Страници: [1] 2 3 ... 12   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Свободната ни воля  (Прочетена 11738 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен МИТКО
Restricted
*
Публикации: 1892

« -: (Неделя) 06 Януари 2013, 20:04 »

Имаме  ли  свобода  на  избора?
      Ако  -  ДА,  то  носим  ли  отговорност  пред  някого  и  ако  -  ДА,  защо?
     Ако  пък  всичко  е  предопределено,  има  ли  смисъл  самото  инкарниране?  
     Моето  мнение  е,  че  свободната  воля  (правото  на  избор)  е  дадено  на  ирационалният  ни  Аз,  за  инкарнационният  (живеещият)  Аз  правото  на  избор  се  явява  като  своеобразен  тест  не за  самата  инкарнация,  а  за  самият  ирационален  Аз.  Може  ли  духовната  същност  да  създаде  отговорна  за  изборите си  същност  тук  в  живота  на на  Земята,  за  да  е  изпита  максимално  автентичен,  към  инкарнацията  са  прикрепени  духовни  същности  на  ниво  можещи  да  променят  в  дадена  насока  действителността  на  подопечния .

Активен

Въобръжението  е  по-важно  от  знанието
Неактивен Страшку
Hero Member
Публикации: 856
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #1 -: (Сряда) 09 Януари 2013, 19:22 »

Уш няколко човека сме, пък чак сега я виждам тази тема. Smiley
Ще бъда максимално кратък с ясна позиция:

свободата на избора която имаме в момента е като Чл. 2 от Живковата конституция:
Член 2
(1) В Народна рeпубликa Бългapия цялaтa влacт пpoизтичa oт нapoдa и пpинaдлeжи нa нapoдa.

На теория имаме свободна воля, но на практика не разполагаме с такава. Сам човек като единица от човечеството не разполага със свободна воля в настоящия момент. Не и в този смисъл с който се означава понятието - свобода на избора.

Грешния мисловен модел ни зацикля в тази реалност в която се намираме в момента. В момента в който "изправим" мисловния модел ще получим осъзнаване за това - що е свободен избор?

п.п. - пак забравих да го напиша - според мен. Така ги виждам нещата на тоя етап. Smiley
« Последна редакция: (Сряда) 09 Януари 2013, 20:08 от Страшку » Активен

Човешкото развитие е пътят от примитивното през сложното към простото.
Неактивен user
Hero Member
Публикации: 723

« Отговор #2 -: (Сряда) 09 Януари 2013, 20:13 »

Съгласна съм. Имам свободна воля и право на избор но донякъде. Ограничени сме.
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #3 -: (Сряда) 09 Януари 2013, 21:40 »

Когато  идваме  на  Земята,  ние  имаме  да  усвояваме  максимум  до  три  урока!  Обикновено  по  един  и  изчистване  на  кармични  задължения  към  една  или  две  личности!   Това  са  задълженията  от  които няма  мърдане  и  шикалкавене.   Ако  се  смирим  и  приемем  поетите  преди  инкарнирането  задължения  с  разбиране  ще  си  спестим  много  главоболия  по  пътя!   Всичко  останало  в  рамката  на  живота  може  да  се  разглежда  като  поле  на  изява  за  свободната  ни  воля!   Малко  ли  е???
      Тук  има   и  инкарнирани  личности  с  ограничено  право  на  избор,  но  това  са  души  с  повтарящи  се  негативни  модели  на  поведение  в  предишни  животи!  И  това  ограничение  е  по  скоро  изключение  отколкото  норма,  да  отбележа,  че  това  ограничение  е  с  предварително  и  доброволно  съгласие  на  ирационалният  АЗ.    

« Последна редакция: (Сряда) 09 Януари 2013, 21:48 от МИТКО » Активен

Неактивен Tangrata
Hero Member
Публикации: 779

« Отговор #4 -: (Четвъртък) 10 Януари 2013, 06:01 »

Също така, много хора избягват да мислят по този въпрос, но свободната воля е пряко свързана а с личната дисциплина.

Разбира се, има го и момента, че дори и да употребяваш големи усилия с много дисциплина, може да дълбаеш в грешна посока. И накрая нищо да не получиш. Така че има и доза мислене, късмет/карма и тн.
Но в общия случай принципа остава. Колкото повече усилия, толкова повече лична сила и личен избор.
Който е мързелив, най-често жестоко си пати.
Активен

"От човешката глупост по-забавно нещо няма. Това комиците са го открили много отдавна."
Неактивен Psyhea
Restricted
*
Публикации: 3138
Дата на регистрация 2012-12-12!

« Отговор #5 -: (Четвъртък) 10 Януари 2013, 16:32 »

Свободната воля за"индивида"е,малко като сексуалността.Колкото повече я осъзнаваш,толкова повече я консумираш.С тая разлика,че в секса осъзнаването води до задължителното качество,но не непременно до количество Grin..Докато при свободната воля,колкото повече я осъзнаваш,толкова по-осъзнато я упражняваш.И като количество и като качество.
Освен това свободната воля се"степенува".Тези степени са пропорционални на развитието на съзнанието.
Да започнем от инкарнацията.Инкарнацията се явява сформиране на чисто ново съзнание поставено в рамка/матрица която то като празен континиум не е избрало,а му е била наложена,НО именно с цел този континиум да се "самосъздаде"в зададените параметри.Параметрите макар и цялостни,биват и абсолютно индивидуални за всяка единица.Например..Никой друг не може да се роди в същият час(най-малкото щот не могат да извадят две бебета наведнъж,дори близнаци и винаги ще има минута две разлика)и едновременно да може да притежава същият ДНК код,нито пръстовите ми отпечатъци,ириси и т.н.Дори някой друг да сподели с мен социална среда/родители и пр.това не значи,че може да бъде идентичен или да има съдба с моята.Няма две еднакви снежинки.Тва е.Имаме зададени общи параметри като цялостна матрица/свят в който живеем/но зависи от индивидуалността ни,като какво съзнание ще се развием и изградим.Така развитото съзнание е инкарнационното съзнание,което често пъти се разграничава от Висшето си Аз,и поради това се чувства като уловено в капан.Сякаш зададените параметри са наказание/изкупление на вина..Сякаш друг ги управлява..И е лишено от свободна воля..Кармата кво е?Не е ли наименование на несвършена задача,която само Аз и единствено Аз мога да си наложа да "свърша".Т.е.ако ВА чувства,че има кво да прави в някоя "матрица"значи е така. Но никой не може да му го наложи.Точно както и на инкарнацията  не и налагат нищо.Все едно да си резервираш ваканция на някой остров и като се събудиш,да кажеш"Аууу,ужас““Кво правя тук?Ужасно е,не ми харесва и т н.Е ми..Гадно е. Ок.Ма самолет има един път в седмицата и ти така или иначе..Кат си се нахендрил тука,кво друго ти остава?Да чакаш самолета или да се метнеш във водата? Е..ако избереш да чакаш самолета,защо да не избереш и как да прекараш времето си докато дойде?Ще ругаеш..Ще се нервиш и ще се тръшкаш,или все пак ще се опиташ да се позабавляваш..Баси..Нали за тва си дошъл в крайна сметка.Имаш точка А(като обусловеност)и точка Б до която трябва да стигнеш,но пътят по който ще минеш ИЗБИРАШ ти!Това е!Щото..в крайна сметка..Дреме ми,че пропадна уикенда поради лошо време..Другата седмица ще дойда пак GrinЗащото..Точка А е била/и Е мой избор.
И така..Свободната воля расте заедно със растежа на съзнанието.Факт.Както е и факт,че всяко нещо има автономно съзнание.Което води до автономна свободна воля изразена в свободната воля на"по-висшето"съзнание.Ето защо инканрацията често се отклонява от"предначертания"път!Щото..Инкарнирам се с някви намерения..Айде примерно се страхувам от смъртта/И тва при всяка инканрация.И всеки път си викам..Ааа..Не!Тоя път вече,няма.Нали знам за кво иде рече.И да забравя с годините ще си спомня.Ще го преодолея тоя страх.Е да де..Ама добри намерения..Пък слаба воля/дух,понякога..Кат мойта работа с цигарите Grin И така..Докато един ден наистина не го преодолееш.Каквото и да било..Било страх,слабост,пороци и недостатъци в характера..Но това пак е избор.Избирам да се преборя с еди кво си!Е да де..Ама ти първо тряя да осъзнаваш това"еди кво си",да го регистрираш като"спънка"за градацията/еволюцията си,за да се породи стремежа,желанието да трансформираш недостатъка в преимущество.Тогава вече упражняваш тази воля.Правиш избор.Изобщо..За да има воля/избори тряя да има обослувености.Какво или как..Не можеш да избираш 0.Т.е.и тва може,но тогава ти се идентифицираш постоянно с 0.Което е ибор,но води до стагнация,не до градация.
Например...Гошо не иска да умира от рак.Но Гошо води нездравословен начин на живот,или пък твърде много стрес за инкарнацията..И кво става?Клетките в организма в един момент казват"Стоп"..Тва не се издържа..Аре ще си активираме програма за самоунищожение!Факт!Както и автоимнунните заболявания,така и връзката на болестите с психиката!Тук мисля,няма няма смисъл да задълбаваме..Е,въпрос на сила на духа/съзнанието на инкарнацията/е да вземе превес над съзнанието на телесните клетки и да се противопостави на тяхната воля.Никви карми,марми и предопределености не важат със 100%сила!Това е абсурд!Защото нищо не е статично и промяната е единствената непроменлива величина във Мирозданието! В най-общи линии има зададен план,но този план може да има милиарди вариации и комбинации.Всеки избор сменя перспективата.
Каква е свободната воля на животните?Равна на човешката?Ако да.бих искала да зная как се изразява тази "еднаквост"?
Защото аз смятам,че не е!И след като не е,то кое е онова което ни отличава?Та нали живеем в еднакви условия?Ааа..Да..Съзнанието!Планетарният дух анимира животинската материя.Там е разликата.А ако приемете,че повече от половината биороботи дето щъкат са анимирана материя именно от същият Планетарен ВА,може би ще разберат и защо свободният избор е толкова труден за разбиране!Айде инкарнирайте се вие в Сомалия,Индия,Бангладеш,Тайланд..Маси от плът,безразборно употребявана по всякакъв начин..От най ранна възраст.5-6 годишни деца освен че са принуждавани на къртовски труд в каменоломни,също така са и обект на всякакво сексуално насилие.Продадени от собствените си родители,за които децата не са нищо друго,освен месо,продукт на безразборният секс и насилие.Което от своя страна си е резултат от ниското развитие на съзнанието.Животински емоции и инстинкти.Тва е като омагьосан кръг,който може да бъде спрян,но няма.Заради финансови изгоди и под маската на хуманизъм.
Например..Пак се сещам за киноварната енергия.Според тази теория,женската утроба е като диск,върху който се записват данни от всеки който е проникнал там.ЕНергийни следи.Има логика,женската е пасивната,мъжката активната енергия.
Според тази теория,ако една жена е водила безразборен полов живот,плода ще бъда "замърсен".Т.е.той ще носи днк на майката и бащата,но също така ще бъде и под въздействието на останалата информация.Което не се знае как ще бъде възприето при изграждането на клетките на ембриона/бебето.Това разбира се дава обяснението защо девствеността се цени толкова много от време оно.Сега..От друга страна..Ако ембрионът бъде анимиран от "човешки"ВА,а не от Планетарният,то тогава вече идва воля върху воля!Моята воля,как ще се съградят клетките и какво ще запазя в меморито им,както и шаблонът по който да се сформират.Или волята на самите клетки.И сперматозоидът и яйцеклетката имат програма която следват.Самосънание,за това кое и как трябва да направят.Щом има такава програма,за зачатие,значи има  и програма за развитие.И тя е автономна,не зависеща от нас.Е разбира се,ако една жена опознае тялото си,ако започне да го ползва толкова осъзнато и рационално,колкото и козметиката,тогава нещата ще са други.Колко жени знаят кога са в овулация?Е така..Всеки месец да си го усещаш,точно както усещаш глада?Е,ако не искам деца,просто през тези там..3-4 дни не правя секс и готово.АКо все пак се случи гаф,то много лесно може да бъде предизвикан спонтанен аборт още в първите дни.Отново по-висшето съзнание налага контрол над по-нисшето.Не,че и физическият аборт във 2-3 месец,не е същото нещо,ма е доста по травмиращо както за инканрацията,така и за тялото и си е касапска работа както и да го гледаш...И така..Ако ембрионът в такава жена се анимира от ВА,и този ВА по никакъв начин не желае никви болести и генетични"обременености",то и ембрионът и изобщо тялото му ще са си Ок.Ако обаче в същите параметри влезе частица от Планетарния ВА,то клетките ще се развиват автономно.Или според съзнанието на анимиращата енергия.
Схемата съзнание в съзнанието,воля във волята и намерение в намерението,се прилага във възходящ ред,като микрото се съдържа в макрото.
Колкото по-развито е съзнанието толкова по-осъзнато прилага/упражнява свободната воля.
Свободната воля е пряко свързана/пропорционална на съзнанието.Отговорността също!Колкото по-осъзнато действаш,толкова по-голяма отговорност носиш!Пред себе си!

Пфф..Бе вътря суча,все на секс ме избива..Тоя Плутон нема ли да се разкара вече от главата ми Angry Angry
Обаче..ето ви пример ся за свободна воля.Имам избор..Да се оставя на разрушителните Плутонови енергии и да им се насладя,или да ида да в ъгъла и да"срамувам"от себе си?Смятам да е първото,па ако и да е"падение" пред низките страсти и енергии ashamed
Активен
Неактивен mira
Hero Member
Публикации: 1507
живота е изумително приключение

« Отговор #6 -: (Четвъртък) 10 Януари 2013, 20:21 »

Пфф..Бе вътря суча,все на секс ме избива..Тоя Плутон нема ли да се разкара вече от главата ми Angry Angry
По-просто е от колкото изглежда. Просто сексуалният егрегор е един от най-калпавите и при него "няма хлабаво" или "средно положение". Нещата със секса ескалират в геометрична прогресия - колкото повече го правиш, толкова повече ти се прави. Накрая вече нищо не ти се явява достатъчно...Има си такава болест даже. Секса е пряко свързан и с агресията /съдържа агресивна компонента/. Страшно кофти егрегор. Страшно!!! Sad
Дънов казва горе - долу следното: "Ако светлината и любовта идват от едно и също място - грях няма. Грях има, когато те идват от различни места."/цитата е по памет/. Разбирам го така: Ако секса е последният финален щрих към и без това пълното ви единение с другия човек: ОК - действай. Ама ако се ...за спорта и за да си изразходвате агресията...не, мерси.

Извинявам се за лиричното отклонение, ама не се сдържах. Lips Sealed Ако админа реши - да ме изтрие.
Активен

Добрите решения идват с опита, а голяма част от опита идва с лошите решения...
Неактивен Psyhea
Restricted
*

« Отговор #7 -: (Четвъртък) 10 Януари 2013, 20:32 »

А,,ма аз не съм така постоянно..Просто последните дни нещо ме тресна хормона,ма ме успокоиха,че Плутон имал пръст тука,не некъв си егрегор.Всъщност..аз егрегора не го знам къв е,ма мъжо не се оплаква.Аз също.
Фройд свързва секса със смъртта.А Дънов да го духа ..Циркаджия..Точно тоя ли ще ми говори за грях Grin
А агресията идва от подтискането на енергиите.Има ли напрежение,то мноо ясно,че ще избие..Трупането на колчество,води до промяна на качеството,нали така?Еее..Ето ви съвет начи..Не си подтискайте енергията.Ако много сте го закъсали от към партньори,имате си ръчички в крайна сметка.Вие избирате.Свободна воля..Дали да си трупате енергията,или да изпуснете клапана.Ама ако нема кой да ви оноди,не винете егрегора де..Нито огледалото.
Прочее...Темата е за свободния избор.Ама ако искаш можеш да отвориш една за секса,и там да го обсъждаме.Да не мажем по тая.
п.п.Болестта се нарича нимфомания.
« Последна редакция: (Четвъртък) 10 Януари 2013, 20:41 от Psyhea » Активен
Неактивен Страшку
Hero Member
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #8 -: (Четвъртък) 10 Януари 2013, 20:55 »

Всичко  останало  в  рамката  на  живота  може  да  се  разглежда  като  поле  на  изява  за  свободната  ни  воля!   Малко  ли  е???

Аз ти схванах гледната точка, но това 'дето го наричаш инкарниране, не е на свободен избор, а циклене на едно място. Човека е многоизмерен. Онези 'дето са строили пирамидите са осъзнавали тази многоизмерност и съответно са имали представа какво означава свобода на избор. Ако човек не знае къде се намира и какво всъщност представлява той самият, няма как да може да осъзнае какво означава - свободен избор в целия смисъл на понятието. Все едно да затворя една муха в стаята и тя да може да осъзнае, че е ограничена? Летейки вътре, тя смята че има пълната свобода да решава какво да прави.
Но това което казах, е абсолютно същото с миналия ми коментар - това е моето виждане.
Активен

Неактивен Psyhea
Restricted
*

« Отговор #9 -: (Четвъртък) 10 Януари 2013, 21:00 »

Страшко,тва са глупости бе човек.Инкарнирането не е циклене,а възможност.Не знам как ще изживееш човешките емоции,без да се родиш като човек?
Или мислиш,че ако обитаваш само енергийните топоси,избягвайки материята е възможен прогрес?!?Ако да,добре е да се аргументираш,че да ти схванем мисълта.
Активен
Неактивен Страшку
Hero Member
Заяц ты меня слышишь?

« Отговор #10 -: (Четвъртък) 10 Януари 2013, 21:14 »

Аргумента е много прост:
Не знаеш коя си и не знаеш къде се намираш?

Само не ми казвай че го знаеш или пък още по-наивното - че си го прочела в книжката на някой автор или във филм от холивуд, боливуд и т.н.  Smiley

И не знам защо оставаш с впечатлението че твърдя за някакви възнесения и напускане на материалния свят  Huh?
Активен

Неактивен Psyhea
Restricted
*

« Отговор #11 -: (Четвъртък) 10 Януари 2013, 22:23 »

Аргумента е много прост:
Не знаеш коя си и не знаеш къде се намираш?

А как ще разбереш,без да се изживееш?Как ще откриеш кой си,без да БЪДЕШ?Щото...Си,Са,..ма не Си.Не си нищо,друго освен един спящ латент.Не и докато не се впуснеш като индивидуалност в Мирозданието за да разбереш кой и какво си.А Мирозданието включва материя.Да не кажа и,че именно материята се явява черешката на тортата!Защото тя съдържа и обединява в себе си всички останали възможни аспекти.И енергийният и менталният.Така,че е мноо тъпо и незряло да бъде отричан живота в плътната материя.
Или ти си въобразяваш,че"горе"автоматично си наясно с всичко и знаеш всичко?Такъв филм няма.Общо взето..Квото долу,такова и горе.С други думи,какъвто си тук,такъв си и там.Колкото си осъзнал тук,толкова и там.Естесвено..тук тряя да имем предвид инфлацията на Земята,така,че ВА винаги се явява с едни гърди напред пред инкарнацията..Ама..Пак ще го кажа..Бунак си тук,бунак си си и там.Тва,че си гушнал букета не те прави експерт по отвъдното.
Живота в материята незаменим.

п.п.Не знам точно кой съм,но все повече усещам какво не съм.Това ме доближава до отговора.
Активен
Неактивен МИТКО
Restricted
*

« Отговор #12 -: (Петък) 11 Януари 2013, 18:03 »

Или ти си въобразяваш,че"горе"автоматично си наясно с всичко и знаеш всичко?Такъв филм няма.Общо взето..Квото долу,такова и горе.С други думи,какъвто си тук,такъв си и там.Колкото си осъзнал тук,толкова и там.Естесвено..тук тряя да имем предвид инфлацията на Земята,така,че ВА винаги се явява с едни гърди напред пред инкарнацията..Ама..Пак ще го кажа..Бунак си тук,бунак си си и там.Тва,че си гушнал букета не те прави експерт по отвъдното.
Живота в материята незаменим.

п.п.Не знам точно кой съм,но все повече усещам какво не съм.Това ме доближава до отговора.

Каквото  горе  такова  и  доле  означава,  че  законите  са  едни  и  същи,  а  не  че  ние  и  в  двата  случая  сме  на  едно  ниво!!   Напротив  точно  обратното  е!  Високо  развит  интелект  винаги  избира  трудни  инкарнации  с  доста  занижени  интелектуални  възможности!  Вие  кажете  защо?
Активен

Неактивен Psyhea
Restricted
*

« Отговор #13 -: (Петък) 11 Януари 2013, 20:03 »

Не четеш МИТКО,не четеш..Казах,че ВА винаги ще е с едни гърди напред спрямо инкарнацията.Най-малкото заради позицията и гледната точка на многоизмерно същество.Но това не значи,че смъртта е немедленно порсветление!АбсурдЧТОва би обезсмислило процеса на инкарниране.Баси,от къв зор да се мъчиш в материята,щом си си мноо развит като дух и всичко ти е ясно?М?Има ли логика?НЕ!Няма.
Бунак си тука,бунище си и там.Човек си тука,човек си и там.Тва е.Или смятате,че само щото някой е умрял,и готово.От човешка измет се е превърнал е херувим..Подобно схващане противостои на разбирането за инкарнациите.Особено за"реинкарнирането"и едновременните инкарнации.Ма за кво ще са ти мноо животи щом и с един постигаш съвършество?Раждаш се бунище но умирайки ставаш ангел и...voila.Еволюцията приключи...
А вискоразвития интелект,мноо моля,ма не значи духовност!Нито е равен на такава.Да не се бъркат нещата.Един силен дух,ще си избере мътна и кървава житейска история.Щото...Примери за висок интелект и нулева духовност има колкото искаме!
Веднага давам пример.Йозеф Менгеле.Интелект бол,душа нула!
Активен
Неактивен mira
Hero Member
Публикации: 1507
живота е изумително приключение

« Отговор #14 -: (Петък) 11 Януари 2013, 20:41 »

Ето ви съвет начи..Не си подтискайте енергията.Ако много сте го закъсали от към партньори,имате си ръчички в крайна сметка.
Много лоша идея, значи...Не съветвам никого. А най-сигурния знак, че си подвластен на някой егрегор /програма/, е това да викаш: "няма  такова животно"...
Ама си права - спирам, не е това темата изобщо.
Или ти си въобразяваш,че"горе"автоматично си наясно с всичко и знаеш всичко?Такъв филм няма.Общо взето..Квото долу,такова и горе.С други думи,какъвто си тук,такъв си и там.Колкото си осъзнал тук,толкова и там.
Не точно. Тук си ограничен, а горе не си. Интелекта ти е в пъти по-голям горе. Самосъзнанието също е съвсем различно. Падат ти ограниченията. Да, ние и тук и там сме си ние, но тук и там се възприемаме като съвсем различни ние. А това различно възприемане води след себе си последствия и възможности. Тука сме ...айде да не казвам голяма дума, ама...като полуидиоти, меко казано.  Grin
Знаем, не е да не знаем, но знаем интелектуално. А материята ни дава друг вид познание - емоционално, лично, дава ра*урси, създава възможности за екпериментиране, каквито когато си спомниш кой си - нямаш.
Онзи етап, при който ние сме си същите "полуидиоти" каквито сме си тука, след като умрем е в първите дни след смъртта /или пък еони?!/, докато се отърсим напълно от съня, от упойката, от Земята...Докато още мислим и се възприемаме като "хора". Това,обаче е само междинен етап. Етап на отърсване и връщане към истинския себе си, онзи с многото животи и с голямата переспектива.
Това не значи, че след всяка инкарнация се връщаш същият какъвто си си бил. Инкарнациите те променят. Променят истинското ти Аз.

Активен

Добрите решения идват с опита, а голяма част от опита идва с лошите решения...
Страници: [1] 2 3 ... 12   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: