Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сурвакница  (Прочетена 928 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Неактивен Страшку
Hero Member
Публикации: 856
Заяц ты меня слышишь?

« -: (Събота) 05 Януари 2013, 15:01 »

Всички я знаем, известна още като сурвачка. Я сега всеки да си пита родата до 9-то коляно, какво е значението на този ритуал - сурвакането. Smiley

Първите неща за които се сетих:
Пръчката се прави от дрян - първото нещо с което аз свързвам дряна е, че е жилав.
Клонките като че ли се оплитаха на осморка - осморката я свързвам със знака на безкрайност.
Когато ни сурвакат, не си даваме корема или краката, а ни сурватак по гърба. - защо точно гърба?
Със сигурност има и още неща.

Какво е скритото послание на сурвакането? В кои държави го има този обичай. За Германия мога да кажа, че там такъв обичай да се сурвакат няма - там тачат хелоуин и подобни.
Активен

Човешкото развитие е пътят от примитивното през сложното към простото.
Неактивен mira
Hero Member
Публикации: 1507
живота е изумително приключение

« Отговор #1 -: (Събота) 05 Януари 2013, 17:45 »

Аз не ставам за отговор, защото страшно не обичам този обичай, не го правя, родителите ми и те не го правеха, не съм сигурна защо, но имам някакво много негативно отношение към този обичай. Ако някой се опита да ме суровака ще му откажа категорично.
П.П. Забелязах подобно нещо от себе си и към мартениците напоследък...Направо едвам ги изтърпявам първия ден и бързам да ги махна. Особено са ми противни мартениците, дадени ми от чужди хора /в работата ми/...Приемам ги, благодаря, и при първа възможност гледам да ги махна от себе си.
 unknown
Активен

Добрите решения идват с опита, а голяма част от опита идва с лошите решения...
Неактивен user
Hero Member
Публикации: 723

« Отговор #2 -: (Събота) 05 Януари 2013, 18:36 »

На мен сурвакането и мартениците са ми безразлични. Мартеничките ги търпя точно три дни. Grin
Чак противни не. По-скоро безразличие. Ама бизнеса върви.
Иначе си нямам и на идея откъде идва обичая със сурвакането. Знам, че се прави за щастие, здраве и т.н.
Ама е странно да шибаш някой с пръчка по-гърба за здраве.

Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: