната църква, която в по голяма част от времето на робството е била представена от гърци. Та пред нашите деди стоял въпросът : гърците ли да слушат или поповете.
Ето я думата : "Поп" . Днес се смята за грубо обръщение, но архиепископа на богомилите бил наричан точно така : Поп,  тоест Папа. Откриваме почтителното обръщение "Бабай" при волжките ни братовчеди,  което показва,  че става въпрос за чисто българска дума. Кога във времето архиепископа на рим почват да то наричат папа незнам Може би след  нахлуването на Аттила в Италия. Знае се,  че Рим плаща тлъст откуп на българи и готи.
Всичките ни народни поверия и ритуали са или с богомилски произход или нагодени така,  че да отговарят точно на техния мироглед. Като че ли със загубата на държавата хората,  които неизбягали из чужбина,  са осъзнали нещо. Наричат феномена Крепост на Духа. Не се сещам кой е измислил термина, но изведнъж християнското остава в страни,  отгоре,  като обвивка на нещо друго, нещо много по-могъщо и по-древно.
За да разберем богомилството трябва да вземем от християнството само основните персонажи,  всичко останало е чисто българско и води към по-старата ни вяра. Няма англичани,  французи,  германци,  араби,  руснаци и т.н. Те всички са след нас. Богомилите от България носят нещо на тях , а не те на богомилите.
Говори се,  че Дънов е разполагал с много стари книги,  писани още по време на старите ни царе. Такива все още неизследвани и проучени книги наистина има. Има книги събиращи прах в селски църкви и манастири. Има,  ама е по-модерно да четем чуждото,  нащо е скучно. Чужденците винаги са прави, ние грешим.
За да разберем Богомилството трябва да разберем първо какво представлява тангрианството,  чийто пряк наследник е то. Защо точно бодливия таралеж носи името Стара Вяра? Бодлив и яде змии.
*урбана е жертвоприношение. Готвачите имат чинове и титули все едно са жреци : Титори,  Магери и т.н. Наистина ли има нещо християнско в ритуала?  И като резнат вратъ на агнето мацват лицата на децата - това е Кръщаване. Самото жертвено животно преди това се пречиства или прекъдява. То не е какво да е,  а специално избрано.
Това е само пример за "християнски" ритуал по български.
Ритуала Побратимяване : жертва се куче и в кръвта му побратимите дават клетва да са си верни. После следва още по-интересна част....
Безкръвни ритуали са Сурваки ( на коледа се коли прасе) Раждане,  Ладуване...в по-голямата си част изпълнявани от момичета,  деца или баби. Мъжките ритуали са кървави.
Това с леенето на кръв са абсолютно селски дивотии,  които благодарение на  комунизма са туширани. Или поне някои.
Ритаула и мита вървят ръка за ръка. За да разберем ритуала ние трябва да разбираме мита. Но първо трябва да го знаем. Именно мита е философската част,  докато ритуала е светската,  това което се вижда, онова което е следствие от някаква идея. В повечето случаи здраве и плодородие. Идеята се изразява в нещо като пожелания клетви и наричания,  които не са друго освен съвети и предупреждения.
Думите имат сила. Огромна сила. Идеята,  изразена с помоща на ритуал,  дава тази свръхестествена сила на Думите,  или по-точно вярата,  че ритуала ще помогне.
Обикновенно богомилите се представят като Исихасти,  православни аскети от 14-ти век,  обитавали Странджа. Свети Евтимий и Свети Теодосий са били исихасти.  Защо в онези черни времена са избрали точно Странджа не е ясно,  но в онова време планината била наричана и Бранник. Тази представа е доста романтична,  но само в историческите романи,  където са идеализирани. За разлика от тях богомилите за да оцелеят първо не би трябвало да са живеели отделно от останалите. Напротив. По скоро,  по примера на най-върлите си врагове,  са били част от светския живот,  от управлението,  подражавайки на врага за да не ги усети.  Врагът предполагам се знае : Юдеохристияните от управляващата върхушка във Империята,  които по-късно стават юдеомюсулмани и продължават да са част от управлението на империя. Но докато  юдеогърците държат изкъсо " Малката Византия" то турците залагат на куц кон пращайки в българските земи гръцки епископи. Това е златен шанс за богомилите да върнат хората в правия път на дедите. Християнството е превърнато в парцалива наметка,  под която се крият копринените одежди на съвсем друго нещо. Нещо,  което борис-михаил би трябвало да е унищожил.
Активен

Живота е свещен.
Страници: 1 [2] 3 4 ... 25   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: