Страници: 1 2 [3] 4 5   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Какво е общото между сън и медитация.  (Прочетена 8240 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен mira
Hero Member
Публикации: 1507
живота е изумително приключение

« Отговор #30 -: (Понеделник) 23 Септември 2013, 20:50 »

Щом  аз  го  не  мога  значи  никой  не  го  може!  Да,  ама  не!!!!!!!!!  
        Медитацията  е  нещо  което  изисква  много  малко  теория  и  много  практика!  Никой  не  може  да  медитира  насилвайки  се,  просто  медитацията  идва  като  продължение  на  релаксацията.  Между  съня  и  медитацията  няма  нищо  общо.  При  медитацията  настъпват  изменения  във  физиологията  на  тялото  и  мозъка.  
        Медитацията  е  нещо  което  може  да  се  дискутира  от  медитиращи,  не  знам  защо  но  коментарите  отричащи  този  път  развитие  са  обикновено   хора   немедитиращи!
И аз като потвърждение на последното ти изречение.... Grin ... Да не пропусна да се изкажа и аз... Grin
Не го мога /медитацията/. Това е положението. Опитах, скъсах си нервите и се примирих, че не го мога.
Болднатото от твоя пост е точно така! Точно!
Моето несъгласие с теб идва по въпроса за форсирането /т.е. относно твърдението ти, че всеки го може - медитирането.../. Прав си, че всеки го може, но си теоретично прав.
Това, което знам със сигурност е, че си има физически предпоставки, способстващи медитацията /респективно астралните проекции/.
Различни сме. Като колите: един е спортен кабриолет, друт е москвич, трети Камаз, а четвърти бронетранспортьор... Grin
Не можеш да очакваш едно и също поведение на пътя от тях - различни са!!!
Способността да релаксирам аз я нямам и на 0,01%...Аз даже не мога като "нормален човек" да заспя, дори когато съм много уморена...Докато си има хора които живеят спейки!...При всяка възможност "заспиват във въздуха" както се казва за тях...Различни сме! И всеки е точно подходящ за целите на инкарнацията си!

П.П.
БЕЗКРАЙНО много уважавам уменията ти!!! Откровено ти завиждам за някои възможности. Ти си вестоносец. Даунлоудваш важни неща и помагаш на много хора дори само с факта, че те има и разказваш за себе си.
Би ми било много интересно да присъствам на разговор между теб и някой, който ги може същите неща като теб...Бих слушала с интерес и имам поне сто въпроса които бих ви задала.... mail1 hi
Активен

Добрите решения идват с опита, а голяма част от опита идва с лошите решения...
Неактивен old4
Hero Member
Публикации: 1105

« Отговор #31 -: (Вторник) 24 Септември 2013, 05:43 »

Grin
И нека аз да се дооо .... ам, винаги след тренировка медитирам за релаксация, ама даскали не виждам  Wink, та това исках да кажа че аз ползвам медитацията за релаксация на тялото, други искат да им се превижда нещо, получават го, различни хора различни идеали.

Бих слушала с интерес и имам поне сто въпроса които бих ви задала.... mail1 hi

Ами задай ги тук да видим какво ще ти се отговори, надали ще е нещо по различно от прочетеното от теб  Wink.

Олд..Не знам как по-елементарно да го кажа..

Псинце ма хептен тъп ме искара бе душко  Grin, ша знаеш че аз не фащам само простотиите и колкото да ми се обясняват не фащам  Wink.
 Smiley
« Последна редакция: (Вторник) 24 Септември 2013, 06:05 от old4 » Активен
Неактивен mira
Hero Member

« Отговор #32 -: (Вторник) 24 Септември 2013, 07:11 »

Бих слушала с интерес и имам поне сто въпроса които бих ви задала.... mail1 hi
Ами задай ги тук да видим какво ще ти се отговори, надали ще е нещо по различно от прочетеното от теб  Wink.
Ами, интересуват ме всички подробности от А до Я за евентуална среща от другата страна. И почти имах такава възможност /за срещата на Митко и Вещичка/...Но се оказа, че и двамата не искат да говорят за тази среща... Sad
Активен

Неактивен Bobi
Hero Member
Публикации: 666

« Отговор #33 -: (Вторник) 24 Септември 2013, 07:23 »

Mira,с това което разказваш за себе си,смятам,че имаш крещяща нужда да си намериш shut down бутона.Ще мине време,ще има усилия,но ще дойде сънят като бебе.Опитвала ли си да спреш да мислиш или просто мислиш,че не можеш.Най-ефикасния начин да го направиш е като следиш дишането си.Като просто го следиш-това препоръчвам като първа стъпка.
 Цял ден си мислила,мислила-щом не си го измислила,позволи си да спреш за определено време.
 Всичко в Природата има цикли,периоди,сезони,изгреви и залези,работа и сън,действие и покой.Единствено човешкият ум не спира да работи.Представи си ураган,който никога не утихва.
   Сънуването също е от ума.Несъзнателното сънуване.То също е работа на ума.Това е бавно самоубийство.Човек изпушва,има нужда от почивка. hi
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*
Публикации: 1892

« Отговор #34 -: (Вторник) 24 Септември 2013, 09:57 »

Mira,..........Опитвала ли си да спреш да мислиш или просто мислиш,че не можеш.Най-ефикасния начин да го направиш е като следиш дишането си.Като просто го следиш-това препоръчвам като първа стъпка.
       Това  е  първата  стъпка,  да  следиш  дъхът  (дишането)  си  и  да  мислиш  едновременно  с  това  е  невъзможно,  или  едното  или  другото.
Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен Страшкоу
Administrator
Публикации: 1585
САМО НУ ПАГАДИ!

« Отговор #35 -: (Вторник) 24 Септември 2013, 12:43 »

винаги след тренировка медитирам за релаксация
Ами то така става. Днеска релаксация, утре авиация.
Абе Олда най-добре си отбира, ама се опитва да ни мята по върбата. drinks
Активен
Неактивен ironia
Hero Member
Публикации: 523

« Отговор #36 -: (Вторник) 24 Септември 2013, 14:01 »

Mira,..........Опитвала ли си да спреш да мислиш или просто мислиш,че не можеш.Най-ефикасния начин да го направиш е като следиш дишането си.Като просто го следиш-това препоръчвам като първа стъпка.
       Това  е  първата  стъпка,  да  следиш  дъхът  (дишането)  си  и  да  мислиш  едновременно  с  това  е  невъзможно,  или  едното  или  другото.

С почти всичко написано от МИТКО съм съгласна!  hi

Още в началото като я активирахте тази тема мислех да отбележа същите и подобни неща като него, но си казах: те Боби-то и Страшкоу могат така да си пишат и без да дразнят много останалите. Толкова си могат хората Smiley както споменахте по-горе, някои си го имат, други насила няма от къде да си го налеят и да го пият по три пъти на ден....

1. Няма нищо общо между медитация и сън.
Това което пишете за релаксацията като вероятно "общо" не мисля, че е релаксация точно, при медитацията (т.е. думата е по-скоро "генерация" (от генерирам)), защото там има доста концентрация и се изразходва определена енергия. При съня, самото отпускане и физическо обездвижване създава впечатление, че тялото ти (поне) почива/релаксира, но аз не съм много сигурна и в това. Това, че се забавят физиологичните процеси и самите органи работят на по-бавни обороти, не означава, че спират изобщо, за да починат или по някакъв начин, се регенерират и не се хабят толкова, колкото в будно състояние. Самият мозък вероятно дори е  с почти същата активност като в будно състояние...
Ще направя едно разграничение между "релаксира" и "почива". Елементарно е, и знам че на повечето им е ясно, но го правя, за да стане по-ясна целта на медитацията и съня.
При релаксацията имаме определено възвръщане на силите от някакъв "източник" (да го наречем). Силите (подчертавам), не Енергията. Енергия си имаме непрекъснато. Любимия пример на "съсела" за тока по кабелите, но ако не цъкнеш копчето няма светло Wink
Почивката е да "изключиш копчето". Ако е загрял "трансформатора" спираш за малко, изстива и пак го пускаш.
От тук сами си помислете и си направете изводите, какво се случва при едното и какво при другото.

2. Естествено, че всеки може, ако иска да медитира. Не зависи от потенциала ти или някакви "духовни" недостъпни нива на развитие. Нещо като шофирането е. Ако искаш, отиваш на курсове (или някой те учи) явяваш се на изпит, взимаш книжка иготово. Дори при шофирането е с повече условности, защото след това трябва да си купиш кола или да имаш, за да практикуваш и да можеш да се наречеш шофьор. А за медитацията си имаш всичко необходимо, въпрос на желание и да отделиш време специално за това, и по-важното каква би ти била целта.

3. Сънят и сънищита въобще, за мен са нещо много ... съкровено. Може да се приемат хем като"полигон", хем като една относително паралелна реалност, в която е малко по-сложно да се впишеш и още повече да използваш като "плейграунд" за косвено събиране на опит и в този смисъл известно усъвършенстване като в душевна опитност и ирационална, а не само реална в будния свят.
Активен

"Няма радост на света, която да замени радостта, която ти е отнета" Байрон
Неактивен mira
Hero Member

« Отговор #37 -: (Вторник) 24 Септември 2013, 14:10 »

Mira,с това което разказваш за себе си,смятам,че имаш крещяща нужда да си намериш shut down бутона.Ще мине време,ще има усилия,но ще дойде сънят като бебе.Опитвала ли си да спреш да мислиш или просто мислиш,че не можеш.Най-ефикасния начин да го направиш е като следиш дишането си.Като просто го следиш-това препоръчвам като първа стъпка.
 Цял ден си мислила,мислила-щом не си го измислила,позволи си да спреш за определено време.
 Всичко в Природата има цикли,периоди,сезони,изгреви и залези,работа и сън,действие и покой.Единствено човешкият ум не спира да работи.Представи си ураган,който никога не утихва.
   Сънуването също е от ума.Несъзнателното сънуване.То също е работа на ума.Това е бавно самоубийство.Човек изпушва,има нужда от почивка. hi
Да, че имам нужда да си почина - имам, но не е толкова просто. До скоро не можех изобщо да си го позволя, ...който знае житейската ми ситуация ме разбира за какво говоря. А след операцията ми миналата година, събуждането нощем стана /физиологично/ неразделна част от битието ми.
...Тоя фокус с дишането... Grin...не знам как точно да се изразя по - меко...Умът ми го "сдъвка" и него на две хапки....То не беше хеми синк, то не беше броене ... Grin...голям цирк: броенето отзад-напред от 100 до 0 се оказа малък залък за мен, затова започнах да броя от 1000 до 0...и о, изненада!!! Sad ..пак нищо! - преброих си ги като отличник и останах да се чудя на себе си как го правя това... Grin
Умът ми е бърза машинка, не мога да го излъжа с тази хватка с дишането. Само ставам по - нервна.
Физическото разслабване също не ми е сила. Нито една поза не ми е физически удобна. Нито една! А най- неудобната е онова седене в поза лотос... Sad ужас просто. Пък и с изправен гръбнак.... Sad не е за мене това.
Всичките ритми на дишане са ми непосилни. Твърде бавни. Успявам да ги следвам до 3-тата -4-тата минута, след което дробовете ми избухват сякаш са ме държали без въздух под вода - и...си наваксвам с бързи интензивни вдишвания - стотина броя докато се успокоя.
И накрая просто ми писнА! И теглих една...
Понякога ума ми спира спонтанно. Понякога се пренасям спонтанно на други места. Чувам в ума си едни тихи и далечни, без емоция отговори...И тогава оставам поразена от яснотата им. Знам, че не са мои.
Спирам до тук, че стана дълго...
Активен

Неактивен old4
Hero Member

« Отговор #38 -: (Вторник) 24 Септември 2013, 19:33 »

1.И накрая просто ми писнА! И теглих една...
2.Понякога ума ми спира спонтанно. Понякога се пренасям спонтанно на други места. Чувам в ума си едни тихи и далечни, без емоция отговори...И тогава оставам поразена от яснотата им. Знам, че не са мои.
Smiley
1.И така е трябвало.
2.Ето това е истината, това е твоето МОГА  Wink.

П.С.Моето мото е, никога не гледай в чуждото канче и не се опитвай да копираш друг, бъди индивидуален ти си неповторим.
 Smiley
Активен
Неактивен Tangrata
Hero Member
Публикации: 779

« Отговор #39 -: (Сряда) 25 Септември 2013, 04:43 »

За медитацията да потръгне (като изключим изключенията) трябва определен минимум телесен/физически комфорт. Колкото повече, толкова по-добре.
А телесния комфорт се придобива с тренировки. Иначе все ще те боли някъде и в някаква поза.
Различните ритми на дишане не се правят отначало прекалено бавно, че да останеш без въздух. Подбираш си ритъма, колкото ти е възможно на теб. И едва след много време забавяш/удължаваш.
Забрави за резултата. При медитацията резултатът е най-бавно идващия от всички човешки занимания. Да се чака резултат е АНТИмедитация.
Няма смисъл да се брои с номера. Просто си наблюдаваш нещо дребно. Дишането, свещ, точка на лист. И го съзерцаваш. Любуваш му се.
Изнервяне в медитация е абсурдно. Това идва от липса на търпение и дисциплина. Които са изцяло подлежащи на тренировка и промяна. Въпрос на дупе и амбиция и мерак. Прав е Митко като казва, че всеки може.
А това, че сме различни за целите на инкарнацията, точно един инструктор говореше в съвсем друга връзка, да не си поставяме рамки и да не упорстваме с твърдения "аз съм еди какъв си, ... добър в еди кое си и слаб в еди кое си"
Това са чиста проба самоограничаващи и лимитиращи вярвания. Които нямат практическо приложение.

И според мен медитацията не е с цел радио, и да осъществяваш контакт с някой, а с единствена цел лична еволюция, шлайфане на лични недостатъци, и изобщо всякакво развитие.
Ако Митко говори с някой, това е страничен ефект, не основна цел.
А излизането от тялото пък изобщо не е медитация.
Медитацията е "тук и сега" в най-силната му форма.
Активен

"От човешката глупост по-забавно нещо няма. Това комиците са го открили много отдавна."
Неактивен old4
Hero Member

« Отговор #40 -: (Сряда) 25 Септември 2013, 06:14 »

Прав е Митко като казва, че всеки може.
Smiley
Според мен бъркаш малко но това е нормално както си се засилил  Wink, замислил ли си се какво значат думите ( всеки може ), да си виждат "даскалите" или разни тинтири минтири, изобщо не значат че медитацията може да се ползва  с цел почивка и разтоварване.
 Smiley
Активен
Неактивен Bobi
Hero Member

« Отговор #41 -: (Сряда) 25 Септември 2013, 07:59 »

Абсолютно съм съгласна с всяка една дума от поста на Танграта.
 Най-лесният път за достигане на медитативно състояние е концентрацията.Трудно е за човек,който за пръв път опитва,да игнорира всичките си хаотични мисли изведнъж.За това концентрацията помага да насочиш ума си до едно нещо-например точка.При продължителна концентрация-точката изчезва ,а заедно с нея и ума.Тогава навлизаш в медитацията.
  А колкото до позата "Лотос"-тук целта е не да си преплетеш краката ,а да ти е изправен гръбначния стълб-твоята "антена",за да може енергията да тече нормално.И следва най-трудното-да се пребориш с гравитацията и да издигнеш своята жизнена енергия към сахасрара.Към божественото.Но тук вече става дума за просветлението.
  Концентрацията е път към медитацията,медитацията е път към просветлението.
 Концентрацията е пътят на "хората на ума",а тези "живеещи със сърцето" пропускат тази стъпка.

Активен
Неактивен Bobi
Hero Member

« Отговор #42 -: (Сряда) 25 Септември 2013, 08:16 »

На въпроса:Какво е общото между сън и медитация
  Отговорът е:Нямат нищо общо.В едното състояние си заспал,а в другото си буден.
Активен
Неактивен old4
Hero Member

« Отговор #43 -: (Сряда) 25 Септември 2013, 10:16 »

Grin
Някой казват че могат да "отделят" душата от тялото си, единия път съзнателно чрез медитивни практики, в другия несъзнателно спящи, може би това се има впредвид за нещо общо.
Иначе дъртия може и да му лепне едно сънче докато разпуска медитивно, изобщо не ми пречи.

Концентрацията е пътят на "хората на ума",а тези "живеещи със сърцето" пропускат тази стъпка.

Слушам само сърцето си в "ума" е чужда мислата, но не ми пречи да съм концентриран на 100%.
 Grin

« Последна редакция: (Сряда) 25 Септември 2013, 10:32 от old4 » Активен
Неактивен mira
Hero Member

« Отговор #44 -: (Сряда) 25 Септември 2013, 11:18 »

За медитацията да потръгне (като изключим изключенията) трябва определен минимум телесен/физически комфорт. Колкото повече, толкова по-добре.
А телесния комфорт се придобива с тренировки. Иначе все ще те боли някъде и в някаква поза.
Някои неща се оправят с тренировки - други не се!
Различните ритми на дишане не се правят отначало прекалено бавно, че да останеш без въздух. Подбираш си ритъма, колкото ти е възможно на теб. И едва след много време забавяш/удължаваш.
Това не го знаех. При всички препоръчани ритми на дишане продължителността на издишването е по - дълга от продължителността на вдишването, което е въпрос на време да доведе до ефекта, който аз описах.
Няма смисъл да се брои с номера. Просто си наблюдаваш нещо дребно. Дишането, свещ, точка на лист. И го съзерцаваш. Любуваш му се.
Това с броенето е от светила в тази област. Хипнотизатори.... Sad
А това, че сме различни за целите на инкарнацията, точно един инструктор говореше в съвсем друга връзка, да не си поставяме рамки и да не упорстваме с твърдения "аз съм еди какъв си, ... добър в еди кое си и слаб в еди кое си"
Това са чиста проба самоограничаващи и лимитиращи вярвания. Които нямат практическо приложение.
От човек висок 1,20 м не става баскетболист, нали сме съгласни за това? Wink
И според мен медитацията не е с цел радио, и да осъществяваш контакт с някой, а с единствена цел лична еволюция, шлайфане на лични недостатъци, и изобщо всякакво развитие.
Ако Митко говори с някой, това е страничен ефект, не основна цел.
А излизането от тялото пък изобщо не е медитация.
Медитацията е "тук и сега" в най-силната му форма.
Ами значи мотивите ми са сбъркани. Защото аз гоня страничния ефект.
Въпрос на дупе и амбиция и мерак. Прав е Митко като казва, че всеки може.
Ами...определено ми липсва мерак. Просто видях интересна играчка в чужди ръце и я поисках и аз. Практически изобщо не ми е необходима. Защото харесвам себе си така както съм. А което не харесвам, го променям по други начини.
Всеки го може. Теоретично. Абсолютно съм съгласна.
Но практически на който не му е нужно за еволюцията на духа - не става. Или му липсва драйв /мерак/, или предпоставки...Или резултатите не оправдават цената /зоровете/...
Иначе казано: ако трябва да стане - си става. Лесно, спонтанно, без много зор. Многото зор е знак, че тичаш в чужд коридор обикновено....
Активен

Страници: 1 2 [3] 4 5   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: